Jump to content
IGNORED

Anti Facebook pokret...


Аврам Гојић

Recommended Posts

I dalje cekam da vidim suvislu definiciju - a nije da je nisam trazio.
Lepo ti je Venom objasnio, radi se o razlicitom (u neku ruku novom) pristupu. Znaci, iste stvari se koriste na nove nacine. I naravno, sve to se desava ne zato sto je neko genijalan, nego sto je broadband sve dostupniji i masovniji.No ja sam hteo samo da se osvrnem na Teofilovu (onog Engleza ne znam, pa da ne serem...) tezu. On na hiljadu nacina pokusava svoj strah da objasni i da ga opravda. Nije on usamljen tu. Vec i moja generacija ima problema sa snalazenjem u novom svetu, a da ne pricam o starijima. Ti danas kad pogledas oko sebe, jasno ti je da gomila stvari postoji samo zato sto se vecina jos nije snasla u novim uslovima. Evo na primer autorska prava. Moze Metalika da unisti tri Napstera, ali ja njihov album imam 10 minuta nakon izlaska. Isto tako i serije bez reklama (koje time gube poentu prikazivanja za vlasnike), filmove za koje nisam platio kartu...Svet je prevelik i pretrom da se snadje, a neke ukorenjene drustvene i ekonomske datosti se u realnosti menjaju. Zamislite kako je nekome ko ne zna puno o tehnologiji, ali zna dovoljno da mu bude jasno da autorska prava i autoritet kao takav vise nisu ono sto su bili pre dvadeset godina. Ako takav neko zivi od tih prava, on se mora zabrinuti. I treba da se zabrine...Pancic dobro pise i sigurno je da ogromna vecina ljudi ne moze da pise tako dobre tekstove. Ali sta ako 10 000 ljudi napise tekst o nekom dogadjaju o kome pise i Pancic. Sanse da je bar jedan bolji od njegovog su prilicne. Sad samo ostaje da se isfiltriraju ljudi iz tih hiljadu koji ce besplatno pisati tekstove za koje Teofil trazi novac. Nekad ce se uspeti u tome, nekad ne, ali nema spora da ce nas kolumnista imati unekoliko smanjenu publiku.Danasnji covek, uz odredjena znanja nema potrebu da daje novac za sledece stvari: novine, filmove, muziku, serije, knjige, stripove, razna uputstva, enciklopedije, usko strucnu literaturu... Postanite svesni koliko zanimanja ulazi u ugrozenu grupu.Znate li vi koliko je svet promenjen samo cinjenicom da vise ne postoji potreba za razmenom recepata? Danas klikom nadjes kako se spikuje prasetina i to kako to radi neki od top ten svetskih kuvara, a ne komsinica. Gubi se dusa? Mozda, ali to nikad do sada nije sprecilo neki napredak, pa sigurno nece ni sada. Ako vec ne morate s komsinicom razmenjivati recepte, vama nakon daunlouda knjige Dzejmija Olivera ostaje neispunjen onaj deo koji se ticao druzenja s tom komsinicom dok uzimate recept. E, tu ulecu izumi poput fejsbuka. Skoro sve moze imati internet ekvivalent i meni je neizmerno drago zbog toga, jer je to odlican nacin da izdvojimo stvari koje su zaista bitne od onih koje lako mogu biti zamenjene. A fejsbuk? Za deset godina necete se ni secati da je postojao.
Link to comment
  • Replies 440
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hella

    42

  • Indy

    26

  • korindjar

    25

  • Аврам Гојић

    19

Kakvi korisnici (na FB) - takav i sadrzaj. Ko hoce, moze da pronadje pametnu svrhu, ko nece, moze da prekracuje dosadu tim igricama ili viri po tudjim profilima. Ono sto je kod FB napredak u odnosu na ostale "social networking" varijante, jeste da se ljudi tamo pojavljuju (uglavnom) pod svojim pravim imenima pa u startu otpada anonimno stalkovanje, tracarenje, iznosenje prvljavog vesa i slicne pogodnosti koje omogucava pisanje po netu pod izmisljenim identitetom.Meni je u celoj prici oko "novog" interneta mnogo zanimljivija druga strana, nacin na koji npr. google i fb "skeniraju" sadrzaj, pa za marketinske svrhe prilagodjavaju reklame korisnicima po interesovanjma, uzrastu, polu itd. Pri cemu to profilisanje korisnika postaje sve suptilnije ali i temeljnije/privatnije.

Link to comment

Kao kreativan doprinos temi, pogled iz drugog ugla, nesto kao zensko pismo, evo nekih komentara sa Prvog i jedinog zenskog foruma. Tema je "On i Facebook"

Odakle da krenem....nemam pojma,jos uvek nisam dosla sebi..Naime facebook ne koristim,nasla sam jednog prijatelja koga nisam videla 5 godina i tada mi je bio od pomoci,dakle ne volim poznanstva tog tipaVeceras sam dobila obavestenje na mail da sam dobila poruku od neke devojke...i tako,bezveze sam kuckala imena ljudi koje nisam videla godinama da bih videla jel imaju otvoren profil....posle izvesnog vremena bezveze ukucam ime svog decka i pogodite Pogledam listu prijatelja i imam sta da vidim...mnogo devojaka sa kojima se dopisuje,izmedju ostalih par njih sa kojima je bio u vezi,dakle nisam mogla da dodjem sebi od soka...Mi smo jako dugo u vezi i mnogo vremena provodimo zajedno,ne znam kada se uopste dopisuje i da li se stvarno dopisuje sa njima?!Da li sam ja luda ili je normalno dopisivati se sa toliko devojaka i jos bivsim?? Da li ste nekad bile u ovakvoj situaciji?Ne znam kako da reagujem,da mi je u tom momentu bio tu,uh ne zelim da mislim o tome
Obavezno pricaj sa njim,ipak je to "rad iza ledja",a to nije u reduJa posto nisam fleksibilna poludela bih i napravila frkuVazno je da pricas sa njim,pa vidi sta ce da ti kaze,pa prema tome reaguj
Meni se u celoj ovoj prici ne svidja sto on njoj nista nije pominjao oko toga.Jer normalno je ako je to nesto bezazleno da joj pomene. Mozda nesto krije. Nikada ne treba sve tako lako prepustati slucaju.Daleko od toga da Tiyana treba sada da bude nepoverljiva.Kao sto rece nina 100 potreban je razgovor.Meni je nedavno bivsi decko slao poruke na Mob. i to je bilo nesto sto sam odmah pomenula suprugu. Stvarno nisam mogla da cekam da mm nesto sam otkrije pa da se ja onda nesto opravdavam.Kao sto rekoh kada nista ne krijes nema nikakvih problema. Bitno je to poverenje.Mozda mnogo vise od svega drugog.
Amen!Poenta? I Think I'm Paranoid, kako bi rekla ona curica sto je po kisi u Novom Sadu svirala da je srecna samo kada kisa pada. Edited by Buck Naked
Link to comment

I sta sad?pa niko nikog ne tera na FB-u da se pridruzi grupi. Jednog jeding coveka tamo sam skapirao ko je (nije bilo potrebno da budem bas neki Poaro).PPP je mesto gde se druzimo anonimno, FB je mesto gde se druzimo Nonimnotm. Ne znam cemu tolika filozofija. Kakva gubljenja duse, otudjenja i ostale gluposti. Kome se ne svidja, ne mora. Tacka.

Link to comment
Kakva gubljenja duse, otudjenja i ostale gluposti. Kome se ne svidja, ne mora. Tacka.
evo, moram da se slozim sa minkom. nego vasu, znam da si ranije hejtovao second life kao djavolovo delo. jel to bilo jer si se navukao ili cista kritika?
Link to comment
Znate li vi sta zapravo radite?
Ovde imam 1 interesanto pitanje i par potpitanja za sve forumaše koji imaju gmail, yahoo, hotmail. Da li vas je FB kad ste se registrovali pitao da pristupi vašem nalogu i potraži da li imate prijatelja sa gmail-a, yahoo-a, hotmail-a? Da li ste prihvatili? Da li ste našli naloge vaših prijatelja sa gmail-a, yahoo-a, hotmail-a na FB-u? Da li ste svesni da ste ovime omogućili pristup vašem mailu ko zna kome?
Link to comment

evo i ja bih se slozio sa Minkom. i shodno tome, nije mi jasno uopste odakle tolike price o teroru koji FB korisnici sprovode nad (pre)ostalim ljudima koji ne koriste FB. ja eto imam nalog. komuniciram sa ljudima sa kojima mi je ok da komuniciram, imam ponekog poznanika iz osnovne skole na listi, iako nismo preko FB razmenili ni rec. however, ok je lik, ako ga sretnem u kraju, popricacu sa njim. meni, za divno cudo, niko nikad nije vrsio presiju glede FB. niko mi nije rekao da apsolutno moram da otvorim nalog. niti uzgajam pokemone i digimone, laprdam vise manje gluposti FB jer ga tako i shvatam: kao blesavu razbibrigu. neko nalazi konkretnu korist u FB, neko flertuje, neko je stalker, kakve veze ima i koga to toliko pogadja? meni je prosto neverovatno da se ljudi osecaju ugrozenim od strane FB. pa nije to *ebeni entitet i bice. nisam bio izopcen iz drustva pre nego sto sam otvorio nalog, niti sam sada mnogo prihvaceniji zato sto ga imam. mislim, antiFB kampanja. koristi ili nemoj. get a life

Link to comment

Navukao sam se bio kao mentol. Priznajem. To je za mene bila najsnažnija inkarnacija četa koju sam ikada video, i jedva sam pobegao odande. FB sam odbacio racionalno, ne zbog zavisnosti, već zbog implikacija u sferi privatnosti.

Link to comment
Ovde imam 1 interesanto pitanje i par potpitanja za sve forumaše koji imaju gmail, yahoo, hotmail. Da li vas je FB kad ste se registrovali pitao da pristupi vašem nalogu i potraži da li imate prijatelja sa gmail-a, yahoo-a, hotmail-a? Da li ste prihvatili? Da li ste našli naloge vaših prijatelja sa gmail-a, yahoo-a, hotmail-a na FB-u? Da li ste svesni da ste ovime omogućili pristup vašem mailu ko zna kome?
odgovor: ne znam da li je trazio, ali svaki put kad mi neki sajt to trazi, ja to ne prihvatim. to je valjda stvar zdravog razuma?malo je neozbiljno pitanje. zvuci kao da pretpostavljas da su korisnici FB svi redom zaostali
Link to comment
odgovor: ne znam da li je trazio, ali svaki put kad mi neki sajt to trazi, ja to ne prihvatim. to je valjda stvar zdravog razuma?malo je neozbiljno pitanje. zvuci kao da pretpostavljas da su korisnici FB svi redom zaostali
Naravno da nisu svi.
Link to comment
mnjah. digla sam ruke posle treceg nepozivanja. (uh, sad shvatih da ovo moze i drugacije da se razume, pa zarad reputacije, nisam bas toliko matora, nego oni cesto slave :-P)
Upozorenje za lubu zbog RL aluzija (godište)

:P

Link to comment

Ja sam sve te dileme lako preskocio. Second life sam stvarno pokusao, ali ne ide. Ono je meni tako dosadno da nemam reci. fb i my space znam i bez pokusaja da me smara. Nema bas ni jednog razloga da se nakacim. Cak jos nisam u First life-u provalio da sam zakinut sto to nemam, kao sto rekose neki drugi da im se cini.Meni je to sve kao pozoriste - znam da mnogi ljudi idu, ali isto tako sam znao nakon prvog pogleda da ja tamo nemam sta da trazim.

Link to comment

posto vec velika vecina ljudi koristi facebook, trebalo bi ga iskoristiti za zaradu. to je besplatni marketing, samo mi treba produkt, sta da prodajem? nisam biznis persona. hoce li neko da se udruzi tj. uortaci za biznis ;-)?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...