Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

10 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Meni je krivo sto nije usvojeno ovo resenje za hram

 

spacer.png

 

 

 

izvini, odakle ovo

 

deluje mnogo više kao neka mormonska ili slična bogomolja

 

 

Link to comment
15 minutes ago, Shan Jan said:

Ko je ovo dizajnirao? Salvador Dali? :D 

 

Alban Šambon.

Link to comment
23 minutes ago, Shan Jan said:

BTW, neko pitao gde jos ima zvonik odvojen od crkve... mislim da je to danas kod nas popularno, evo je glavna crkva na NBGu:

 

171344

 

Odvajanje zvonika ima smisla jer razbija monolitnost građevine i otvara pogled, evo baš ovo što si uslikao. Zamisli bedem na tom mestu koji bi se isprečio pogledu, bilo bi užasno. Jednako, ili vrlo slično je koncipirana (ukoliko nisam nešto pomešao) i ona druga crkva koja će se graditi u bloku 26 (prekoputa Arene).

 

Ćaskajući sa prijateljima (Limancima) u Novom Sadu baš uoči onog prvog subotnjeg protesta na Limanu, dotakli smo se iste ove teme novokomponovanog izgleda današnjih SPC crkava i jedan od njih (inače su građevinci) mi je skrenuo pažnju da bi problem mogao da leži i u neskladu srednjevekovnog koncepta koji se izvodi modernim, danas dostupnim materijalima.

 

Od crkava modernijeg izraza zanimljiva mi je Crkva Sv. Ćirila i Metodija u Jajincima. Ovde se može videti zamišljeni izgled: https://www.gradnja.rs/ovo-su-najvisi-dometi-na-polju-pravoslavne-sakralne-arhitekture/

Na žalost, crkva nije završena, a upotrebljava se, pa su se tamo pojavili nekakvi aneksi za paljenje sveća i druge budalaštine. Na istom linku može se videti i nedovršena crkva, a guglanjem manje-više današnje otužno stanje.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

to je memorijalni hram, jel? 

 

btw kapele iz jugoslovenskog perioda cesto izgledaju promisljeno i futuristicki.

Link to comment

Tako je zamišljen, sudeći po onom tekstu i nalazi se u neposrednoj blizini, a ne u okviru memorijalnog kompleksa.

Međutim, upotrebljava se kao i svaka druga crkva. U tome nema ničeg lošeg po sebi, ali mi smeta nedovršenost.

  • +1 1
Link to comment

A zašto je ateistima bitno kako izgledaju crkve? Ja sam ateista i ne osećam potrebu da imam mišljenje na tu temu

Edited by Nikodije
  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Nikodije said:

A zašto je ateistima bitno kako izgledaju crkve? Ja sam ateista i ne osećam potrebu da imam mišljenje na tu temu

Kao ateista gledaš kroz crkvu, ili...?

Edited by Ras
  • +1 1
  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment
12 minutes ago, Nikodije said:

A zašto je ateistima bitno kako izgledaju crkve? Ja sam ateista i ne osećam potrebu da imam mišljenje na tu temu

 

zato sto su crkve arhitektura u javnom prostoru isto koliko i palata federacije, koloseum ili zgrada pinka.

 

a imaju i neka kulturoloska znacenja i implikacije, a ne samo religijska.

 

Edited by morgana
  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment
12 minutes ago, Nikodije said:

A zašto je ateistima bitno kako izgledaju crkve? Ja sam ateista i ne osećam potrebu da imam mišljenje na tu temu

 

jednog dana ćeš porasti, mali veseljače

 

meni je ateisti jedan od graničnih trenutaka u životu bio kada sam seo na klupu ovde

 

metalocus_tadao-ando_iglesia-de-la-luz_3

Edited by Eleniko
  • Wub 1
Link to comment
5 minutes ago, Eleniko said:

 

jednog dana ćeš porasti, mali veseljače

 

meni je ateisti jedan od graničnih trenutaka u životu bio kada sam seo na klupu ovde

 

metalocus_tadao-ando_iglesia-de-la-luz_3

 

je li to tadao ando?

  • +1 1
  • Wub 1
Link to comment
Just now, morgana said:

 

je li to tadao ando?

 

jeste.

 

život me nagradio da se zadesim na licu mesta njegove životne izložbe čiji je kurator bio - tadao ando

 

ova crkva svetla je bila izgrađena od nule za izložbu

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...