Jump to content
IGNORED

Arhitektura


Mr.Smith

Recommended Posts

Just now, Eleniko said:

 

jeste.

 

život me nagradio da se zadesim na licu mesta njegove životne izložbe čiji je kurator bio - tadao ando

 

ova crkva svetla je bila izgrađena od nule za izložbu

 

zavidim ti.

  • Wub 1
Link to comment
Just now, morgana said:

 

zavidim ti.

 

 

imam knjigu od 5kg kao katalog, mogu uzajmiti svakoj dobroj duši

  • Wub 1
Link to comment
Just now, Eleniko said:

 

 

imam knjigu od 5kg kao katalog, mogu uzajmiti svakoj dobroj duši

Ovo mu dođe kao neki izazov: pozajmiću svakom ko uspe da je prenese preko praga?

  • Haha 1
Link to comment
Just now, Ras said:

Ovo mu dođe kao neki izazov: pozajmiću svakom ko uspe da je prenese preko praga?

 

pa i ne baš, svakome koga stvarno zanima tadao ando

 

to je više kao prepoznavanje, ono iz trifoovih filmova

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Eleniko said:

 

 

imam knjigu od 5kg kao katalog, mogu uzajmiti svakoj dobroj duši

 

upisujem se na listu cekanja  (cim budem mogla da podignem 5 kg)

 

 

  • +1 1
Link to comment
27 minutes ago, Ras said:

Kao ateista gledaš kroz crkvu, ili...?

 

Pa uglavnom ne obraćam pažnju, to je za mene stran svet osim kada bode oči. Živim blizu ove nove crkvetine kod Merkatora i svaki put me iznervira kada tu prođem, neprimereno je ogromna. Pride pored nje su niknule dve odvratne moderne zgrade i baš grozno izgleda sve to.

Tako da je ovaj morganin odgovor skroz ok, ali u 1 opštem arhitektonskom i urbanističkom haosu crkve su se samo uklopile u sivilo.

Link to comment
12 minutes ago, Nikodije said:

 

Pa uglavnom ne obraćam pažnju, to je za mene stran svet osim kada bode oči. Živim blizu ove nove crkvetine kod Merkatora i svaki put me iznervira kada tu prođem, neprimereno je ogromna. Pride pored nje su niknule dve odvratne moderne zgrade i baš grozno izgleda sve to.

Tako da je ovaj morganin odgovor skroz ok, ali u 1 opštem arhitektonskom i urbanističkom haosu crkve su se samo uklopile u sivilo.

To da. Mi ovde kao da očekujemo da se crkva izdvoji nekakvim progresivnim pristupom, a očekivanja su zapravo na tragu onoga što je @morganasažela na prethodnoj strani.

Link to comment

nije ta crkva kod merkatora nešto najgore što ti se moglo desiti u investitorskom beogradu, naprotiv.

 

moraš se malo edukovati nikodije, velike borbe su pred nama.

Link to comment

Crkva je verovatno dala zemljište, pa je navedena kao suinvestitor, a pare za gradnju je dao PMC Inženjering, društvo u 100% vlasništvu Jugoimport-SDPR-a.

 

Crkva na taj način radi na zemljištu koje dobija u zamenskoj restituciji, kapiram da je i ovde bila takva situacija.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, reg said:
4 hours ago, Shan Jan said:

Kad smo kod crkvi mene nervira sto na komunisticki izgradjenom NBGu uopste pravili crkve al to sam samo ja, ateista :D

 

Uzmi da čitaš Balkanske idole Vjekoslava Perice, možda se iznenadiš doprinosom komunista gradnji crkava.

 

 

Link to comment

Crkva Sv. Dimitrija?

 

U kontekstu u kom je projektovana, ništa ja tu ne bih dirao. Problem sa NBGD arhitekturom svodi se na to da je čitav urbanistički koncept potpuno obesmišljen i danas živi svoj negativ. Pojedinačni projekti u takvim uslovima nisu imali nikakvu šansu.

 

Meni je Saborna najlepša Bg mejnstrim crkva. 

Arhitektonski, Ugljenova Bela džamija je i danas neprevaziđena na ovim prostorima.

 

190405048.3_xxl.thumb.jpg.7114e4b2f6fb47e3170cdc08e07e1dd1.jpg

  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, Ras said:

 

Odvajanje zvonika ima smisla jer razbija monolitnost građevine i otvara pogled, evo baš ovo što si uslikao. Zamisli bedem na tom mestu koji bi se isprečio pogledu, bilo bi užasno. Jednako, ili vrlo slično je koncipirana (ukoliko nisam nešto pomešao) i ona druga crkva koja će se graditi u bloku 26 (prekoputa Arene).

 

Ćaskajući sa prijateljima (Limancima) u Novom Sadu baš uoči onog prvog subotnjeg protesta na Limanu, dotakli smo se iste ove teme novokomponovanog izgleda današnjih SPC crkava i jedan od njih (inače su građevinci) mi je skrenuo pažnju da bi problem mogao da leži i u neskladu srednjevekovnog koncepta koji se izvodi modernim, danas dostupnim materijalima.

 

Od crkava modernijeg izraza zanimljiva mi je Crkva Sv. Ćirila i Metodija u Jajincima. Ovde se može videti zamišljeni izgled: https://www.gradnja.rs/ovo-su-najvisi-dometi-na-polju-pravoslavne-sakralne-arhitekture/

Na žalost, crkva nije završena, a upotrebljava se, pa su se tamo pojavili nekakvi aneksi za paljenje sveća i druge budalaštine. Na istom linku može se videti i nedovršena crkva, a guglanjem manje-više današnje otužno stanje.

Slazem se da crkva treba da se prilagodi okolnoj arhitekturi i novom dobu. Ove crkve koje SPC gradi na sve strane u istom fazonu deluju kao da ih neko mass produce-uje i samo ubaci na plot zemlje, bez ikakvog razmisljanja o okolini. Sa druge strane nisam ni za to da crkva kao gradjevina potpuno izgubi vezu sa svojim korenima. Treba naci lep presek ova dva.

 

Ovo sto se gradi po NBGu toliko odudara od okoline da hocu sebi oci da iskopam kad prodjem pored njih. Verujem da isto vazi za te copy paste crkve i u Vojvodini. 

Link to comment

Odvajanje zvonika od crkve je skroz u redu samo po sebi. Tj ne znam kako je po pravoslavnom kanonu, ali ako su takve katedrale u Firenci, Pizi i Veneciji, why not.

 

Novija SPC arhitektura je strasno dosadna i neinspirativna, pritom konzervativna. Cak i verovatno jos konzervativnija Ruska crkva podrzava smelije arhitektonske zahvate. Na primer, nova ruska crkva u Parizu se meni svidja, i spolja i iznutra. Okej, mora vizantijsko-moravski stil (mada ne znam zasto, ako kod Grka postoje velike regionalne varijacije u sakralnoj arhitekturi, sto bi Srbi bili veci pravoslavci od Vaseljenskog patrijarha), ali daj neke interpretacije toga, valjda i ovo vreme koje zivimo treba da ostavi neki pecat u buducnosti.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...