Jump to content
IGNORED

Anti Facebook pokret...


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 440
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hella

    42

  • Indy

    26

  • korindjar

    25

  • Аврам Гојић

    19

Vidiš, u ovome se ne slažemo. Moje mišljenje je da je samo u pitanju slučaj da su stari obrasci premešteni na potpuno novu ravan. Ja sam recimo oduševljen kompletnom web 2.0 pričom zbog gomile novih mogućnosti koje otvara u onom čime se ja bavim. A uvek je bilo i biće da različiti ljudi koriste različite aspekte nečeg novog, i to naravno uvek ide u korist trivijalne zabave, jeftinoće i sl.
ipak se slazemo u osnovi, nisam ja snobis britis, takodje sam odusevljena (da ne govorim o tome koliko mi je posao olaksan raznim 2.0 mogucnostima). ali posto zivim od toga sto ipak u osnovi sama proizvodim i sto ce u nekom trenutku zavrsiti na netu i samim tim biti izlozeno daljem koriscenju, sebicno mi smeta najezda nekvalifikovanih. salim se, naravno. kao i svaka konzerva, smeta mi sto pojednostavljenje necega sto je, recimo, alatka, pretvara u masovnu proizvodnju busilica. okej, iz gomile djubreta ce iznici predivna orhideja, ili kako god je chairman mao to govorio, zamerke su mi uglavnom upucene ne na do it yourself metodu, vec na beslovesno koriscenje sazvakanog, bez imalo truda da se sam dodje do neceg.
Slažem se da je kritika Neo Age-a dobrodošla, ali voleo bih kad bi bila malo bolje informisana i malo manje generacijski ostrašćena od ovog što promiče u Pančić-Keen citatima.
nazalost nemam knjigu kod sebe i ne mogu da potkrepim citatima, ali je keen daleko od neinformisanog. cak ne bih rekla ni da je generacijski ostrascen, vec pre da mu je muka od onog djecarca sto trckara za neom po povratku na zajon, a ne od samog nea :)
Link to comment

A da, kralj Glen Livet.

sigurno da ima želje za egzibicijom i što kažeš neka bude tako, ali mislim da često su razlozi krajnje banalni, npr. dosada, smaranje na poslu kad je prazan hod (gledam ljude u kancelariji kako pričaju o FB). takođe, praktičan način da prijatelji koji su razasuti po globusu ostanu u kakvom takvom kontaktu. ja se registrovo jer je dobra ortakinja iz srednje koja živi u NY mi rekla e jesi na fejsbuku aj tamo da ti pošaljem poruku itd. i tako sam počeo da koristim, mada vrlo slabo jer sva ta pitanjca, invitations, kvizovi, prilično je debilno i tera me da se osećam kao u nižim razredima osnovne škole kad mi neko tutne leksikon da popunim rubrike (najbolji drug, drugarica, gde ste se smuvali, ko vas je upoznao... :mellow: ) e to mi je asocijacija.ima još nešto: skoro tako sedim na poslu blenem u plafon i kao ajde da malo šajcam po FB profilima i krenem prvo od ovih par koji su mi prijatelji... i od jednog profila do drugog vidim dosta ljudi iz srednje škole svi se sjatili tu, nakitili svoje strane sa gomilom aplikacija, razmenjuju čestitke youtube klipove/zezalice :rolleyes: i tako ta bezlična sranjca. pri čemu pouzdano znam da su svi ti likovi ovde u Bg i da se gotovo niko međusobno ne viđa uživo, nego tako eto u kontaktu smo ali površno. i hteli bi da se druže ali i ne bi baš preterano, da se slučaljno neko ne bi drznuo da se ispoveda malo dublje (što opterećuje i smara, jel da) ili nedaj bože da traži neku uslugu (jer jebiga nemamo svi plate po 600-700e a neki nemaju platu uopšte, a o ostalim metrijama da ne pričam) ili ako si uradio sebi mejkover fizički i mentalni pa da te stara ekipa ne bi isprozivala (npr. jedan klošar iz srednje sad se na Fb predstavlja kao latinski ljubavnik zavodnik jebač i to...)u tom smislu Fb mu dođe kao mera otuđenja i sebičnosti, sada u ovom vremenu.
Link to comment
i zato je kinova knjiga potrebna kao lektira. jer dalji razvoj web 2.0, ako se posmatra i napreduje samo kao social networking kategorija, preti da dekonstruise (cao km) osnovu neta kao takvog. dobro, on ponekad i pretera kritikujuci olaksan pristup informacija i ono sto naziva prostituisanjem zanata -- kad pominje da se misljenje nekog blogera uzima za jednako vazno kao i nekog strucnjaka o odredjenoj temi -- ali osiromasivanje takvog bogatstva kakav je net popunjavanjem leksikona, spomenara i resavanjem testova o tome koliko vam je prljava masta zaista postaje sve blize www ratnom zlocinu.
lol ... web 2.0 ... koji je to hype ... kako mozes razvijati nesto sto se ne zna sta je? Evo, platim veceru svakom ko mi kaze definiciju Web 2.0. To jednostavno ne postoji. Mislim, najblize necemu sto bi mozda mogli nazvati web 2.0 je koncept semantickog weba koji je i dalje u debelom povoju i kojim se bave samo gikovi po laboratorijama. Ovako, tim izrazom svako opisuje ono sto mu padne na pamet, bitno je da to nesto koristi vise od jedne osobe u isto vreme.kina nisam citao, ali mi se cini da on pod kulturom podrazumeva novac i ovo sto je napisano zvuci kao naricanje tipa "pomagajte ljudi, otese mi sve pare". Te besplatno se skida muzika, te kopiraju se filmovi, te niko ne cita novine i knjige, pa kopiraju se i igrice i ozbiljne aplikacije ... Sve je to tacno, samo sto to nema nikakve veze sa web 2.0 kao takvim - secam se vremena od pre 10 godina kad su se filmovi iz news grupa skidali na parcice, a za jedan mp3 ti je trebalo pola dana da ga oboris na svoju masinu. Masovnost skidanja nije posledica FB nego broadband-a.Sve u svemu, mnogo buke ni oko sta.
Link to comment
lol ... web 2.0 ... koji je to hype ... kako mozes razvijati nesto sto se ne zna sta je? Evo, platim veceru svakom ko mi kaze definiciju Web 2.0. To jednostavno ne postoji. Mislim, najblize necemu sto bi mozda mogli nazvati web 2.0 je koncept semantickog weba koji je i dalje u debelom povoju i kojim se bave samo gikovi po laboratorijama. Ovako, tim izrazom svako opisuje ono sto mu padne na pamet, bitno je da to nesto koristi vise od jedne osobe u isto vreme.
Da ne bih ja smišljao svoju definiciju, evo samo 1 zgodne wiki rečenice (boldovao oblast svog interesovanja u celoj priči):
Web 2.0 concepts have led to the development and evolution of web culture communities and hosted services, such as social-networking sites, video sharing sites, wikis, blogs, and folksonomies.
a da bude još jasnije, evo dva linka ka stvarčicama koje ja smatram delom toga o čemu pričamo, a mogu reći da ih koristim baš u ovom trenutku:KulerYuri Arcurs' keywording service
Link to comment
Da ne bih ja smišljao svoju definiciju, evo samo 1 zgodne wiki rečenice (boldovao oblast svog interesovanja u celoj priči):"Web 2.0 concepts have led to the development and evolution of web culture communities and hosted services, such as social-networking sites, video sharing sites, wikis, blogs, and folksonomies."
Drugim recima, web 2.0 je web 2.0 ... jaka definicija.Tradicija social-networking sites je stara koliko i internet, starija od www ... ovo je samo social-networking prilagodjena broadband-u koji omogucava brzu proliferaciju slika i klipova. U web 2.0 nema nicega zaista novog, ni jednog jedinog tehnickog resenja koji nije postojao u "web 1.0" ukljucijuci razmenu slika, videa, pa sve do compulsivnog ranting-a koje se danas naziva blog, tako da zaista ne vidim cemu oznaka web 2.0 ... kao sto sam rekao, obican hype.
Link to comment

Web 2.0 je samo koncept - nije sve na svetu vezano za inzenjere i geekove koji u podrumima izmishljaju "tehnologiju" - koji za ideju ima promenu weba sa do tada tradicionalnog "doshao sam da prochitam, ili pogledam, neshto shto mi je webmaster napravio" u to da sami korisnici obrazuju sadrzaj celokupnog sajta. Nije samo social networking u pitanju, jer recimo ne vidim social networking komponentu u Youtube-u ili Wikipedia-i, a i ne vidim poentu Youtube-a samo kao kachenje video klipova, shto je samo omoguceno broadband internetom, vec vidim neku razliku u odnosu na proshla vremena.Ja upravo instalirao Photoshop CS4 i vidim da ima nekih poboljshanja... ali stvarno ne vidim neko novo tehnichko reshenje - i dalje vidim iste prozore, istu radnu povrshinu, a neko bi rekao isto sve. Da li nam Adobe prodaje samo hype time shto je je dodao +1 na aktuelnu verziju, ili su samo poboljshanja postojeceg proizvoda dovoljna za to?

Link to comment
Ja ti zalepio dva linka koji veze nemaju sa social networkingom, a ti slobodno nastavi da pričaš o potonjem.
umem i ja da skitam netom ... to sto si mi dao dva linka ka "web 2.0" sajtovima me nije previse impresioniralo. Nagledao sam ih se ... zelis li mi reci da su web 2.0 sajtovi oni koji su radjeni u flex-u? Sto bas u flex-u, jel moze to da se napravi u JSF ili ASP.NET? Tamo si boldovao da su Web 2.0 su sajtovi sa "hosted services"? Kako se hosted services u Web 2.0 razlikuju od hosted services u Web 1.0? Prvi hosted services (da ja znam) su pisani u smalltalk-u ... jel' i to bio Web 2.0? Daj, nemoj, vidis da ne umes ni sam da kazes sta je to. I dalje cekam da vidim suvislu definiciju - a nije da je nisam trazio.
Link to comment
umem i ja da skitam netom ... to sto si mi dao dva linka ka "web 2.0" sajtovima me nije previse impresioniralo. Nagledao sam ih se ... zelis li mi reci da su web 2.0 sajtovi oni koji su radjeni u flex-u? Sto bas u flex-u, jel moze to da se napravi u JSF ili ASP.NET? Tamo si boldovao da su Web 2.0 su sajtovi sa "hosted services"? Kako se hosted services u Web 2.0 razlikuju od hosted services u Web 1.0? Prvi hosted services (da ja znam) su pisani u smalltalk-u ... jel' i to bio Web 2.0? Daj, nemoj, vidis da ne umes ni sam da kazes sta je to. I dalje cekam da vidim suvislu definiciju - a nije da je nisam trazio.
Web 2.0 je samo koncept - nije sve na svetu vezano za inzenjere i geekove koji u podrumima izmishljaju "tehnologiju" - koji za ideju ima promenu weba sa do tada tradicionalnog "doshao sam da prochitam, ili pogledam, neshto shto mi je webmaster napravio" u to da sami korisnici obrazuju sadrzaj celokupnog sajta. Nije samo social networking u pitanju, jer recimo ne vidim social networking komponentu u Youtube-u ili Wikipedia-i, a i ne vidim poentu Youtube-a samo kao kachenje video klipova, shto je samo omoguceno broadband internetom, vec vidim neku razliku u odnosu na proshla vremena.
Although the term suggests a new version of the World Wide Web, it does not refer to an update to any technical specifications, but rather to changes in the ways software developers and end-users utilize the Web
A ti slobodno nastavi o tehničkim aspektima, i traži i dalje definicije.
Link to comment
Web 2.0 je samo koncept ... za ideju ima promenu weba sa do tada tradicionalnog "doshao sam da prochitam, ili pogledam, neshto shto mi je webmaster napravio" u to da sami korisnici obrazuju sadrzaj celokupnog sajta
Retki su sajtovi na kojima korisnici obrazuju sadrzaj celog sajta ... YT i Wiki mozda, ako se oni racunaju u web 2.0 ... MS i FB to svakako nisu - korisnik ima na raspolaganju parce prostora na kome moze da dodaje ili skida unapred pripremljene aplikacije ... nije bas da se slaze sa tvojom definicijom, a i kako je to drugacije od kastomizacije naslovne strane msn.com npr. koja se mogla uraditi jos pre 5 godina?No dobro, cela ta prica sa Web 2.0 je periodicna pojava karakteristicna za net gde se svako malo pojavi neki izraz koji svi pocnu da lepe na sebe, jer je tako profitabilnije, nije bitno da li izraz zaista ima neki sadrzaj ... eto, secam se vremena kad je svako imao SOA, i kad je svako imao BPM ili BDM i kad smo imali gomilu B2B ili ECommerce sajtova, mrzi me i da se prisecam svih gluposti.
Link to comment
cestitam. otvorena je i 4. ppp grupa :D
zajebavash, pa, krvi cu im se napiti, sabotiraju jedini pravi FB PPP (kojih ima dva) ...
super je onaj bear chika iz trece. A i drugarica mu :wicked: a za onu prvu se nadam da ono nisu PPPforumasi. Ipak.
i ja se nadam, izgledaju krajnje ... obichnoa jel ti se svidja kakvu sam pozu napravio, u tom trenutku mi je uchiteljica sterala shargarepu, ali je bilo ok, bashtenska, oljushtena ...... e, i uspeli ste da se zakrvite oko gluposti, svaka vam chast ... slabo vi prometujete u zhivotu ... i na stranu svo nadozbiljno sranje koje moram da radim da bih zaradio, da se josh zhivot sastoji samo od serioznih stvari o kojima valja drviti po ceo dan, i dokazivati bozhansku pravdu i snagu lichnog intelekta, pa ja bi se prvi ubio ... (edit - ipak ne bih, mislim, nego bih kinjio slabije od sebe da se iskompenzujem ... ili bih postao mizantrop i kenjator)a glede fejsbuka - posle tri dana koriscenja istog, nalazim ga nadasve zabavnim... chini mi se da obecava jos par nedelja zabave, izuzev ako se ne desi neshto (ne)predvidjeno i ne presedne mi ... prva stvar koju cu uraditi je da probam da dovabim Miss brushalter, koja mi, iz meni nepoznatog razloga, josh ne odgovara ... posle ovih komentara ne verujem da ce sluzhiti originalnoj svrsi, odnosno objavljivanju buducih zajednichkih akcija, ali nema veze, kako je neko primetio, sve to mozhe da se uradi i komplikovanije, preko SMS-ova, mejlova, telefona, mahanja zastavicama, golubovima pismonoshama, vatrenim tornjevimima i sl. Edited by Mr.Smith
Link to comment
Retki su sajtovi na kojima korisnici obrazuju sadrzaj celog sajta ... YT i Wiki mozda, ako se oni racunaju u web 2.0 ... MS i FB to svakako nisu - korisnik ima na raspolaganju parce prostora na kome moze da dodaje ili skida unapred pripremljene aplikacije ... nije bas da se slaze sa tvojom definicijom, a i kako je to drugacije od kastomizacije naslovne strane msn.com npr. koja se mogla uraditi jos pre 5 godina?
Jel te neko sprechava da razvijash aplikacije za FB? Shta cemo sa drugim danas najpopularnijim sajtovima, koji nisu ranije postojali ili su bili previshe opskurni, kao npr. blog sajtovi ili Flickr. Zashto je uopshte bitno shto ti mislish da je blog compulsive ranting. I ja isto to mislim, ali... so what?
No dobro, cela ta prica sa Web 2.0 je periodicna pojava karakteristicna za net gde se svako malo pojavi neki izraz koji svi pocnu da lepe na sebe, jer je tako profitabilnije, nije bitno da li izraz zaista ima neki sadrzaj ...
Oko ovoga stvarno i mozemo da se slozimo, ali stvarno ne znam zashto ne mozemo da se slozimo da je "internet iskustvo" danas drugachije, te da ono shto bi trebalo da bude Web 2.0 stvarno postoji u stvarnom zivotu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...