Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

@JozoMujica ne poznaju se licno, ali se predstavio imenom i prezimenom.

 

@BWA Slazem se da je to bilo verovatno najlakse resenje.

Moja reakcija je bila vise na to kako niko ne osporava nikom kako ce da se izjasnjava, sto bas i nije istina. I bas zato sto poznajem nasu istoriju i narav slutnje su mi vece od nade da ce se ljudi opametiti.

  • +1 1
Link to comment
32 minutes ago, nera said:

@JozoMujica ne poznaju se licno, ali se predstavio imenom i prezimenom.

 

Dakle, i ona na osnovu imena i prezimena pretpostavlja nečiju nacionalnu pripadnost. :D

 

Zezam se malo, nisam isprva ukapirao, onako kako si napisala je ispalo da je imala problema na popisu zbog onog što piše u crkvenim knjigama.

Link to comment
On 29.1.2023. at 13:23, djordje geprat said:

moj agnosticizam prešao je u ateizam onda kada je nenapisanim dekretom dozvoljeno komunistima dozvoljeno da postanu pravoslavci (u našem slučaju). kada su pedestogodišnjaci odjednom počeli da slave slave, farbaju jaja i sekubadnjake.

 

radikalan (može se reći antiteizam) postao je kada jeđinđić uveo crkvu u škole.na mala vrat koja je posle koštunica širom otvorio. bilo mi je mučno kada sam davno, kao član školskog odbora, bio na školskoj proslavi u gimnaziji "sveti sava" sa sve pojanjem, sečenjem kolača i pričama o svetom savi. pre neki dan reče mi snaja o proslavi dana svetog save u obdaništu. malecka uči neku pesmu o svetom savi. ima da postanemo talibanija u 21. veku.

Znači u principu nisi ateista zbog same religije, nego zbog politike? 

Link to comment
On 29.1.2023. at 19:15, Filozof manijak said:

Mislim, treba razlikovati tradiciju od današnjeg turbopravoslavlja. Ja prvi prezirem organizovanu religiju i sve posledice koje proizilaze iz toga, ali opet odlazim kod roditelja ili prijatelja na slavu, da vidim rodbinu i stare prijatelje makar jednom godišnje. I imam dovoljno kućnog i ostalog vaspitanja da im ne kenjam o tome kako su glupi, zatucani i zaostali u srednjem veku, ili što drže ikonu svetog Save na zidu (da, to je moja porodična slava)

Kao što treba razlikovati Crkvu kao organizaciju od same religije, "vernike"(koji su postali preko noći) od pravih vernika. Imam utisak kao da ljudi nikad ne gledaju na religiju preko tekstova i onoga sto je zapisano, nego da se samo sluze popovima i drugim sarlatanima koji bi i Isusu ogadili hriscanstvo da imaju priliku. Sto ima smisla jer su to susreli pre, ali opet, valjalo bi izuciti svaki segment neke problematike pre nego sto se upadne u nju.

 

Iako sam verujuc(ne aktivno prakikujuc, zbog gore navedenih stvari), priznajem 

da ateizam moze biti 100% tacan, isto kao sto moze i religija, jer smrt dovodi do konacne istine, a nju nemamo trenutno jer smo relativna bica, tako da bilo koja izjava koju napravimo nije u potpunosti tacna, odatle i problematika. Tako da do tad moramo cekati da vidimo ko je u pravu :D.

  • +1 1
Link to comment
On 30.1.2023. at 9:04, radisa said:

Pa tovoje iskustvo, mom bratu nisu hteli da upišu šta je rekao, prošle godine, pa se svađao i isterivao (da bude jasno, zajebavao se i za naciju i za verosipovest)... To što je tvoj popisivač normalan, pa je upisao šta si rekao, ne znači da neki drugi nije isto takav...

Kako je uopste moguce da se takve stvari tolerisu od strane popisivaca? 

Link to comment

izguglah juče. jedini BG vrtić koji se ne zove poletarac, cvrčak, đurđevak  i slično je onaj u koji ide moja malecka. "sveta petka" ispod topčiderske zvezde.

 

@TheWind ateista sam vazda bio. radikalizovao sam se od onda kako sam napisao.

Edited by djordje geprat
  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, djordje geprat said:

izguglah juče. jedini BG vrtić koji se ne zove poletarac, cvrčak, đurđevak  i slično je onaj u koji ide moja malecka. "sveta petka" ispod topčiderske zvezde.

 

@TheWind ateista sam vazda bio. radikalizovao sam se od onda kako sam napisao.

To je skroz ok, poštujem onda

Link to comment


Kod komsija na zapadu:

 

https://www.index.hr/mobile/vijesti/clanak/na-strojarstvu-pisala-diplomski-o-bibliji-mentorica-je-bila-na-listi-zeljke-markic/2433998.aspx?index_tid=311944&index_ref=naslovnica_vijesti_prva_m

 

 

Spoiler

Ovu temu za Index je prokomentirao filozof i teolog Marko Vučetić.

 

69bc9a0f-a2b8-4d38-8844-286288c535db.jpg

 

"Crkva samu sebe predstavlja kao zajednicu vjernika, a vjernici su oni, makar kada je riječ o kršćanima, koji vjeruju u istinitost svjedočanstva Kristovih prvih učenika, odnosno apostola. Paradoks vjere je da je ona vremenita i zapravo nebitna, kako vjerniku, tako i nevjerniku.

Vjernik vjeruje samo dok je u vremenu, nevjernik uopće ne vjeruje. Ako bog jest, u vječnosti vjera ne može opstati, naprosto je nema, baš kao što nema ni nade, jedino čega u vječnosti ima je ljubav. Ako, pak, boga nema, vjernici sada žive grčeviti paradoks vječnosti – vjerujući u boga oni već u vremenu ostaju bez boga, ljubavi i vječnosti.

Njihova egzistencija je uzaludna. Takvi vjernici uzaludnog života i nepostojećeg boga prelaze u stanje fundamentalizma, oni žele sukladno postulatima vjere oblikovati svu ovozemaljsku stvarnost – od međuljudskih odnosa, preko korpusa znanstvenih istina, do političkog i društvenog života.

Fundamentalisti su ratnici iza kojih ostaju leševi i nesloboda. Vjera nije opasna, ona je osobna i duboka intimna stvarnost. Fundamentalizam je opasan, on uništava slobodu i različitost", rekao je.

"Mi smo nesretna država koja se nije u stanju nositi sa slobodom"

Dotaknuo se pitanja sekularizacije.

"U demokratskom društvu, a to znači u društvu koje je sve nas u Hrvatskoj zaobišlo, vrijedi princip sekularizacije. Sekularizacija je iznimno bitna jer sprječava neku državu i društvo da potonu u potpunu neslobodu identifikacije s religijskim institucijama i religijskim sadržajima. Kada se za Hrvatsku kaže da je katolička ili kršćanska država, ne kaže se ništa drugo nego da države zapravo nema.

 

Država koja se identificira s religijskim sadržajima mjesto je kažnjavanja slobode i različitosti. Naša država je, kako bi to rekli studenti sakramentalnog strojarstva, sazdana od dva materijala: nesreće i buncanja.

Mi smo nesretna država koja se nije u stanju nositi sa slobodom, mi buncamo o slobodi u tolikoj mjeri da smo joj odjenuli vojničku uniformu i objesili joj krunicu oko vrata.

Za građane ne postoji veća nesreća od te da vlastiti život provedu u slavljenju onih koji su im navodno dali slobodu, a to su uvijek neki vojnici, kao i u strahu od boga na nebesima kojemu treba širom otvoriti sva vrata u državi kako bi taj pohlepni bog namirio svoju požudu prema novcu i svoje gađenje prema kritičkom i kreativnom umu", dodaje.

"Crkva zna što radi, iznimno je zainteresirana za obrazovni sustav"

Ističe kako se Vatikanskim ugovorima zadovoljava požuda Crkve prema novcu i osigurava joj se, ulaskom u obrazovni sustav, da temeljito radi na tome da se vjerom prosuđuju znanstvene istine.

"Ovim ugovorima su zadovoljene dvije pohlepe: jedna je crkvena, a druga je ona koja pripada našim političarima. Crkvena pohlepa je dobila još jednu državu na razini kolonije, dok je pohlepa domaćih političara dobila jamstvo da će Crkva hrvatskim građanima posredovati moral stada, a stado ne propituje, ono se poslušno predaje.

Crkva zna što radi, iznimno je zainteresirana za obrazovni sustav, želi preuzeti tzv. odgoj djece kako bi metodom dresure proizvodila Hrvate i katolike. Nacionalističkim mitom dresirani smo da budemo Hrvati, dok smo fundamentalističkim mitom dresirani da svi pravi Hrvati moraju biti katolici.

Kada se usvoje ove dvije lekcije nacionalističko-fundamentalističke dresure, jasno je da se dresirano hrvatstvo i katoličanstvo demonstrira upisivanjem djece na školski vjeronauk. Ovo se događa u mnogim predškolskim ustanovama i u svim osnovnoškolskim i srednjoškolskim ustanovama.

Cilj je da se formiraju ljudi koji će ući u trajno stanje kognitivne disonance, odnosno da za svaku bitnu, razumski provjerljivu informaciju, pronađu alternativnu i jaču vjersku istinu te da, u konačnici, konflikt prevladaju davanjem prednosti vjerskom tumačenju.


 

Izdvojila bih ovo:

 

”Ovim ugovorima su zadovoljene dvije pohlepe: jedna je crkvena, a druga je ona koja pripada našim političarima. Crkvena pohlepa je dobila još jednu državu na razini kolonije, dok je pohlepa domaćih političara dobila jamstvo da će Crkva hrvatskim građanima posredovati moral stada, a stado ne propituje, ono se poslušno predaje.

Crkva zna što radi, iznimno je Crkva zna što radi, iznimno je zainteresirana za obrazovni sustav, želi preuzeti tzv. odgoj djece kako bi metodom dresure proizvodila Hrvate i katolike. Nacionalističkim mitom dresirani smo da budemo Hrvati, dok smo fundamentalističkim mitom dresirani da svi pravi Hrvati moraju biti katolici.”

 

 

Ima nesto na ovim prostorima zasto se kod nekih ovo prima.
Deo je populacije nosi visak agresije nalozen da po svaku cenu mikromenadzuje sve ostale, deo zivi po autopilotu pa su komplementarni.
 

I u sustini dave i maltretiraju one koji umeju da zive bez navodjenja.

Edited by Moonwalker
Link to comment
On 27.1.2023. at 22:29, Svemir Zeka said:

Moj prađed se zvao Savo, i ujak mi se zove Savo. Ima još Savo-a u daljoj rodbini. Sarajevo. Nema muški Sava tamo.

Ima.

Rođeni brat moga muža se zove SavA.

Hercegovina, opština Nevesinje. A osim njega poznajem ih još onoliko. Svi su SavA. 

 

ed.

tj. možda nema u Bosni ali ima u Hercegovini a to verovatno znači i u Crnoj gori.

Edited by dùda
Link to comment
On 27.1.2023. at 22:29, Svemir Zeka said:

Moj prađed se zvao Savo, i ujak mi se zove Savo. Ima još Savo-a u daljoj rodbini. Sarajevo. Nema muški Sava tamo.

 

NIje se zvao, nego su ga zvali.

SavO je vokativ, i tačka!

  • -1 1
Link to comment

@BWA

 

Imam druga, zadrtog bačvanskog šovinistu ("moji su 7 generacija sa Salajke"), koji mi je ispričao sledeću foru:

- Zašto se pojedina muška imena u Bosni završavaju na O (Savo, Božo, Jovo...)

- Pa kad bi se završavala na A, popucale bi im žvale.

 

:šovinistički mod off: 

 

:D

  • Haha 2
Link to comment

Meni prijateljici koja se udala u Boki nisu hteli da upišu dete u knjige sa imenom Sava.
"Ne može to je žensko ime..."



....shiit has hit the fan.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...