Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Htela sam reci - da me neko osudi da slusam, gledam, citam SAMO na JEDNOM jeziku, samo produkciju JEDNE zemlje osecala bih se uskraceno!
Ali chak i kada bi chitala/gledala/shlushala na JEDNOM jeziku u Luksemburgu, to ne bio bio TVOJ maternji jezik, jer na TVOM maternjem jeziku nema NICHEGA bitnog u zemlji u kojoj zhivish. Zato si MORALA da nauchish bar jedan novi jezik, a potom i kulturu zemlje iz koje taj jezik potiche, jer ta dva procesa idu ruku pod ruku.Anglosaksonci ochigledno NE MORAJU da nauche novi jezik jer savrsheno mogu da funkcionishu na svom jeziku, koji je postao manje-vishe univerzalni jezik u biznisu i kulturnim ponudama (muzika/filmovi). Ako neshto ne morash da uradish, najverovatnije to necesh ni uraditi, osim ako se neko sa strane ne potrudi da te zainteresuje za to. Moj drug Amerikanac je pre 10-tak godina dobio ponudu da radi u nemachkom ofisu americhke firme za koju je radio. U ofisu je lepo komunicirao na engleskom sa lokalcima, i to bi tako trajalo bok te pita koliko dugo jer je sa engleskim dobro prolazio i na poslu i van posla, da mu firma posle nekoliko meseci nije ponudila da mu placa lichnog tutora za nemachki. I tako je on taj jezik nauchio, zavoleo nemachku kulturu i sada tamo zhivi i ne pada mu na pamet da se vraca. Edited by ObiW
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Кад мало боље размислим, и ово куће што имамо је неко изгубио, откупила држава, продала за колико смо понудили. Колико је оно дужан просечан Амер? Пре неку годину је био $8000, сад мора да је више
Ih, da je samo 8K to bi značilo da su kuće svi otplatili, pa im ostala samo kola + malo ceha što su nabili za Božićne poklone.edit: si siguran da je država otkupila tu bankrot kuću? Kada vlasnik bankrotira kuću preuzima onaj ko je dao kredit, a to je banka. I banka ga prodaje po ceni koja neće biti manja od duga koji je preostao od prethodnog vlasnika. Probao i ja da lowball-ujem lihvare na bankrot kućama, dok mi nisu objasnili gde je crta ispod koje ne mogu da idu i zašto. Edited by ObiW
Link to comment
Ih, da je samo 8K to bi značilo da su kuće svi otplatili, pa im ostala samo kola + malo ceha što su nabili za Božićne poklone.
Јесам сигуран у податак, само нисам сигуран у годиште - да ли је то из '02 или '04. Али пази, то је по глави, и то је кад се урачунају они који никад нису радили, они којима ни баба сера не би дала кредит, и они којима кредит никад није ни требао. То ти је лепота просечних вредности на овако шареној популацији ;)
edit: si siguran da je država otkupila tu bankrot kuću? Kada vlasnik bankrotira kuću preuzima onaj ko je dao kredit, a to je banka. I banka ga prodaje po ceni koja neće biti manja od duga koji je preostao od prethodnog vlasnika. Probao i ja da lowball-ujem lihvare na bankrot kućama, dok mi nisu objasnili gde je crta ispod koje ne mogu da idu i zašto.
Па ако је продавац худи ђаво (ака HUD - Housing & Urban Development), онда дакако. Ту су становали неки наркоси или тако нека банда, са џукелом. Колико су остали дужни, сам ђаво зна, ту су се изгледа мењали власници, а и кућа није баш нова, тако да је вероватно доста и амортизована.Сва врата била изгребана, све што је могло да пропадне пропало (осим подова а и то смо местимично поправљали), чак су им и струјомер однели. Срећа па је цркавало једно по једно, па смо прво заменили цело купатило горе, а тек онда је цркао бојлер (доле). Клима издржала целу једну годину.То министарство за урбанизам је вероватно откупљивало пукнуте дугове или тако нешто, куће са којима банка није хтела да се бакће. Зато сад вреди бар двоструко од тадашње цене ;).
Link to comment
То министарство за урбанизам је вероватно откупљивало пукнуте дугове или тако нешто, куће са којима банка није хтела да се бакће. Зато сад вреди бар двоструко од тадашње цене ;).
Aj' nek ti je sa srećom, pa da nastavi da raste. Svaki put kad dođem poslom u gornju Virdžiniju slušam kuknjavu kolega kolko im je pala cena kuća i čestitam samom sebi što sam na vreme sišao sa tog ringišpila.
Link to comment
Htela sam reci - da me neko osudi da slusam, gledam, citam SAMO na JEDNOM jeziku, samo produkciju JEDNE zemlje osecala bih se uskraceno!
Ma jok, to ne bi bila osuda (niti bi ti to tako shvatila) vec sticaj okolnosti. Kao sto je i sticaj okolnosti da si se (s)nasla na tom mestu gde si pa ti se sad cini da bi sve ostalo bilo uskracivanje. Vecina ljudi se uopste ne oseca uskracenima zbog toga sto ne prate multi-kulti produkciju. Stavise, to je standard. U danasnje doba kad (skoro) si govore engleski daleko od toga da svi i prate produkciju na engleskom. To je pitanje licnih interesovanja. OK, tvoji afiniteti su multi-kulti. S druge strane, ljudi kojima je jezik profesija mogu da prate razne produkcije cak i na drvetu kad sede. Sve je to individualno.
Link to comment
Aj' nek ti je sa srećom, pa da nastavi da raste. Svaki put kad dođem poslom u gornju Virdžiniju slušam kuknjavu kolega kolko im je pala cena kuća i čestitam samom sebi što sam na vreme sišao sa tog ringišpila.
Цена куће има везе ако намераваш да продаш, или ако си та врста торбара. Иначе ми више значи због пореза ;).Јесте пала за неколико процената, али је пре тога пар година скакало поприлично. Мени се пореска основица удвостручила за ове три године. То што више не скаче тако лудачки па препродавци сад успевају чак и да пропадну, њихов проблем.
Link to comment
Meni sve to lici na mentalnu segregaciju!
Ako se pogledaju reakcije velike većine čitalaca ovde, i Australijanci vole da se mentalno segregiraju jedni od drugih... Niko ne želi da bude identifikovan sa budalama.
Link to comment
Ako se pogledaju reakcije velike većine čitalaca ovde, i Australijanci vole da se mentalno segregiraju jedni od drugih... Niko ne želi da bude identifikovan sa budalama.
Sure, ali ja izraz koji sam upotrebila vidim vise kao mentalnu segregaciju od sistema u kome se nalazis. U praksi, tu si di si, koristis sta ti treba dok istovremeno pljujes na angro i ni mic od svog malog ogranicenog sveta. Naravno, niko ne zeli da bude identfikovan sa budalama ali svi smo mi deo sveta u kome se nalazimo. Biramo okruzenje prema licnim afinitetima a ne po nacionalnosj osnovi (uglavnom ja to tako vidim). Zamisli, zivis u Australiji ne bi da se mrdnes odatle a pausalno pljujes o Australijancima i busas se u sopstvenu uskogrudost. To je mentalna segregacija po meni.
Link to comment
Sure, ali ja izraz koji sam upotrebila vidim vise kao mentalnu segregaciju od sistema u kome se nalazis. U praksi, tu si di si, koristis sta ti treba dok istovremeno pljujes na angro i ni mic od svog malog ogranicenog sveta. Naravno, niko ne zeli da bude identfikovan sa budalama ali svi smo mi deo sveta u kome se nalazimo. Biramo okruzenje prema licnim afinitetima a ne po nacionalnosj osnovi (uglavnom ja to tako vidim). Zamisli, zivis u Australiji ne bi da se mrdnes odatle a pausalno pljujes o Australijancima i busas se u sopstvenu uskogrudost. To je mentalna segregacija po meni.
Nisam sasvim siguran da razumem. Tj. siguran sam da ne razumem. :D Koliko vidim (npr. na priloženom linku), mnoge Australijance je sramota od toga kako se najupadljiviji predstavnici njihovog naroda ponašaju, što je slučaj isti i sa Srbima na ovoj temi... ne razumem u čemu je razlika?
Link to comment
Sure, ali ja izraz koji sam upotrebila vidim vise kao mentalnu segregaciju od sistema u kome se nalazis. U praksi, tu si di si, koristis sta ti treba dok istovremeno pljujes na angro i ni mic od svog malog ogranicenog sveta. Naravno, niko ne zeli da bude identfikovan sa budalama ali svi smo mi deo sveta u kome se nalazimo. Biramo okruzenje prema licnim afinitetima a ne po nacionalnosj osnovi (uglavnom ja to tako vidim). Zamisli, zivis u Australiji ne bi da se mrdnes odatle a pausalno pljujes o Australijancima i busas se u sopstvenu uskogrudost. To je mentalna segregacija po meni.
(након лагахне модулаторске грдње, назад на тему...)Сад си ме натерала да поразмислим мало... ми смо онда из једне менталне сегрегације прескочили у другу. Јер исто смо тако бирали окружење и код куће - знао сам на каква места не залазим никад (стадион, кафана са музиком, црква), каква избегавам (где се не дају избећи народњаци наглас, например), шта никад не купујемо (новине довољно жуте, кока-пепси-мрке шећерне водице, живадиновићку, слаткише у бојама најлон кеса, ауторе у моди), шта не гледамо итд итд, могло би се ту ређати цео дан.Сад кад то исто избегавамо овде, сад смо као упали у менталну сегрегацију? Можда, осим оног "сад". Пре ће бити "опет".
Link to comment
(након лагахне модулаторске грдње, назад на тему...)Сад си ме натерала да поразмислим мало... ми смо онда из једне менталне сегрегације прескочили у другу. Јер исто смо тако бирали окружење и код куће - знао сам на каква места не залазим никад (стадион, кафана са музиком, црква), каква избегавам (где се не дају избећи народњаци наглас, например), шта никад не купујемо (новине довољно жуте, кока-пепси-мрке шећерне водице, живадиновићку, слаткише у бојама најлон кеса, ауторе у моди), шта не гледамо итд итд, могло би се ту ређати цео дан.Сад кад то исто избегавамо овде, сад смо као упали у менталну сегрегацију? Можда, осим оног "сад". Пре ће бити "опет".
Auuu, mora da sam opako skarabudzila to sto sam napisala/mislila kad me NIKO ne razume. Ako se tako nastavi prestacu da razumem i sebe samu :DTo o cemu ti pricas nije segregacija nego pitanje licnog ukusa i senzibiliteta. Ma gde da si ti uvek stvaras i gradis svoj mali svet na osnovu licnih interesa i preferensi. To sto ne volimo zutu stampu ne znaci da je to pitanje segregacije (eventualno pitanje kulturosloskog razmimoilazenja ili slobode kulturnog izbora). Zamisli ljude koji UOPSTE i ne kupuju novine jer ne mogu da ih zbog manjkavog jezika razumeju. Sta moze Kinez usred zemlje Srbije da procita ako ne zna jezik? Kakav stav on moze da formira kad mu je pristup uskracen? Integracija je kad se otvoris prema svetu u kome si, ucestvujes u ponudi tako sto izabiras sto preferiras, na osnovu sposobnosti da ucestvujes u tom svetu izabiras sto ti pase i osecas da si validan deo tog sveta. Sve suprotno tome je segregacija. Ako nisi otvoren ne mozes da ucestvujes, ako ne ucestvujes ne mozes da biras, ako ne mozes da biras nisi validan i nisi deo svega toga. To je segregacija. DakleM, to sto ne volimo zutu stampu je pitanje izbora koji svi "ucesnici" vazeceg sistema (stanovnici jedne drzave) mogu da naprave prema licnom nahodjenju. Mozes da izabres da li ces da se druzis sa boemima, sportistima, humanistima ili naucnicima, it?s up to you. Ali tesko je napraviti izbor ako natucas par reci stranog jezika u drzavi gde si i nemas pojma sta se desava u drustveno-kulturno-politickom zivotu jer svojim neznanjem ili ignorancijom gubis sansu da budes aktivni ucesnik. Zapravo, i to je izbor kada se stavis izvan konteksta u kome si i drzis se samo svog k?o pijan plota (segregacija). Ja verujem u to da se drzis svojih values a ne samo svog jata. Takav sam primer i navela u uvodnom postu. Ljude koji ne znaju gde su jer im fali sve ... i dobra volja da se otvore ka svetu koji ih okruzuje, i neznanje jezika i puno toga. Kako ce oni misliti svojom glavom kad su u startu uskraceni za poznavanje "situacije" na terenu. Oni na tom terenu bitisu samo fizicki. Rekla sam i da je to opasnost za demokratiju. Ne mogu da zauzmu stav za ili protiv kad im je totalno stran strani svet u kome zive. Eto, Modesty je to lepo opisala. Zena je (samo) svoja ali je deo sveta u kome se nalazi/zivi. Ima prijatelje domorodce, poznaje i nase, cita na raznim jezicima, time stvara svoje misljenje o procitanom, nije joj strana drustveno-politicka stvarnost zemlje u kojoj se nalazi i u skladu sa svojom observacijom gradi svoj stav (slaganje ili neslaganje) ... ona je aktivan ucesnik i stvorila je sebi uslove da misli svojom glavom, da se druzi van nacionalnih odrednica, da pravi svoj izbor po svim onim pitanjima koje si naveo (narodnjaci, jodlovanje, zuta i ostala stampa, hoce na stadion il?u kafanu ...) ... Elem, ako imamo problema oko definisanja pojma integracija i segregacija vidi pod MsModesty :)edit: ako ima neka dobra dusa koja me razume nek se javi dok ne skapam od nemoci i ocaja :) Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

Da preduhitrim sebe samu pa da jos dodam i to da sam dosada govorila samo o dobrovoljnoj segregaciji/integraciji. Posto se nismo slozili oko samog pojma ja jos uvek ne govorim o ostalim aspektima tj varijacijama na temu kao sto je na primer i strukturalna (na finjaka) diskrimininacija koja postoji i pospesuje segregaciju u nekim slucajevima na nekim mestima. Ono sto moze da doprinese segregaciji je i losa stambena politika na nekim mestima te tako stranci najlakse i dobijaju stanove na mestima koja su male etnicke oaze. Ali, o tom potom ...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...