Jump to content
IGNORED

O imenima


Glen Livet

Recommended Posts

Zensko ime Velika mi je skroz neobicno (cula sam ga samo jednom - tako se zvala sestra moje bake).Ne verujem da postoji muski ekvivalent Veliki (ili postoji?).Jedan klijent u firmi kod moje sestre se prezivao Prcovic, medjutim predstavljao se uvek svojim nadimkom (koje ne smem da napisem, posto zvuci neverovatno da se nekom zadesi takva asocijativna kombinacija imena i prezimena). Pocetak telefonskog razgovora izmedju klijenta i sestre: "Dobar dan, ovde X (tj. nadimak)", usledio bi ogroman napor moje sestre da se ne nasmeje kombinaciji nadimka sa prezimenom i da uzvrati ozbiljnim glasom: "Dobar dan, gospodine Prcovicu."

Link to comment
  • Replies 697
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • расејан

    80

  • bus

    68

  • FranziskaKafka

    61

  • Waldorf

    37

Inače, ne mogu da na ovom topiku zaobiđem čuvena lička prezimena, koja su, u stvari, bila nadimci stanovnika Like u trenutku vršenja popisa od strane Austrijanaca. Ja u porodici imam Derikrave, a poznajem i neke Puzigaće i Stokuće.
ima i nepergaća - tu je bas nekako tesko uzdrzati se od ucitavanja.inace, cula sam od koleginice kako im je profesorka koja se preziva guzina jednom slikovito objasnila:"moj kabinet se, u skladu sa prezimenom, nalazi odmah do toaleta".
Link to comment
inace, cula sam od koleginice kako im je profesorka koja se preziva guzina jednom slikovito objasnila:"moj kabinet se, u skladu sa prezimenom, nalazi odmah do toaleta".
bog da joj dusu prosti.ima i onaj da se davnih studentskih dana najbolje slagala sa koleginicom prezimena picheta, te da je bibi jednom kad su previse torokale prokomentarisao kako bi taj gestalt mogao i da se razdvoji. nisam sigurna da se godine uklapaju, ali je dobra prica.
Link to comment

Ne treba zaboraviti ni živopisna imena pripadnika romske nacionalne manjine u Srbiji. Moj drugar, zaposlen u jednom beogradskom tužilaštvu, sa vremena na vreme me snabdeva imenima okrivljenih koji potiču iz te nacionalne grupe. Večerašnji hitovi su :Mandrak Mindurak (postoji cela porodica Mindurak sa članovima najrazličitijih mogućih imena)Kenedi DuljajTrndafilka šokInače, i ja sam na svom poslu imao prilike da se srećem sa ljudima najrazličitijih imena, a prva koja mi padaju na pamet su ženska imena Boginja i Nebodarka, kao i muško ime Svemir. Ako se setim još nekog, napisaću.

Link to comment
Ne treba zaboraviti ni živopisna imena pripadnika romske nacionalne manjine u Srbiji. Moj drugar, zaposlen u jednom beogradskom tužilaštvu, sa vremena na vreme me snabdeva imenima okrivljenih koji potiču iz te nacionalne grupe. Večerašnji hitovi su :Mandrak Mindurak (postoji cela porodica Mindurak sa članovima najrazličitijih mogućih imena)Kenedi DuljajTrndafilka šokInače, i ja sam na svom poslu imao prilike da se srećem sa ljudima najrazličitijih imena, a prva koja mi padaju na pamet su ženska imena Boginja i Nebodarka, kao i muško ime Svemir. Ako se setim još nekog, napisaću.
U nekoj crnoj hronici u novinama su svoje mesto nasli i Milijarda Kostic i Maradona Lazic
Link to comment
Zensko ime Velika mi je skroz neobicno (cula sam ga samo jednom - tako se zvala sestra moje bake).Ne verujem da postoji muski ekvivalent Veliki (ili postoji?).
Да није то варијанта од Велинке? То је име (било) баш често. Онда би мушка варијанта била Велимир. Отприлике... није баш то то :mellow: .
Link to comment
ima i onaj da se davnih studentskih dana najbolje slagala sa koleginicom prezimena picheta, te da je bibi jednom kad su previse torokale prokomentarisao kako bi taj gestalt mogao i da se razdvoji. nisam sigurna da se godine uklapaju, ali je dobra prica.
Задесимо се у зборници шеф Средоје, колега Суботић и ја, Недељковић. И каже Суботић "фали нам један Петковић да комплетирамо календар". Иначе, ословљавали смо се са "комшија", иако сам ја са јужног краја града, а он два села на север.За утеху, срео сам овде једну по имену Mary February. Нисам имао срца да је питам да ли има сестру по имену Април. Edited by расејан
Link to comment
Ovde je red da se pomene i gradonacelnik Bijelog Polja, Tarzan Milosevic
Када су га, у неком интервјуу, питали има ли проблема због тога што се тако зове, баја је одговорио: „А не, нисмо ми од тих Милошевћа!”.Иначе, у моју школу су ишли близанци из Маринкове Баре, Јашар и Душко Петровић. Мајка им је била Параскева...Мислим да сам на овом форуму већ помињао: Сандокан, Јамездин (и Шемседин), Брусли...
Link to comment
Srpski jezik je karakterističan baš po tome što se velika većina prezimena gradi dodavanjem na lično ime i prisvojnog oblika ( -ov, -ev) i deminutiva (-ić). Prisvojni oblik je, koliko se sećam, ušao u srpski jezik nakon deminutiva, tako da još uvek postoji dosta prezimena koja imaju samo deminutiv (npr. Petrić, Knežić, Vukić umesto Petrović, Knežević, Vuković). Za razliku od nas, Bugari dodaju samo prisvojni oblik, bez deminutiva (Petrov, Stojanov, itd.).
kako je na engleskom području, da li se grade po istom principu, nprPeter - Peters/Peterson, Steven - Stevens/StevensonO'Brien, O'Rourke, O'RileyMcDougall, McDermott, McManus
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...