Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Just now, kurdi said:

nemam pojma, ne pratim. mozda google zna.

Pa ne, postojao je šah i pre ELOA, postoje razne varijanet šaha...

 

Najveći rejting u šahu ikada je imao i ima Magnus Karlsen, ali to ne znači da je on zaista najveći svih vremena...

Link to comment

@radisa @kurdi @Meazza, itd..., izvin'te sto se mesam, zainteresovala me tema, obaska sto je @Tsai :D trenutno odsutan, klimaks valjda posle svih uzbudjenja na temi: svojevremeno smo pokusali nas nekoliko sa sve poprilicno ozbiljnom ekipom vas IT-ijevaca :) (GL, DNV, oba Lloyda, recimo) da pokusamo da napravimo rang listu najboljih svih vremena u auto trkanju.

Iz (polu)zezanja naravno: koliko zbog manje-vise direktne zainteresovanosti da ne kazem i nesto prakticnog znanjatm iz oblasti, buduci da smo svi na neki nacin bili s njom povezani/ucestvovali, koliko zbog premise da se radi o popriicno merljivom aj da kazem sportu, sa poprilicno uporedivim i merljivim parametrima poput snage motora, prosecnih i ostalih brzina, itd, itd...

Kao moguce kontrolne grupe eliminisali smo ucesnike timskih sportova i zadrzali se na individualnim, ponajvise atleticarskim disciplinama, trcanju na razne daljine ponajvise, itd, itd...

Da ne smaram: projekt :D je pao u vodu na zakljucku, opstem, da faktor - da ga tako nazovem - savremenosti, sa sve nepojamnom tv i medijskom popularizacijom/sirenjem pracenja sporta i mnostva nazovi informacija kojom je savremeni sport zatrpan, cine ceo posao nemogucim, donekle apsurdnim.

Masa, lavina statistika o jednom, recimo, Sumaheru, ucinila je bespredmetnim i nemogucim svaki dalji pokusaj da ga se - u okviru mase uslovno merljivih i uporedivih parametara - stavi u kontekst moguceg konkurenta za GOAT-a iz perioda pre samo 10-ak godina, da ne pominjem kudikamo starije prethodnike.

Na sve to neizbezna subjektivnost sa ogromnom kolicinom emocionalnog odnosa prema akterima, odigrala je takodje svoje.

Tako da je - sve u svemu - ispalo da se radi o zadatku nemogucem za resavanje, u cijem ce ishodu bez izuzetka da ostanu uskraceni konkurenti iz nekih proslih vremena, koja cak i ne mora da su tako davno prohujala.

  • Hvala 1
Link to comment
10 minutes ago, namenski said:

 

Tako da je - sve u svemu - ispalo da se radi o zadatku nemogucem za resavanje, u cijem ce ishodu bez izuzetka da ostanu uskraceni konkurenti iz nekih proslih vremena, koja cak i ne mora da su tako davno prohujala.

To sam i ja pokušao da kažem, kad je spomenut šah...

 

Problem je što su recimo tih 20-ak boljih od Karpova, stvarno i bolji igrači, ali problem je i što on nije mogao da igra protiv njih u vreme kad je bio jak, ko zna, možda bi i on njih pretekao... Da ne spomnjemo Fišera ili Talja, ili Morfija, Laskera i Štajnica...

 

U tenisu je možda i moguće doći do tog GOTA-a, ali samo iz jednog razlioga, a to je, da su verovatno trojica najboljih igrala u isto vreme... A opet, da je Sampras ili Agasi ili Borg mogao da igra sa njima, pitanje šta bilo od njh, možda bio bili samo Warvinka ili Marej, a možda bi bili i ravnopravni...

 

 

Link to comment
Just now, radisa said:

To sam i ja pokušao da kažem, kad je spoenut šah...

 

Problem je što su recimo tih 20-ak boljih od Karpova, stvarno i bolji igrači, ali problem je i što on nije mogao da igra protiv njih u vreme kad je bio jak, ko zna, možda bi i on njih pretekao... Da ne spomnjemo Fišera ili Talja, ili Morfija, Laskera i Štajnica...

 

U tenisu je možda i moguće doći do tog GOTA-a, ali samo iz jednog razlioga, a to je, da su verovatno trojica najboljih igrala u isto vreme... A opet, da je Sampras ili Agasi ili Borg mogao da igra sa njima, pitanje šta bilo od njh, možda bio bili samo Warvinka ili Marej, a možda bi bili i ravnopravni...

 

 

totalni je off, ali hajde... Meni zanimljiva tema.

Zapravo u šahu je relativno lako porediti nekog iz 1958. i Magnusa Karlsena, jer u tom sportu danas imamo moćne kompjutere koji u sekundi analiziraju milione mogućih poteza i apsolutno nijedan igrač ne može da ih pobedi, dakle oni su objektivno gledano najbolji. Tako da možemo da poredimo ono što se u šahu zove preciznost u potezima, odnosno da li je igrač u nekoj situaciji odigrao objektivno najbolji mogući potez ili neki od top 3 koji bi odigrao kompjuter. Ako bismo na taj način analizirali recimo sve partije Mihala Talja (jednog od najatraktivnijih igrača ikada) i Magnusa, nema nikakve šanse da bi Talj bio bolji jer ovaj drugi igra približnije kompjuteru, tj. onome što je objektivno najbolje.

E sad, neko može reći da tada nije ni bilo kompjutera pa igrači nisu mogli da ih koriste u svojim pripremama, pa samim tim nisu ni mogli da dostignu taj nivo koji trenutni šampion ima, no kako bilo - Karlsena niko od prethodnih velikana ne bi danas mogao da dobije da ga nekako vremenskom mašinom dovedeš u 2021.

  • +1 1
Link to comment
6 minutes ago, Партибрејкер said:

 

 

E sad, neko može reći da tada nije ni bilo kompjutera pa igrači nisu mogli da ih koriste u svojim pripremama, pa samim tim nisu ni mogli da dostignu taj nivo koji trenutni šampion ima, no kako bilo - Karlsena niko od prethodnih velikana ne bi danas mogao da dobije da ga nekako vremenskom mašinom dovedeš u 2021.

Tako je, nisu mogli da se sprema ne nivou na kom mogu moderni ighrači, dakle, opet je neuporedivo...

Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

To sam i ja pokušao da kažem, kad je spomenut šah...

 

Problem je što su recimo tih 20-ak boljih od Karpova, stvarno i bolji igrači, ali problem je i što on nije mogao da igra protiv njih u vreme kad je bio jak, ko zna, možda bi i on njih pretekao... Da ne spomnjemo Fišera ili Talja, ili Morfija, Laskera i Štajnica...

 

U tenisu je možda i moguće doći do tog GOTA-a, ali samo iz jednog razlioga, a to je, da su verovatno trojica najboljih igrala u isto vreme... A opet, da je Sampras ili Agasi ili Borg mogao da igra sa njima, pitanje šta bilo od njh, možda bio bili samo Warvinka ili Marej, a možda bi bili i ravnopravni...

 

 

 

i tu je pitanje sta znaci bolji igraci, ako merimo ko koliko zna o sahu, onda su danasnji sahisti favorizovani i zauzeli bi lagano top 10 goat mesta, jer je sah naglo napredovao u poslednjih 20ak godina. 

 

znam da nije tema, ali kad smo vec tu, sah goat je jos uvek kasparov.

Link to comment
8 minutes ago, radisa said:

To sam i ja pokušao da kažem, kad je spomenut šah...

 

Problem je što su recimo tih 20-ak boljih od Karpova, stvarno i bolji igrači, ali problem je i što on nije mogao da igra protiv njih u vreme kad je bio jak, ko zna, možda bi i on njih pretekao... Da ne spomnjemo Fišera ili Talja, ili Morfija, Laskera i Štajnica...

 

U tenisu je možda i moguće doći do tog GOTA-a, ali samo iz jednog razlioga, a to je, da su verovatno trojica najboljih igrala u isto vreme... A opet, da je Sampras ili Agasi ili Borg mogao da igra sa njima, pitanje šta bilo od njh, možda bio bili samo Warvinka ili Marej, a možda bi bili i ravnopravni...

Ne samo to: secam se, recimo, ne samo sopstvene zapanjenosti kada smo kao skontali, otkrili znacaj porasta fizicke spremnosti, kondicije ili pod sta se vec to moze da podvede, pice, duvan, seks da ne pominjem, sa sve naucnimtm i naucnijim metodama treninga i ostalih priprema, razne hemije da ne pominjem.

Modernitm su fizicki u odnosu na prohujale - bukvalno zveri.

Resize-of-Henri-Cochet-1922.jpg

 

Resize-of-Ivan-Lendl-1984.jpg

 

Opet, ta vrsta kondicije, ako se uopste radi (samo) o kondiciji, tesko da bi izdrzala neke od izazova visednevnih takmicenja poput Karere, itd, itd..., da ne zalazim u dalja poredjenja.

 

Mislim da ste tek sa sahom u bezizlaznoj situaciji :): u celu stvar su se umesali kompjuteri koji bitno pomeraju stative i cine nemogucom, bespredmetnom svaku raspravu buduci da posle njihovog ulaska u ring nema vise govora o invenciji, imaginaciji, riziku, blefu, pa i gresci ako cemo pravo...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...