Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Od mojih eksperimenata, zakljucila sam da je za pastu najbolje brasno tip 400, ali ostro, ima malo griz strukturu, medjutim nesto ga nema u poslednje vreme bar u Maksiju, a super je i za knedle za supu, tako da sam i ja dodavala griz.
Na 100g ukupne kolicine brasna: 70g belo (nekad meko nekad ostro tip 500 i nema neke razlike) i 30g griza.
Ostali sve isto.
Moze i da se boji pasta, sokom od cvekle ili spanaca, kao ja sto sam onomad sa korama za lazanje, ali to je bas igranje, sto rece[mention=1278]Ras[/mention] za dokone i ove kuvare sto se prave vazni po televizijama.

Ee ali ako su domaca, ona prava zuta jaja, e to je vec razlika biggrin.png



Link to comment
  • 3 weeks later...

Jel pekao neko kestenje u rerni? 

 

Nalazim po netu da prvo treba kratko da se prokuvaju, pa onda peku. 

Jel to mora tako, hoću ih upropastiti ako ih pečem direktno? 

 

Nemam ringlu trenutno, pa mi je kuvanje logistička komplikacija. 

Link to comment
9 minutes ago, banatjanin said:

Jel pekao neko kestenje u rerni? 

 

Nalazim po netu da prvo treba kratko da se prokuvaju, pa onda peku. 

Jel to mora tako, hoću ih upropastiti ako ih pečem direktno? 

 

Nemam ringlu trenutno, pa mi je kuvanje logistička komplikacija. 

ne mora, potopi u vodu kad ih narežeš, dodaj kašičicu soli i kašičicu šećera i ostavi da odstoji pola sata, pa u relnu na 230 na gornju policu

  • +1 2
Link to comment

Ja pa opet na vise nacina i sa potapanjem i sa kratkim kuvanjem, pa pecenjem i bez kuvanja, direkt na vatru i iskreno nema razlike.
Jedina je razlila u kvalitetu samog kestena. Ako je on onako osrednji, mjehh takav je i posle obrade, sta god mu radili.

Link to comment
3 hours ago, ivy said:

ja sam pekla klot bez potapanja i bez icega...samo sam zasecala krst na vrhu stavila u rernu na 200c na nekih 20tak min i bili super

 

Moj deda je uvek tako pekao i bili sjajni.

Link to comment

jel ima tamo pržene pa marinirane haringe da se kupe, npr. ove iz Linde?

maxresdefault.jpg

 

ako i nema, ima pri kraju i receps za mariniranje:

 
 
Dakle stvarno mnogo volim ribu iz konzerve. Od najprostije sardine s lukom, preko ukljeve, sproten, skuše... pa do haringe. Ma do bilo koje ribe u konzervi, ali večeras je haringa. Pržena pa marinirana.
 
Krompir, mlađi, na četvrtine pa u posoljenu vodu da se kuva, neoljušten. Kad voda provri, pet minuta kasnije dodao paškanat isečen kao pomfrit, pa još pet minuta, a u međuvremenu uključio rernu da se greje na 190 sa ventilatorom. U plek razbacao desetak neoljuštenih čenova belog luka, preko sunuo ovaj krompir + paškanat, krupnom solju posuo i maslinovim uljem i rknuo u rernu. Posle jedno pola sata namrvio oko 300 grama fete i pobacao dvadesetak otkošćenih maslina sorte Kalamata, pa vratio u rernu pet minuta. Za to vreme dva osrednja crvena luka nasekao na kolutove i dve konzerve pržene pa marinirane haringe oveće (slika u prilogu), otvorio i ocedio. Složio i to preko, prvo ribu, pa luk, pa vratio u rernu još pet minuta. Pomešao dve-tri kašike tečnog meda sa svežim listićima timijana, prelio preko svega, vratio još dva minuta u rernu i gotovo.
I sad evo i recept za mariniranje. Što čitavu stvar sa pola sata za spremanje produžava za dva dana 🙁 Ali vredi, i inače je marinirana riba super, a ne samo u ovom jelu.
Kilo očišćene ribe fino oprati, prosušiti, pa premazati sokom limuna, pobiberiti, uvaljati u brašno i propržiti da porumeni.
U šerpici prokuvati 250ml svetlog vinskog sirćeta sa 125ml vode, 2-3 lista lovora, kašikom najkvirca (piment, jajmajčanski biber), kašikom belog bibera i dve kašike slačice u zrnu. Može se tu dodati i mirođije, ko voli, al meni nešto ne ide... E sad šećer - recepti idu od prstohvata do 200 grama na ovu količinu marinade. Meni je 100gr taman dovoljno da marinada bude kiselo-slatka, a vi po ukusu. To se sve kuva koliko da se šećer istopi. Luk se naseče na kolutove, ja obično crveni, ali može i žuti. Ako se stavi da se kuva sve vreme sa začinima, marinada bude jača, ali luk bude skoro pa nejestiv. Ja ga stavim kad sklonim s vatre, a neki ga stave tek kad se marinada ohladi, zajedno sa ribom. Riba prelivena hladnom marinadom se dobro poklopi, pa se ostavi da odstoji na hladnom dva dana. Ali vi ipak proverite da se nije pojavila ta u konzervama u Lidlu, ili kod "mađara" na pijaci...
Edited by aram
  • +1 4
Link to comment

jel koristi neko mleveni kim i ako da kako?

 

pre 2god smo bili na moru sa nekim madjarima koji su ga posipali svuda i meni se to njihovo svidelo pa sam kupila teglicu ali mi u mojoj kuhinji bi prejak i nekako neprimenjiv i tako ga od tada nisam korsitila...da bih ga pre neki dan izvukla sa dna police i stavila u neki grcki jogurt i bi super kao preliv za neke ljuće kobasice

ali dalje od toga nemam ideju...kontam da bi neki severniji ili staaariji vojvodjani znali kako se koristi..

Link to comment
19 minutes ago, ivy said:

jel koristi neko mleveni kim i ako da kako?

 

pre 2god smo bili na moru sa nekim madjarima koji su ga posipali svuda i meni se to njihovo svidelo pa sam kupila teglicu ali mi u mojoj kuhinji bi prejak i nekako neprimenjiv i tako ga od tada nisam korsitila...da bih ga pre neki dan izvukla sa dna police i stavila u neki grcki jogurt i bi super kao preliv za neke ljuće kobasice

ali dalje od toga nemam ideju...kontam da bi neki severniji ili staaariji vojvodjani znali kako se koristi..

 

Ja pravim jednu marinadu za piletinu/curetinu sa kimom. Pomesam ga sa mlevenom papricicom, biberom, cimetom, belim lukom, limunovim sokom i maslinovim uljem. Dobijem neku cvrstu masu koju onda mazem i utapkam preko mesa, dakle nije od onih tecnijih varijanti. Bude bas lepo i slasno meso posle (dodam samo malo vode u jena ciniju i tako pecem), ne tako suvo kako bi inace.

Link to comment
  • 2 weeks later...

ja skuvao jagnjeci tadzin. sad probao, odlican je. uskoro ce biti pojeden.

 

nasao sam jednostavan a vrlo ukusan recept. evo link https://www.theguardian.com/food/2019/mar/06/how-to-cook-the-perfect-lamb-tagine-felicity-cloake-recipe

 

a evo i prevod/prepric, mozda kome zatreba :)

 

2 kasike maslinovog ulja il putera + puter za przenje badema

1 oveca glavica cluka, seckana

600g jagnjetine od plecke bez koske (moze ovcetina, moze koza) seckano na 4cm kockice

1/2 kasicice mlevenog bibera

1 kasicica mlevenog djumbira (prah)

1/4 kashicice safrana potopljena u dve supene kashike vode pa ostavljena na stranu 20ak minuta

stap cimeta - otprilike 5cm

veza korijandera

200g datulja (urme)

100g sushenih kajsija

2 kashike listica badema

 

na ulju/puteru se prvo proprzi luk i odlozi sa strane. zatim se meso zarumeni sa svih strana i odlozi sa strane.

u solju sa safranom i vodom se doda djumbir i biber, promesa i ubaci u serpu iz koje je izvadjeno meso, doda se cimet i sve se brzo proprzi uz mesanje dok zacini lepo ne zamirishu, ne treba vishe od minut, ako i toliko.

doda se 300ml vode i sastruze varjacom sva 'zagoretina' s dna sherpe da se fino smesha s vodom. vrati se pola luka i meso, proba, posoli, saceka da provri, smanji se vatra, dobro poklopi i krcka jedno dva, dva i po sata uz povremeno meshanje i dodavanje vode ako treba. meso treba potpuno da omeksha a ostalo da se sjedini u srednje gusti sos.

zatim se izvadi cimet, dodaju krupnije seckane urme i kajsije i ostatak przenog luka, promesha i ostavi da se krchka jos pola sata uz meshanje i dodavanje vode ako treba. pazite da ne zagori, hoce da uhvati, pogotovo kad se ubaci suvo voce.

za to vreme se proprze bademi na puteru i kad je tadzin gotov, pospu se po vrhu.

moze se sluziti sa tankim hlebom tipa pita il s kuskusom, kako ko voli

 

ja napravio pola ove kolicine i jescu s kuskusom. 

 

napravio sam i par promena. ne volim svez korijander pa sam ga zamenio svezim persunom a u zacine dodao pola kashicice semena korijandera koje sam sprasio u avanu. na samom kraju kuvanja, par minuta pre nego sto sam iskljucio, dodao tucanu ljutu. mnogo volim tu ljuto-slatkasto kombinaciju. bademe zamenio sakom krupno seckanih oraha (mrzelo me do radnje samo za to) koje sam ubacio na kraju, kad sam iskljucio (bez przenja na puteru) da dobijem malo hrskavosti i orashastosti. probao i vrlo sam zadovoljan.

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

pRecept za musaku:Dvakrompira oljustiti i iseci na tanke kriske,pomesati sa glavicom luka na listice,i poredjati na dno djuvecare.Peci dvadeset min na 200.Patlidzan isto na tanke kriske pa posle 20min pokriti krompir i nastaviti jos 20min.Nakon toga ponoviti sa tikvicom.Mleveno meso proprziti i dodati paradajz za mesni sos i sa njim preliti povrce.

Umesto besamela obariti manji karfiol,obraditi ga u multipraktiku i dodati slatke pavlake i zacina dok se ne dobije gustina kao besamel.Moze da se doda parmezan da bi bolje povezao sos.Time premazati meso ii pola sata u rernu.Kao Grcka musaka,a mnogo manje masti,ugljenih hidrata.

  • +1 1
Link to comment

zar nismo mi imali topik Kulinarski upomoć?

 

nego, imam četiri friška juneća bela bubrega i nemam vremena. radim od kuće, treba da zgotovim ručak u međuvremenu.

nemam kad da dinstam lukac sto godina, seckam i slično.

 

jel ima neko iskustva, šta da im radim? da ih uvaljam u brašno i samo sotiram lagano na puteru, oće to valjati? ili da pohujem?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...