Jump to content
IGNORED

Anime kutak


Filipenko

Recommended Posts

Vreme je za obnavljanje gradiva... Legend of the Galactic HeroesLink 1 Link 2 Link 3logh1.JPGApsolutno najbolja anime serija, i ne samo to - najfatastičnije epopejistično delo u istoriji čovečanstva otkad je pokretnih slika! Storija o kataklizmičnom sukobu Galaktičke Imperije, ustrojene po autokratskim principima, i Alijanse Slobodnih Planeta, ustrojene po demokratskim principima. Prateći zvezde u usponu u sukobljenim armijama, LOGH se prostire kroz sve pore ljudskog bitisanja, pokušavajući da da odgovore na neka od najkomplikovanijih pitanja o prirodi čoveka i društava koje on formira. Da li je bolja otvorena autokratija ili korumpirana demokratija, da li je ima razlike između plemića koji šalju ljude u rat iz banalnih razloga i političara koji ih šalju u rat da bi dobili izbore? Šta sve ljudi moraju da trpe i ima li nade? Na strani imperije se pojavljuje mladi, dvadesetogodišnji admiral Rajnhard von Loengram, kasnije znan kao Rajnhard I Nepobedivi. Sa druge strane je Magični admiral, genijalni Jang Ven Li. Ovaj dvojac, katkad i protiv svoje volje, mora da vodi brutalne ratove u ime časti, krvi, teritorije, vlasti, a katkad i njihovih suprotnosti. Uz njih se pojavljuje čitava plejada najrazličitijih likova. Svemirske bitke, borba za vlast, borba za voljenog/voljenu, smrt, život, unutrašnji bol, refleksija svega toga na život običnih ljudi - jednostavno predivno!main-logh2.jpglogh-livefreeorreinhard.jpgLOGH celoj tematici pristupa na impresivan način. Za to je zaslužan Jošiki Tanaka, gospodar naučne fantastike iz Japana, po čijim je delima i pravljen ovaj perfektan anime. Knjiga je 1988. godine dobila priznanje Najboljeg SF dela u Japanu. Crtež je tradicionalan i može delovati "matoro", ali je fantastično adekvatan događajima koji se opisuju. Seriju karakteriše intenzivno korišćenje klasične muzike radi podsticanja atmosfere, pa tako imamo svemirske bitke praćene Bolerom od koga se u toj situaciji ledi krv u žilama, predstavljanje palate uz finale Betovenove pete simfonije koja dodatno podstiče grandioznost, ili pak izdavanje naređenja admiralima uz Hendlovu Muziku na vodi. Ljubitelji klasične muzike će biti oduševljeni kada se dok Imperator prvi put prima grofa Rajnharda, iz pozadine začuje Betovenov "koncert za Kajzera" i tako dalje...kaiser400.jpgPostoji nekoliko celina. Glavna serija ima 110 epizoda. Ona prati dešavanja od druge bitke u zvezdanom sistemu Astarte, odnosno kada su glavni protagonisti već imali komandu nad trupama. Iako serija često ide unazad, objašnjavajući događaje i motive glavnih heroja, taj period je detaljno obrađen u dva spinofa: Spiral Labyrinth i A Hundred Billion Stars, A Hundred Billion Lights, koji imaju 24, odnosno 28 epizoda i pokrivaju detinjstvo, odrastanje i prve sukobe u kojima su učestvovali glavni protagonisti. Postoje još tri filma, od kojih je jedan krš (Golden Wings), a druga dva su vrlo dobra (Overture To A New War, My Conquest Is The Sea Of Stars). Drugim rečima, sve što je van glavne serije služi kao prequel i nema smisla gledati to bez prethodnog gledanja glavne serije.Ovaj anime me je, kao što se da naslutiti, ostavljao bez daha dok sam ga gledao. Nikada mi se nije događalo da me nešto toliko uvuče u svoj univerzum. Sindrom "ajde samo još 1 epizoda, pa na spavanje" me nikada nije tako držao. Dve noći za redom sam, potpuno nemajući pojam o vremenu, ostajao do rana jutra i u šoku gledao kako je napolju dan, sećajući se kako sam tamo negde oko 23h rekao sebi "ajde da pogledam još ovu 1 epizodu pa na spavanje".Više o ovoj seriji možete čitati u ovom topiku!. Pozdravljam vas rečima kojima ova predivna serija počinje:U jednom malom kraju svemira rat se nastavlja. U ratu može biti samo jedan pobednik. Svemir je nenaseljena divljina i krvave rane nestaju vremenom. Možda se mnoštvo zvezda na nebu seća tih rana. Možda je suđeno da i te zvezde nestanu u zaboravu jednog dana. Čovekovo prisustvo među tim zvezdama je sve što je ostalo od davno zaboravljene bitke. U to vreme, u sredini svemira, jedno beznačajno ostrvo, jedna galaksija je ratovala. Zaraćene strane su bile Galaktička Imperija i Alijansa Slobodnih Planeta. Takođe, trgujući sa obe strane, tu je bio i Fezan, feudalna teritorija. Ostajući neutralan u ratu, posmatra kako se dve strane bore. Rat je već trajao 150 godina...

Edited by Filipenko
Link to comment
  • 1 month later...

nisam siguran da li je vec pominjan, ako jeste izvinjavam se, ali toplo preporucujem ovaj:darker-than-black.pngAnime potpisuje Tensai Okamura, covek koji je radio na Cowboy Beebop-u, Samurai Champloo, G.I.T.S.-u...evo prve epizode na youtube-u, neka vas ne odvrati engleski dub

Link to comment
Internet high five, svih sedam diskova slusam na redovnoj bazi.
:thumbsup:Cesto se ne obraca dovoljno paznje na muziku u animama™, nazalost. Steta, jer je prilican broj OST-ova™ pravi biser...
Link to comment
  • 2 weeks later...
nisam siguran da li je vec pominjan, ako jeste izvinjavam se, ali toplo preporucujem ovaj:darker-than-black.pngAnime potpisuje Tensai Okamura, covek koji je radio na Cowboy Beebop-u, Samurai Champloo, G.I.T.S.-u...evo prve epizode na youtube-u, neka vas ne odvrati engleski dub
Koliko sezona i epizoda ima darker than black?edit: nasao sam torrent za DL prve sezone, ali ne mogu da nadjem za drugu Edited by Have_Fun
Link to comment

druga sezona ima 12 epizoda, emitovala se od oktobra do kraja prosle godine u Japanu...nisam gledao, ali kritike nisu sjajne...kratak storyline za drugu sezonu:"In the sequel, Hei and Yin are now on the run after betraying the Syndicate in the previous season. After leaving Japan, Hei encounters Suou Pavlichenko, a 13 year old Eurasian girl who becomes embroiled in the war and politics of the various factions and Contractors vying for power. Meanwhile, Hell's Gate remains standing in Tokyo, after Hei's efforts to stop the Saturn Ring anti-Gate particle weapon from activating. Although Contractors are safe from the danger of having their existences erased, this does not prevent new and old Contractors from abusing their powers. Misaki Kirihara resigns her position in Foreign Affairs to pursue her own investigations into Hei and the contractors.The storyline setting begins in Russia."

Link to comment
  • 1 month later...

odgledao shigurui3104-shigurui_large.jpgi sta znam, nisam odusevljen, nekako mi je delovalo predugacko, iako ima samo 12 epizodacrtez je fenomenalan, i da su napravili recimo film od sat i po, bio bi pun pogodakipak preporuka, ali uz zal za neiskoriscenim potencijalom

Link to comment
  • 2 months later...

ajde malo da ozivimo temu.pogledah sinoc na Japanizmu "Sama Wozu" (Summer Wars)summer_wars1.jpglepo, pitko, moze da se gleda i sa nekim ko nije zaljubljenik u zanr. svakako preporuka za jedno vikend popodne, kad je sunce previse jako da se izadje napolje...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...