Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

34 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Pa skolska slava, pa se slavi u... skoli.

 

 

Kao što rekoh Đorđu - umelo je i drugačije. I to u školi koja nosi ime Svetog Save.

Paradoksalno, za vreme Miloševića. Ili neparadoksalno, nego u skladu sa zvaničnom doktrinom. Ali ne i raspoloženjem naroda, tad je najviše gorelo od prihvatanja vere ('93.)

Dakle, bila je predstava, u jednoj sam i ja imala učešće, doduše u osnovnoj, negde 1991. mislim. Nosili srednjevekovne kostime, recitovali. Pevala se himna. Sve okej. 

 

Ali mi sad imamo pojanje sveštenika od pola sata, kađenje, kolač koji se obrće....pardon, ali, malo je too much. Meni jeste. Školski prosvetitelj ---> daj nam to, a ne kandila i praporce.

 

Edited by Svemir Zeka
  • +1 5
Link to comment
1 minute ago, Svemir Zeka said:

Kao što rekoh Đorđu - umelo je i drugačije. I to u školi koja nosi ime Svetog Save.

Paradoksalno, za vreme Miloševića. Ili neparadoksalno, nego u skladu sa zvaničnom doktrinom. Ali ne i raspoloženjem naroda, tad je najviše gorelo od prihvatanja vere ('93.)

Dakle, bila je predstava, u jednoj sam i ja imala učešće, u osnovnoj, negde 1991. mislim. Nosili srednjevekovne kostime, recitovali. Pevala se himna. Sve okej. 

 

Ali mi sad imamo pojanje sveštenika od pola sata, kađenje, kolač koji se obrće....pardon, ali, malo je too much. Meni jeste. Školski prosvetitelj ---> daj nam to, a ne kandila i praporce.

 

 

Pa to je zasluga Djindjica i Kostunice. Kad je uvedena veronauka u skole, usli su i popovi.

 

U mom skolskom periodu, dok smo jos zvanicno bili Titovi pioniri, nikakvo obelezavanje. Onda u 90-im postaje redovna praksa te neke priredbe, recitacije i statijaznam. Nama je najvaznije da nema nastave, to smo dozivljavali kao slobodan dan.

 

Apropo svestenika, to sve zavisi od licnosti. Ovde smo vise puta hvalili Grigorija recimo. Ima jos takvih poput njega. Meni ne bi smetalo da tako neki dodju na obelezavanje Sv Save i nesto prigodno ispricaju..

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, Jimmy Kowalski said:

 

Pa to je zasluga Djindjica i Kostunice. Kad je uvedena veronauka u skole, usli su i popovi.

 

U mom skolskom periodu, dok smo jos zvanicno bili Titovi pioniri, nikakvo obelezavanje. Onda u 90-im postaje redovna praksa te neke priredbe, recitacije i statijaznam. Nama je najvaznije da nema nastave, to smo dozivljavali kao slobodan dan.

 

Apropo svestenika, to sve zavisi od licnosti. Ovde smo vise puta hvalili Grigorija recimo. Ima jos takvih poput njega. Meni ne bi smetalo da tako neki dodju na obelezavanje Sv Save i nesto prigodno ispricaju..

 

I to se slažem, ko je sve podigao na viši nivo. 

 

Bilo bi sjajno kad bi se slušali Grigorijevi storiji, to se slažem, ali teško da će se to desiti :D

 

Sad ozbiljno, ako se radi o školi - mislim da je sve više od priredbe, recitala, tačaka pojednačnih učenika koji sviraju, izložbe radova - previše. I da, kao što reče buba par par dana, na kraju se završi u stilu "Majstori, majstori". 

  • +1 3
Link to comment
20 minutes ago, Svemir Zeka said:

Kao što rekoh Đorđu - umelo je i drugačije. I to u školi koja nosi ime Svetog Save.

Paradoksalno, za vreme Miloševića. Ili neparadoksalno, nego u skladu sa zvaničnom doktrinom. Ali ne i raspoloženjem naroda, tad je najviše gorelo od prihvatanja vere ('93.)

Dakle, bila je predstava, u jednoj sam i ja imala učešće, doduše u osnovnoj, negde 1991. mislim. Nosili srednjevekovne kostime, recitovali. Pevala se himna. Sve okej. 

 

Ali mi sad imamo pojanje sveštenika od pola sata, kađenje, kolač koji se obrće....pardon, ali, malo je too much. Meni jeste. Školski prosvetitelj ---> daj nam to, a ne kandila i praporce.

 

ne samo to. pravo na lokalnog prosvetitelja imaju bukvalno svi koji su se zatekli na ovoj teritoriji, kao i bilo koju istorijsku lichnost, pa i shire, svako na svetu ima pravo da poshtuje rastka/savu nemanjica ukoliko zeli (veoma ne-jednodimenzionalnu pojavu, takvo je doba bilo), na nachin na koji zeli. to shto crkva rachuna da ima apsolutno pravo da odredjuje kako ce se pristupati istorijskoj lichnosti, to je fino za njih, ali nije realno. tj da, realno im je, naravno, moze im se, kao shto im se moze da odreduju ko je srbin, ko je izdajnik i sve ostalo chime se oni bave. dok pushtaju da se masa davi u paganstvu*** i primitivizmu, dok oni ljube skute novcu, da se i to pomene :dry:

 

***nije ni to da imam protiv, zabole me realno ko ce u shta da veruje :hihi:

Edited by gospa buba
  • +1 5
Link to comment
4 minutes ago, Svemir Zeka said:

 

I da, kao što reče buba par par dana, na kraju se završi u stilu "Majstori, majstori". 

 

Nama deci davali uzinu na kraju priredbe i cao.

 

A sad dal je nesto bilo u fiskulturnoj sali izmedju nastavnika, to ja ne znam..

  • Haha 1
Link to comment
 
Nama deci davali uzinu na kraju priredbe i cao.
 
A sad dal je nesto bilo u fiskulturnoj sali izmedju nastavnika, to ja ne znam..
pricha se :hihi:

sent from bash mnogo dobar novi bubamoto

Link to comment
On 27.1.2023. at 10:46, Ted said:

 

ko će koga da ispisuje iz prava na poreklo? ovakvu konstrukciju prvi put čujem u životu.


Prvi put cujes, zanimljivo… sta se desilo sa Srbima koji su druge veroispovesti, recimo muslimanske ili katolicke? Mislim, znamo sta se desilo, negirano im je da se zovu Srbi ako nisu pravoslavci.

 

A imam i malo drugaciji primer, sestru koja se izjasnjava kao Hrvatica pravoslavne veroispovesti, pa joj pop na vencanju odbio da upise tako u knjige jer tako nesto ne postoji (reci tog popa) i upisao je kao Srpkinju. I na popisu joj uredno prave problem zbog toga.

 

Takodje, da li nekad nekome zabode usi kad se seti da su u SFRJ stanovnici BiH oznacavani kao Srbi, Hrvati, i pazi sad Muslimani. Ja sam to i pitala nekad kao dete ali nikad odgovor nisam dobila ko su muslimani u toj prici posto je to verska ispovest a ne nacionalna pripadnost.

Link to comment

Što se tiče popa u školi, tamo mu nije mesto.

 

 

Pre drugog svetskog rata bili su Srbi muhamedanske vere, posle rata su zvanično postali Muslimani

Link to comment
4 hours ago, nera said:

A imam i malo drugaciji primer, sestru koja se izjasnjava kao Hrvatica pravoslavne veroispovesti, pa joj pop na vencanju odbio da upise tako u knjige jer tako nesto ne postoji (reci tog popa) i upisao je kao Srpkinju. I na popisu joj uredno prave problem zbog toga.

 

Gde je pop upisao da je Srpkinja i kakve tačno probleme ima na popisu zbog toga?

Ne razumem kakve veze državni popis stanovništva ima sa crkvenim knjigama, niti kako čovek uopšte može da ima probleme na popisu? :)

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, JozoMujica said:

 kako čovek uopšte može da ima probleme na popisu? :)

Pa moze ako je popisivač debil... Imaš ti budala koji imaju agendu pa nece da upišu šta smatraju nenormalno...

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

nije to naš izum, da je jedan veštački konstrukt, kao što je to nacija, determinisana verskom pripadnošću.

Ne znam ni za jednog Hrvata pravoslavne veroispovesti, ili Muslimana da je hirišćanin 

Link to comment
21 minutes ago, radisa said:

Pa moze ako je popisivač debil... Imaš ti budala koji imaju agendu pa nece da upišu šta smatraju nenormalno...

 

 

 

 

jeste debil, kao sto je bila i moja popisivacica kad sam se izjasnila kao jugoslovenka. po prici o njenom ocu koju je imala potrebu da mi izdeklamuje, isto bi bilo i da sam rekla da sam crnogorka.

(popis u srbiji)

ne mislim da je agenda icija osim njena licno ali eto, ona je ima.

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment
49 minutes ago, JozoMujica said:

 

Gde je pop upisao da je Srpkinja i kakve tačno probleme ima na popisu zbog toga?

Ne razumem kakve veze državni popis stanovništva ima sa crkvenim knjigama, niti kako čovek uopšte može da ima probleme na popisu? :)


U vencani list i crkvene knjige.

 

A za popisivace, ovo sto napisase Radisha  i Morgana. Nema nikakv zivotni problem, ali je malo ponizavajuce da ti neko svako malo “objasnjava” ko si i sta si, pa te jos i namerno pogresno upise.

  • +1 3
Link to comment
28 minutes ago, Filozof manijak said:

nije to naš izum, da je jedan veštački konstrukt, kao što je to nacija, determinisana verskom pripadnošću.

Ne znam ni za jednog Hrvata pravoslavne veroispovesti, ili Muslimana da je hirišćanin 


Mislis ne znas u okvirima bivse Jugoslavije? Musliman i ne moze da bude hriscanin te mi nije jasan taj deo.

Recimo Albanaca ima u sve tri veroispovesti.

 

Nacija jeste vestacki konstrukt ali slabo ima veze sa religijom direktno, osim kod Srba i Hrvata, i sada Bosnjaka. 

Link to comment

da, na exSFRJ sam mislio.

 

Što se tiče Albanaca, milslim da su oni negde na pozicijama gde su Srbi bili na početku prošlog veka, mlada nacija gde nacionalno preovladava nad verskim. Ali to će kod njih kasnije biti razlog za unutrašnje podele, kad nestane spoljašnjeg neprijatelja.

Ovo sa Muslimanima/Bošnjacima hrišćanima je moja mala karikatura, kako pripadnost jednoj verskoj zajednici, islamu, totalno određuje naciju.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...