Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Narafski.Sad me podseti da mi stoji neki staaari karfiol već neko vreme, mogo bi da opeglam konbo krem čorbicu, krompir, šargarepa, zelen i šta već nađem u fridžu a da je na samrti.

Link to comment

belo korenje, crveno korenje, praziluk...10104010-vegetable-basket-with-parsnips-and-root-parsley.jpgima i neka fora sa listom kupusa, to sam video u nekim delovima vojvodine samo. kuva se sve vreme list kupusa u supi, na kraju se izvadi i baci. navodno izbalansira ukus, upije sve sto je visak. ja probao jednom, nisam bas primetio razliku...

Link to comment
belo korenje, crveno korenje, praziluk...10104010-vegetable-basket-with-parsnips-and-root-parsley.jpgima i neka fora sa listom kupusa, to sam video u nekim delovima vojvodine samo. kuva se sve vreme list kupusa u supi, na kraju se izvadi i baci. navodno izbalansira ukus, upije sve sto je visak. ja probao jednom, nisam bas primetio razliku...
verovatno pokupi masnocu...
Link to comment
ima i neka fora sa listom kupusa, to sam video u nekim delovima vojvodine samo. kuva se sve vreme list kupusa u supi, na kraju se izvadi i baci. navodno izbalansira ukus, upije sve sto je visak. ja probao jednom, nisam bas primetio razliku...
ima raznih fora s listom kupusa. ako ti nesto izraste na sisi, lekar ti kaze da turis list kupusa u brus. ja probala jednom, nisam bas primetila razliku...
Link to comment
zanimljivo ti ovo pitanje, malo sam trazila odgovor, vikipedija baguje, pise da jeste koren persuna ali da nije parsnip, al ako odes na parsnip pa pretrazis verzije na bhs jezicima, sve javljaju da je paskanat u pitanju. ono sto se secam ono kratko vreme dok sam imala bastu pa u njoj persun jeste da mu koren nije bio tako jak, al mozda ga nikad nismo pustili jadnog dovoljno da se zapati. vrag bi ga znao, treba pitati nekog sa sela.edit. pitala nekog sa sela. nije paskanat koren persuna onakvog kako ga ovi sa sela poznaju. persun standardni ima slican koren ali tanji dosta. ukus lisca paskanata nije isti ko ukus persuna, a ni ne izgleda isto.ostalo mi samo jos da zovnem nekog s engleskog sela :D
ono sto ja kupujem na engleskoj pijaci å sto je sa engleskog sela je parsnip koji izgleda i ima ukus paskanata, dakle sigurna sam da je paskanat. koren persuna nisam nikad probala, a ako aram kaze da nemaju isti ukus, provalila bih da je parsnip koren persuna, a ne paskanat. mada, sad kazu da u vezu zeleni kod nas stave i koren persuna, a ja sam tamo vidjala pored sargarepe, jedino jos paskanat (razlicitih velicina, doduse).
Link to comment
:lol: pa nece te jedno ubiti, samo sam nesto citao pre nekog vremena o tackama dimljenja razlicitih ulja pa od tada savetujem ljude kako da ne ubijaju svoja hcmulja.
znam da me neće ubiti :lol: nego ne volim kad gori i dimi masnoća, u svakoj varijanti. nezdravo, da, ali više od toga me nervira miris, tj, smrad koji se upije u jelo.elem, fotka je užas, ali je salata bila vrhunskog ukusa, jedino malo više povukla na ukus hc suncokretovog ulja, zbog majoneza. šnicla meka, ukusna, sa rskavim komadima badema i intenzivnog parmezanskog mirisa. 1 vrh. od kad sam krenuo detox, i posle njega, nisam ovako dobro i ovako mnogo jeo. sve sam prekršio, mislim oko količine, ali ko ga jebe. danas sam sam sebi dao dopust. sad cirkam vranac iz kasne berbe.
sta je onaj beli koren koji se dobija u tzv. zeleni?
uglavnom koren peršuna, on je tanji i žilaviji kad se skuva. mi ga, tamo kod kuće, zovemo jednostavno: zelen. dakle, u banatu kad kažu veza zeleni misli se samo na belo. a u supu stavljaju zelen i šargarepu. ono drugo zovemo paštrnak ili paškanat.
ima i neka fora sa listom kupusa, to sam video u nekim delovima vojvodine samo. kuva se sve vreme list kupusa u supi, na kraju se izvadi i baci. navodno izbalansira ukus, upije sve sto je visak. ja probao jednom, nisam bas primetio razliku...
bezveze. u supu: koka ili petao, može june, može guske, morke i tako to legendarno, ali to sve ređe. ide šargarepa, zelen, zrna bibera i glavica luka, sa žutom ljuskom zajedno, prepolovljena, pa polovine zacrnjene na ringli. naliva se ladnom vodom i kuva 5 sati. ne sme da ključa. pred kraj se dodaje malo, jako malo, pravog šafrana. zbog boje pre svega.kad se slegne i procedi, ukuvaju se rezanci ili knedle, nedeljom knedle sa džigericom, i zdravo doviđenja. Edited by banatjanin
Link to comment

@isisparsnip jeste paskanat, tu nema dileme.koren persuna je, koliko ja znam, prosto parsley root. @cmrlja da mozda stavis po pola glavice u brus, ako ti i ne primetis razliku, okolina hoce :D@banatjaninlepo ti je to sve, al za to treba imati mnoooogo vremena. vidis da po noci kuvam gulas za sutra, kako mislis da kuvam supu 5 sati :(

Link to comment
@cmrlja da mozda stavis po pola glavice u brus, ako ti i ne primetis razliku, okolina hoce :D
zvuci kao dobronameran savet, ali cabbage tits nisu nesto sto bi iko pozeleo, drugoj nekoj ti to angry.gif Edited by cmrlj
Link to comment
@banatjaninlepo ti je to sve, al za to treba imati mnoooogo vremena. vidis da po noci kuvam gulas za sutra, kako mislis da kuvam supu 5 sati :(
ama to vikendom. uostalom, sipaš i ne misliš, u međuvremenu samo podesiš vatru.ako skuvaš ozbiljnu količinu odjednom, ne zakuvaš sa rezancima svu količinu na kraju. ostane tu još oko tri doze čiste supe, podeliš u plastiku i u friz. posle samo odmrznem, kad hoću supu ili kad mi treba kao bujon za nešto drugo. meso koje nije pojedeno kao rinflajš (sosa, mesa i krompira) sutra može u sendviče, ili se zapeče u reni i tako. supa je jedan multupraktik.
Link to comment

da, nikad u sav bujon rezanca već ih zakuvavati po potrebi. mi isto napravimo veliku količinu bujona pa ga metnemo u friz i kasnije ga koristimo po potrebi.super je paškanat u rerni kao prilog uz meso, pored krompirića, prokelja i šargarepice :wub:

Link to comment

paskanat je super i kad se prvo malo prokuva - pet minuta u kljucaloj vodi - a onda isprzi na jakoj vatri. moze da se doda i malo meda tokom przenja. odlican i sa i bez.takodje pravim pire, ali dodam i grasak. a pecem i u rerni, al to je vec bilo.

Link to comment

a sto supa 5 sati? nije da se ja nekad nisam priblizavala toj cifri (usled bukvalnog shvatanja onog stavis na ringlu i ne mislis), ali nekako zamisljam da se za tih 5 sati sve unutra dezintegrisalo u pravcu kase.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...