Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

1 hour ago, Shan Jan said:

 

Znao sam da ce biti neka vukojebina, jel to ono sto je daleko od kontinenta koji je daleko od svega? :D

 

Salu na stranu ne zvuci (sem daljine) to toliko belsavo kao mesto. Znam da su neki ljudi isli u NZ na par godina ne bi li lakse upali u Austrliju. Taman da vidis da li zelis da menjas mesto :) 

 

 

Ma kakva Australija. Mada, jeste, dosta “naših” tako radilo. Meni je NZ raj na zemlji. Bukvalno.

Link to comment
1 hour ago, Indy said:

 

Ja definitivno nisam mogao, a ne bih mogao ni sada, ali se pitam kako to da ti isti (naši) ljudi tolerišu to sve i isto a i gore u nekim zemljama u koje se često emigrira, tipa Kine, Katara ili (čak) Saudi Arabije. Daleko gore zemlje od Srbije u pogledu stanja demokratije (tj. nema je niti će je biti), najcrnja korupcija je na sve strane i opet... ignorišu sve to.

 

Branko Milanović je nedavno imao zanimljive tvitove na tu temu (konkretno, kada je Kina u pitanju)...

Znam dosta ljudi koji su zapalili da rade u bliskoistocne zemlje i tu je racunica jasna - novac. Za Kinu ne znam nikog...

 

  

16 minutes ago, dragance said:

Ma kakva Australija. Mada, jeste, dosta “naših” tako radilo. Meni je NZ raj na zemlji. Bukvalno.

Hvala :) 

Link to comment
1 hour ago, samo_opusteno said:

Verovatno se i ti ljudi koji ostanu i tolerisu to pitaju kako neko moze da ode negde gde je potpuni stranac, da tamo ulozi 17 puta vise truda da uspe nego sto je ovde ulagao, da u mnogim slucajevima radi poslove koje ovde nikad ne bi radio, da bude daleko od porodice, prijatelja, kluba za koji navija itd...

 

Odgovor na to je jednostavan ... nada ... da ce mu biti bolje ...  njemu ili njegovim potomcima ... bilo da je to privremeno ili stalno.

Link to comment
1 hour ago, villiem said:

Citajuci ovde ljude koje i zive u Americi vidim da je i moja predstava naivna.

 

Citajuci ovo setih se jedne crtice ...

U Cirihu, petak, posle posla otidjoh sa par kolega na pivo ... oduzilo se to i opustili se ljudi. Vracah se vozom kuci (ja u Orlikon, kolega isao, kako sam tada mislio, u neki Ditlikon, gde li) i u tih 20ak minuta, cekajuci voz i koliko je trajala voznja dok izadjoh ... izjada se on meni kako je njemu zivot tezak, kako ne moze kucu da kupi, kola ... i sta sve ne. Sve sto moze da si priusti je motor i odmor jednom godisnje u Kroaciji. Ja mu tada rekoh, ti si prijatelju sretan sto si rodjen u Svajcarskoj ... video bi sta bi pricao da si rodjen na Balkanu.

Kasnije sam bio kod njega (zivi blizu Rajne gore, prema Safhauzenu), ljudi moji, pa to je raj, sanatorijum .... kakvi Karlovi Vari. Problem je ... razveden, alimentacija ... verovatno ocekivanja, kada gledas sav taj svet oko sebe.

Bio je i on kod mene u Bitolju ... prosetao sam ga ... bio na imendanu mog sina (potrefilo se), pa video kako se ljudi druze ovde ... bio sa mnom u kolima kada mi je policija napisala kaznu za prolazak kroz crveno, iako sam na zutom bio na sred raskrsnice, bio spreman da svedoci :D  ...  na odlasku mi je rekao, mogao bih ja ovde da zivim.

 

Nekako mi je sva ova prica besmislena, gojko i stojko je sve to lepo sublimirao

 

Link to comment
14 minutes ago, dragance said:

Ponudi mu da se zamenite 😃

 

Nisam spreman na takve promene. Prosao voz ... kada bi mogao da se on zameni sa mojom decom, da. Ja sam zavrsio sa stvaranjem.

Ustvari ... nisam siguran ni da zelim da kazem sta je dobro za moju decu (neka sama otkriju sta je dobro za njih ... ja sam tu da im omogucim obrazovanje).

Udario sam se u celo samo jednom po pitanju emigriranja. Prvi put kada sam otisao u Cirih i stigao na posao. Od vrata stana do vrata kancelarije mi je trebalo tacno 20 minuta. I to isplaniranih minuta, vidjenih na internetu pre nego sto sam krenuo na posao ... 5 minuta peske do stanice, 5 minuta voznje vozom i 10 minuta poske do kancelarije. Tako bih mogao da zivim. Posle sam shvatio da to imam i ovde, 5 minuta do posla. Vreme je vazno ... pare nisu vazne. Radio sam 16 sati dnevno ... za pare. Ostavio sam kesu para, umesto u banci, kuci. 400+k denara ... zaboravio ih kada sam podigao prinudnu stednju koju sam organizovao u to vreme. godinu i po dana posle ta kesa je bila prazna (dinara nisam uzeo iz kese niti je nesto potroseno za tekovne potrebe) ... nista vidljivo nije ostalo od tih para. Samo su ostala veca ocekivanja zene i dece, a ja sam ostao sa povisenim pritiskom i kojim kilogramom vise. Poslednjih par godina to dovodim u red i zivimo od plate ... a opet zivimo normalno.

Zivot je vreme koje provodis onako kako ti hoces, nista drugo.

 

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, cedo said:

 

Citajuci ovo setih se jedne crtice ...

U Cirihu, petak, posle posla otidjoh sa par kolega na pivo ... oduzilo se to i opustili se ljudi. Vracah se vozom kuci (ja u Orlikon, kolega isao, kako sam tada mislio, u neki Ditlikon, gde li) i u tih 20ak minuta, cekajuci voz i koliko je trajala voznja dok izadjoh ... izjada se on meni kako je njemu zivot tezak, kako ne moze kucu da kupi, kola ... i sta sve ne. Sve sto moze da si priusti je motor i odmor jednom godisnje u Kroaciji. Ja mu tada rekoh, ti si prijatelju sretan sto si rodjen u Svajcarskoj ... video bi sta bi pricao da si rodjen na Balkanu.

Kasnije sam bio kod njega (zivi blizu Rajne gore, prema Safhauzenu), ljudi moji, pa to je raj, sanatorijum .... kakvi Karlovi Vari. Problem je ... razveden, alimentacija ... verovatno ocekivanja, kada gledas sav taj svet oko sebe.

Bio je i on kod mene u Bitolju ... prosetao sam ga ... bio na imendanu mog sina (potrefilo se), pa video kako se ljudi druze ovde ... bio sa mnom u kolima kada mi je policija napisala kaznu za prolazak kroz crveno, iako sam na zutom bio na sred raskrsnice, bio spreman da svedoci :D  ...  na odlasku mi je rekao, mogao bih ja ovde da zivim.

 

Nekako mi je sva ova prica besmislena, gojko i stojko je sve to lepo sublimirao

 

 

Znam da propagiram da u Srbiji može da bude dobro a na Zapadu ne mora da bude, ali ovo me je podsetilo na jednu priču.

Upoznala sam ženu mladju od mene, dakle, sad je na početku tridesetih. Nije došla ni iz kakve privilegovane porodice, prosto se sama zainteresovala za neki 3D dizajn (oprostite mi, ne razumem se u to, možda se i nekako drugačije zove), završila kurs, bila jedna od najboljih, počela da radi, mic po mic, napravila firmu, long story short, danas ima preko 30 zaposlenih. Ne znam kolika joj je plata ali znam da je kupila stan baš onakav kakav je htela, sa par terasa, sa home office-om, kola koja je želela... Muž ima neki običan posao, dete su prebacili u privatnu školu kad su se smorili kako ih tretiraju u državnoj. Odlazi se na skijanje i more više nego par puta godišnje. Eee a ja to tek pristigla gledam i mislim na moj mali stan, koji iznajmljujem, ubijam se od posla, i suprug i ja, ne možemo da priuštimo more a kamoli skijanje, dete ide u sranje državnu školu... I eto, ona je u Beogradu, ja sam u Njujorku. I pitam ja nju da se zamenimo, ona kaže, neću!

 

Link to comment

Dakle, ko kuka kako mu je teško u Srbiji, to je potpuno ok, to je poželjno ovde čuti. Ako kažeš samo nešto negativno o Zapadu, bez da si kukao, onda si Vučić, prenemagač, licemer.

 

Ako neko navede primer nečeg negativnog iz Srbije, to se uzima kao opšte stanje stvari. ObiW, mislim na tebe. :) Ako ti je jednom apotekarka vratila manje para, kako uopšte znaš pouzdano da je to namerno uradila, drugo, kako to može biti zaključak da, šta, svako u Srbiji gleda da potkrade?

Ako bih ja sad navela primer prevare i korupcije iz Amerike, onda bi se to odmah ovde proglasilo za neku ultra-retku anomaliju i odmah bi mi se reklo da na osnovu svog primera nemam pravo ništa za zaključim. "Hahaha, mnogo ti je loše u Americi." - ne razumem šta znače komentari tog tipa? Da je u Americi prosto automatski svakom fenomenalno, i svakako mnogo bolje nego u Srbiji?

 

Je vidite šta radite? Vi zaključujete sve na osnovu svojih primera. Ali ako neko ima primer koji se ne slaže sa vašom vizijom sveta, taj nema pravo da išta zaključuje.

 

A možda je sve samo lični primer. To bi značilo da je nekom fenomenalno u Srbiji i da prosto nije tačno da je Srbija jedan korumpirani pakao... Ne znam otkud pravo da se tvrdi da je Srbija pakao korupcije a ne sme da se tvrdi da Švajcarska mrzi imigrante?

 

I za kraj, evo jednog primera. ;) Da, zdravstvo u Njujorku je u mnogo boljem stanju nego u Srbiji. Ali, ima korupcije, ima prevare, i moraš da znaš kod kog lekara ideš. Ja sam naivno mislila da ću da se porodim u najbližoj bolnici u Bruklinu, misleći, doslovce: svaka bolnica ovde mora biti bolja od bolnica u Beogradu. Ispostavilo se da me je doktorka slala na dodatni "monitoring" trudnoće bez ikakve potrebe, samo da bi uzela nekoliko stotina dolara od mene/osiguranja. Na kraju me je indukovala bez ikakve potrebe - samo da bi opravdala taj monitoring + verovatno da bi uzela pare i za tu indukciju. Bogu hvala, svi smo zdravi i to je najvažnije. Ali kada sam za drugu trudnoću otišla kod preporučenog i poznatog lekara u poznatu bolnicu i pokazala mu prethodnu dokumentaciju, rekao mi je: uopšte mi nije jasno zašto su vas indukovali. Isto mi je reklo još par nepovezanih lekara.

 

E sad, fora je u tome što će se ovaj primer proglasiti nekom ludom anomalijom, izuzetkom, možda sam ja potpuni ludak koji je otišao kod nekog sumanutog lekara... Ja sam kukač, da mi ništa ne valja... 

Ne. Ja nikada nisam rekla da mi ništa ne valja. Samo iznosim primere. Kao što se na osnovu ovog i sličnih primera ne može zaključiti da je u Americi grozno, tako se ne može zaključiti ni na osnovu drugih pojedinačnih primera da je u Srbiji grozno. I obrnuto.

Link to comment
10 hours ago, iDemo said:

Ne znam, to je stvar perspektive - ako je neko u stranju da sprzi 300 miliona dolara na mito - i da ga, na njegovu nesrecu, uhvate - onda mos' misliti koji mu/im je realni raspon™. I gde su kako (bolje) te pare mogle da se potroshe. 

Ili - da budem plasticniji - jedno je kad te neko ogepari™ u prevozu - to svako licno oseca a drugo kad neko 'preusmeri' pare namenjene za prevoz u neku svoju kesu... Ono - nije bas korupcija ali verujem da je ilustracija sasvim ok.

 

A opet - ne treba zanemariti ni mogucnost da je to mozda ipak bila najbolja investicija, ne? Tih 300mil.

 

Ali to je autralijska korupcija. Nju je lakše podnositi nego srpsku.

Link to comment
17 hours ago, ObiW said:

Mozes da ih steknes ovde. Mada, kriterijumi ipak moraju da se malo snize, bar kada su u pitanju novosteceni prijatelji poreklom iz ex-YU, jer je Amerika bara velika a ex-YU krokodila nema mnogo. Evo recimo ja se ovde druzim sa masincima i gradjevinarima, koji na ama bas svakoj slavi, posle treceg pica, pocnu da mi objasnjavaju kako je njihov fakultet bio ozbiljan i tezak, a ja ih nutkam sitnim kolacima ne bi li prestali da se blamiraju. To mi se u Srbiji ne bi dogadjalo jer ih ne bi ni vidjao po slavama. 

 

 

Nisi me razumeo, il se ja nisam dobro izrazila. Prijatelje možeš da stekneš svuda gde ima ljudi i ako sa njima provedeš dovoljno vremena. Ne razumem to za spuštanje kriterijuma? Htela sam da kažem, ok, stekneš nove prijatelje, ali šta je sa starim? Zamenio si ih? Čestitaš im novu godinu preko vajbera i to je to. Ako nisi više tu da bilo koji renutak života podeliš sa svojim prijateljima i familijom, u čemu je poenta, to je moje pitanje? Osim ako ovde svi do jednog niste Marina Abramović koja je sve žrtvovala samo karijeri.

Link to comment
23 minutes ago, trustno1 said:

 

Znam da propagiram da u Srbiji može da bude dobro a na Zapadu ne mora da bude, ali ovo me je podsetilo na jednu priču.

Upoznala sam ženu mladju od mene, dakle, sad je na početku tridesetih. Nije došla ni iz kakve privilegovane porodice, prosto se sama zainteresovala za neki 3D dizajn (oprostite mi, ne razumem se u to, možda se i nekako drugačije zove), završila kurs, bila jedna od najboljih, počela da radi, mic po mic, napravila firmu, long story short, danas ima preko 30 zaposlenih. Ne znam kolika joj je plata ali znam da je kupila stan baš onakav kakav je htela, sa par terasa, sa home office-om, kola koja je želela... Muž ima neki običan posao, dete su prebacili u privatnu školu kad su se smorili kako ih tretiraju u državnoj. Odlazi se na skijanje i more više nego par puta godišnje. Eee a ja to tek pristigla gledam i mislim na moj mali stan, koji iznajmljujem, ubijam se od posla, i suprug i ja, ne možemo da priuštimo more a kamoli skijanje, dete ide u sranje državnu školu... I eto, ona je u Beogradu, ja sam u Njujorku. I pitam ja nju da se zamenimo, ona kaže, neću!

 

 

Ne znam zasto te to podsetilo na tu pricu, kada jedna sa drugom veze nemaju. Ja, izmedju ostalog, pricam o tome da pare nisu vazne a ti dajes pricu o parama i uspehu u Srbiji, i o svom neuspehu u Americi.

Kao da imas neku agendu ... 

Link to comment
8 hours ago, dragance said:

Pa zato, da odgovorim i @Shan Jan , je NZ zakon. Panduri drugim pandurima u službenim vozilima daju kazne za prekoračenje brzine ako nemaju upaljenu rotaciju. 
 

I to je samo jedan aspekt. 

Ko bi živeo u društvu gde je jedan kolega spreman da to uradi drugom? :)

  • +1 1
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...