Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

2cyberworld, segragacija je i kad se bogatashi segra...gishu :unsure: od sirotinje, bez obzira na nacionalnost. to su oni koji gledaju tebe i mene kako se raspravljamo zasto su stranci neintegrisani :D

Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Zamisli ljude koji UOPSTE i ne kupuju novine jer ne mogu da ih zbog manjkavog jezika razumeju. Sta moze Kinez usred zemlje Srbije da procita ako ne zna jezik? Kakav stav on moze da formira kad mu je pristup uskracen?
Da, zamisli ti to.Koje japanske novine ja mogu da citam? Pa ne samo da zivim ovde, nego i prosperiram.Ima jedna mala tajna: fly above the weather.
Link to comment

A mozda tu postoji jedna fina razlika? Ja ne znam da li ti u Japanu imas nameru da zivis do kraja zivota ali ja u Svedskoj svakako imam nameru da ostanem na neodredjeno vreme. Verovatno zato i znam jezik i petljam se u sve sto mogu i zelim da se upetljam u zemlji mi boravka. Mozda si ti slucaj kao moj komsija Nemac (direktor u Volvo-u) koji je ovde na ugovor par godina i posle ce da pali dalje. Njemu ne treba svedski, svi hvala bogu pricaju engleski, on nece da glasa na sledecim izborima ovde, deca mu idu i internacionalnu skolu ...

Link to comment
A mozda tu postoji jedna fina razlika? Ja ne znam da li ti u Japanu imas nameru da zivis do kraja zivota ali ja u Svedskoj svakako imam nameru da ostanem na neodredjeno vreme. Verovatno zato i znam jezik i petljam se u sve sto mogu i zelim da se upetljam u zemlji mi boravka. Mozda si ti slucaj kao moj komsija Nemac (direktor u Volvo-u) koji je ovde na ugovor par godina i posle ce da pali dalje. Njemu ne treba svedski, svi hvala bogu pricaju engleski, on nece da glasa na sledecim izborima ovde, deca mu idu i internacionalnu skolu ...
"Slucaj"? Ti to zoves tako?Nisam na ugovoru u Japanu, ja sam "local hire". Pitaj tog komsiju kako bi uspeo da bude isto to u Japanu.Radio sam godinu dana u u Norveskoj, Bergen i ne bih, po svom izboru, ziveo tamo. Ima puno suncanijih mesta. Edited by Yoyogi
Link to comment
Integracija je kad se otvoris prema svetu u kome si, ucestvujes u ponudi tako sto izabiras sto preferiras, na osnovu sposobnosti da ucestvujes u tom svetu izabiras sto ti pase i osecas da si validan deo tog sveta. Sve suprotno tome je segregacija. Ako nisi otvoren ne mozes da ucestvujes, ako ne ucestvujes ne mozes da biras, ako ne mozes da biras nisi validan i nisi deo svega toga. To je segregacija. ...Elem, ako imamo problema oko definisanja pojma integracija i segregacija vidi pod MsModesty :) edit: ako ima neka dobra dusa koja me razume nek se javi dok ne skapam od nemoci i ocaja :)
Аха, онда смо ипак случај за себе, као и увек :rolleyes: .ЛМ, отвореност и познавање језика нису довољни. Знаш с ким се као познајемо у крају? Са породицом која држи дуванџиницу, и то само као муштерије, иначе не знамо како се зову, а и то смо проредили откако сам баталио дуван. Зна нас и достављач из УПСа јер нам често истовара понешто.Радимо од куће. Не идемо мање више никуд, понекад у шетњу, где нећемо срести никог, овде пешака нема. За дружење по крају... ево након три године откако смо у овој кући, бајаги познајемо комшије, причали смо са њима укупно два сата (пола сата баци, ти су се одселили). Њима је пола друштвеног живота на релацији црква-стадион, где нас нема нити ће нас бити.Укључимо се ту и тамо у понешто - пратили смо децу кад су ишли са школом у музеј (како се преводи chaperone?), идемо на тркалишта кад средња ћерка вози, али ево ни након осам пуних година нико нам не навраћа, ни са ким се не виђамо. Ако не рачунамо булументу с којом се знам овако на вези, ал' то је на стручној конференцији, или што деца имају своје контакте у школи односно на послу.Да прекратим овако: они са којима физички долазимо у додир имају интересовања потпуно несложива са нашим (црква, стадион, реп музика), а они с којима бисмо се можда нашли не могу да нас примете јер возимо сувише стара и јефтина кола (јер шта ће ми боља, ја сам свога кера истерао :rolleyes: ), живимо у погрешном крају (једна страна улице су нешто јефтинији станови... дакле више од пола Црнци) и имамо нагласак. Отуд, ако је ово сегрегација, није по пореклу ни по језику (од обоје имамо вишка :wink: ), него... не знам ни ја по чему, кажи ти.
Link to comment
Pa dobro, iz prilozenog se da zakljuciti da si ti ptica selica ... P.S. Sorry, nisam imala nameru da te uvredim i negliziram ti status ...
:huh: ... замишљам статус у неглижеу :huh:
Link to comment
Отуд, ако је ово сегрегација, није по пореклу ни по језику (од обоје имамо вишка :wink: ), него... не знам ни ја по чему, кажи ти.
Moram da razmislim pa kad smislim ja cu da (se) javim ... mozda segregacija po sticaju okolnosti? Uglavnom, ne deluje mi kao dobrovoljna segregacija. Ili? A ne deluje mi ni kao mentalna segregacija. hint: Kupis kera pa ima ceo kraj da upoznas :D Edited by cyberwor/L/d
Link to comment
Moram da razmislim pa kad smislim ja cu da (se) javim ... mozda segregacija po sticaju okolnosti? Uglavnom, ne deluje mi kao dobrovoljna segregacija. Ili? A ne deluje mi ni kao mentalna segregacija.
Сам казо да смо Пецијалан случај :rolleyes: .
hint: Kupis kera pa ima ceo kraj da upoznas
А не, фала лепо. То би имало већа права од нас. Под један, морали бисмо да га држимо унутра, јер је држање кере на ланцу кажњиво (бар овде). Џукела да ми се шета по кујни и дневној соби, или ко овим блентавим Америма да ми седа за трпезу и улази у кревет? Ни у бунилу. Учили смо ваљда нешто хигијене.Уосталом, цео керећи род нам је сумњив откако је један, некад давно, апио морско прасе које смо пустили на пашу у двориште. А тих опет имамо пар, баш су слатки... и не морају да се изводе у шетњу. А то са шетањем кере сам доживео дааавно, у Немачкој (у гостима), кад једном нисам успео да изврдам па је дошао ред на мене да је шетам. Е одједном ме цело село познаје, а јуче сам био дух... као и сутрадан. О чему они уопште причају ако немају кере?
Link to comment
Сам казо да смо Пецијалан случај :rolleyes: .
Priznajem, uopste mi se ne uklapate u teorije. :unsure: Al? sad sam se setila! Vi za nis? ne marite (cista negligencija) i sami ste sebi dovoljni! :lol: P.S. Sto se kerova tice, oni se ponasaju kako ih vlasnici nauce.
Link to comment
Priznajem, uopste mi se ne uklapate u teorije. :unsure: Al? sad sam se setila! Vi za nis? ne marite (cista negligencija) i sami ste sebi dovoljni! :lol:
Силом бедом. Оно за шта бисмо марили није при руци, а што је при руци је... мани га.
P.S. Sto se kerova tice, oni se ponasaju kako ih vlasnici nauce.
Да, сад треба и то да васпитавамо ;). Имали смо ми куче код куће, био је вечито везан у авлији, у кућу није смео да уђе (пробао би једном годишње, можда), и повремено би се откинуо и нестао у скитњу. Кучића са његовим ликом још има по крају... а угинуо је од прехладе, последња таква журка је била по тродневној киши.Да овде тако држимо куче, већ бисмо се наплаћали казни онолико. Они што туку жене се провуку са прекршајним, обавезним саветовањем и 20 сати друштвено корисног рада или тако нечим, а ко држи куче на ланцу дуже од три сата, тај је злотвор и одмах га на суд, сликају га за локалне вести (добије више минута него 10 погинулих у Ираку)... ево овај спортиста што је организовао борбе паса, може да очекује 20 година. А ко прегази неког извуче се са годину две.
Link to comment

danas me neko pitao kako s osecam kao stranac u Luxembourg-u i ja bez razmisljanja:stranac u Luxembourg-u se oseca da je kod kuce :lol: i svi se slozismo koliko nas bilo resili da napravimo nalepnice i nalepimo na kolada sam ja VlaS' ovde ja bih to smatrala uspehom integracije!

Link to comment

Time malo evropskih zemalja moze da se pohvali, nazalost. Dosla sam do zakljucka da je to u stvari pitanje licnog uspeha ... znaci, gde se i kako se ko pojedinacno udene i (s)nadje.

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...