Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

  1. 1. Vaše mišljenje o novom zakonu

    • Odličan je!
    • Mogao bi biti i bolji
    • Ma to je samo uzimanje para i ništa više


Recommended Posts

malo sam vozio preko vikenda po severnoj grckoj - van ovih stereotipnih turistickih trasverzala. znaci florina, prespa, kastorija.ko mi jos jednom pomene grcku kao primer dobre putne signalizacije...... :ph34r: .... isto sranje kao i srbija i makedonija, nerezonske pune linije u duzini od po 10km, smaranje iza slepera i autobusa.... jedino sto nema imbecilnih ogranicenja na 40 ili 20 km/h kojima su srpski putari nakrcali presevsku dolinu, zbog fizicke blizine radova na 2. traci. inace, na moje veliko iznenadjenje, grdelicka klisura i uopste taj magistralni potez od kraja autoputa ispod leskovca do granice u tabanovcima deluje kao haj tek nemacki put u poredjenju sa svime juzno. tako da mislim da malo preterujemo oko stanja puteva, nisu bajni ali ima mnogo gore, cak i u EU.

Link to comment
Da, ali prvo da i plate počnu da redovno stižu kao u Sloveniji, a ne da bude po onoj ''Videla žaba da se konj potkiva...''
Paaa, ne znam koliko pratiš vesti iz Slovenije u poslednjih dve-tri godine, ali recimo imaš firmi gde ljudi nisu primili platu po 3 godine, plate kasne, zatvaraju se firme koje su do juče slovile za gigante i bogate firme. Sve u svemu, daleko su i oni već od onoga "redovna plata".I nema to veze sa "videla žaba konja da se potkiva.................". Poštuješ propise, i nemaš probleme.
Link to comment

Ima i drugih vrsta strogog ispunjavanja zakonskih kazni koji ostavljaju utisak. Mene ufatilo tako u DE ubrzo nakon emigriranja; još uvek nisam zamenio vozačku i kod sebe imao roze YU dozvolu i međunarodnu, koja inače važi godinu dana, ali švabe baš u tom trenutku promenili zakon i prihvatali su je samo 6 meseci (što ja nisam znao). I zaustavi mene lepo patrola, vozio 54 tamo gde je dozvoljeno 50. Daj dozvolu, ja dam. žalosno klimanje glavom pandura sa dugim, uvijenim belim brkovima (Bizmark). Dečko, ne valja ti ovo, važi samo 6 meseci sada. Kao, ne možeš dalje da voziš, auto ostaje tu na licu mesta, kao, dođi sa nekim kolegom, pa odšlepajte kola do tvoje kuće ili plati šlep službu. Piše on prijavu za sud, vožnja bez vozačke dozvole - nema "istekla" ili nešto slično, nego "bez dozvole". I ja tu već pizdim, ali šta da se radi. Ulazim u kola da ih parkiram tu sa strane, da neko ne naleti i udari. Skače pandur, kao šta to radiš? - Pa sklanjam kola u stranu. - Sine, nemaš dozvolu i ne smeš da voziš ni metar dalje, razumeš li, ni metra! - Dobro, pa šta sad da radim? - Odguraj ga u stranu.I kao kruna svega, dao se matori u predavanje. Ja u tom trenutku još nisam ni žvakao nemački kako treba i stojim tu k'o popišan i slušam besedu o tome kako zakoni moraju bez izuzetka da se prate, kako to nije baš tako kao tamo odakle dolazim, da ako nešto ne razumem da se obratim (pajs' sad ovo) srpskoj pravoslavnoj crkvi u Vupertalu (ništa konzulat, neka agencija za građane ili strance ili tako neki bakrači) i tako pola sata. Meni se do tada sve smučilo i jedino šta sam imao u glavi je bilo "nabijem na q i tebe i onog Slobu koji me tebi poslao i crkvu u Vupertalu". Istina, progledali mi na sudu kroz prste, pošto sam se napravio lud, jeben i zbunjen - al' incident nisam zaboravio. Posle sam video na tv-u da im je to "ni metar dalje" omiljena fraza za razne prestupnike i kršitelje zakona kojima crkva nije pri ruci.

Link to comment
14 - Vožnja bez dozvole, osim ako je dozvoli istekao rok važenja, vožnja sa više od dva promila alkohola (važi i za osobu koja nadzire vozača sa probnom dozvolom), odbijanje alko-testa i testa na droge, vožnja za vreme isključenja iz saobraćaja zbog alkohola i droge, vožnja u naseljenom mestu brzinom koja je preko 70 km/h veća od dozvoljene, vožnja koja je preko 50 km/h brža od dozvoljene u zoni usporenog saobraćaja, odnosno, brža od 60 km/h u ?zoni 30?, vožnja noću bez svetla, nezaustavljanje ispred pešačkog prelaza posle prolaska kroz crveno svetlo.
Faljen Isus, zbog boldovanog će dnevno biti oduzeto bar 5000 dozvola u BG. Ne sećam se da sam noću izašao na ulicu a da nisam video makar jedan auto sa ugašenim svetlima. I još me gledaju kao psihopatu kad im signaliziram (mada me ljudi i generalno tako gledaju).Elem, čitam postove o Ibarskoj... Potpuno sam ubeđen da je 90% aktivnosti policije tamo isključivo u cilju prostačke otimačine. Pre neki mesec sam tamo platio prvu i jedinu kaznu u životu, jer sam na jednom pravcu na kom nije bilo ograničenja preticao traktor i "jurio" čitavih 72kmh. Nailazim na nizbrdicu i desetak sekundi nakon prelaska same tačke prevoja vidim žandare kako mašu da stanem. Kažu ograničenje 40. Gde, jbt? Znak je, naravno, 11m ispod prevoja, a oni radarom hvataju vozila na prevoju. Pošto smo zaključili da nemam x-ray vision a da su oni, onako debeli, gladni, zadovoljismo se sa kintom za bogat doručak.
Link to comment

Ja bojkotujem Ibarsku do daljnjeg. Postoje dva alternativna pravca, jedan preko Mladenovca i Topole, drugi preko Valjeva. Oba daleko krivudavija i sporija, al barem nema živa šlepera niti pandurskih zamki na svakom koraku. A i krajolik je mnogo lepši. Nego, priča mi čovek da su mnoge zemlje rešile preopterećenje magistralnih puteva na sledeći način - "lovostaj" za teretni saobraćaj u periodu od 6h do 21h. Mislim da bi to preporodilo nesrećnu Ibarsku i ne vidim nijedan razlog da se tako nešto ne uradi. Zašto to nikome ovde nije palo na pamet? Jel postoje neki smisleni razlozi kojih ja ne mogu da se setim?

Link to comment

I ja bojkotujem, osim kad nemam drugog izbora. Preko Mladenovca je mnogo opustenije, a nije uopste los put. Nazalost, zabrana kretanja teretnih vozila u nas ne postoji. Nekada je zapravo bilo ogranicenja vikendom i to samo za vreme turisticke sezone. U Crnoj Gori slican lovostaj jos vazi.

Link to comment
...Nego, priča mi čovek da su mnoge zemlje rešile preopterećenje magistralnih puteva na sledeći način - "lovostaj" za teretni saobraćaj u periodu od 6h do 21h. ...
Ili vikend vs radni dan.
Link to comment

Bojim se da u Srbiji lovostaj vikendom ne bi mnogo pomogao. To je imalo smisla dok se masovno letovalo u Crnoj Gori, pa su obično vikendom bile smene turista i neviđene gužve. Sada su gužve svakodnevne. Ne vidim problem što se tiče teretnjaka, masa putničkog saobraćaja bi se preorjentisala na deo dana kada je lovostaj, tako da bi i njima putevi noću bili prazniji. A ne verujem da neki kamion koji mora da stigne u BG u 15h ne može da krene u 00h iz Prijepolja, pa stigne ranije na odredište i sačeka par sati na utovar/istovar i povratak. Sve u svrhu bezbednosti i spašavanja života.

Link to comment
da ako nešto ne razumem da se obratim (pajs' sad ovo) srpskoj pravoslavnoj crkvi u Vupertalu (ništa konzulat, neka agencija za građane ili strance ili tako neki bakrači) i tako pola sata. Meni se do tada sve smučilo i jedino šta sam imao u glavi je bilo "nabijem na q i tebe i onog Slobu koji me tebi poslao i crkvu u Vupertalu".
:lol: ovo za crkvu je vrh
Link to comment
JNego, priča mi čovek da su mnoge zemlje rešile preopterećenje magistralnih puteva na sledeći način - "lovostaj" za teretni saobraćaj u periodu od 6h do 21h. Mislim da bi to preporodilo nesrećnu Ibarsku i ne vidim nijedan razlog da se tako nešto ne uradi. Zašto to nikome ovde nije palo na pamet? Jel postoje neki smisleni razlozi kojih ja ne mogu da se setim?
U Hrv je odnedavno tj od 1.1 donesen zakon da teretnjaci mogu samo a.putevima ici, doduse paralelnog pravca sa Ibarskom koji je a.put nema, ali npr. vecina teretnjaka od SU do BG i NS koristi magistrale iako je zabranjen teretni saobracaj tim magistralama tj vecini njih. Medjutim putarina je veca (bar bila donedavno) od kazne tako da je i policija digla ruke od jurnjave a i vozaci od a.puta. Ista stvar kao u tom primjeru sto si naveo- par uredbi kao ta o zabrani i vece kazne se cine komplikovanijim od spasavanja ljudskih zivota i rekonstrukcije unistenih magistrala.edit: apropo prolaska kroz zuto, vrlo lako ce se MUP pozvati na to da u pravilu stoji da se u raskrsnicu ulazi sa povecanim oprezom tj smanjenom brzinom. Naravno, sve to gusi i secka saobracaj tamo gdje treba da ga procisti, ali svi su se i ovde i u javnosti manje vise slozili oko glavne odredbe zakona- represije. Edited by beeva
Link to comment

ja ne znam da li je kultura voznje u hrvatskoj spram one u srbiji posledica generalne civilizacijske razlike izmedju ove 2 sredine ali ako se kod vas ikada vozilo nalik na to kako se radi ovde, onda podrzavam da i nama rade sve to sto su radili vama pa danas voznja u cro izgleda tako kako izgleda. veruj mi da to sto poneka dijabola na autoputu zagreb split pegla 220kmh deluje kao maciji kasalj u poredjenju sa time sta se ovde radi.

Link to comment

Zivim na relaciji BiH- Srbija, a cesto putujem u Hr pa mi je poznato stanje otprilike u sve tri zemlje:D .I u Hr imaju problem sa poginulima i povrijedjenima, cak je i kod njih bio represivni zakon prije 2 godine pa se lose pokazao, broj poginulih je pao a onda se opet vratio na istu razinu prije donosenja zakona. Ipak, u Hr je mnogostruko bolja putna infrastruktura (a i cini mi se da su kulturniji u voznji od Bosanaca i Srbijanaca ) pa je ironicno da je i to jednim dijelom razlog zasto ima dosta izginulih. Postoji u strucnoj literaturi dosta toga oko ispitivanja novih puteva i toga kako isti ne poboljsavaju bezbjednost saobracaja znacajno.Hocu reci, dok se veca paznja ne posveti kulturi starih i odgoju novih vozaca, rezultati bolje bezbjednosti ce biti skromni.

Link to comment
Ja bojkotujem Ibarsku do daljnjeg. Postoje dva alternativna pravca, jedan preko Mladenovca i Topole, drugi preko Valjeva.
1. A tu je i ona kafana Kačara, ili kako se već zove?2. Preko Valjeva.... pa tu opet moraš 1 deo ibarskom da voziš, zar ne?
Link to comment
1. A tu je i ona kafana Kačara, ili kako se već zove?2. Preko Valjeva.... pa tu opet moraš 1 deo ibarskom da voziš, zar ne?
2. Yap, do Lajkovca... A i put između Valjeva i Kosjerića je prilično loš, užasno krivudav, a ako ti se nakači neki kamion, mo'š se ubiješ...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...