Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

spremila vrganj..isprzila ga na tiganju,dodala cen bluka preolovljen na pola i seckanog persuna na kraju,maslac,so,biber...super je ali je smrcak bolji :D

Link to comment
  • 4 weeks later...

pravio juce vrlo jednostavnu a vrlo ukusnu letnju pastu s tikvicama pa da podelim, mozda neko proba. preporucujem iz sve snage. recept dobio od drugarice, cak bio malo sumnjicav no ispostavilo se potpuno bez razloga. 

 

400g fuzili paste (spirale)

2 tikvice

5 supenih kasika mulja

3 supene kasike balzamika

2 cena bluka

15 listova sveze nane/mente (uzeo saku, nisam brojao) 

100g fete, grcke

 

pasta se skuva po uputstvu na kesi i odmah kad se iscedi, stavi se pod mlaz hladne vode da prestane kuvanje i da se prohladi. procediti, dodati par kapi mulja, promesati da se ne lepi i ostaviti sa strane

tikvice se narezu na polumesece (na pola pa na reznjeve)

bluk se sitno nasecka, nana takodje

 

u oveci tiganji ili plicu serpu sipa se ulje i kad se zagrejalo dodaju se tikvice. tikvice se prze uz povremeno mesanje jedno 6-7 minuta, da omeksaju ali da su jos tvrde pod zubom. zatim se doda balzamiko, bluk i nana, dobro promesa i ostavi jos jedno minut na ringli da se sve sjedini. posoli se i pobiberi po ukusu, da tek sad, tikvice treba prziti a ne kuvati u sopstvenom sosu. u to se izmrvi feta, doda pasta i sve dobro izmesa. ostavi se jedno pola sata da se sjedine ukusi i da pasta popije to malo vode koju su pustile tikvice i to je to. moze se ostaviti i duze, cak je bolje kad duze odstoji (ja sam deo jeo za rucak a drugi za veceru i kasnije je bilo ukusnije), ali i ovo je sasvim ok.

 

dve napomene:

prvo, zaista treba uzeti fuzili pastu da bi se tikvice natopljene sosom uvlacile u one spirale i formirale pravu meru testa i sosa po zalogaju.

drugo:  nekako mi se cinilo da je 100g fete malo pa sam izmrvio celu krisku od nekih max 200g. nije skodilo, opet cu tako. ko zeli, moze prvo da proba sa 100g pa ako nije zadovoljan da doda jos. ja sam bio alav. 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

de behu oni lepi recopisi za pppileća krilca? treba mi nešto fazon suni začine i krila u kesu, protresi pa istresi. u pleh i u rerni peci. 

Link to comment
  • 4 weeks later...

Jel ima neko proveren recept za lazanje bez mesa? Ili bar bez mlevenog mesa, mada ne znam kakvo bi drugo išlo...

Ostalo mi tačno pola kora od prošli put kad sam pravio bolonjeze za neku ekipu. Super ispalo za prvi put, ali prejako mi to nekako, plus što nikako nisam ljubitelj mlevenog.

Edited by mraki
Link to comment

spanaca nema sad na pijaci :)

 

pravi s tikvicama.

evo ti osnovni recept, za otprilike.

https://www.coolinarika.com/recept/lazanje-s-tikvicama-i-sirom/

 

a sad cemo ga pojednostaviti. tikvice iseci na ploske, i izdinstaj ih na malo maslinovog ulja, il koju vec masnocu koristi, to je par minuta, pred kraj ako zelis ubaci iseckani cen belog luka. skloni s vatre, skuvaj besamel. u besamel umesaj pesto, a mozes i u tikvice, svejedno je. neka ti besamel bude malo redji, i tikvice takode nek budu malo vlazne, ne mora da ishalpi sva voda iz njih. ako ima dovoljno tecnosti u kojima ce se lazanje kuvati dok se budu pekle, ne moras ih kuvati unapred.

onda redjaj nauljena tepsija, malo besamela, kore, tikvice, besamel, sir koji imas, i tako dok ne potrosis. zadnji sloj besamel, odozgo sir, eto ga.

 

peci na 180 pod folijom pola sata, a onda jos 15 minuta bez folije da se zapece.

 

ako insistiras na spanacu, moze i zaledjeni, odledi ga, zacini, poredjaj po korama, moze i tikvice i spanac, nece biti visak. 

Edited by darling
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...