Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

Dingu fali killer instinkt, i jos malo vere u sebe, sekundant mora da poradi na tome, i ko li je vec u njegovom timu. Odlicno je napao, stekao prednost sa crnima, i onda overthinkovanje kao direktna posledice manjka vere u sebe. Jbg, nisu svi Dzordani i Djokovici, ali ovaj momak ako izgubi to ce biti jer je Jan stabilniji mentalno.

Link to comment

Bogami ce ovo biti na kraju izuzetno zanimljiv mec, nisam to ocekivao. Remiji samo 2 od 7 sa sve ovim trilerima sa vremenom. Navijam za nepoa ali imam puno postovanja za dinga, i ja cesto gubim na vreme :D

Al lako je meni, on igra za titulu, zaista bi morao da se ubrza, nepo sve vreme igra na njegovom vremenu. 

Pocelo je sporo i ne narocito zanimljivo, pretvara se u monster mec. 

Link to comment

au sta je ovo bilo? ja sam se smorio zbog dinga bas, iako nemam nekog specijalnog favorita, ne smem ni da zamislim kako se on skenjao. odlican mec za publiku, ali u pravu je kralj dosta los kvalitet (i turnir kandidata je bio los), sa ovakvom igrom bi ih magnus resio obojicu jednog za drugim, bez pripreme.

Link to comment

Ne bih se slozio da je kvalitet saha los, kraj ove partije ne uzimam za merodavno - prilicno su "tacni" i jedan i drugi do sada, a videli smo i London po prvi put na svetskim prvenstima (sa pobedom), pa sad francuska partija itd... mnogo novotarija i malo teskih "Blundera" - u rangu npr. Fiserovog lovac jede na h2, ili Kasparovog sjebavanja protiv Deep Blue u otvaranju. Igraju prilicno "ljudski" i to mi se dopada, sad sto je AI i tehnika napredovala, pa imamo drugacije stanoviste ne bi trebalo da uzmemo u razmatranje. Magnus je druga prica, covek je odlucio da igra poker i da se sunca, i to je njegov izbor, kao sto Fiser nije hteo da brani protiv Karpova, ili Kasparov kad se otcepio od FIDE. Iluzorno je pricati da bi Magnus otresao obojicu, zato sto je odlucio da ne zeli da prolazi kroz psihicki i fizicki tretman pripreme i boravka na jednom ovakvom turniru. Mislim da treba jos malo da zategnu pravila, mozda jos za nijansu skrate vreme igracima i klasicni sah ima buducnost.

Edited by JohnnyD
Link to comment
12 minutes ago, JohnnyD said:

Ne bih se slozio da je kvalitet saha los, kraj ove partije ne uzimam za merodavno - prilicno su "tacni" i jedan i drugi do sada, a videli smo i London po prvi put na svetskim prvenstima (sa pobedom), pa sad francuska partija itd... mnogo novotarija i malo teskih "Blundera" - u rangu npr. Fiserovog lovac jede na h2, ili Kasparovog sjebavanja protiv Deep Blue u otvaranju. Igraju prilicno "ljudski" i to mi se dopada, sad sto je AI i tehnika napredovala, pa imamo drugacije stanoviste ne bi trebalo da uzmemo u razmatranje. Magnus je druga prica, covek je odlucio da igra poker i da se sunca, i to je njegov izbor, kao sto Fiser nije hteo da brani protiv Karpova, ili Kasparov kad se otcepio od FIDE. Iluzorno je pricati da bi Magnus otresao obojicu, zato sto je odlucio da ne zeli da prolazi kroz psihicki i fizicki tretman pripreme i boravka na jednom ovakvom turniru. Mislim da treba jos malo da zategnu pravila, mozda jos za nijansu skrate vreme igracima i klasicni sah ima buducnost.

 

paralela sa fiserom nije najsrecnija, jer je karpov u momentu kada je mec trebalo da se igra bio u najmanju ruku na istom nivou, a ako je verovati kasparovu, i nesto bolji.

 

sto se kvaliteta tice, jbg ne slazemo se, ovo je ispod nivoa prethodnih nekoliko meceva. velikih blundera je vec bilo bar 2, ajde ovaj drugi pod pritiskom vremena, ali svejedno. 

 

klasicni sah svakako ima buducnost, to je potpuno druga igra u odnosu na krace formate*, to ne treba menjati. 

 

*u online 1m bulletu ja sam vise puta dobijao CMove pa cak i FMove, sto bi u bilo kom drugom formatu bilo nemoguce, pitanje je da li bih srecom izvukao remi u svakoj desetoj partiji, u klasikalu svakako ne bih ni toliko.

Link to comment
2 hours ago, nenad said:

au sta je ovo bilo? ja sam se smorio zbog dinga bas, iako nemam nekog specijalnog favorita, ne smem ni da zamislim kako se on skenjao. odlican mec za publiku, ali u pravu je kralj dosta los kvalitet (i turnir kandidata je bio los), sa ovakvom igrom bi ih magnus resio obojicu jednog za drugim, bez pripreme.

di lose bre

prvih 6 partija fenomenalne. kraj ove 7. je prvi veliki previd. ludilo mec, ludilo

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, freakns said:

di lose bre

prvih 6 partija fenomenalne. kraj ove 7. je prvi veliki previd. ludilo mec, ludilo

 

kako bre prvi veliki previd? sta je bilo ono kad je nepo umesto g5 igrao sd4? iz jednake pozicije dosao u potpuno izgubljenu, to je po definiciji veliki previd.

 

da ne bude zabune, mec je vrhunski za pracenje a njih dvojica jesu trenutno zasluzeno tu gde jesu, boljih nema.

Link to comment
2 hours ago, nenad said:

 

paralela sa fiserom nije najsrecnija, jer je karpov u momentu kada je mec trebalo da se igra bio u najmanju ruku na istom nivou, a ako je verovati kasparovu, i nesto bolji.

 

sto se kvaliteta tice, jbg ne slazemo se, ovo je ispod nivoa prethodnih nekoliko meceva. velikih blundera je vec bilo bar 2, ajde ovaj drugi pod pritiskom vremena, ali svejedno. 

 

klasicni sah svakako ima buducnost, to je potpuno druga igra u odnosu na krace formate*, to ne treba menjati. 

 

*u online 1m bulletu ja sam vise puta dobijao CMove pa cak i FMove, sto bi u bilo kom drugom formatu bilo nemoguce, pitanje je da li bih srecom izvukao remi u svakoj desetoj partiji, u klasikalu svakako ne bih ni toliko.

Da ne ulazim u ono "sta bi bilo kad bi bilo", Fiser je bio monstrum u momentu kada je pobedio Spaskog, mentalno mirnog coveka i najboljeg izdanka sovjetske skole u tom trenutku - urnisao ga je i pored toga sto je izgubio prvu, a nije dosao na drugu partiju. Istina, da Spaski nije bio smeker i dzentlmen i da nije presao u manju sobu po Fiserovom zahtevu, odnosno da je neka druga dzukela bila na njegovom mestu Fiser bi mozda i izgubio jer je krenuo mentalno da posrce. Ali sam sah - kada se zainati - nije mu bilo ravnog.  Bukvalno je bio AI onog vremena, i inovator. Karpov je tek gradio svoj stil, i Fiser (da je bio na nivou iz Rejkjavika) bi ga otresao kao i Spaskog. Druga je prica sto je Fiserov mentalni pad usledio odmah nakon toga - neki ljudi su sacinjeni od takvog kova da mogu dugo da budu sampioni (Kasparov, Magnus...) a neki ne izdrze taj teret. Ipak, koliko je problema imao (pre svega sa sobom, pa i sa udruzenim Sovjetima) i ova jedna titula je dosta za njega.

 

Pocele su da kruze price da se "Fiser uplasio Karpova", sto je cista glupost, jednostavno nije vise imao psihicke snage da prolazi kroz sve to. Kao sto ja Magnusu dozlogrdilo spucanje tolikog vremena na pripreme, pa onda metar dana na sam turnir u nekoj vukojebini. A mozda jednostavno zeli i da napravi neki "skandal" u svojoj mirnoj i dominantnoj karijeri. Ko ce ga znati, nije ni bitno uostalom. Mozda se vrati sledeci put da vrati titulu, mozda mu treba takav neki challenge.

 

Sto se klasicnog saha tice, mislio sam na sve sto prati, i prethodi jednom finalu, od turnira kandidata do svih pravila koja su se vremenom dopunjavala i menjala. Seti se da su Karpov i Korcnoj igrali "ko pre stigne do 6 pobeda", pa su zavrsili tako sto su igrali 32 partije. "Best of 24" koje su igrali Karpov i Kasparov, vremenom je zamenio sadasnji format "best of 14". Tako da klasicni sah konstantno evoluira, sa dodatkom rapid taj-brejkera 1998. 

 

Edited by JohnnyD
  • +1 1
Link to comment
49 minutes ago, JohnnyD said:

Da ne ulazim u ono "sta bi bilo kad bi bilo", Fiser je bio monstrum u momentu kada je pobedio Spaskog, mentalno mirnog coveka i najboljeg izdanka sovjetske skole u tom trenutku - urnisao ga je i pored toga sto je izgubio prvu, a nije dosao na drugu partiju. Istina, da Spaski nije bio smeker i dzentlmen i da nije presao u manju sobu po Fiserovom zahtevu, odnosno da je neka druga dzukela bila na njegovom mestu Fiser bi mozda i izgubio jer je krenuo mentalno da posrce. Ali sam sah - kada se zainati - nije mu bilo ravnog.  Bukvalno je bio AI onog vremena, i inovator. Karpov je tek gradio svoj stil, i Fiser (da je bio na nivou iz Rejkjavika) bi ga otresao kao i Spaskog. Druga je prica sto je Fiserov mentalni pad usledio odmah nakon toga - neki ljudi su sacinjeni od takvog kova da mogu dugo da budu sampioni (Kasparov, Magnus...) a neki ne izdrze taj teret. Ipak, koliko je problema imao (pre svega sa sobom, pa i sa udruzenim Sovjetima) i ova jedna titula je dosta za njega.

 

Pocele su da kruze price da se "Fiser uplasio Karpova", sto je cista glupost, jednostavno nije vise imao psihicke snage da prolazi kroz sve to. Kao sto ja Magnusu dozlogrdilo spucanje tolikog vremena na pripreme, pa onda metar dana na sam turnir u nekoj vukojebini. A mozda jednostavno zeli i da napravi neki "skandal" u svojoj mirnoj i dominantnoj karijeri. Ko ce ga znati, nije ni bitno uostalom. Mozda se vrati sledeci put da vrati titulu, mozda mu treba takav neki challenge.

 

Sto se klasicnog saha tice, mislio sam na sve sto prati, i prethodi jednom finalu, od turnira kandidata do svih pravila koja su se vremenom dopunjavala i menjala. Seti se da su Karpov i Korcnoj igrali "ko pre stigne do 6 pobeda", pa su zavrsili tako sto su igrali 32 partije. "Best of 24" koje su igrali Karpov i Kasparov, vremenom je zamenio sadasnji format "best of 14". Tako da klasicni sah konstantno evoluira, sa dodatkom rapid taj-brejkera 1998. 

 

 

pojeo mi telefon dugacak post pa cu sad ukratko. 

 

ne mislim da se fiser uplasio karpova, ali je prosto cinjenica da on pred njihov mec vise nije bio na nivou meca sa spaskim. i negde je konsenzus da je karpov vec tada bio barem tu, dok neki ukljucujuci gerija misle da je karpov bio i nesto ispred. ali da, to je sve sbbkbb.  :)

 

razumem ja zasto se format skracuje, zamisli ove sad klince da treba da prate mec koji traje 4 meseca, to ne bi gledao niko. ali ovaj format je vec dovoljno skracen, svako dalje skracivanje ce se na kraju zavrsiti tako sto ce se svetski prvak u klasicnom sahu odluciti blic armagedonom. to bi bila sprdnja.

  • +1 1
Link to comment

Fišer iz Rejkavika je igrao goat šah. I po merilima današnjih endžina ta njegova serija Larson, Tamjanov, Petrosijan, Spaski je najbolji šah ikad. Pritom je čovek dobio igrajući npr. partiju Efim Gelera, Spaskovog sekundanta. Bukvalno se sprdao. Da li je to dovoljno da bi bio Goat, svakako da ne, ali po meni je apsolutno najznačajnije šahovskog ime u više lejera.. Da se nije zamerio establišmentu neko bi već dobio Oskara za glavnu mušku ulogu, ovako ćemo verovatno da sačekamo još neko vreme na to, mada su već Gambit u velikoj meri posvetili njemu.

Inače i Rejkavik je mogao da propusti, kao i kandidate jer se nije pojavio na Američkom  državnom pre toga, ali su se neki igrači odrekli da bi on igrao.

 

Super je finale, sve se slažemo, sem da je kvalitet na nivou prethodnih. Nema možda blandera da se gube figure u dva poteza, ali pozicionih grešaka koliko hoćeš. London, Francuska, a naročito onaj H3 u prvom meču koji je Nepo dobio, rekao bih da su posledica relativne rasterećenosti jer ovo ipak niko ne gleda kao na meč gde ćemo dobiti trenutno najboljeg na svetu. Eno njega strima iz neke sobe za služavke.

  • +1 2
Link to comment
15 minutes ago, kralj said:

Fišer iz Rejkavika je igrao goat šah.

Svakoga dana sam sve vise sklon da potpisem ovo. Neverovatna lakoca, proizasla iz velikog rada i posvecenosti. Mada i on je bio just a man, pa izblanderuje lovca protiv spaskog u drugoj partiji, a spaskom svaka cast sto je cinio maksimalne ustupke, greota je sputavati takav talenat.

 

Mislim da je kasparov rekao da bi fisher ipak dobio karpova 1975, ali da vec 1978 bi tolja seo na tron. I zasluzeno. Karpov je bio malo opterecen tom titulom dobijenom bez borbe, isao je na svaki turnir narednih 7-8 godina ne bi li dokazao da je vredan titule. I bio je jebi ga, osvojio je svaki od tih turnira. Karpov iz perioda 78-84 mislim da bi izmasakrirao i dinga i nepoa danas. 

Link to comment
1 hour ago, kralj said:

Da se nije zamerio establišmentu neko bi već dobio Oskara za glavnu mušku ulogu, ovako ćemo verovatno da sačekamo još neko vreme na to, mada su već Gambit u velikoj meri posvetili njemu.

Snimili su biografiju koja akcentuje Rejkjavik - https://www.imdb.com/title/tt1596345/ , nije lose, "Spajdermen" je ok skinuo Fiserov manerizam.

Usput, verovatno najbolji sahovski film je https://www.imdb.com/title/tt0108065/ , nema mnogo veze sa Fiserom uprkos nazivu, ali je radjen po istinitom dogadjaju.

  • +1 2
Link to comment

Hvala Johnny. Gleedao sam Pawn sacrifice, ali nije to to. 

 

Kad bolje razmislim ovo je pre neka tema da je potroši Nemanja Kustruica, al izgleda da ga šah nešto ne radi. Bjela bi recimo, od Fišerove biografije izazvao 3 dana žalosti da se ovaj kojim slučajem preziva Gligorić.

 

Da oftopičim malo. Najjača fora vezano za film Toma je da je najtužnija scena u filmu kad Novica mora da se preseli u Borču.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...