Jump to content
IGNORED

Vas odnos prema domovini ...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Just now, gospa buba said:

zeno bre! kad mislish ti da ja toliko chitam :lolol:

 

prashtaj, kasnije cu :unsure:

 

Znam, stvarno se izvinjavam, nema opravdanja! Priznajem da bih prva pomislila da je tolika dužina posta znak sigurnog ludila. Al, eto, što kaže moj prijatelj: zaljubiš se, a posle shvatiš da smo svi ludi.

 

I ja se povlačim do kraja dana  - neki će da se prave da će zbog toga da otvaraju šampanjac ali svi znamo da žive za postove koje mogu da napadaju ;) - moram malo da provedem vreme s porodicom. Toliko pričam da su bitni a ovamo ih zapostavljam zbog Foruma.

Link to comment
On 23.7.2020. at 15:53, Kampokei said:

Nije to tako jednostavno. Najjaca migratorna kretanja uglavnom nisu iz najsiromasnijih zemalja sveta - naprosto zato sto ljudi u Cadu ili Nigeru nemaju dovoljno sredstava da krenu bilo gde. Kad gledamo bivsu Jugoslaviju, najveca prva iseljenja su bila iz Dalmacije i Hercegovine. Zato sto je more blizu i njima je to bio laksi poduhvat nego kontinentalcima.

 

 

Jock. U kamenjaru Dalmacije i Hercegovine nije bilo hleba za sve clanove porodice u drugoj polovini XIX veka. U Srbiji jeste, delom i zbog toga sto je zakon o nasledjivanju bio takav da se nasledjena zemlja ostavlja ravnopravno svim muskim clanovima porodice (zene su dobile pravo nasledstva tek dvadesetih godina XX veka).

 

21 hours ago, trustno1 said:

 

Čuješ li šta pitaš - koliko ti je stalo do prijatelja? Prijatelji nisu pare pa da možeš da ih zaradiš ovde i onde. 

 

Mozes da ih steknes ovde. Mada, kriterijumi ipak moraju da se malo snize, bar kada su u pitanju novosteceni prijatelji poreklom iz ex-YU, jer je Amerika bara velika a ex-YU krokodila nema mnogo. Evo recimo ja se ovde druzim sa masincima i gradjevinarima, koji na ama bas svakoj slavi, posle treceg pica, pocnu da mi objasnjavaju kako je njihov fakultet bio ozbiljan i tezak, a ja ih nutkam sitnim kolacima ne bi li prestali da se blamiraju. To mi se u Srbiji ne bi dogadjalo jer ih ne bi ni vidjao po slavama. 

 

Link to comment
4 hours ago, trustno1 said:

 

Ne vredi. Prosto je društveno neprihvatljivo reći nešto pozitivno o Srbiji. Ne mogu da zamislim kad bi neko pohvalio nešto u vezi sa Srbijom. To se ne usudjujem da uradim jer bi me momentalno proglasili ne za Vučića nego za nešto još gore i verovatno zauvek izbacili sa Foruma. Koliko god ovde neko da pljuje Srbiju, niko ga neće napasti. Javiće se ljudi da kažu da nije tako, ali niko ga neće ocrniti i napasti.

 

 

Ostalo nisam čitao, život je suviše kratak, ali samo da kažem da je ovo prvo netačno. Tj. možda i jeste tačno na političkom delu foruma, ali meni je tamo doktor zabranio da zalazim. Ovde, svakako da mogu da se kažu pozitivne stvari o Srbiji. Evo ja ću npr (ne prvi put) da javno kažem da su se vina u Srbiji znatno popravila u odnosu na pre 10 godina, a da ne govorim u odnosu na pre 20 ili 30... (I videćemo sad da li će da me izbace...) Sad po kvalitetu ne zaostaju za regionom™, štaviše.

Link to comment
16 hours ago, iDemo said:

. Pa se covek posle, sasvim opravdano, pita - "gde bih mogao da nadjem zemlju u kojoj nema korupcije?".

Mislim da je ovde razlika u tome što australijska i ina korupcija ne ugrožava direktno obične smrtnike, dok je u Srbiji čovek konstantno pod žrvnjem korupcije na svim nivoima (treba ti veza za lečenje, zaposlenje, takoreći za sve).

Link to comment
4 hours ago, papapavle said:

Mislim da je ovde razlika u tome što australijska i ina korupcija ne ugrožava direktno obične smrtnike, dok je u Srbiji čovek konstantno pod žrvnjem korupcije na svim nivoima (treba ti veza za lečenje, zaposlenje, takoreći za sve).

Ne znam, to je stvar perspektive - ako je neko u stranju da sprzi 300 miliona dolara na mito - i da ga, na njegovu nesrecu, uhvate - onda mos' misliti koji mu/im je realni raspon™. I gde su kako (bolje) te pare mogle da se potroshe. 

Ili - da budem plasticniji - jedno je kad te neko ogepari™ u prevozu - to svako licno oseca a drugo kad neko 'preusmeri' pare namenjene za prevoz u neku svoju kesu... Ono - nije bas korupcija ali verujem da je ilustracija sasvim ok.

 

A opet - ne treba zanemariti ni mogucnost da je to mozda ipak bila najbolja investicija, ne? Tih 300mil.

Link to comment

Pa zato, da odgovorim i @Shan Jan , je NZ zakon. Panduri drugim pandurima u službenim vozilima daju kazne za prekoračenje brzine ako nemaju upaljenu rotaciju. 
 

I to je samo jedan aspekt. 

Link to comment
10 hours ago, ObiW said:

Mozes da ih steknes ovde. Mada, kriterijumi ipak moraju da se malo snize, bar kada su u pitanju novosteceni prijatelji poreklom iz ex-YU, jer je Amerika bara velika a ex-YU krokodila nema mnogo. Evo recimo ja se ovde druzim sa masincima i gradjevinarima, koji na ama bas svakoj slavi, posle treceg pica, pocnu da mi objasnjavaju kako je njihov fakultet bio ozbiljan i tezak, a ja ih nutkam sitnim kolacima ne bi li prestali da se blamiraju. To mi se u Srbiji ne bi dogadjalo jer ih ne bi ni vidjao po slavama. 

 

Ne znam, mozda zavisi od lokacije, mozda od karakteta, mozda od okolnosti al ja imam drugacije iskustvo. Kuci sam se (doduse povremeno) druzio i s raznim ljudima s kojima nemam mnogo zajednickog jer smo komsije, skolski, rodjaci... a ovde se druzim samo s ljudima koji mi odgovaraju i kojima ja odgovaram. A realno - ako u gradu od 8 miliona ljudi ne mogu da steknem ptijatelje, zapitao bih se sta to sa mnom nije u redu.

Link to comment
3 hours ago, iDemo said:

Ne znam, to je stvar perspektive - ako je neko u stranju da sprzi 300 miliona dolara na mito - i da ga, na njegovu nesrecu, uhvate - onda mos' misliti koji mu/im je realni raspon™. I gde su kako (bolje) te pare mogle da se potroshe. 

Ili - da budem plasticniji - jedno je kad te neko ogepari™ u prevozu - to svako licno oseca a drugo kad neko 'preusmeri' pare namenjene za prevoz u neku svoju kesu... Ono - nije bas korupcija ali verujem da je ilustracija sasvim ok.

 

A opet - ne treba zanemariti ni mogucnost da je to mozda ipak bila najbolja investicija, ne? Tih 300mil.

Mislim da masis sta je kolega forumas hteo da kaze. U Srbiji ne mozes na dnevnom nivou da ignorises korupciju i javasluk. Ti da nisi procitao u vestima ne bi ni znao za tih 300 miliona. Ovde ja kad god sam radio nesto sa drzavom (otvaranje/zatvaranje firme, placanje poreza, povracaj novca...) sam uvek cekao drzavu koja je probijala rokove koje je sama sebi zadala a ponekad ne bi ni obavila posao. Pored toga imas bahatosti na sve strane koja je cista posledica "ima ko da me izvuce". Nije svejedno kad znas da manjina uvezana sa vrhom vlasti radi sta hoce ali sasvim je drugo kad imas dodir sa ogromnim brojem lenjivaca i bahatih ljudi na dnevnom nivou jer im se tako moze. Ovde tek kontra-pretnje rade (ponekad). To nije normalno. Ja sam ziveo u jebenoj africkoj zemlji gde toga bilo nije, tako da kapiram da ima normalnijih zemalja od Srbije i u tom razvijenom/u razvoju svetu.

 

1 hour ago, dragance said:

Pa zato, da odgovorim i @Shan Jan , je NZ zakon. Panduri drugim pandurima u službenim vozilima daju kazne za prekoračenje brzine ako nemaju upaljenu rotaciju. 
 

I to je samo jedan aspekt. 

Znao sam da ce biti neka vukojebina, jel to ono sto je daleko od kontinenta koji je daleko od svega? :D

 

Salu na stranu ne zvuci (sem daljine) to toliko belsavo kao mesto. Znam da su neki ljudi isli u NZ na par godina ne bi li lakse upali u Austrliju. Taman da vidis da li zelis da menjas mesto :) 

 

 

Edited by Shan Jan
  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Shan Jan said:

U Srbiji ne mozes na dnevnom nivou da ignorises korupciju i javasluk

 

Ja definitivno nisam mogao, a ne bih mogao ni sada, ali se pitam kako to da ti isti (naši) ljudi tolerišu to sve i isto a i gore u nekim zemljama u koje se često emigrira, tipa Kine, Katara ili (čak) Saudi Arabije. Daleko gore zemlje od Srbije u pogledu stanja demokratije (tj. nema je niti će je biti), najcrnja korupcija je na sve strane i opet... ignorišu sve to.

 

Branko Milanović je nedavno imao zanimljive tvitove na tu temu (konkretno, kada je Kina u pitanju)...

Link to comment

Verovatno se i ti ljudi koji ostanu i tolerisu to pitaju kako neko moze da ode negde gde je potpuni stranac, da tamo ulozi 17 puta vise truda da uspe nego sto je ovde ulagao, da u mnogim slucajevima radi poslove koje ovde nikad ne bi radio, da bude daleko od porodice, prijatelja, kluba za koji navija itd...

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, trustno1 said:

 

Uglavnom, poenta je da neće svima biti bolje na Zapadu niti je u Srbiji pakao. Na Zapadu je ok i u Srbiji je ok. Svuda je ok. Iz Srbiije ne mora da se beži glavom bez obzira. Veliki deo čovekovog života je porodica. Ako sam dobro razumela iDemo, rekao si: ako moja deca odu da žive u Srbiju, šta ću onda ja u Zapadnom Sidneju. Razmislite svi malo o tome. ;)

 

Putnici to znaju. Ljudi ovde zive pod vecim pritiskom, cekali su od 89 do 00, pa pauza, pa cekali dalje. I jos cekamo, niko ko nije ovde ne moze u potpunosti da pokrije uticaj koji jedan kompleksas moze da ima na relativno mali broj ljudi koji zive svoje obicne zivote, prodje vremena dok vecina ne primeti ludaka, sad korona. Milosevic je bio lud, ovaj je lud, to je oko 25+ godina, ako dodamo kostunicu. Ako zelim na more, ako zelim prijatelje, neki drustveni zivot, sve ima i ovde, da nema ludaka imali bi ok situaciju, tako sam se ja osecao sa dosmanlijama, samo ok, i oslobodjen pritiska ( feelin good's good enough ).

Pre toga smo imali vize za preko, kao porodica, nismo otisli, sada posle mnogo vremena ponovo radim na odlasku ali pisem cv nekoliko godina, skolujem se, nije mi tesko al mi tesko da napisem cv i posaljem. Kolega, ima rodbine po nekim morima, njegova prica je uvek ista, ostavlja sve, sele se svi, radice struju od (to se radi od 7 do 17/19), nema kafa, nema nabavka, vratio bi se u roku od mesec. Neki drugi ne pricaju, samo cujes da su otisli ali nema vise ni ljudi, citava generacija je ostala i zarobljena, kao ja npr. Radio sam preko, balkan i okolina, sve sto sam zeleo je da se vratim i cujem rts(!) i potrosim eure al to je vreme "demokrata", sada nemam nade ili vrlo malo. Prijatelji nisu oni sto su bili, sada njihova klasifikacija spada drugacije, takve klase su kompatibilne u prostoru, tako da ne bih imao problema sto ne kafenisem, ne idem na slave, rodjendane ( Bonus plus plus plus ).  Razmislja se o deci sada, pa jeste ne mali problemcic ostaviti ih ovde, ovako, to sada smatram duznoscu _ ili osigurati normalno okruzenje ( sto nemam uticaja, kako god radim i sta god da radim ) ili menjati okruzenje. Moja dobra prijateljica mi je pre neko vreme, u setnji, rekla, da je vucic uspesan, to je strasna istina. Pozitivno je sto ne vidim treceg ludaka, za niz. Ako razmisljam strategijski. Drugar je e.inzenjer, vrhunski, uci i dalje, vaspitan, s merom, trenerka, blokira na novi svetski poredak, koronu, amere, to je tridesetogodisnji uticaj plus jos ponesto.

Citajuci ovde ljude koje i zive u Americi vidim da je i moja predstava naivna. Pretpostavljam da zal za domovinom ume da bude prejak, pogotovo sto sam ga osetio kada sam se najmanje nadao. Sem mene koji svesno ugraduje tu nepoznatu, ovaj nazovi sistem, sto smo dozvolili, radi isto, umanjuje zal. Kada budem strukovno i mentalno spreman verovatno cu biti mator, za sada je samo dobar put. Malo previse se valja nacionalizma i tih osecaja, nemam adekvatan odgovor na ta pitanja, to je manji i moj je problem. Veci je sto se civilizacijski drustva sporo menjaju al to je svuda, htedoh samo reci da se slazem da je svuda ok al izgubih misao, sad moram po pola cola necega. Mesto da ucim zanat, pisem po forumu, kichma treba tamo, kichma treba ovde. Inace, zbog svega sto sam se setio da preduzmimam, imam manjak vremena za drustveni zivot, ovde, tamo ga nece biti jer ne poznajem nikoga, tako da cu imati kontinuitet, drugare is skole i iz vojske imam zauvek, gde god da sam, pa ima ideja da odem, zaradim, vratim se, druzim se, zivim hiljadu godina, gomila planova, kao i tamo sto ljudi imaju, pa neki budu, vecina ne bude.

Ono sto nedostaje, nedostaje svuda, porodica je najveci deo, ako moze imati ih dobre i tamo i ovde. Vice ovaj ludak majstor, kada bi mu rekao da planiram da idem da radim nesto preko pao bi u nesvest

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...