Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Iz moje perspektive, cak i geto izgleda kao privilegija. Ono, po definiciji, postoji samo u velikim gradovima i odatle za par minuta moze da se stigne do centra, pozorista, luke, izlozbe, pa ko voli...
Geto je mnogima moranje, nazalost. Ja ne bih volela da zivim getoizovano, strpana u isti kos, stigmatizovana. Veliki sam individualista i personalista za to.
Mentalno geto je vec nesto sasvim drugo, ali ne bih imala nista protiv da kupim alkohol i cigarete na crno, dakle jeftino, da mi oko selidbe pomognu momci iz komsiluka, da uz ovaj posao nadjem i jedan na crno (pa cu da razmislim da li mi zaista treba), da dobijem negde popust zato sto smo "nasi", da se negde osetim privilegovana, a ne uvek diskriminisana...Ali ja zivim u provinciji :( i vrlo sam dobro integrisana. Oko mene nadaleko nijednog Srbina, srbende jos manje. Srpski pricam samo s decom, a i to samo ako su raspolozeni.
Eto vidis, svi smo razliciti. Ja sam imala prilike da kupim alkohol i cigarete na crno zahvaljujuci osobi koju sam kratkotrjano poznavala (navela sam primer u uvodnom postu) ali ja ne volim to ja-tebi-ti-meni. Ne pijemo mnogo te mi stvarno nije problem da udjem u radnju i kupim flasu vina kad mi zatreba. Oko selidbe nam je pomogla firma koja se time bavi, cist racun duga ljubav. Necija "prijateljska" jednokratna pomoc nije prosto vredna akanja u obliku druzenja na silu. Ne verujem u popust "zato sto smo nasi". Ali verujem u dobru ljudsku nameru. Kad takve sretnem u svom zivotu ja ih na ranu privijem ma koje nacionalnosti bili. Zasto se ti uvek osecas diskriminisanom? Meni je potpuno jasno da diskriminacije ima ali zasto bas ti mislis da si diskriminisana?
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Geto je mnogima moranje, nazalost. Ja ne bih volela da zivim getoizovano, strpana u isti kos, stigmatizovana. Veliki sam individualista i personalista za to. Zasto se ti uvek osecas diskriminisanom? Meni je potpuno jasno da diskriminacije ima ali zasto bas ti mislis da si diskriminisana?
Cyber, prva pa druga recenica?Da okrenemo pitanje: kako se ti, za razliku od vecine integrisanih i neintegrisanih, ne osecas diskirminisanom? Gde je tvoj kljuc uspeha?Ja cu kratko (jer se i ja posle 19 godina osecam diskriminisanom): skoro je nemoguce dobiti posao u struci, tesko je dobiti stan, tesko je steci prijatelje, plata ti je uvek niza jer si doseljenik, sto god da uradis nisi adaptiran jer nisi asimilisan a nema sanse da se asimilises jer nikada neces postati Sveda makar i ime promenio...itd. itdSamo neke sitnice koje zivot znace.
Link to comment
Cyberwor, ne slazem se sa tvojim misljenjem iz prvog pasusa. Bar kad se radi o Svedskoj. Da li si sigurna da vecina doseljenika, u Svedskoj, ne zeli da se otvori prema ovom ovde svetu? Bas bi mi bilo interesantno da navedes sta se to doseljenicima nudi, a na osnovu sposobnosti, i koliko im se pruza sansa za integrisanje? Mislim, realno gledano. Mozda se ti osecas "validnim delom tog sveta" ali velika vecina se ne oseca. Pretpostavljam da ne treba da navodim primere iz svakodnevnog zivota i kompetentnih izvestaja?Kad se radi o segregaciji, hoces reci da je u Tensti, Rynkebiju, Rosengordenu ... potpuna svojevoljna segregacija (cak i u skolstvu)? Takva geta postoje u svakom vecem gradu.
Ja ne rekoh da vecina doseljenika ne zeli da se otvori prema novom svetu. Ja sam samo pomenula primer za koji mi se cini da nece. Sve im smeta u ovoj zemlji a najvise Svedjani sami. I ne zaboravi, mi smo Evropljani. Mnogo lakse je nama nego onoj povecoj grupi koja je dosla iz Somalije a u poslednje vreme i iz Iraka. Kulturoloska razlika je nemerljiva. Tensta, Rynkeby, Roseng?rd su politicka omaska, aveti milijonskog programa. Svedska nije jedina zemlja koja na savesti ima takva predgradja. Nazalost. Ipak ne smemo zaboraviti da su na pocetku projekta (veselih 70-ih) stranci zeleli da zive tamo pa da dovuku prijatelje pa rodbinu pa poznanike pa zemljake ... pa da ih bude sto vise isto kao i u fabrici da ne moraju da pricaju svedski. Pa su ljudi godinama radili u frabrici sa zemljacima pricajuci svoj jezik, pa kad dodju kuci opet pricaju svoj jezik, pa kad odu u bakalnicu a i tamo, gle cuda! njihov jezik. Pa izrodili decu. Deca im citav zivot prevodila, funkcionisala kao tumac. Pa kad odu u skolu na razgovor a ono deca im prevode sta uciteljica kaze. Autoritet roditelja pada na niske grane.
Link to comment
Cyber, prva pa druga recenica?Da okrenemo pitanje: kako se ti, za razliku od vecine integrisanih i neintegrisanih, ne osecas diskirminisanom? Gde je tvoj kljuc uspeha?Ja cu kratko (jer se i ja posle 19 godina osecam diskriminisanom): skoro je nemoguce dobiti posao u struci, tesko je dobiti stan, tesko je steci prijatelje, plata ti je uvek niza jer si doseljenik, sto god da uradis nisi adaptiran jer nisi asimilisan a nema sanse da se asimilises jer nikada neces postati Sveda makar i ime promenio...itd. itdSamo neke sitnice koje zivot znace.
Pravo da ti kazem, ja sam odavno jednostavno u sve ovo uplovila. Mislim da je studiranje bilo kljucno. Stekla sam prijatelje, radila sve po redu, prvi posao sam dobila bez ikakvih problema (a bilo je neobicno da ja stranac dobijem bas taj posao), plata mi nikada nije bila niza zato sto sam doseljenik, stanove sam dobijala regularno (sada je malo teze u Geteborgu i Stockholmu, ali je tesko za sve ne samo za strance) ... ime mi nije palo na pamet da menjam ... i mislim da sam adaptirana ali ne na ustrob sebe same. Ja poznajem jos dve osobe u Svedskoj a iz domovine i obe su ok. Jedna upravo doktorira i svakako ce se udenuti na neku katedru a druga osoba i-ha-ha radi svoj visokokvalifikovani posao. Ako ti je plata niza zato sto si doseljenik zar to onda nije slucaj za DO?
Link to comment
Ja ne rekoh da vecina doseljenika ne zeli da se otvori prema novom svetu. Ja sam samo pomenula primer za koji mi se cini da nece. Sve im smeta u ovoj zemlji a najvise Svedjani sami. I ne zaboravi, mi smo Evropljani. Mnogo lakse je nama nego onoj povecoj grupi koja je dosla iz Somalije a u poslednje vreme i iz Iraka. Kulturoloska razlika je nemerljiva. Tensta, Rynkeby, Roseng?rd su politicka omaska, aveti milijonskog programa. Svedska nije jedina zemlja koja na savesti ima takva predgradja. Nazalost. Ipak ne smemo zaboraviti da su na pocetku projekta (veselih 70-ih) stranci zeleli da zive tamo pa da dovuku prijatelje pa rodbinu pa poznanike pa zemljake ... pa da ih bude sto vise isto kao i u fabrici da ne moraju da pricaju svedski. Pa su ljudi godinama radili u frabrici sa zemljacima pricajuci svoj jezik, pa kad dodju kuci opet pricaju svoj jezik, pa kad odu u bakalnicu a i tamo, gle cuda! njihov jezik. Pa izrodili decu. Deca im citav zivot prevodila, funkcionisala kao tumac. Pa kad odu u skolu na razgovor a ono deca im prevode sta uciteljica kaze. Autoritet roditelja pada na niske grane.
Nebih se slozila sa time da su veselih 70-ih stranci ziveli kako ti opisujes. Sedamdesesetih su dolazili radnici iz fabrika (jer Svedska nije imala dovoljno kvalifikovane radne snage) i avanturisti. I, kada su po celi dan radili u fabrici gde nije bilo price vec se radilo na acord (a nije bilo ni SFI-ja tj. orgnizovanog ucenja svedskog jezika) kako mislis da su mogli da nauce jezik? I, sta je danas sa tom decom koja su sredovecni ljudi? Valjda su ona naucili jezik jer su se ovde radjala? Koje poslove ta deca rade?Najezim se na to kad neko kaze "mi smo Evropljani" :( Zar to apriori znaci da smo civilizovaniji od Iranaca (recimo)? Odakle poticu prvi koreni pismenosti i kulture? Hoces li reci iz ove Evrope? Tako isto i Svedjani gladaju na doseljenike. Nazalost, dozivela sam da me pitaju takve banalnosti i da mi se zeludac dizao, jer ja dolazim iz tamo neke Srbije u kojoj zive "divljaci".Nece da zive u drugim krajevima grada do getima? Ocigledno da ti zivis ovde ali ne pratis zbivanja u ovoj zemlji.Ne kazem ja da je Svedska jedina ali sad diskutujemo o Svedskoj.
Link to comment

cyber, malo vise informacija imas ovde:http://www.do.se/t/news____1098.aspxNazalost, sudski slucajevi su na svedskom. To je samo ono sto retko ispliva na povrsinu ali je svakodnevnica mnogih doseljenika.Nego, hajde da podelimo iskustva: pitala sam te koji je tvoj kljuc za uspeh u ovom drustvu? Verovatno bi dobrodosao meni i mnogim drugima.

Link to comment
Najezim se na to kad neko kaze "mi smo Evropljani" :( Zar to apriori znaci da smo civilizovaniji od Iranaca (recimo)? Odakle poticu prvi koreni pismenosti i kulture? Hoces li reci iz ove Evrope? Tako isto i Svedjani gladaju na doseljenike. Nazalost, dozivela sam da me pitaju takve banalnosti i da mi se zeludac dizao, jer ja dolazim iz tamo neke Srbije u kojoj zive "divljaci".Nece da zive u drugim krajevima grada do getima? Ocigledno da ti zivis ovde ali ne pratis zbivanja u ovoj zemlji.Ne kazem ja da je Svedska jedina ali sad diskutujemo o Svedskoj.
Ne trci pred rudu. Nemoj da se jezis. Razlika jeste. Ali time nije iznesen vrednosni sud vec samo receno da razlika postoji. Cisto u prakticnom smislu. I to nema veze ni sa korenima pismenosti ni sa carom Dusanom i ostalim floskulama koje ne piju vodu u prakticnom zivotu.
Link to comment
Pravo da ti kazem, ja sam odavno jednostavno u sve ovo uplovila. Mislim da je studiranje bilo kljucno. Stekla sam prijatelje, radila sve po redu, prvi posao sam dobila bez ikakvih problema (a bilo je neobicno da ja stranac dobijem bas taj posao), plata mi nikada nije bila niza zato sto sam doseljenik, stanove sam dobijala regularno (sada je malo teze u Geteborgu i Stockholmu, ali je tesko za sve ne samo za strance) ... ime mi nije palo na pamet da menjam ... i mislim da sam adaptirana ali ne na ustrob sebe same. Ja poznajem jos dve osobe u Svedskoj a iz domovine i obe su ok. Jedna upravo doktorira i svakako ce se udenuti na neku katedru a druga osoba i-ha-ha radi svoj visokokvalifikovani posao. Ako ti je plata niza zato sto si doseljenik zar to onda nije slucaj za DO?
OK kako se to "jednostavno uplovljava"? Suprotno tebi: poznajem mnoge visoko kvalifikovane koji rade sasvim nesto drugo (osim lekara koji su morali da obnavljaju specijalizaciju). Ovo se odnosi na one koji su dosli sa odredjenim kvalifikacijama.Otkuda znas da ti plata nije manja? Nisam ni ja znala do izvesnog momenta.I ja sam stanove dobijala regularno (zivim u provinciji) i ne u getima.I ja sam adaptirana ali to ne znaci da se osecam prijatno i da nisam diskriminisana. Po mom shvatanju ne mogu ni da zivim u nekoj drugoj sredini a da se ne adaptiram (makar ona bila i u Srbiji). No, postavlja se pitanje da li samo ja treba da se adaptiram i sta to, u sustini, znaci?Jeste to slucaj za DO (link stavih gore) a mislis li da svi uspevaju, da se svi usudjuju da prijave? Prijavljuju uglavnom oni veoma hrabri i oni sto ne mogu nista da izgube.Naravno, ni "nase gore" listovi nismo cvecke. Ima nas raznih.Mislim, tema je jako opsirna.
Link to comment
Ne trci pred rudu. Nemoj da se jezis. Razlika jeste. Ali time nije iznesen vrednosni sud vec samo receno da razlika postoji. Cisto u prakticnom smislu. I to nema veze ni sa korenima pismenosti ni sa carom Dusanom i ostalim floskulama koje ne piju vodu u prakticnom zivotu.
Ne trcim ja pred rudu. Sta je to nego vrednosni sud? Naravno da razlike postoje, i ovde od sela do sela, od grada do grada, od juga i severa... Kako to mislis u "prakticnom smislu"? Cara Dusana nisam pomenula ;) Ja nisam ljubitelj vracanja plemenski period i dokazivanja od kog plemena sam potekl. To mi je strano. Mislila sam u kontekstu: "zapad" = "civilizovanim" a ostatak = necivilizovan. Demokratija postiji samo po zapadnom sistemu a sve ostalo je nedemokratija i tortura.
Link to comment
OK kako se to "jednostavno uplovljava"? Otkuda znas da ti plata nije manja? Nisam ni ja znala do izvesnog momenta.
Lepo, radis u zivotu ono sto treba da radis i ono sto te interesuje ... jedno vodi drugom ... zivot ti je niz i splet okolnosti ...Sto se plate tice, jednostavno ... godinama smo nas par koleginica jednom mesecno onako privatno cirkale vino uz meze a jedna od njih je jos i bila sindikalno aktivna :) pa tako kad proresetamo sve ostalo stignemo i do plata :) onda nas ona sindikalka uvek lepo instruise pred naredne pregovore. Eto, tako! A uostalom to moze da se proveri u l?nekontoret uvek.
Link to comment
Ne trcim ja pred rudu. Sta je to nego vrednosni sud?
Nije. Ja sam rekla da postoji razlika. Nisam rekla nista o tome koliko je to bolje ili losije ili ... dakle nije vrednosni sud. Jedino ta razlika zna da bude kamen spoticanja u praksi.
Link to comment

Rasizam postoji svuda ,uvek ga je i bilo. Otvorenog svuda i od kako je sveta i veka. I nista se tu nece izmeniti.Za mene je najstrashniji podmukli, pritajeni rasizam. A njega stvarno ima svuda. Naravno i u Srbiji,Hrvatskoj,Svedskoj,UK,Nemackoj ili USA. Ja se u Nemackom uvek najezim kada od svojih jako prisnih poznanika (prijatelji mi nisu)cujem priche kako su Poljaci primitivni,lopovi,lenji. O nekim crnoputim ljudma, pa josh ako su i muslimani i da ne govorimkakve priche i vicevi kolaju,Mada su Nemci fiksirani na Poljake.Tako je i USA bilo nekada u vezi doseljenika iz Istocne Evrope.U filmu "Haeven`s gate" Michael Cimino opisuje kako su se u drzavi Wyoming provodili doseljenici iz Istocne Evrope. Ako se ne varambili su iz Rusije.Farmeri iznajmljuju ubice koji ce da doakaju ovim novim novoprispelim ljudima.Story je bila stvarna i poznata u istoriji kao Johnson County War.Ko je film gledao tacno zna i kapira da svaki doseljenik mora da prodjekroz neku vrstu pakla. Sada taj pakao nije tako surov ( zapravo se svodi na ponizavanjai maltretiranja pred nekim birokratama).

Edited by Teja
Link to comment

Ovako, na brzinu, ispustam neke vazne detalje. Recimo, kad sam ja dosla (krajem osamdesetih) uopste nisam osecala (ni znala za) diskriminaciju. Bilo je sasvim drugacije a neznam da li zbog toga sto sam bila neobavestena ili se situacija drasticno promenila prijemom mnogih doseljenika/izbeglica. Vremenom sam "usla u sve pore drustva" i drustvenih odnosa, citala svedsku istoriju...i dosla sam do nekih sasvim drugacijih zakljucaka. Da li treba da ti pomenem da je izmedju 1935 i 1975 godine u Svedskoj sterilisano oko 63 000 ljudi a sa motivacijom da su tatari, mesanih rasa, cigani itd? Jos 1909 godine je formiran Institut za rasna istrazivanja (Rasbiologiska institutet) kojim je rukovodio Vilhelm Leche i dobitnik Nobelove nagrade Svante Arrhenius. Centralni registar je vodio doktor medicine Herman Lundborg. Ukoliko imas vremena i interesovanja procitaj malo o tome.Znaci, diskriminacija nije nesto novo na ovim prostorima.

Link to comment
Za mene je najstrashniji podmukli, pritajeni rasizam. A njega stvarno ima svuda. Naravno i u Srbiji,Hrvatskoj,Svedskoj,UK,Nemackoj ili USA. Ja se u Nemackom uvek najezim kada od svojih jako prisnih poznanika (prijatelji mi nisu)cujem priche kako su Poljaci primitivni,lopovi,lenji. O nekim crnoputim ljudma, pa josh ako su i muslimani i da ne govorimkakve priche i vicevi kolaju,Mada su Nemci fiksirani na Poljake.
Bas tako Tejo. Ima ga svuda, ali u sopstvenoj domovini ga ne osecamo kao kada smo doseljenici u neku drugu. Misljenje o Poljacima je takvo i ovde (mislim u nordijskim zemljama).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...