Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

1 minute ago, radisa said:

Kordun je valjda... Stvarno nebitno, bukvalno ne postoji nigde Savo, nego Sava, po celom netu... U fizičkoj knjizi "Za i protiv Vuka" od Selimovića piše Sava... Ako svi oni ne znaju kako se čovek zvao, jbg, šta da kažem...

 

Nekako cu verovati svima njima...

 

 

Ma ok, nebitno, ali sam si rekao da piše. Piše,  ali se ne izgovara tako nigdje preko Drine.

  • +1 1
Link to comment
Just now, BWA said:

Ma ok, nebitno, ali sam si rekao da piše. Piše,  ali se ne izgovara tako nigdje preko Drine.

Pa jbg, ako svugde piše Sava, negde sam sklon mišljenju da mu je to ime...

 

Pošto ovde pišemo, a ne izgovaramo, biće da je ispravka bila malo besmislena...

Link to comment
1 minute ago, aram said:


whatever, ali evo: mislim da je Stojadinović hitleroljubivo krenuo da kopira kultne obrede nacističke nemačke vlasti i uveo ritual, koji je do tada bio crkveni, unutar škola. no, nema veze, ko razume shvatiće, fakat nisam bio najprecizniji :)

 

moglo bi da lici na to, na duh vremena pred ww2. sto, da se razumijemo, ne govori nista o svetom savi.

 

btw ona slika djacke knjizice sa vukom, dositejem, zmajem i radicevicem je slika prosvetiteljstva koju nosim iz djetinjstva, tj nosimo je svi (ponegdje bi se, govoreci o nasem sfrj obrazovanju, tu dodao i koji ne-srbin, ali nije tema sad) i osjecam se uskracenom sto sto je ugazena. 

 

tragedija srbije je sto vise ne postoje konceptualizacije srpstva koje bi konkurisale ovoj nazadnoj budalastini.

 

  • +1 8
Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Pa jbg, ako svugde piše Sava, negde sam sklon mišljenju da mu je to ime...

 

Pošto ovde pišemo, a ne izgovaramo, biće da je ispravka bila malo besmislena...

Svuda se piše Sava Kovačević, ali on je u Niksicu mogao dobiti samo ime Savo ili Sava sa kratkim a.

Link to comment
9 minutes ago, morgana said:

 

moglo bi da lici na to, na duh vremena pred ww2. sto, da se razumijemo, ne govori nista o svetom savi.

 

btw ona slika djacke knjizice sa vukom, dositejem, zmajem i radicevicem je slika prosvetiteljstva koju nosim iz djetinjstva, tj nosimo je svi (ponegdje bi se, govoreci o nasem sfrj obrazovanju, tu dodao i koji ne-srbin, ali nije tema sad) i osjecam se uskracenom sto sto je ugazena. 

 

tragedija srbije je sto vise ne postoje konceptualizacije srpstva koje bi konkurisale ovoj nazadnoj budalastini.

 

Ali niko ne spori da su Dositej, Djura&Vuk+Kopitar, Prota Mateja Nenadović (jedan od zaboravljenijih prosvetitelja, a mozda i krucijalni jer je gurao tu ideju za vreme ustanicke Srbije) ,pesnici, knjizevnici i ostali odgovorni za prosvetiteljstvo. Oni i jesu doveli do pismenosti i onoga sto danas imamo. Jedina primedba je sto ne vrednujes uticaj crkve u srednjem veku, do Čarnojeviceve seobe, jer su radili na ocuvanju usmenog predanja i tekstova zapisanih u srednjem veku. Prosvetitelji su nastavili ono sto je crkva koliko toliko zapocela.

 

P.S. 

Slazem se da im se treba odati vise znacaja pogotovo Dositeju i Proti Mateju

 

 

 

Edited by TheWind
  • +1 1
Link to comment

spori, pojeo ih je sveti sava u javnom diskursu

 

sto se tice opaske o hitleru i crkvi - tacna je, nije bio fan ali je koristio instrumentalno i namjerio da se naknadno obracuna s njom. bila aramova intuicija o stojadinovicu tacna ili ne.

 

 

 

 

 

Edited by morgana
Link to comment
Just now, morgana said:

spori, pojeo ih je sveti sava u javnom diskursu

 

sto se tice opaske o hitleru i crkvi - tacna je, nije bio fan ali je koristio instrumentalno u namjeri da se naknadno obracuna s njom. bila aramova intuicija o stojadinovicu tacna ili ne.

 

 

 

Ako jeste, onda tragedija, nisam imao takav utisak, mozda sam spavao ispod kamena. Opet ako jeste, to je posledica latentnog nacionalizma koji je nastao kao odgovor na komunizam, ono sto je Milosevic stvorio 90ih. "Svetosavski nacionalizam", ko sto bi rekli(sa tim da nije čist svetosavski nacionalizam, nego neki socijalisticki derivat toga). Mislim da je taj fenomen ljoticevskog porekla, politicka organizacija "Zbor" je otelotvorenje toga. Previse je istorija prekrajana na ovim prostorima da bi se doslo do objektivnosti(ako je to uopste u istoriji moguce).

 

Moje skromno misljenje je sledece: crkva je zapocela proces prosvetiteljstva, dostigla vrhunac toga(za svoje vreme uradila dobar posao iskreno receno) Resavskom skolom, ali krajnji pečat prosvetiteljstva i glavni razlog moderne pismenosti , barem masovne je zasluga Dositeja i ostale gospode, u potpunosti dostignuvsi standarde prosvetiteljstva ( hvala Dositeju jos jednom).

 

P.S.

Mnogo volim Voltera iako ovde branim crkvu :)

Link to comment
Quote

Sava Mrkalj se u pisanim svedočanstvima prvi put pojavljuje kod upisa u zagrebačku gimnaziju, i to kao „Mercail Sabbas“, latiniziran na standardnom jeziku habzburških škola.

https://p-portal.net/merkail-sabas-kad-padne-kocka-ljuta/

 

SISfpVr.png

https://www.academia.edu/38116949/CABBA_MPKAЛЬ_MERCAIL_SABBAS_-_MERKALY_SZABBAS._Arhivalije_o_životu_i_smrti

 

Potpis:

 

51UQaCE.jpg

https://www.facebook.com/zusavamrkalj/

https://zusavamrkalj.com/

 

Savremenik Vuk o njemu:

Quote

Тако је Вук Стефановић Србијанац 1814. године у Вијени објавио Писменицу српскога језика по говору простога народа написану. Зашто баш Мркаљевом реформисаном азбуком од 29 слова? О томе сам Вук говори у Писменици:
„Г. Сава Меркаило, желећи да би се та буна утишала и да би сви учени Србљи који српски писати желе, на једнаке мисли о томе дошли и согласили се, предузео је то и издао на свијет која су између славенски писмена српскоме језику потребна, која ли не требају и која јошт недостају.
Но ово рјешење г. Меркаила (које је тако истинито и тако јасно да га сваки Србљин који здрав разум има и беспристрастно судити оће, мора одобрити) нашло је људи којима се не допада. 
Но шта ли се досад и шта ли ће се икад свим људма допасти? Али овде чини ми се, колико сам досад познати могао, да би готово сви учени Србљи радо Меркаилу посљедовали, али не смију да со тим коме вољу не покваре, него за свој добитак и дебело јер, премда му се и сами подсмевају, пишу.
Ја сад овдје, имајући за намјерење успјех српскога књижества, не могу друге азбуке употребити него Меркаилову, јербо за српски језик лакша и чистија не може бити од ове.“
Вук надаље у Писменици препричава која је слова Мркаљ избацио из азбуке, а која је задржао, да би на крају закључио исто што и Мркаљ четири године раније:
„Сад наша азбука, или како прости Србљи по Србији и Херцеговини говоре, буквица има 29 писмена, међу њима ниједно није сувише, ниједно звукопремијенљиво, нити које недостаје, него и је таман онолико колико својство српског језика изискује…“

https://cirilizator.weebly.com/1055108610951077109010851072/8461503

 

FqXMbST.jpg

https://srpskipregled.org/wp-content/uploads/2019/09/PI3.pdf

Edited by vememah
Link to comment
Quote

Sveštenik iz Sečnja je, jutros, nešto pre osam sati, sa grupom meštana i roditelja, ušao u zgradu Osnovne škole "Aleksa Šantić" i održao obred povodom Svetog Save

 

pa ovi su upali u školu ujutru dok još nije bilo nikog

 

pravi progonjeni hrišćani ilegalci

Link to comment

Moj prađed se zvao Savo, i ujak mi se zove Savo. Ima još Savo-a u daljoj rodbini. Sarajevo. Nema muški Sava tamo.

 

2 hours ago, BWA said:

Mene zanima da li se u Srbiji može biti direktor šķole ako nisi u SNS-u?

 

Može. Ima ih, mada neverovatno zvuči. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
2 hours ago, nenad said:

 

savo je sa korduna, tamo je savo. a i u lici je savo. :D

granica korduna i banije, ali da zamalo ipak kordunas

1 hour ago, radisa said:

Kordun je valjda... Stvarno nebitno, bukvalno ne postoji nigde Savo, nego Sava, po celom netu... U fizičkoj knjizi "Za i protiv Vuka" od Selimovića piše Sava... Ako svi oni ne znaju kako se čovek zvao, jbg, šta da kažem...

 

Nekako cu verovati svima njima...

 

 

cuj nebitno :isuse:

 

mozda nije ni sava, jer toga zaista nema u tom podrucju, niti savo, vec sAva

sa naglaskom na prvo, toga vec ima na baniji u muskom rodu

 

@BWA pozivam pomoc prijatelja

  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, levi said:

 

pa ovi su upali u školu ujutru dok još nije bilo nikog

 

pravi progonjeni hrišćani ilegalci

danas je u srbiji najteze biti srbin, pravoslavac

  • +1 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...