Jump to content
IGNORED

Novi zakon


Grunf

Vaše mišljenje o novom zakonu  

38 members have voted

  1. 1. Vaše mišljenje o novom zakonu

    • Odličan je!
    • Mogao bi biti i bolji
    • Ma to je samo uzimanje para i ništa više


Recommended Posts

Ko je uopšte pominjao pro capita dohodak? Uostalom, ako već pričaš o pro capita dohotku, to je u Italiji nešto oko 20.000 Evra, a u Srbiji nešto oko 5.000
pro capita? ti govoris o godisnjem per capita gdp-iju. ja sam, vise nego jasno pominjao per capita mesecni prihod. izvori- cia, statistika za italiju koja navodi podatak o 2400$ mesecno i statisticki zavod srbije koji za februar tekuce godine navodi cifru od 31.121 dinar (cca 320 evra). kazne su uporedive.
Link to comment

Nije ni 400 ni 320 evra, mnogo je niža. Kazne treba da budu visoke, ali džabe kada je prva karika u lancu, saobraćajna policija, toliki raspad da bi ih trebalo sve promeniti što je nemoguće. što neko reče nema tog prekršaja koji se ne može završiti sa 20 evra sem neke žešće pizdarije tipa udes. To obesmišljava kaznu od 250 evra koja će se možda naplatiti jedino nekom strancu nenaviklom na korupciju.

Link to comment
To obesmišljava kaznu od 250 evra koja će se možda naplatiti jedino nekom strancu nenaviklom na korupciju.
a i te pare ce otici u licni, ker-budzet, a ne u drzavnu kasu.
Link to comment
pro capita? ti govoris o godisnjem per capita gdp-iju. ja sam, vise nego jasno pominjao per capita mesecni prihod. izvori- cia, statistika za italiju koja navodi podatak o 2400$ mesecno i statisticki zavod srbije koji za februar tekuce godine navodi cifru od 31.121 dinar (cca 320 evra). kazne su uporedive.
Aaa, CIA? Stvarno više nego jasno. Ne bih te dalje zadržavao.
Link to comment
To je daleko od drakonskih kazni. U Italiji, kad prekoračiš brzinu za više od 50 km/h, kazna je od 1500 do 2500 Eura, plus 8 bodova. E, to je već drakonski. 250 Eura je smešno.
Ma da, 250 eura je smesno u poredjenju sa 320 evra prosecnom platom? Sa kojom u Srbiji jedva covek sastavlja kraj sa krajem...ili ako imas recimo 12.000 platu, je l ti i onda 250 eura smesno?Procedura u Srbiji:recimo da je kazna 20k din + 8 bodova. Pandur zaustavi nekoga ko je nacinio prekrsaj. Krece moljakanje "jao, nemojte, tolka mi je mesecna plata, imam decu, zena mi ne radi, zurio sam, nisam video znak, sta cu, lele, kako cu, ajde pisite nesto drugo, dajte da se dogovorimo..."Moguci ishod br. 1: pandur se smiluje i napise kaznu za manje prekoracenje brzine, ili za pojas ili tako nesto, kazna ispadne 2k din ali se upisuju samo 2 ili 4 boda umesto 8.Moguci ishod br. 2: pandur je korumpiran i uzme 20 evra i ne pise nista.Recimo sada da je kazna 2k ili 4k din + 8 bodova. Mogucnost ishoda br. 1 je uveliko smanjena. Svako moze da plati kaznu od 2k i upisuje se tih 8 bodova. Ovo drugo je bitno. Jer posle drugog takvog prekrsaja ode dozvola. I mogucnost ishoda br. 2 je smanjena, jer i korumpirani pandur nece hteti da se proda za 1000 din. a verovatno bi trazio i vise novca nego sto iznosi kazna da ne bi pisao nista (uklj. i bodove) sto ce naravno vecina inadzija-Srba odbiti.Naravno, bilo bi idealno da panduri rade svoj posao bez milosti i onda bi mogli i drakonske kazne da funkcionisu, ali nazalost za sada je lakse prilagoditi kazne nego menjati sve pandure. Mislim da je generalno lose u tim situacijama pustiti pandure da barataju kaznama koje su vece od njihovih plata...Jesam za drakonske mare u smislu bodovanja, oduzimanja dozvole, oduzimanja vozila na licu mesta i cak zatvora ali iz gorenavedenih razloga ne toliko i za ekstremno lupanje po dzepu.
Link to comment
Ma da, 250 eura je smesno u poredjenju sa 320 evra prosecnom platom? Sa kojom u Srbiji jedva covek sastavlja kraj sa krajem...ili ako imas recimo 12.000 platu, je l ti i onda 250 eura smesno?Procedura u Srbiji:recimo da je kazna 20k din + 8 bodova. Pandur zaustavi nekoga ko je nacinio prekrsaj. Krece moljakanje "jao, nemojte, tolka mi je mesecna plata, imam decu, zena mi ne radi, zurio sam, nisam video znak, sta cu, lele, kako cu, ajde pisite nesto drugo, dajte da se dogovorimo..."Moguci ishod br. 1: pandur se smiluje i napise kaznu za manje prekoracenje brzine, ili za pojas ili tako nesto, kazna ispadne 2k din ali se upisuju samo 2 ili 4 boda umesto 8.Moguci ishod br. 2: pandur je korumpiran i uzme 20 evra i ne pise nista.Recimo sada da je kazna 2k ili 4k din + 8 bodova. Mogucnost ishoda br. 1 je uveliko smanjena. Svako moze da plati kaznu od 2k i upisuje se tih 8 bodova. Ovo drugo je bitno. Jer posle drugog takvog prekrsaja ode dozvola. I mogucnost ishoda br. 2 je smanjena, jer i korumpirani pandur nece hteti da se proda za 1000 din. a verovatno bi trazio i vise novca nego sto iznosi kazna da ne bi pisao nista (uklj. i bodove) sto ce naravno vecina inadzija-Srba odbiti.Naravno, bilo bi idealno da panduri rade svoj posao bez milosti i onda bi mogli i drakonske kazne da funkcionisu, ali nazalost za sada je lakse prilagoditi kazne nego menjati sve pandure. Mislim da je generalno lose u tim situacijama pustiti pandure da barataju kaznama koje su vece od njihovih plata...Jesam za drakonske mare u smislu bodovanja, oduzimanja dozvole, oduzimanja vozila na licu mesta i cak zatvora ali iz gorenavedenih razloga ne toliko i za ekstremno lupanje po dzepu.
Kao što rekoh, baš činjenica da neko ima jako malo platu, a zna da su kazne višestruko veće od njegove plate, trebalo bi da utiče da se on uzdrži od činjenja prekršaja.Svuda u svetu može da se dogodi, da usled moljakanja pandur odustane od kažnjavanja i ne napiše ti kaznu.što se tiče uzimanja 20 Eura, u MUP su najavili(i počeli eksperimentalno), uvodjenje onih kamera u svakom patrolnom vozilu (sistem "eye witness"), koje snimaju šta se dogadja u patrolnom vozilu, i van vozila kad policajci zaustave nekoga, a zapis se real-time registruje na hard-diskovima u centrali, bez mogućnosti brisanja od strane patroldžija. Sad, to jeste inicijalno trošak, ali uspešno suzbija korupciju kao i upotrebu sile bez potreba. videćemo.Svakako, zalažem se za drakonske kazne, bar nekoliko godina od početka važenja zakona, kao šok terapiju, da se ljudi urazume.
Link to comment
Kao što rekoh, baš činjenica da neko ima jako malo platu, a zna da su kazne višestruko veće od njegove plate, trebalo bi da utiče da se on uzdrži od činjenja prekršaja.
Da, ali poenta je da to ocigledno ne funkcionise bas najbolje u Srbiji. I dalje tvrdim da kazna od 250 evra nije "smesna" za srpske razmere.
Svuda u svetu može da se dogodi, da usled moljakanja pandur odustane od kažnjavanja i ne napiše ti kaznu.
To svuda u svetu moze da se desi, ali se u Srbiji redovno desava, za razliku od npr. Kanade, gde to isto moze da se desi, ali se ne desi skoro nikad.
Link to comment
Da, ali poenta je da to ocigledno ne funkcionise bas najbolje u Srbiji. I dalje tvrdim da kazna od 250 evra nije "smesna" za srpske razmere.To svuda u svetu moze da se desi, ali se u Srbiji redovno desava, za razliku od npr. Kanade, gde to isto moze da se desi, ali se ne desi skoro nikad.
Ma, u svetu se dešava svašta. Ja sam video čak u Austriji (a rekli su mi i da nije retkost), da je policajac tipu koji je hteo da se svadja tipa "nije bio prekršaj, ti to namerno radiš), i drao se, zveknuo takvu šamarčinu da mu se glava dva puta okrenula, sa razlogom da bi "ga smirio jer je postao agresivan" :wicked: E, to verovatno neće najbolje funkcionisati u početku u Srbiji (mislim na ono iz tvog prvog pasusa), medjutim, dovoljno će biti da se po javnosti raširi priča da je 4-5 ljudi platilo bez pardona drakonske kazne, i odmah će srpski domaćin da se da u defanzivu i postane poslušan kao mala maca. Neko je već rekao da je bio jedan period kad su strašno kažnjavali zbog pojasa, pa su se svi vezivali. Čim su popustili, narod se opet raspustio.
Link to comment

Uostalom, vrlo brzo ce se vidjeti prvi efekti primjene zakona, makar represivnog dijela. Juli i avgust su dva najkriticnija mjeseca, u zadje 2 godine, skoro trecina poginulih gine tokom ova 2 mjeseca.

Link to comment
moguce, sto da ne. u Spaniji od mogucih 12 bodova (8, u slucaju pocetnika), nenosenje dozvole odnosi 4 + novcana kazna. malo li je??
Daleko manje od oduzimanja vozila. Nemojte preterivati molim vas.
Link to comment
Naravno, treba uvesti(kao na primer u Sloveniji) da kad ti policajac uruči kaznu(pošto neće više biti plaćanja na licu mesta) ili ti ista stigne kući-ako je platiš u roku od 8 dana od prijema, plaćaš 50% kazne. Posle toga, 100%.
Da, ali prvo da i plate počnu da redovno stižu kao u Sloveniji, a ne da bude po onoj ''Videla žaba da se konj potkiva...''
Link to comment
A prolazak kroz zuto tretirace se isto kao da si prosao kroz crveno.
Ovih dana dok vozim konstantno razmišljam o novom zakonu i da li kršim neke odredbe, pa se setih ovog o prolasku kroz žuto.Ovo ima smisla na semaforima na kojima postoji zeleno-treptuće. Na semaforima na kojima se odmah nakon zelenog pali žuto ovo ne da nema smisla nego je klasična globa. šta da radi vozač kada mu se u trenutku prolaska kroz semafor ili par metara ispred pri brzini od 50km/h upali žuto? Nema šanse da koči niti bi to bilo pametno po ostale učesnike. A pandur ako to vidi komotno može da piše kaznu. A većina semafora po Srbiji nema onu fazu kada zeleno trepće pre paljenja žutog.Još jedan dodatak teoriji da odredbe ovog zakona nisu u skladu sa stanjem infrastrukture.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...