Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Time malo evropskih zemalja moze da se pohvali, nazalost. Dosla sam do zakljucka da je to u stvari pitanje licnog uspeha ... znaci, gde se i kako se ko pojedinacno udene i (s)nadje.
ovde uticu i brojevi - stranaca je vise od 50% u zemlji...
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

  • 3 months later...

jel zna neko kako sad stvari stoje sto se tice dvojnog drzavljanstva u EU ?postoje li neki zakoni na nivou cele EU ili se ostavlja svakoj zemlji da definise pojedinacno ?

Link to comment
jel zna neko kako sad stvari stoje sto se tice dvojnog drzavljanstva u EU ?postoje li neki zakoni na nivou cele EU ili se ostavlja svakoj zemlji da definise pojedinacno ?
svako odlucuje za sebeeto na primer Lux trenutno diskutuje predlog zakona u Parlamentu...=> jos uvek nema dvojnog drzavljanstva ali ce izgleda da ga bude.... jednog dana
Link to comment
Meni sve to lici na mentalnu segregaciju! Svi ti ljudi kao da su samo fizicki u jednoj drugoj zemlji. Mislim, u redu je da se zemljaci druze ali da se potpuno otudje od drustva u kome zive! Kao da su osnovali svoju koloniju i bas ih briga gde su, to ih uopste ne interesuje. Baska sto ih (to mi je postalo vise nego ocigledno) interesuju samo materijalne vrednosti i to je poenta njihovog zivota. Da li imate slicno iskustvo? Ja verujem da ima i umerenijih. Mozda sam natrcala na ekstreman slucaj?
Slicno i u mom okruzenju.
Link to comment
Integracija je kad se otvoris prema svetu u kome si, ucestvujes u ponudi tako sto izabiras sto preferiras, na osnovu sposobnosti da ucestvujes u tom svetu izabiras sto ti pase i osecas da si validan deo tog sveta. Sve suprotno tome je segregacija. Ako nisi otvoren ne mozes da ucestvujes, ako ne ucestvujes ne mozes da biras, ako ne mozes da biras nisi validan i nisi deo svega toga. To je segregacija. Ja verujem u to da se drzis svojih values a ne samo svog jata. Takav sam primer i navela u uvodnom postu. Ljude koji ne znaju gde su jer im fali sve ... i dobra volja da se otvore ka svetu koji ih okruzuje, i neznanje jezika i puno toga. Kako ce oni misliti svojom glavom kad su u startu uskraceni za poznavanje "situacije" na terenu. Oni na tom terenu bitisu samo fizicki. Rekla sam i da je to opasnost za demokratiju. Ne mogu da zauzmu stav za ili protiv kad im je totalno stran strani svet u kome zive.
Cyberwor, ne slazem se sa tvojim misljenjem iz prvog pasusa. Bar kad se radi o Svedskoj. Da li si sigurna da vecina doseljenika, u Svedskoj, ne zeli da se otvori prema ovom ovde svetu? Bas bi mi bilo interesantno da navedes sta se to doseljenicima nudi, a na osnovu sposobnosti, i koliko im se pruza sansa za integrisanje? Mislim, realno gledano. Mozda se ti osecas "validnim delom tog sveta" ali velika vecina se ne oseca. Pretpostavljam da ne treba da navodim primere iz svakodnevnog zivota i kompetentnih izvestaja?Kad se radi o segregaciji, hoces reci da je u Tensti, Rynkebiju, Rosengordenu ... potpuna svojevoljna segregacija (cak i u skolstvu)? Takva geta postoje u svakom vecem gradu.Sto se tice znanja jezika (na ovom podrucju): jedino oni koji su ovamo dosli sa preko 50 godina ili slabo govore svedski ili ga uopste nisu naucili. Zalosno je kad se na tv pojavi titl kad neki doseljenik prica jer ga, navodno, ne razumemo a osobu mozes sasvim dobro da razumes jedino sto ne govori cistim svedskim dijalektom (kojim je, priznaces, jako tesko gvoriti ukoliko ovamo ne dodjes sasvim mlad). No, ako je doseljenik iz, recino Engleske, USA...i takodje ima brytning njega ne titluju. Logicnije bi bilo da titluju Skonce :rolleyes: Naravno da je neznanje jezika i neukljcivanje u ovdasnje drustvo opasno, ali vise za takve ljude no po demokratiju. Mislim, imalo bi mnogo toga da se kaze na racun onih koji ne zele da se integrisu, onih koji zele ali im drustvo ne dozvoljava a i manjinskom delu koji se integrisao. Pa, posto konstatujes da " Ako nisi otvoren ne mozes da ucestvujes, ako ne ucestvujes ne mozes da biras, ako ne mozes da biras nisi validan i nisi deo svega toga..." mogli bi da "procesljamo" ovo sa obe strane gledista (mislim doseljenicke i domorodacke).Bio bi red da, kad vec komentarisem, kazem i da li sam se i sama ingegrisala? Jesam i to na osnovu toga da govorim i pisem svedskim, druzim se sa ljidima sa kojima delim ista ili slicna interesovanja, ne druzim se na nivou "geta" (niti zivim u istom).
Link to comment
Bio bi red da, kad vec komentarisem, kazem i da li sam se i sama ingegrisala? Jesam i to na osnovu toga da govorim i pisem svedskim, druzim se sa ljidima sa kojima delim ista ili slicna interesovanja, ne druzim se na nivou "geta" (niti zivim u istom).
А и не може да се дође и живи у истом, јер чим неко нов дође, оно више није исто cool.gif .Гето свакако избегавамо, то никад није ваљало. Проблем је што избегавамо и скоро све око чега се домаћи окупљају - религију, спорт, телевизију, реп музику,...
Link to comment

Iz moje perspektive, cak i geto izgleda kao privilegija. Ono, po definiciji, postoji samo u velikim gradovima i odatle za par minuta moze da se stigne do centra, pozorista, luke, izlozbe, pa ko voli... Mentalno geto je vec nesto sasvim drugo, ali ne bih imala nista protiv da kupim alkohol i cigarete na crno, dakle jeftino, da mi oko selidbe pomognu momci iz komsiluka, da uz ovaj posao nadjem i jedan na crno (pa cu da razmislim da li mi zaista treba), da dobijem negde popust zato sto smo "nasi", da se negde osetim privilegovana, a ne uvek diskriminisana...Ali ja zivim u provinciji :( i vrlo sam dobro integrisana. Oko mene nadaleko nijednog Srbina, srbende jos manje. Srpski pricam samo s decom, a i to samo ako su raspolozeni.

Link to comment
Iz moje perspektive, cak i geto izgleda kao privilegija. Ono, po definiciji, postoji samo u velikim gradovima i odatle za par minuta moze da se stigne do centra, pozorista, luke, izlozbe, pa ko voli... Mentalno geto je vec nesto sasvim drugo, ali ne bih imala nista protiv da kupim alkohol i cigarete na crno, dakle jeftino, da mi oko selidbe pomognu momci iz komsiluka, da uz ovaj posao nadjem i jedan na crno (pa cu da razmislim da li mi zaista treba), da dobijem negde popust zato sto smo "nasi", da se negde osetim privilegovana, a ne uvek diskriminisana...Ali ja zivim u provinciji :( i vrlo sam dobro integrisana. Oko mene nadaleko nijednog Srbina, srbende jos manje. Srpski pricam samo s decom, a i to samo ako su raspolozeni.
šta ovo znači?
Link to comment
šta ovo znači?
Znaci to sto pise: Da neki ljudi mogu da biraju da li ce da se druze samo sa "svojima", ili mozda nece da imaju nikakav kontakt s njima, ili ce da nadju neku sredinu.... A ima nas i koji zivimo u sredinama gde takve dileme nema. Dakle, zivis tamo gde te sudbina bacila i plivas najbolje sto umes. Nema zemljaka da pomazu, nema drustva za kafu s kojim ne lomis jezik, nema popusta kod automehanicara... Sta je nejasno?
Link to comment
Ja kad bih zivela ovde a osecala da nisam deo sredine tj drustva u kome se nalazim osecala bih se neispunjenom i neostvarenom. Getoizacija je, po meni, vestacka tvorevina. Naravno, izbor je stvar licne prirode. Ono sto sam primetila u primeru koji sam navela je flagrantno nipodastavanje zemlje u kojoj se ti ljudi nalaze a da pritom nemaju pojma o tome kakvo je stanje stvari. Kako bi i znali kad nisu ni pokusali (a i nece) da pruze ruku. Sve mi ze cini kao da su dosli ovde da nesto uzmu (socijalnu i ekonomsku sigurnost) i ne pada im na pamet da nesto daju. Sebicno i uskogrudo. Ja verujem da bi svi takvi (vrsta koju sam navela) "znali" iz sveg glasa da kazu "sve" o zemlji u kojoj se nalaze sve sa svojim predrasudama i nedostatkom istinskog iskustva. Takvi bi bili najglasniji. Svedjani po njima nemaju pojma kako ze zivi (a zive u SVOJOJ zemlji i svi prezivljavaju). Ajd? sto se getoizuju nego sto i pljuju po onome ko ih ?lebom hrani. To nije nista drugo no nedostatak respekta (u najmanju ruku). Ja zivim u velikom gradu i sigurno da ima i drugacijih od vrste koju sam opisala. No fakat je da opisanih ima puno. Kao sto rekoh otkrila sam citav lavirint ja-tebi-ti-meni obicaja i navika. Oni brkaju pojmove i integraciju vide kao asimilaciju. Za onog ko se integrisao kazu nipodastavajuce da se "posvedio". Kao da si zakacio infektivnu boljku. O integraciji se puno govori, tj o nedostatku iste. Medjutim ugavnom u tim (politickim) debatama figuriraju doseljenici iz muslimanskih zemalja. Somalija je sjajan primer. Zene im zamotane od glave do pete sede kod kuce i radjaju decu. A ko ce da ih i zaposli tako zamotane? Getoizacija nazalost stvara predrasude kod lokalnog stanovnistva. I onda, generalno, svako se drzi svog. To je na duge staze gledano opasnost za demokratiju. Getoizavoni ne idu ni na glasanje, ne ucestvuju u javnom zivotu, slabo o svemu tome znaju a i ne interesuje ih.
Kopam ovo iz naftalina i kvotujem u cilju pojasnjenja albertu i postavljacici topica: U Svedskoj ima JAKO MNOGO diskriminacije stranaca. Nisam zamotana i znam jezik, ali mi ne vredi. Somalijci su mi na vrh glave, Iracani upravo nadiru u hordama, ali nisam sigurna da su za sve krivi. Sticajem okolnosti imam mnogo kontakta s veoma mladim imigrantima (recimo stariji adolescenti) koji su tek dosli ovde. Prve godine se trude svim silama da se "posvede". Posle odustanu i getoiziraju se.Svedska nije gostoljubiva prema imigrantima i to je fakat. Getoizacija je posledica, nije uzrok. Rado cu da se getoiziram, cim mi se pruzi prilika. Do tada sam silom prilika integrisana.
Link to comment
050408CRONULLA_wideweb__470x248,0.jpgWe're not racist, but ...SO THIS guy is walking down the street when another guy riding a bike shouts at him: "What are you looking at, you black fuckwit?" The object of his attention stops, turns around and shouts back: "Hey ? I'm brown!"
Somalijci su mi na vrh glave
Taking too many refugees from war-torn countries poses risks to our culture. A prime example being the current flood of African refugees, particularly those from Somalia and Sudan.These people are, in many cases, so emotionally and mentally damaged they may never fit into Australian society.___It's only water / In a stranger's tearLooks are deceptive / But distinctions are clearA foreign body / And a foreign mindNever welcome / In the land of the blindYou may look like we do / Talk like we doBut you know how it isYou're not one of us / Not one of usNo you're not one of us / Not one of usNot one of us / No, you're not one of us(P. Gabriel)
Link to comment

@Indy, nadam se da me neces sad proglasiti za rasistu jer ocekujem da me drugi proglase za neintegrisanu pljuvacicu onih koji me hlebom hrane, a to nekako ne ide zajedno. Kad rekoh da su mi Somalijci i Iracani na vrh glave, to samo znaci da ih ima neverovatno mnogo, da se drze na okupu i ne mesaju ni sa kim, pa ne mogu da to ne primetim. Ali rekoh vec gore, a sad cu i da ponovim: Nije to njihov izbor i zelja, kao sto pokazuje i ona anketa iz Norveske (mislim da si je bas ti postovao). Radi se o svedskoj imigracionoj politici koja je, blago receno, licemerna. Primaju izuzetno mnogo izbeglica i vec se suska da to rade zbog lepih para koje se na konto toga dobiju od UNHCR i slicnih organizacija. Posle stede na svemu sto bi pomoglo integraciji tih ljudi, od losih kurseva jezika do lecenja, skolovanja, pomoci oko nalazenja posla..., i onda za los rezultat okrivljuju njih same, sto onda radja otpor kod domaceg stanovnistva, pa su onda jos manje sanse za integraciju i tako se krug zatvara.Svedska ne bi bila to sto jeste kad bi diskriminaciju sprovodila onako otvoreno, djonom. Naravno da je ona veoma perfidna, ali je ima na svakom koraku i potice od vlasti i drzavnih organa, nikako od obicnih ljudi.Svedska imigraciona politika je trenutno takva da pokusavaju da pridoslicama nasele sever. Problem je sto su ovde uslovi za integraciju losiji od onih na jugu. Pre svega mislim na nestrucan kadar bez iskustva u radu s imigrantima, nedostatak posla itd. Kratko receno, sever je ovde znatno nerazvijeniji od juga. Isto se pokusalo i ipocetkom devedesetih kad su ovde dosle desetine hiljada izbeglica iz bivse Yu. Sada, 15 godina kasnije ih ima samo u tragovima. Svi su nasli neke "svoje" i odselili na jug, pre svega u Stokholm. Nisu to uradili iz besa, zbog klime ili da bi ispijali kafe i svercovali cigarete sa zemljacima, nego da bi lakse dosli do pristojnog stana i bolje placenog posla. Ne znam da li ce isto poci za rukom i Somalijcima i Iracanima, ali im zelim srecu. A svedska drzava ce kad-tad morati da se zapita da li je integracija samo rec koja lepo i vrlo demokratski zvuci, ili ozbiljan i skup drzavni posao.

Link to comment
@Indy, nadam se da me neces sad proglasiti za rasistu ...
Ne pada mi na pamet... samo sam se nadovezao, posto je situacija sa Somalcima vrlo aktuelna i u Australiji.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...