Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Valensija, raj

 

Valensija_2023_Zgrada_1.jpg

 

Valensija_2023_Zgrada_4.jpg

 

 

Valensija_2023_Zgrada_6.jpg

 

Ovo ^ je zgrada levo:
Valensija_2023_Zgrada_7.jpg

 

Valensija_2023_Zgrada_8.jpg

 

 

Imam mnogo vise slika vrata i ulaza tokom prve posete gradu, moracu da ih iskopam

 

Valensija_2023_Vrata.jpg

 

Valensija_2023_Zgrada_9.jpg

  • +1 9
Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Na 1:43 ima Beograda. Malo mi je i smesno kako prica kao shik o socijalistickoj utopiji i distopijskim filmovima a mi smo prakticno ziveli i kroz jedan i drugi pravac razmisljanja u nasim brutalistickim gradovima. Po meni je brutalizam najbolje definisan onom izjavom da su to zgrade kojima se arhitekte dive a nikada ne bi ziveli u njima. Izgleda lepo na papiru i kao umetnicko delo ali malo lose utice na psihu ako moras tu da zivis :laugh:  Ako bi moderne bezlicne zgrade od stakla i betona bila porodica gde roditelji nikad nisu tu, brutalizam bi bila familija gde te otac umlati zbog najmanjeg suma koji napravis a keva je depresivni alkoholicar.

 

 

Nego, nije mozda brutalizam ali nije li i vama na neki cudan distopijski nacin lepa zgrada Poste?

00-glavna-4.jpg

  • Haha 1
Link to comment

U sahat kuli te zgrade nalazio se svojevremeno atelje slikarke amaterke Dobrile Kukavčić. Ona je bila zaposlena u Telegrafu (Pošta Telegraf Telefon). Telegraf je bio smešten na šestom, poslednjem spratu zgrade, a atelje joj je dodeljen, ukoliko se dobro sećam u vreme dok je Milorad Jakšić bio generalni direktor PTT-a (neposredno pred deobu firme na Poštu i Telekom i prodaju dela Telekoma Italijanima i Grcima, devedesete).

Taj aneks zgrade, gde je smeštena kula sa satom izdiže se iznad šestog sprata. Pristup gore je zanimljiv na hičkokovski način, poput onoga u Vertigu. Nisi eksponiran, već se stepenište sužava, pa prelazi u metalne merdevine a možda su te metalne merdevine i na strani gde se izlazi na krov zgrade, prošlo je dosta godina, pa je sećanje varljivo.

E, na krovu bi već mogli da govorimo o vertigo efektu!

Krov zgrade je blago zakošen od spoljnjih ivica ka unutrašnjem dvorištu i dovoljno je širok da bi bio bezbedan za kretanje uz oprez. Pogled je izvanredan, posebno preko Dunava na Banat, a ako si naduvan, onda vidiš još i dalje!

 

https://beogradskonasledje.rs/kd/zavod/palilula/palata_glavne_poste.html

Edited by Ras
  • +1 6
  • Hvala 2
Link to comment
7 hours ago, Shan Jan said:

Na 1:43 ima Beograda. Malo mi je i smesno kako prica kao shik o socijalistickoj utopiji i distopijskim filmovima a mi smo prakticno ziveli i kroz jedan i drugi pravac razmisljanja u nasim brutalistickim gradovima. Po meni je brutalizam najbolje definisan onom izjavom da su to zgrade kojima se arhitekte dive a nikada ne bi ziveli u njima. Izgleda lepo na papiru i kao umetnicko delo ali malo lose utice na psihu ako moras tu da zivis :laugh:  Ako bi moderne bezlicne zgrade od stakla i betona bila porodica gde roditelji nikad nisu tu, brutalizam bi bila familija gde te otac umlati zbog najmanjeg suma koji napravis a keva je depresivni alkoholicar.

 

 

Nego, nije mozda brutalizam ali nije li i vama na neki cudan distopijski nacin lepa zgrada Poste?

00-glavna-4.jpg

 

otpor prema brutalizmu nije bio nas patent, uvezen je iz britanije i njenih projekata masovnog stanovanja, nerijetko brutalistickih, kojima se, zbog masovnosti vise nego stila, protivio izvjestan graditeljski lobi ne bi li stanogradnju dobio za sebe.

 

novobeogradski brutalizam, uz urbanizam, je sa razlogom cijenjen - a ide mu u korist i konjunktura, globalna revalorizacija stila

 

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
10 hours ago, Shan Jan said:

Na 1:43 ima Beograda. Malo mi je i smesno kako prica kao shik o socijalistickoj utopiji i distopijskim filmovima a mi smo prakticno ziveli i kroz jedan i drugi pravac razmisljanja u nasim brutalistickim gradovima. Po meni je brutalizam najbolje definisan onom izjavom da su to zgrade kojima se arhitekte dive a nikada ne bi ziveli u njima. Izgleda lepo na papiru i kao umetnicko delo ali malo lose utice na psihu ako moras tu da zivis :laugh:  Ako bi moderne bezlicne zgrade od stakla i betona bila porodica gde roditelji nikad nisu tu, brutalizam bi bila familija gde te otac umlati zbog najmanjeg suma koji napravis a keva je depresivni alkoholicar.

 

 

Nego, nije mozda brutalizam ali nije li i vama na neki cudan distopijski nacin lepa zgrada Poste?

00-glavna-4.jpg

Meni omiljena zgrada u BG. Remek-delo 

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
11 hours ago, morgana said:

otpor prema brutalizmu nije bio nas patent, uvezen je iz britanije i njenih projekata masovnog stanovanja, nerijetko brutalistickih, kojima se, zbog masovnosti vise nego stila, protivio izvjestan graditeljski lobi ne bi li stanogradnju dobio za sebe.

 

18 hours ago, Shan Jan said:

 Po meni je brutalizam najbolje definisan onom izjavom da su to zgrade kojima se arhitekte dive a nikada ne bi ziveli u njima. Izgleda lepo na papiru i kao umetnicko delo ali malo lose utice na psihu ako moras tu da zivis :laugh: 

 

Ovde su to zgrade u kojima su stanovi bili dizajnirani po meri coveka (i dosta su na ceni danas) - sto se ne moze reci za novogradnju (shoeboxes).

  • +1 2
Link to comment
11 hours ago, jms_uk said:

 

 

Ovde su to zgrade u kojima su stanovi bili dizajnirani po meri coveka (i dosta su na ceni danas) - sto se ne moze reci za novogradnju (shoeboxes).

 

citala sam da je tako. imam ambiciju da obidjem nesto od tih tzv social housing objekata.

 

Link to comment
3 hours ago, morgana said:

 

citala sam da je tako. imam ambiciju da obidjem nesto od tih tzv social housing objekata.

 


Ako si u prilici, September je idealno vreme (bar za London) , jer je tada Open House (koji traje nedelju dana) i moze se uci u puno objekata. 

  • Wub 1
Link to comment
1 minute ago, jms_uk said:


Ako si u prilici, September je idealno vreme (bar za London) , jer je tada Open House (koji traje nedelju dana) i moze se uci u puno objekata. 

 

hvala, super info :)

to nece biti ovaj septembar ali sljedeci mozda hoce

Link to comment
  • 2 weeks later...

Taj nalog sam počeo da pratim nakon što je ovde neko nešto okačio. (Lenjinov spomenik)

 

Najbolja stvar za popularizaciju arhitekture koju sam video na netu

 

:D a to se desilo na prethodnom postu

Edited by kralj
  • Wub 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...