Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

paskanat je super i kad se prvo malo prokuva - pet minuta u kljucaloj vodi - a onda isprzi na jakoj vatri. moze da se doda i malo meda tokom przenja. odlican i sa i bez.takodje pravim pire, ali dodam i grasak. a pecem i u rerni, al to je vec bilo.
sad kad si vec tu, å u vezi ovog celery vs celeriac.secam se da si jednom rekla da supu ne mozes da zamislis bez celera. od tada, svaki put kad spomenes supu, mene kopka na sta si mislila, koren ili stabljike :D.@larsson: naravski, ali zar nije dovoljno i 2,3 sata? Edited by Isis
Link to comment
a sto supa 5 sati? nije da se ja nekad nisam priblizavala toj cifri (usled bukvalnog shvatanja onog stavis na ringlu i ne mislis), ali nekako zamisljam da se za tih 5 sati sve unutra dezintegrisalo u pravcu kase.
ako stvarno staviš pravo meso, dakle, ne pile iz plastike sa grudima i batacima ko Indira Radić, nego stavrno koku, crnog mesa, ili ozbiljnije june, o patkama i morkama da ne govorim, ovo je minimum. povrće će, osim luka, zamisli ostati celo (što je i meni nelogično). zašto 5 sati? zato što je nalivaš hladnom vodom, to pre svega da bi meso, polako se zagrevajući, ostalo otvorenih pora i puštalo u supu sve što ima u sebi (ako praviš lešo meso, dakle ako ti supa nije cilj, postupak je obrnut: meso ide u ključalu vodi, tako čuva sokove u sebi). e sad, ako uradiš tako i zagrevaš je na tihoj vatri (a to tako jer će se, ako pojačaš ringlu, zamutiti) treba joj bar sat da počne da baca ključ, odnosno šapuće. i tako treba da podesiš vatru da je stalno držiš na oće ključa - neće ključa, na šaputanju, jel. na taj način, supa ostaje bistra ko planinski potok, a iz mesa i povrća iscediš svu esenciju (ono što Bela Hamvaš zove: ulja ) i dobijaš ono pravo. u tako skuvanoj supi ima toliko umami ukusa (ono slatko - slano, što golica jezik sa strane i ne da ti da prestaneš da jedeš) da meni ljudi često ne veruju da nisam dodavao vegetu ili slično sranje sa natrijum glutaminatom, odnosno sintetičkim nosiocem umami ukusa.dakle, bistra, jaka, žuta ko dukat, sa ogledalcima masnoće koje plutaju po površini, svežom testeninom ili griz knedlama, opojna, mirisna... eto zato.
Link to comment
belo korenje, crveno korenje, praziluk...ima i neka fora sa listom kupusa, to sam video u nekim delovima vojvodine samo. kuva se sve vreme list kupusa u supi, na kraju se izvadi i baci. navodno izbalansira ukus, upije sve sto je visak. ja probao jednom, nisam bas primetio razliku...
u mađarskoj u vezu zeleni spakuju list kelja. baš sam se pitala čemu služi.
Link to comment
sad kad si vec tu, å u vezi ovog celery vs celeriac.secam se da si jednom rekla da supu ne mozes da zamislis bez celera. od tada, svaki put kad spomenes supu, mene kopka na sta si mislila, koren ili stabljike :D.
:)koren najbolje, pa list, pa stabljike - tim redom. zavisno od toga sta se nadje u kuci.
Link to comment
ako stvarno staviš pravo meso, dakle, ne pile iz plastike sa grudima i batacima ko Indira Radić, nego stavrno koku, crnog mesa, ili ozbiljnije june, o patkama i morkama da ne govorim, ovo je minimum. povrće će, osim luka, zamisli ostati celo (što je i meni nelogično). zašto 5 sati? zato što je nalivaš hladnom vodom, to pre svega da bi meso, polako se zagrevajući, ostalo otvorenih pora i puštalo u supu sve što ima u sebi (ako praviš lešo meso, dakle ako ti supa nije cilj, postupak je obrnut: meso ide u ključalu vodi, tako čuva sokove u sebi). e sad, ako uradiš tako i zagrevaš je na tihoj vatri (a to tako jer će se, ako pojačaš ringlu, zamutiti) treba joj bar sat da počne da baca ključ, odnosno šapuće. i tako treba da podesiš vatru da je stalno držiš na oće ključa - neće ključa, na šaputanju, jel. na taj način, supa ostaje bistra ko planinski potok, a iz mesa i povrća iscediš svu esenciju (ono što Bela Hamvaš zove: ulja ) i dobijaš ono pravo. u tako skuvanoj supi ima toliko umami ukusa (ono slatko - slano, što golica jezik sa strane i ne da ti da prestaneš da jedeš) da meni ljudi često ne veruju da nisam dodavao vegetu ili slično sranje sa natrijum glutaminatom, odnosno sintetičkim nosiocem umami ukusa.dakle, bistra, jaka, žuta ko dukat, sa ogledalcima masnoće koje plutaju po površini, svežom testeninom ili griz knedlama, opojna, mirisna... eto zato.
wow al se tebi jede supa :D e pa to za tihu vatru da se ne zamuti znam i ja, nisam ja bas potpuni duduk za supe.a jel skidate penu od mesa sa povrsine? meni ona mnogo gadna. smislila sam sistem kako da je sto lakse eliminisem, skupljam je malom cediljkom, onom za caj.
Link to comment

dobro, de :) ovo je po PS, ovo je prava HC supa.kad je na brzinu, onda dva batka, pileća, sat vremena i vozi.mislim, jedem i ja brze supe.

a jel skidate penu od mesa sa povrsine? meni ona mnogo gadna. smislila sam sistem kako da je sto lakse eliminisem, skupljam je malom cediljkom, onom za caj.
skidam, kašikom običnom, na početku, jer posle nekog vremena pena ne izlazi više. Edited by banatjanin
Link to comment

ne salim se ovo za rebra, zapravo i nije recept jer ne kaze nista za dodatke, zacine i sl, samo se komadi ubace u djuvec, pa peku toliko dugo. kazu tako meso dobije najbolju strukturu.

Link to comment

vidim, sada tek :(al nema veze, nije zgoreg da se utvrdi gradivo :Dnego kada sam već tu:šta vele iskusni gurmani da je valjano učiniti sa artičokama?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...