Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Sinoć isprobao baskijski recept EGGS BASQUE – chorizo i jaja zapečeni u rerni

 

Kaže vako: po jednu kobasicu po osobi oljuštiti i iseći na 5mm kolutove. To propržiti na maslinovom ulju na jačoj vatri, pa izvaditi kobasice na toplo. Ubaciti iseckanih na listiće par glavica crvenog luka i žutu papriku. Kad krene da dobija braonkaste ivice, dodati beli luk, malo čili papričice i na kockice isečen paradajz (oljušten i bez semena naravno). Vratiti u to i kobasice, dodati po koju maslinu i po ukusu začiniti biberom i solju. Sve ovo treba raditi u posudi koja može u rernu, ako ne, onda prebaciti sad u neku (ja imam one male španske zemljane činije, pa sam u to, svakom po činijica i super). Napraviti kašikom, zaobljenom stranom, mala udubljenja tu i tamo pa u svako razbiti po jaje (dva jaja po osobi). Prekriti jaja tanko isečenim mančego sirom (ili nekim drugim) malkice poprašiti dimljenom alevom paprikom i zapeći pod grilom u rerni.

71181591_10157633842829559_9192597595451

Link to comment
  • 2 weeks later...

testo za bavarsko pecivo

 

sastojci:

 

500g pšeničnog brašna tip 400

20g soli

125ml mlakog mleka

125ml mlake vode

7g suvog kvasca

1 kašika sirupa od ječmenog slada (alternativa su dve kašičice šećera)

60g putera na sobnoj temperaturi

35g NaOH

1L vode

 

priprema:

 

U dubljoj činiji pomešati brašno i so. U drugoj posudi pomešati mleko, vodu, kvasac i sirup i sačekati da kvasac "proradi". Ja ga stavim desetak minuta u rernu zagrejanu na 35 stepeni. Nakon toga smešu mleka i vode dolivam u brašno, dodajem puter i pustim mašinu da umesi testo. Testo pustim da odstoji 3 sata, pa ga oblikujem u osam kajzerica (otprilike 100g svaka). Ponovo pustim da odstoji nekih sat vremena, a za to vreme pripremim rastvor vode i NaOH. Uvek se prvo sipa voda, pa se za njom dodaje kaustična soda kako bi se izbegla "burna reakcija". Pravilo je 3,5%-4% NaOH na litar vode. Nakon što se doda NaOH, promešati vodu tako da vam glava bude dalje od posude jer dolazi do isparenja koje nadražuje disajne puteve i izaziva kašalj. Takođe, neophodno je imati rukavice, jer ovaj rastvor može izazvati crvenilo i svrab kože. 

 

Nakon sat vremena, kad testo ponovo nadođe, potopiti svaku zemičku u rastvor na desetak sekundi i poslagati ih u pleh. Peći 15 minuta u rerni zagrejanoj na 220 stepeni.

 

Naravno, od ovog testa se mogu praviti perece, kifle...

 

 

 

 

Link to comment

Što se tiče čili-majoneza, baza za čili deo sosa mi je paradajz. U rastopljenom puteru propržim tucani biber i beli luk, zatim pastu od paradajz pirea i mešavine korijandera, karanfilića, fennela i čilija u prahu. Svi začini osim čilija su prisutni u malim količinama, jer su tu isključivo da bi naglasili ukus paradajza, a ne da dominiraju, čime bi cela stvara otišla u pravcu neke indijske tomato-masale. Kada propržim začinsku pastu dodajem seckan paradajz i sirup na bazi belog pirinčanog sirćeta i šećera u odnosu 1:1. Kuvam pola nekih pola sata na srednjoj vatri, odnosno dok ne ispari najveći deo tečnosti. Sklanjam sa vatre i pustim da se ohladi, pa blendiram i mešam sa majonezom u odnosu 2:1. 

 

Džem od karamelizovanog luka, obično zaslađujem Koka-kolom, mada mi je u poslednje vreme favorit javorov sirup. Na 1/2 Kg luka dodajem 125 ml Koka-kole ili 4 kašike javorovog sirupa. Slatkoću presečem malom količinom aceito balzamika.

 

Što se mesa tiče, već sam pominjao pre par godina ovde - Heston Blumenthal "In Search of Perfection". U međuvremenu sam skapirao da to nije njegov recept već se sve o čemu on priča do detalja objašnjeno može naći u udžbenicima molekularne gastronomije...

Link to comment
On 8.9.2019. at 14:22, Host said:

Da prekratim smor do pocetka tekme - vidim po marketima djumbir na kilo za 300 kinti. Ne znam jel to uobicajena cena, deluje mi jeftino? Dobro trpi zamrzavanje i ceo i narendan, tek da znate. 

 

Supa od crvenog sociva je odlicna letnja supa. Moze topla, moze ladna. 

 

Kupio par manjih stapina, a u ormaru imao crvenu lecu. Na malo mulja ili putera manja glavica cluka, cen-dva bluka, belo od jednog praziluka na tisoj vatri dok ne omeksa. Par cm sitno seckanog ili rendanog djumbira (cm za osetljive dusice, ja stavljam 3), kvoter kg crvenog sociva i zacini (recimo bilo koji miks tzv. kari praska, kurkume, kajen paprike, karanfilica, moze kumin, moze i malo kore od pomorandze..). Prelijete vodom po zelji, ja sipam vise vode da bi bilo vise supa nego gusta kasa. Pola sata, plus minus. Odozgo moze sta god. Npr. perca od mladog cluka. A moze i bez.

 

Mora kumin.

 

Na tome sam preživeo čitav avgust u Beogradu na 35 stepeni, samo to sam jeo.

 

Luka (oba), šargarepa, paradajz, tikvica, sočivo, kašičica kumina, maslinovo ulje, limun obavezno na kraju, egipatska varijanta. Shuri ads.

 

Probaću da u to ubacim đumbira.

Link to comment
47 minutes ago, Haralampije said:

I'ma,ceska pasteta od zeca.Sam process je Malo zahtevniji I traje  Ali nude bogovski

 

gle kako mu šljaka autokorekt. :D

 

jbga, frekventne reči. 

Link to comment
9 minutes ago, nisam ja said:

 

gle kako mu šljaka autokorekt. :D

 

jbga, frekventne reči. 

jebeni telefon ..

 

48 minutes ago, Host said:

Mrzi me da ceskam zeca. Daj nesto lakse.

ja tako pravio dok sam imao gde da nadjem zeca,sve ostale varijante koje podrazumevaju pecenje istog dovesce do tvrdog pecenja, ipak je to divljac

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...