Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

jel paskanat isto sto i koren persuna?eng. parsnip
pa nije. :zbun:i sama kazes parsnip, kako moze biti isto sto i parsley.moja zena cesto stavi u pire od krompira, nije losa kombinacija. Edited by aram
Link to comment
pa nije. :zbun:i sama kazes parsnip, kako moze biti isto sto i parsley.
ali lichi, na rechima. ko taj celer i to celerovo chedo, in inglish.eo ima odje vishe, pershun, pashkanat, celer Edited by thermal bug
Link to comment
pa nije. :zbun:i sama kazes parsnip, kako moze biti isto sto i parsley.moja zena cesto stavi u pire od krompira, nije losa kombinacija.
parsley je lisce persuna. to je ekvivalent celery sticksa kod celera :D. parsnip ja zovem paskanat i u iste svrhe ga koristim. koren persuna sam cula da neko kaze za ono sto meni lici na paskanat. pa zakkjucujem da neko kaze paskanat, å neko koren persuna, a sve je to parsnip.
Link to comment
jel paskanat isto sto i koren persuna?eng. parsnip
zanimljivo ti ovo pitanje, malo sam trazila odgovor, vikipedija baguje, pise da jeste koren persuna ali da nije parsnip, al ako odes na parsnip pa pretrazis verzije na bhs jezicima, sve javljaju da je paskanat u pitanju. ono sto se secam ono kratko vreme dok sam imala bastu pa u njoj persun jeste da mu koren nije bio tako jak, al mozda ga nikad nismo pustili jadnog dovoljno da se zapati. vrag bi ga znao, treba pitati nekog sa sela.edit. pitala nekog sa sela. nije paskanat koren persuna onakvog kako ga ovi sa sela poznaju. persun standardni ima slican koren ali tanji dosta. ukus lisca paskanata nije isti ko ukus persuna, a ni ne izgleda isto.ostalo mi samo jos da zovnem nekog s engleskog sela :D Edited by cmrlj
Link to comment

pastrnjak ili paskanat nije korijen persunasuper je pire od paskanataedit, nevidjela cmrljin editedit2, pastrnjak se u srbiji ranije jako mnogo koristio, vjerovatno zato sto je sit. cudno je i steta sto je dosta marginalizovan. pogazio ga krompir :D

Edited by morgana
Link to comment

paskanat kada se skuva moze lepo da se izgnjeci u pire za razliku od persuna koji i posle kuvanja ostane drvenast, supu nikad ne pravim bez paskanata, persun kad nemam ne sekiram se ;) i ko sto morgana rece, paskanat je do dolaska krompira bio glavna sirotinjska povrcka,i ne samo u srbiji, bas ga je rudolf pominjao pre neko vece..

Link to comment

Smuljao malo drugačiju bazu za falafel. Tj, ne previše drugačiju u osnovi, ali sa par dodatih začina. Elem, standardno - velika glavudža cluka, 6-7 čenova bluka, mleveno seme korijandera, kumin, biber, so, malo prejebene turske paprike, dve veze peršuna, malo brašna, ovaj put rešio da roknem i malo kurkume (lepa boja a nije preagresivna) i yenibahara tj pimenta, sve smuljano u blemderu sa leblebijom, posle toga umuljano sa malo hcmulja.Već neko vreme praktikujem da ne pravim odmah kuglice, nego ostavim smesu, pa vadim po nekoliko kad zatreba. Sve to potraje dobrih 7-8 dana.

Link to comment
pa zavisi gde kupujes -_-ovde kod mene samo ti ture komad korena celera. u bg-u obicno imas i koren persuna i paskanat.
sad sam sve pobrkao. belo korenje, sve to moze u supu.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...