Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

21 hours ago, Ras said:

Prošao sam nedavno pored te zgrade, pomislio kad je ovo niklo? I dalje nemam formiran sud, a ta zakrivljena fasada je samo mali deo inače ogromnog objekta. 

 

 

nije niklo nabrzinu, cak je dosta sporo islo, s tim da ne znam kako je proticala finalna faza.

 

isla sam prije par dana da vidim zgradu, imala sam visoka ocekivanjani volim spoj starog i novog ali ne svidja mi se, mramorne obloge daju jedan odbojan, hladan ton fasadi koja nije samo dinamicna nego i paradoksalno  tjeskobna. 

 

ipak, pozdravljam svaki arhitektonski iskorak u ucmalom bgd u kome su investitori jako konzervativni i najdalje sto odlaze je n-ta iteracija a bloka, novih javnih objekata koji bi pomjerali granice i preferencije nema, a drzava posredno ulaze samo u dubai od lego kocaka.

 

Edited by morgana
Link to comment

Ne mora svaka zgrada da izmislja novi dizajn ali ovaj pravac koji su nam prodali kao nesto kul, sa kockama koje se zovu zgrade, treba da se menja. BgdH2O je dobar primer toga. Ako se izuzme par zgrada, skoro sve ostalo su zbijene 30spratnice koje ne lice ni na sta. Ovi sto sad kupuju tu stanove ko blesavi ce se svi za 10 godina odseliti negde drugde kad shvate kakvo je sranje ziveti tu.

Edited by Shan Jan
Link to comment
5 hours ago, bags said:

Prisustvovao sam na nekoliko online panela u vezi sa tim distriktom u Oslu gde se nalazi Munkov muzej pre nego što će biti izgrađen (projekat je dat javnosti na uvid - ovaj koji je kasnije i realizovan). Bilo je tu svačega, ali pre svega se očekivano izdvojila invazija konzervativaca koja je, što se tiče samog muzeja, išla u dva pravca: 1. Red flag za spoj moderne arhitekture i klasične umetnosti i 2. Red flag za komercijalne sadržaje u okviru muzeja. 

 

Sreća pa je projekat sa aspekta održivosti, recikliranih materijala i ostalih izazova savremene arhitekture bio čak i neka vrsta avangarde u afirmativnom smislu, inače ko zna šta bi bilo. 

 

Kuriozitet je da sam istog dana kad je bila prezentacija išao da vidim izloženu maketu Beograda na vodi. 

  • +1 3
  • Haha 1
Link to comment
On 31.7.2023. at 23:05, bags said:

Moja zgrada je sagradjena 1870. Stan adaptiran pre nekih 4,5 godina i sve fercera ok. Doduse nemam visoke plafone jer su dve etaze. Mislim da je najvaznije kod stare gradnje da su prozori moderni. Dok sam studirao bio sam u stanu sa 3.5m i davalo je neki smek.

 

Nova gradnja me retko odusevi...

 

 

 

 

 

Jel znas nesto o konstrukciji? Temelji? Kako izgleda podrum? Jel krovna konstrukcija originalna?

U Beogradu je Geozavod  iz 1907. prva zgrada sa armiranobetonskim temeljima.

Link to comment
3 minutes ago, Paul Gompitz said:

Jel znas nesto o konstrukciji? Temelji? Kako izgleda podrum? Jel krovna konstrukcija originalna?

 

Vrlo malo. Zgrada je 2018. bila osigurana sa nekim ogromnim kranovima i onda su oni da kazem laicki "popravili i ojacali temelje" da bi mogla izdrzati novi sprat. Posle toga su skinuli ogroman visoki krov i dozidali sprat (to je donji sprat mog stana) pa stavili novi moderan krov ( ispod koga je direktno moj gornji sprat). Podrum je tj. barem onaj deo gde ja imam pristup izgradjen od neke cudne zute cigle i ima jako spefican miris "starine". Skoro svi stanovi na spratovima ispod mog jos uvek imaju zajednicki wc na hodniku. Sto se tice izolacije tu sve fercera ok najvise mislim radi odlicnih prozora. Zimi jako malo grejemo, tako da sam ove godine bukvalno jedini dobio povrat i pored poskupljenja. Leti je podnosljivo i klimu palimo samo povremeno na gornjem spratu koji je direktno ispod krova. Zanimljivo je da je krov ekstremno "tanak", moj osecaj je da nema vise od 40 cm.

 

Jedina ogromna zamerka je kanalizacija. Cool je sto je cev moderna i pripada samo mom stanu. Ono sto je uzasan problem je sto zgrada nema oluke nego citava kisnica i sve ostalo se sliva u moju kanalizacionu cev. Vec sam imao dve poplave iako sam zadnji sprat. Jednu malu samo u wc-u i jednu bas veliku na dodnjem spratu za koju sam od osiguranja dobio bas pozamasnu cifru. Ja kad sam javio roditeljima da imam polavu u potkrovlju nisu mogli verovati. Kasnije stavljali mrezice na odvodu krova da manje prljavstine upada i barem 5 puta su prolazili kamerama kroz odvodnu cev da vide da je svaki luk ok, ali kad god pada jaca kisa par sati zena i ja se skenjamo.

 

Dok se kod nas potkrovlja uglavnom izbegavaju, u mom slucaju je potvrdilo svoju visu cenu jer bas pruza visk kvalitet zivota. (nema buke, niko ne prolazi, pogled i sl.) Na neki nacin je mix novog i starog, a jos uvek kad parkiram i kad prilazim zgradi uzivam videti fasadu i stari stil a ne neku modernu futuristicku kocku.

 

 

 

Link to comment
1 hour ago, bags said:

 

Vrlo malo. Zgrada je 2018. bila osigurana sa nekim ogromnim kranovima i onda su oni da kazem laicki "popravili i ojacali temelje" da bi mogla izdrzati novi sprat. Posle toga su skinuli ogroman visoki krov i dozidali sprat (to je donji sprat mog stana) pa stavili novi moderan krov ( ispod koga je direktno moj gornji sprat). Podrum je tj. barem onaj deo gde ja imam pristup izgradjen od neke cudne zute cigle i ima jako spefican miris "starine". Skoro svi stanovi na spratovima ispod mog jos uvek imaju zajednicki wc na hodniku. Sto se tice izolacije tu sve fercera ok najvise mislim radi odlicnih prozora. Zimi jako malo grejemo, tako da sam ove godine bukvalno jedini dobio povrat i pored poskupljenja. Leti je podnosljivo i klimu palimo samo povremeno na gornjem spratu koji je direktno ispod krova. Zanimljivo je da je krov ekstremno "tanak", moj osecaj je da nema vise od 40 cm.

 

Jedina ogromna zamerka je kanalizacija. Cool je sto je cev moderna i pripada samo mom stanu. Ono sto je uzasan problem je sto zgrada nema oluke nego citava kisnica i sve ostalo se sliva u moju kanalizacionu cev. Vec sam imao dve poplave iako sam zadnji sprat. Jednu malu samo u wc-u i jednu bas veliku na dodnjem spratu za koju sam od osiguranja dobio bas pozamasnu cifru. Ja kad sam javio roditeljima da imam polavu u potkrovlju nisu mogli verovati. Kasnije stavljali mrezice na odvodu krova da manje prljavstine upada i barem 5 puta su prolazili kamerama kroz odvodnu cev da vide da je svaki luk ok, ali kad god pada jaca kisa par sati zena i ja se skenjamo.

 

Dok se kod nas potkrovlja uglavnom izbegavaju, u mom slucaju je potvrdilo svoju visu cenu jer bas pruza visk kvalitet zivota. (nema buke, niko ne prolazi, pogled i sl.) Na neki nacin je mix novog i starog, a jos uvek kad parkiram i kad prilazim zgradi uzivam videti fasadu i stari stil a ne neku modernu futuristicku kocku.

 

 

 

Samo za tvoj stan su postavili kanalizacionu vertikalu negdje po fasadi ili se tvoj stan nakacio na postojecu vertikalu u koju se i ranije slivala voda sa krova?

Ti likovi u stanovima sa wc-om u hodniku su neki dugogodisnji stanari koje se ne moze lako isterati ili koja je prica u pozadini?

Link to comment
Uzivo mi cak izgleda bolje a i mnogo se lepo uklopilo sa starom zgradom ispod nje. 
 
Razumem i arhitekte i investitore, lako se moze desiti da novi dizajn odbije ljude (npr. YU Biznis Centar mnogi smatraju teskom rugobom) ali ovaj preovladjujuci stil kocki bez duse je bas :thumbdown:
 

Kako se bre "uklopilo"?
Prolazio sam više puta i stiče se utisak da hoće da "proguta" ovu kuću desno...
Što će se na kraju i desiti, iako je tu, čini mi se, pedagoški muzej ili tako nešto...





...shiit has hit the fan...
  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Frank Pembleton said:


Kako se bre "uklopilo"?
Prolazio sam više puta i stiče se utisak da hoće da "proguta" ovu kuću desno...
Što će se na kraju i desiti, iako je tu, čini mi se, pedagoški muzej ili tako nešto...





...shiit has hit the fan...

a i šteta što nema još bar dva, tri sprata

ovi što žive u tom delu cara uraša i cincar janka su verovatno oduševljeni "oblikom"

Link to comment
4 hours ago, Frank Pembleton said:


Kako se bre "uklopilo"?
Prolazio sam više puta i stiče se utisak da hoće da "proguta" ovu kuću desno...
Što će se na kraju i desiti, iako je tu, čini mi se, pedagoški muzej ili tako nešto...





...shiit has hit the fan...

Rekoh uklapa se sa zgradom ispod ne sa kucicom iznad.

Meni je i to uspeh. Zahtevati da se uklapa sa svim oko sebe nisam siguran da je realno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...