Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

nerina sestra naravno, kao i bilo ko drugi, ima pravo na osjecaj nacionalne pripadnosti kakav god hoce.

 

najjace da je nacija kao kategorija fiksno formalizovana i da postoji samo jedno teorijsko i prakticno vidjenje o njoj, pa lol.

 

  • +1 2
Link to comment
56 minutes ago, Filozof manijak said:

nije to naš izum, da je jedan veštački konstrukt, kao što je to nacija, determinisana verskom pripadnošću.

Ne znam ni za jednog Hrvata pravoslavne veroispovesti, ili Muslimana da je hirišćanin 

Koliko ja znam, pre nekih stotinak godina, u mešanim sredinama (Bosna, Hrvatska) i jeste dominantno (narodski, u govoru) podela bila pravoslavci, katolici, muslimani. Znam ljude koji i danas u Hr ne kažu ona je Srpkinja, nego ona je pravoslavka

 

Link to comment
14 minutes ago, radisa said:

Pa moze ako je popisivač debil... Imaš ti budala koji imaju agendu pa nece da upišu šta smatraju nenormalno...

 

I dalje ne razumem kakve to veze ima sa onim što je pop upisao u crkvene knjige pa da zbog toga ima problema na popisu.

Link to comment
9 minutes ago, morgana said:

nerina sestra naravno, kao i bilo ko drugi, ima pravo na osjecaj nacionalne pripadnosti kakav god hoce.

 

najjace da je nacija kao kategorija fiksno formalizovana i da postoji samo jedno teorijsko i prakticno vidjenje o njoj, pa lol.

 


Upravo ovo.

A sto se pomenute sestre tice, otac joj je Hrvat majka Srpkinja. Ona se krstila u pravoslavnoj crkvi po sopstvenoj zelji, otud kombinacija.

 

 

5 minutes ago, JozoMujica said:

 

Ako pod venčanim listom podrazumevaš izvod iz knjige venčanih, pop nema ništa sa tim.

 

Bez ljutnje, jel ti mene malo zekis sad ili sta?

 I u crkvi kad se vencavas dobijes vencani list, i dajes podatke za njihove knjige. 
Plus, da ponovim, nije uopste poenta u tome da li to zvanicno ima neku posledicu, u pitanju je bazicno postovanje neke osobe.

  • +1 1
Link to comment
Just now, nera said:

Bez ljutnje, jel ti mene malo zekis sad ili sta?

 I u crkvi kad se vencavas dobijes vencani list, i dajes podatke za njihove knjige. 
Plus, da ponovim, nije uopste poenta u tome da li to zvanicno ima neku posledicu, u pitanju je bazicno postovanje neke osobe.

 

Ne znam, nikad se nisam venčao u crkvi. :)

Opet, kakve to veze ima sa popisom i popisivačem?

Link to comment
1 minute ago, JozoMujica said:

 

Ne znam, nikad se nisam venčao u crkvi. :)

Opet, kakve to veze ima sa popisom i popisivačem?

Pa nikakve, dva odvojena slučaja...

  • +1 1
Link to comment
4 minutes ago, JozoMujica said:

 

I dalje ne razumem kakve to veze ima sa onim što je pop upisao u crkvene knjige pa da zbog toga ima problema na popisu.

Ne čitaš pažljivo (ili je nevešto formulisano) - nisu problemi na popisu zbog neželjenog upisa u crkvene knjige, nego iz istog razloga.

  • +1 1
Link to comment
1 minute ago, JozoMujica said:

 

Ne znam, nikad se nisam venčao u crkvi. :)

Opet, kakve to veze ima sa popisom i popisivačem?


Samo sam pomenula dve situacije u kojima je imala “problem” u smislu da se iscudjavaju. Pop je kao sto rekoh odbio da upise kako je ona rekla, popisivac je upisao kako je ona rekla uz mnogo coktanja, iscudjavanja i pokusaja ubedjivanja da to nije bas tacno. Za dodatni bonus poen, predmetni popisivac je Rumun pripadnik rumunske manjine u Srbiji.

  • +1 2
Link to comment
Just now, nera said:

 Za dodatni bonus poen, predmetni popisivac je Rumun pripadnik rumunske manjine u Srbiji.

 

A da se oni slučajno ne poznaju i van popisa (pošto ona zna da je on Rumun)?

Malo mi je čudna takva komunikacija sa popisivačem, kad god su me popisivali uredno su pisali sve što sam rekao, bez ikakvog komentara, a bilo je situacija da se zajebavam i sve su uvek upisali bez reči.

Link to comment
Just now, JozoMujica said:

 

A da se oni slučajno ne poznaju i van popisa (pošto ona zna da je on Rumun)?

Malo mi je čudna takva komunikacija sa popisivačem, kad god su me popisivali uredno su pisali sve što sam rekao, bez ikakvog komentara, a bilo je situacija da se zajebavam i sve su uvek upisali bez reči.

Pa tovoje iskustvo, mom bratu nisu hteli da upišu šta je rekao, prošle godine, pa se svađao i isterivao (da bude jasno, zajebavao se i za naciju i za verosipovest)... To što je tvoj popisivač normalan, pa je upisao šta si rekao, ne znači da neki drugi nije isto takav...

  • +1 2
Link to comment
39 minutes ago, nera said:


Mislis ne znas u okvirima bivse Jugoslavije? Musliman i ne moze da bude hriscanin te mi nije jasan taj deo.

Recimo Albanaca ima u sve tri veroispovesti.

 

Nacija jeste vestacki konstrukt ali slabo ima veze sa religijom direktno, osim kod Srba i Hrvata, i sada Bosnjaka. 

Postojao je austrougarski projekat stvaranja bošnjačke nacije ali su ga odbili upravo muslimani i pravoslavci.

Uopšte, nakon WW2 2 postavilo se pitanje nacionalnosti današnjih Bošnjaka.

Sve do 71.mogli su se izjasniti ili kao Srbi ili kao Hrvati ili kao neopredijeljeni, kako se izjašnjavala ogromna većina.

U takvoj situaciji nacija Musliman je bila najmanje loše rješenje.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...