Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

samo da kažem da je juneći gulaš najbolji od vrata. skraćuje period tretiranja, ima do jaja teksturu, a jednako je prošaran masnoćom kao ostali popularni delovi juneta.

Link to comment

samo da kažem da je juneći gulaš najbolji od vrata. skraćuje period tretiranja, ima do jaja teksturu, a jednako je prošaran masnoćom kao ostali popularni delovi juneta.

 

placam vrat i dizem za ribic  :lala:

Link to comment
  • 2 weeks later...

pala mi je na pamet ideja da se oprobam u spremanju brodeta sa škarpinom. zujim po netu i ukrštam recepte. imate li neke savete? šta je no-no? da ne bude posle da se javljam sa baba čohano topika.

 

pitam ovo jer nikada nisam kuvao ribu - do sada sam je spremao u rerni ili na roštilju. škarpinu nikad kupio.

Edited by pacey defender
Link to comment

ja od skarpine obicno pravim dalmatinsku supicu; stavim je u lonac sa crnim lukom, prepolovljenim i malo tostiranim na ringli, dva cena belog luka, sargarepom, zelenom, celerom, liscem celera, lovorom, biberom u zrnu... kada se skuva /a kuva se nekih 30tak minuta/ procedim supu, ribu odvojim od kostiju i usitnim je na manje komadice pa jedan deo dodam supi koju ukuvam sa malo pirinca, dodam malo pasiranog paradajza, persuna, soli i bibera. a drugi deo usitnjene skarpine pomesam sa pastom, dodam prepolovljeni ceri, kalamate, bosiljak, mulje i odozgo parmezan. a nekada pravim sa pestom, umesto cerijem i maslinama. /to sve od dve skarpine, koliko ih ima u frikomovom pakovanju/

Link to comment

pala mi je na pamet ideja da se oprobam u spremanju brodeta sa škarpinom. zujim po netu i ukrštam recepte. imate li neke savete? šta je no-no? da ne bude posle da se javljam sa baba čohano topika.

 

pitam ovo jer nikada nisam kuvao ribu - do sada sam je spremao u rerni ili na roštilju. škarpinu nikad kupio.

 

dalmatinski

 

svaki dalmatinski recept pocne sa: zazuti kapulu na maslinovom ulju. tako i ovaj, al zazuti tek nesto malo crni luk isecen na kockice, luk se ne uprzava!, dodaj belog luka, iseckanog persuna. promrljaj. u to dodaj paradajz. u dalmaciji najcesce stavljaju koncentrat, nekoliko cm iz tube. izmesaj. mozes i pelat, al onda nek se ukrcka taj paradajz. ovde mozes dodati i belo vino ako zelis. moze i bez vina. nek alkohol ispari. ako ces brodet s krompirom, iseci krompir na ploske, poredjaj po povrsini, nalij malo vode tek da krompir ogrezne i krckaj 10ak minuta. onda poredjaj ribu, dolij jos malo vode, riba mora da viri!, poklopi i krckaj na tihoj vatri 10ak minuta, to je dovoljno da ti se skarpina skuva. ne mesaj, nego treskaj serpu tamo vamo s vremena na vreme. od zacina sol i papar. ako neces krompir, onda poredjaj ribu, nalij malo vode i krckaj. 

znam ih dosta koji u brodet stavljaju kocku!

 

istarski je isto ovo, samo sto oni prethodno uvaljaju ribu u brasno i isprze je sa svih strana nakratko, pa s tom przenom ribom rade na dalmatinski. ovo sluzi da bi komadi ribe ostali celi. 

 

gregada ti je isto sto i brodet, samo se ne przi luk, vec se sve slozi u siroku serpu i krcka se. u gregadi takodje obicno nema paradajza. 

 

zaledjena skarpina je okej za beogradski brodet. koliko se secam, frikomova ima krljusti, pa to ocisti. iseci je popreko na dva, tri komada, to je okej za brodet, nema kosti i cvrsta je. 

Edited by darling
Link to comment

dalmatinski

 

svaki dalmatinski recept pocne sa: zazuti kapulu na maslinovom ulju. tako i ovaj, al zazuti tek nesto malo crni luk isecen na kockice, luk se ne uprzava!, dodaj belog luka, iseckanog persuna. promrljaj. u to dodaj paradajz. u dalmaciji najcesce stavljaju koncentrat, nekoliko cm iz tube. izmesaj. mozes i pelat, al onda nek se ukrcka taj paradajz. ovde mozes dodati i belo vino ako zelis. moze i bez vina. nek alkohol ispari. ako ces brodet s krompirom, iseci krompir na ploske, poredjaj po povrsini, nalij malo vode tek da krompir ogrezne i krckaj 10ak minuta. onda poredjaj ribu, dolij jos malo vode, riba mora da viri!, poklopi i krckaj na tihoj vatri 10ak minuta, to je dovoljno da ti se skarpina skuva. ne mesaj, nego treskaj serpu tamo vamo s vremena na vreme. od zacina sol i papar. ako neces krompir, onda poredjaj ribu, nalij malo vode i krckaj. 

znam ih dosta koji u brodet stavljaju kocku!

 

istarski je isto ovo, samo sto oni prethodno uvaljaju ribu u brasno i isprze je sa svih strana nakratko, pa s tom przenom ribom rade na dalmatinski. ovo sluzi da bi komadi ribe ostali celi. 

 

gregada ti je isto sto i brodet, samo se ne przi luk, vec se sve slozi u siroku serpu i krcka se. u gregadi takodje obicno nema paradajza. 

 

zaledjena skarpina je okej za beogradski brodet. koliko se secam, frikomova ima krljusti, pa to ocisti. iseci je popreko na dva, tri komada, to je okej za brodet, nema kosti i cvrsta je. 

Sad videh da pricate o brodetu,jelu koje cesto kuvam.Moj recept je slican gornjem,samo posle dinstanja crnog i belog luka dodajem odmah neko suvo belo vino,pa tek posle par minuta pelat ili sok od paradajza.Originalno ide svez paradajz ali cesto brodet bude kiseo od njega pa  uvek kuvam sa paradajz sokom ili pelatom.Od ribe OBAVEZNO uvek stavljam skarpinu,bez nje ne pocinjite brodet a zatim stavim jos bar dve vrste ribe,obicno skusu i oslic,toga uvek imam.Ako ima jos malo hobotnice i lignji ihaa!Komade ribe poredjati i doliti vode da ogrezne,dodati lovor i biber u zrnu,malo posoliti i prstohvat ruzmarina.Tiho kuvati bar 1,5 sat,bez mesanja da se riba ne raspadne.Pirinac kao prilog zaobici,skuvati palentu i preliti gotovim brodetom...savrsenstvo

Edited by Haralampije
Link to comment

Pa u sustini to je kao i riblja corba,mozes da skuvas za 20 minuta ali to nije to.Riba treba da pusti sve svoje sokove,da se tecnost redukuje za nekih 25 % i jelo postaje ukusnije.Luk i pelat/paradajz se takodje istope

Link to comment

po receptu brodskog kuvara: ribu malo prokuvam u vodi sa mešanom zeleni. dodam biber, lovor so, ruzmarin. izvadim ribu, ogulim kožu, povadim kosti. glave, repove, peraja vratim u supu da se još kuvaju a tečnost isparava. na maslinovom ulju propržim crni i beli luk, iseckan zreo paradajz, nalijem vina i krčkam. zalijem proceđenom ribljom supom. kad je sos gotov, stavim u njega očišćene komade ribe, prokuvam kojiminut, pospem peršunom. služim uz palentu. isprobano više puta sa grdobinom, škarpinom, morskim psom. kuvala sam najčešće na moru. kod kuće sam pravila od smrznute škarpine. može da prođe, ali nije ni prineti.

usput da kažem da je supa od glave i repa velikog brancina divljaka nešto najbolje što sam u životu skuvala. kuvala sam sa malo peršuna i šargarepe i celim paradajzom. kad je bilo kuvano protisnula meso i paradajz u supu kroz cediljku. otmena supa plemenitog ukusa.

Link to comment

trazio juga na solarni pogon (napravili braca bosanci) i naletim na ovo :)

 

 

Stara satelitska antena, "presvučena sas" aluminijumskom folijom i sunčan dan, su dovoljni za kuvanje pasulja

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...