Jump to content
IGNORED

Razna pitanja


korindjar

Recommended Posts

Šta se podrazumeva pod DK1 zaduženjem i MS zaduženjem? Na osnovu toga se skidaju neke pare sa tekućeg kod Poštanske štedionice. Ne znam da li su ti nazivi karakteristični samo za nju.

Link to comment
Šta se podrazumeva pod DK1 zaduženjem i MS zaduženjem? Na osnovu toga se skidaju neke pare sa tekućeg kod Poštanske štedionice. Ne znam da li su ti nazivi karakteristični samo za nju.
DK1= Dinakard MS=Mastercard Standard
Link to comment

Da li neko zna da objasni sledeci grafikon?Central%2BBank%2BBalance%2BSheets%2Bas%2B%2525of%2BGDP.pngNisam ekonomista pa sam morao da pogledam defini iju "balance sheet"-a, ali ne umem da je primenim na ovaj grafikon. Ovde nesto naravno fali, ali sta. Ono sto kapiram, je, primenujuci univerzalni princip univerzuma o odrzanu ne-znam-cega-ovom-konkretnom-slucaju je da bo ove linije trebale biti sto vise dole da bi stanje bilo recimo to tako - normalno. Dakle stanje svetske privrede je lose, i to nam govori ovaj grafikon, ali ja ne mogu da provalim koliko lose. Jasno je i da se stanje sve vise pogorsava i da su u najvecem qur*u japan i jevropa...

Link to comment

deluje mi kao procenat minusa u budžetu u odnosu na GDP, ali nisam sasma siguran zbog terminologije, a i iz grafika se vidi da se stanje očitava češće od 1/mesečnoBoJ- japanECB - evropaFed - amerkaovo čevrto je valjda bank of england

Edited by korindjar
Link to comment

ne nije minus u budzetu. budzet je stvar drzave/vlade... a ovde se radi o centralnim bankama koje su nezavisne od drzave. ono sto meni pada na pamet je da je ovo količina keša u odnosu na bdp. to dvoje u principu nema nikakve veze, ali verovatno taj odnos nešto govori, ali ne znam šta. ako je uopšte to što nagadjam. balance sheet je bilans i definiše se: Sredstva = Obaveze + Kapitalkad su u pitanju centralne banke definicija je verovatno verovato malo drugačija... a možda i nije? a i ako nije i ako jeste, ne kapiram šta od ovih veličina iz jednačine je prikazano na grafikonu.

Link to comment

Balance sheet = Bilans, u ovom slučaju imovinski bilans centralnih banaka.Grafikon prikazuje učešće u procentima bilanska centralne banke u Bruto društvenom proizvodu odredjenih zemalja ili EU kao grupe zemalja.Što je veći i korpulentniji bilans centralne banke, tj. ako isti učestvuje u većem procentu u GDP-u neke zemlje, znači da je ekonomija u većim problemima. To vidiš po naglom skoku imovinskog bilansa FED-a, od momenta kad je propao Lehman i kad su počeli masivni bailout-i.

Link to comment
Balance sheet = Bilans, u ovom slučaju imovinski bilans centralnih banaka.Grafikon prikazuje učešće u procentima bilanska centralne banke u Bruto društvenom proizvodu odredjenih zemalja ili EU kao grupe zemalja.Što je veći i korpulentniji bilans centralne banke, tj. ako isti učestvuje u većem procentu u GDP-u neke zemlje, znači da je ekonomija u većim problemima. To vidiš po naglom skoku imovinskog bilansa FED-a, od momenta kad je propao Lehman i kad su počeli masivni bailout-i.
Pa bilans je malo kompliovaniji da bi se opisao samo jednim brojem. Krajnje uprošćenu definiciju/jednačinu sam i napisao u prethodnom postu. I, šta je imovina centralne banke? Novak koji naštampaju? I, naravno, jasno mi je da linije na onom grafikonu treba da idu dole da bi se stanje popravljalo, a to se ne dešava.
Link to comment
Pa bilans je malo kompliovaniji da bi se opisao samo jednim brojem. Krajnje uprošćenu definiciju/jednačinu sam i napisao u prethodnom postu. I, šta je imovina centralne banke? Novak koji naštampaju? I, naravno, jasno mi je da linije na onom grafikonu treba da idu dole da bi se stanje popravljalo, a to se ne dešava.
Pa grafikon i ne predstavlja bilans. Grafikon predstavlja(kao što i sam naslov grafikona kaže)učešće tog imovinskog bilansa u nacionalnom GDP-u.Bilans je komplikovan, ali imovinski bilans na kraju ima konačnu cifru, koja predstavlja vrednost (pozitivnu ili negativnu), tog bilansa. E, ta cifra onda predstavlja vrednost tog bilansa i njegovo učešće u procentima u GDP.
Link to comment
Da li neko zna da objasni sledeci grafikon?Central%2BBank%2BBalance%2BSheets%2Bas%2B%2525of%2BGDP.pngNisam ekonomista pa sam morao da pogledam defini iju "balance sheet"-a, ali ne umem da je primenim na ovaj grafikon. Ovde nesto naravno fali, ali sta. Ono sto kapiram, je, primenujuci univerzalni princip univerzuma o odrzanu ne-znam-cega-ovom-konkretnom-slucaju je da bo ove linije trebale biti sto vise dole da bi stanje bilo recimo to tako - normalno. Dakle stanje svetske privrede je lose, i to nam govori ovaj grafikon, ali ja ne mogu da provalim koliko lose. Jasno je i da se stanje sve vise pogorsava i da su u najvecem qur*u japan i jevropa...
To ti je kada centralne banke preuzmu bondove i fondove, stave ih sebi u dzep da na osnovu te novcane mase niko drugi ne bi mogao da diktira kamate. Na primer, Citibank ne bi mogla nista da uradi protiv toga.Ili Centralne banke dobiju novonastampane pare, kao u Americi.Znak velike opasnosti. Otuda taj skok po linijama na tvom grafikonu.Suprotno tvom komentaru, BoJ (Japan) je vec bila skoro na nuli sa kamatama, ovde se samo uhvatila u kolo jer ima interese sire od japanskih. Vidi samo odakle linije na grafu pocinju. BoJ je bila i ostala tamo dokle su neki iz plavih dubina tek trebali da doskoce.Sve Centralne banke su to radile, da se kamate drze nisko (i ohrabre preduzetnici) i da se izbegne kriza. Skok na grafikonu je znak koliko je manje slobode ( i kolika frka) u finansiranju ostalo.Mada skrt, tvoj grafikon pokazuje da su ti fraeri sve to znali 2 meseca pre nego javnost koja je na kraju sve to platila.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...