Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

5 minutes ago, Djuro said:

Nemate vi pojma kako je tesko biti nacoš u novom sadu :laugh:

 

 

 


ovo je maksimum do kojeg dobacuju?

nijedan “nema predaje”?

nijedan “dogodine u prizrenu”?

 

pfff

 

edit: a sta je sa “kad se srpska vojska na kosovo vrati”? izaslo iz mode?

Ti su na Novom Naselju, mora neki red da se zna... Na Limanu pobeđuje opozicija, pa im izdajnicima treba utuviti prvo srBstvo, posleće da se junači, Novo Naselje je njihovo, tamo se odmah junači...

Edited by radisa
Link to comment
9 minutes ago, Shan Jan said:

Vojvodjanske pravoslavne crkve po arhitekturi su slicnije katolickim crkvama iz Austrougarske nego bilo kojoj pravoslavnoj crkvi iz drugih zemalja.


Pa to je istorija tih krajeva, kakva je da je. Hoce li retroaktivno da menjaju istoriju, i prave vizantijsko nasledje gde Vizantije nikad nije bilo? Mislim neka rade sta hoce, kad im se pusta. Ja cak milsim da ni sve pravoslavne crkve u Bosni nisu u vizantijskom stilu. 

 

Dobro ga je ove nase onaj Grk iz Vaseljenske patrijarsije napapucio. Skandalozni su svi zajedno.

 

@morgana Nisu sve ni u Sumadiji takve. Crkve po manjim mestima lice na vojvodjanske, detalji su vec deo istorije umetnosti i arhitekture. To je pitanje novca. 

Edited by Moonwalker
  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, radisa said:

 

 

Iliti, što je moj tast konstatovao, svi ste vi ovde Mađari... Hteo sma da ga pitam da nismo i pola ustaše, ali sam ućutao, da ne pravim još goru situaciju...

 

Cek..jel tebi tast  Kordun,Bosna, Banija i Likaaaa...to je druuuže tvrđe od čel'kaaaa-aaaa

Link to comment

Sve pre '90 crkve su u brakonom stilu u NS... Nove crkve, na Telepu i Novom, Naselju su u Vizantijslom, a na Deteliari, nemam pojma koji je stil...

 

Neko zna šta je ovo?

 

Pravoslavna-crkva-Detelinara-3-1.thumb.jpg.1324fbaad0687b048202fbe93c3bcac2.jpg

 

 

 

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Liče na katoličke, dakle nisu srpske... :fantom:

 

Iliti, što je moj tast konstatovao, svi ste vi ovde mađari... Hteo sma da ga pitam da nismo i polal ustaše, ali sam ućutao, da ne pravim još goru situaciju...

Ne mislim to, samo smo mi oduvek ucili da su moravski i srpsko-vizantijski stil true stilovi SPC. Te crkve su zapravo prakticno jedino sto je ostalo od srednjevekovne Srbije, iz vremena kad smo imali svoju drzavu a ne gradili pod otomanima i habzburzima. 

Link to comment
2 minutes ago, SNARC said:

 

Cek..jel tebi tast  Kordun,Bosna, Banija i Likaaaa...to je druuuže tvrđe od čel'kaaaa-aaaa

Tast mi iz Tuzle... :(

 

 

Link to comment
1 minute ago, giuseppe said:

@radisa Kasnodžiberski stil?

Ja sma viđao ovo po BiH u par navrata, ali nemam pojma šta bi ovo moglo biti... Deluje baš moderno, sa izdvojenim zvonikom...

 

 

 

 

Link to comment
3 minutes ago, radisa said:

Tast mi iz Tuzle... :(

 

 

 

Ako..video covek sveta...dobro si prosao.

Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

Sve pre '90 crkve su u brakonom stilu u NS... Nove crkve, na Telepu i Novom, Naselju su u Vizantijslom, a na Deteliari, nemam pojma koji je stil...

 

Neko zna šta je ovo?

 

Pravoslavna-crkva-Detelinara-3-1.thumb.jpg.1324fbaad0687b048202fbe93c3bcac2.jpg

 

 

 

Deluje kao da su hteli crkvi da dodaju medresu i minaret u srpsko-vizantijskom stilu :D 

Link to comment

@vojvodjani: razumem da ovaj stil strci. Ne kazem da je ispravno tako graditi po Vojvodini, samo kazem da tako SPC svuda danas pravi crkve. Meni i Hram Svetog Save malo strci u BGu jer je ceo BG u prilicno austrougarskom stilu pa i dosta crkava. Mada ja stvarno jako volim srpski srednjevekovni stil.

 

No, sve je to manje bitno od ovih natpisa o srpskoj Vojvodini.

Link to comment

@radisa

 

to je mislim ranovizantijski stil jer lici na neke crkve u raveni ali je sigurno gradjena dosta kasnije

 

edit, @Shan Jan hram svetog save je i meni uzasan, doslovno, na nacin na koji mi je uzasan i rimski trg venecija. seljacki, pretjerano. 

u neovizantijskom stilu simpa mi je crkva svetog aleksandra nevskog na dorcolu.

 

i sta fali sabornoj crkvi npr.

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment
16 minutes ago, morgana said:

@radisa

 

to je mislim ranovizantijski stil jer lici na neke crkve u raveni ali je sigurno gradjena dosta kasnije

Ova je građena posle 1995, recimo...

 

Mislim, jako su retke pravoslavne crkve sa odvojenim zvonikom, ja ne pamtim da sam to video u Srbiji, pa, igde... Osim ove, jel...

 

Inače, to je valjda stvar navike i odrastanja (jbg, pola detinjstva sam proveo po portama crkava, igrajući se, jer je u porti Uspesnke bio teren za mali fudbal, a u porti Almaške smo visili posle časova u OŠ), ali meni su barokne crkve baš lepe, ove vizantijske, deluju mi kao neke tvrđave, zatvorene, nepristupačne, rekao bih, gotovo, bezkarakterne...

Edited by radisa
Link to comment
Just now, radisa said:

Ova je građena posle 1995, recimo...

 

Mislim, jako su retke pravoslavne crkve sa odvojenim zvonikom, ja ne pamtim da sam to video u Srbiji, pa, igde... Osim ove, jel...

 

Inače, to je valjda stvar navike i odrastanja (jbg, poal detinjstva sam proveo po portama crkava, igrajući se, jer je u porti uspesnke bio teren z mali fudbal, a u porti Almaške smo visili posle časova u OŠ), ali meni su barokne crkve baš lepe, ove vizantijske, deluju mi kao neke tvrđave, zatvorene, ne pristupačne, rekao bih, gotovo, bezkarakterne...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Basilica_of_Sant'Apollinare_in_Classe

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...