Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

za sad izgleda kao da se hikaru nije bas proslavio u pripremi.

 

sto se nepa i fabija tice, ne bih se slozio da se nisu proslavili. fabi je mogao lako imati 2 pobede, a nepo prosto nije imao srece sto je nidzad odigrao onoliko preciznu partiju. jako je tesko, skoro nemoguce, na ovom nivou dobiti crnim ako beli ide na remi.

Link to comment

Ne znam koliko si detaljno pratio, Alireza je imao lepu prednost (i u materijalu i inicijativi) protiv Nepa sa crnima i onda odigrao 1 pasivan potez, izgubio prednost, da bi ubrzo bezveze žrtvovao lovca i puko. Fabi se baš mučio oba puta. Hikaru ga je doveo na prag panike sa cajtnotom (pritom svesno praveći sebi slabosti), a i ova nije bila statement. Naprotiv.

Po meni je Gukeš do sada najbolji, ali siguran sam da ce se raspasti. Biće interesantno.

Link to comment

Ovde hikaru sam objasnjava gde je i kako zajebao

 

 

 

Sad vec mi se cini da hikarua zabole za svu ovu jebadu, dok se za praga i alirezu cini da je ipak prerano, da fali iskustva. Gukesh, akobse ne raspadne pod teretom, mogao bi daleko da dogura. 

  • +1 1
Link to comment

Ne bih ja ni Nakamuru otpisivao. Ovaj format sa prvim delom bez incrementa je očigledno pipav i uzrokuje svašta na tabli. 

 

U teoriji trebalo bi da Nakamura i Nepo (eventualno Alireza) u tom smislu najviše profitiraju.

 

Bilo bi lepo i da Abasov (il kako se već zove) nastavi da igra ove wtf varijante. Junački je odigrao protiv Fabija, tek na samom kraju se uspaničio i prosuo.

Link to comment
2 hours ago, Milošica said:

Jel igra neko od vas na Kalemegdanu?

ne znam za beograaađane, lično igram ličes, 2+1

  • +1 1
Link to comment
8 hours ago, kralj said:

Ne znam koliko si detaljno pratio, Alireza je imao lepu prednost (i u materijalu i inicijativi) protiv Nepa sa crnima i onda odigrao 1 pasivan potez, izgubio prednost, da bi ubrzo bezveze žrtvovao lovca i puko. Fabi se baš mučio oba puta. Hikaru ga je doveo na prag panike sa cajtnotom (pritom svesno praveći sebi slabosti), a i ova nije bila statement. Naprotiv.

Po meni je Gukeš do sada najbolji, ali siguran sam da ce se raspasti. Biće interesantno.

 

ako sam ja dobro pratio, nije odigrao pasivan, nego previse aktivan potez sf5 i sh4, sto je nepo samo iskulirao sklonivsi kralja. prosto, nepo je pustio alirezu da divlja i dobio ga relativno lagano.

 

do sada je najbolji vidit, njegov prep izgleda trenutno najbolji. 

ludilo je sta rade indijski klinci u spanskom. evo sad i prag igra prilicno sumnjivu varijantu protiv vidita.

  • +1 1
Link to comment

ovo sto nema inkrementa do 40. poteza cini stvari dosta zanimljivijim, pa imamo skretanje od mejn lajna veoma brzo, sto uglavnom donosi rezultate, jer protivnik ulazi u problem sa vremenom. osim kada je taj protivnik nepo, on i kad naleti na prep uspe na instinkt da nadje liniju u kojoj nije gori.

 

cini mi se da je ovo ustvari priblizavanje magnusovom zahtevu za ubrzanjem. nije nemoguce da bi on, uz jos neke sitne promene, koje bi se odnosile i na mec za titulu, pristao da ucestvuje u sledecem ciklusu.

  • Hvala 1
Link to comment

moguce, mada ne vidim zasto bi to radio, jer je to jedini format u kom ima kakvu/takvu konkurenciju. na ovim turinirima koji kombinuju rapid/blic/bullet, tipa speedchess dobija najbolje igrace sveta sa po 10 ili vise razlike.

Link to comment
4 hours ago, nenad said:

ovo sto nema inkrementa do 40. poteza cini stvari dosta zanimljivijim, pa imamo skretanje od mejn lajna veoma brzo, sto uglavnom donosi rezultate, jer protivnik ulazi u problem sa vremenom. osim kada je taj protivnik nepo, on i kad naleti na prep uspe na instinkt da nadje liniju u kojoj nije gori.

 

cini mi se da je ovo ustvari priblizavanje magnusovom zahtevu za ubrzanjem. nije nemoguce da bi on, uz jos neke sitne promene, koje bi se odnosile i na mec za titulu, pristao da ucestvuje u sledecem ciklusu.

zar nije bilo slično i na prošlom turniru kandidata? i tamo nije inkrement počinjao od prvog poteza. a i svakako tu nema nikakvih suštinskih promena, pošto je dodato ukupno vreme za 40 poteza, a izbačen je inkrement. jedino što je igračima malo teže da se naviknu.

Link to comment

2022:

Quote

The time control for each game is 120 minutes for the first 40 moves, followed by 60 minutes for the next 20 moves and then 15 minutes for the rest of the game with an increment of 30 seconds per move starting from move 61.

https://handbook.fide.com/files/handbook/Regulations_for_the_FIDE_Candidates_Tournament_2022.pdf

 

2024:

Quote

The time control for each game is 120 minutes for the first 40 moves, followed by 30 minutes for the rest of the game with an increment of 30 seconds per move starting from move 41.

https://handbook.fide.com/files/handbook/Regulations_for_the_FIDE_Candidates_Tournament_2024.pdf

Link to comment

Mislim da će do kraja ovi dani kad Fabi, Nepo i Hikaru igraju kao beli biti zanimljivi (ok, poremetiće se u jednom trenutku al svejedno).

Mogla bi fina partija da bude Hikaru-Prag.

Link to comment
4 hours ago, Zeleni sto said:

zar nije bilo slično i na prošlom turniru kandidata? i tamo nije inkrement počinjao od prvog poteza. a i svakako tu nema nikakvih suštinskih promena, pošto je dodato ukupno vreme za 40 poteza, a izbačen je inkrement. jedino što je igračima malo teže da se naviknu.

 

napisao vememah tacno, ipak je znacajno skracenje vremena. ja sam bio ubedjen da je inkrement ukinut od ovog ciklusa i da je to razlog brzog skretanja sa glavnog puta, ali bice ipak da je do pripreme indijskih klinaca koji su dosli da se sibaju, nemaju sta da izgube.

 

to sto nema inkrementa od pocetka je ogromna razlika, jer ne smes da dozvolis da ostanes na par minuta za poslednjih 10ak poteza. na inkrement je griscuk umeo da igra i po 20 i vise poteza.

Link to comment
15 minutes ago, nenad said:

 

napisao vememah tacno, ipak je znacajno skracenje vremena. ja sam bio ubedjen da je inkrement ukinut od ovog ciklusa i da je to razlog brzog skretanja sa glavnog puta, ali bice ipak da je do pripreme indijskih klinaca koji su dosli da se sibaju, nemaju sta da izgube.

 

to sto nema inkrementa od pocetka je ogromna razlika, jer ne smes da dozvolis da ostanes na par minuta za poslednjih 10ak poteza. na inkrement je griscuk umeo da igra i po 20 i vise poteza.

Razlika je samo u osećaju i kako se navikneš. Ranije je bilo 100 minuta za 40 poteza i 30 sekundi po potezu što je ukupno 120 minuta kao što je i sad. Ovako je realno bolje pošto dobiješ sav inkrement unapred, ali je problem što se na ostalim turnirima uglavnom ne igra ovako (ako nisu skorije počeli). Računam da će vememah da napravi uporednu tabelu po superturnirima. :)

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...