Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Bas tako Tejo. Ima ga svuda, ali u sopstvenoj domovini ga ne osecamo kao kada smo doseljenici u neku drugu. Misljenje o Poljacima je takvo i ovde (mislim u nordijskim zemljama).
Pa to nas i yebe ;) Ne vidjamo ga kod kuce jer smo tamo valjda MI Arijevci i ne padne nam na pamet da je recimo rasizamkada neko kaze da je Rasim Ljajic divan i jedini posten politicar, iako je musliman :(
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Ukoliko imas vremena i interesovanja procitaj malo o tome.Znaci, diskriminacija nije nesto novo na ovim prostorima.
Procitala sam ja dosta o tome. Ta istorija stoji u snaznom kontrastu sa ovim cime se danas svedska politika karakterise, velikom politickom korektnoscu. Ne postoje prostori na kojima je diskriminacija nesto novo. A i ne vidim razloga da mi koji dolazimo sa prostora koji je diskriminatorski otkrivamo toplu vodu.
Link to comment
Pa to nas i yebe ;) Ne vidjamo ga kod kuce jer smo tamo valjda MI Arijevci i ne padne nam na pamet da je recimo rasizamkada neko kaze da je Rasim Ljajic divan i jedini posten politicar, iako je musliman :(
Mnogi misle bas tako :( Na srecu (valjda) ne spadam u takove (ni na domovinskim ni na zivotnim prostorima).
Link to comment
Geto je mnogima moranje, nazalost. Ja ne bih volela da zivim getoizovano, strpana u isti kos, stigmatizovana. Veliki sam individualista i personalista za to. Zasto se ti uvek osecas diskriminisanom? Meni je potpuno jasno da diskriminacije ima ali zasto bas ti mislis da si diskriminisana?
I ja sam individualista, ali nisam bila u prilici da biram. Zivim u getu jer sam samo tu uspela da dobijem stan. A evo kako izgleda taj ond cirkel, a ti kazi da li je to samo moja neumesnost ili ima i diskriminacije:Dodje obrazovani imigrant koji nije lekar, savlada jezik najbolje sto se moze za par meseci i onda proba da se integrise. Ode prvo u zavod za zaposljavanje i kod studiev?gledare po savet. Oni mu odmere onu fakultetsku diplomu onako preko oka i predloze da ide u skolicu za undersk?terske (bolnicarke, za one koje zanima tema, a ne znaju svedski). On/ona onda razmisli, informise se po netu jer nema gde drugde i ukapira da plata undersk?terske nije veca od plate cistaca, a to se moze i bez skole. Tako on/ona postane cistac/cistacica, sto znaci niske prihode, nemogucnost napredavanja u bilo kom pogledu, zivot u getu... Naravno da to moze da se promeni, ali bez podrske drzave, potrebne su godine. U medjuvremenu se covek udalji od struke i odustane zauvek. Govorim o ljudima koji su 30+ i imaju porodicu, dakle nemaju pred sobom sve vreme ovog sveta. I jos jedna napomena za neupucene: u Svedskoj je za dobijanje posla u struci neophodna zvanicna procena inostranog obrazovanja od strane nadleznog organa. Taj postupak traje i kosta, a uopste ne garantuje rezultat, naprotiv...Potpuno se slazem s tobom da je obrazovanje kljuc uspeha ovde, ali se to odnosi samo na svedsko obrazovanje. Mozes li traziti od ljudi koji su se u domovini skolovali nekih 15-16 godina, pa posle i radili nekoliko, da se sad opet prihvate knjige, a pri tome im porodica zivi na socijali dok oni ne zavrse jos neki fakultet. Teoretski je to ovde moguce i to je dobro, ali za mnoge ne predstavlja resenje.I jos malo o skolovanju, ali sada tinejdzera. Oni koji dodju u visim razredima osnovne skole, uglavnom do kraja ne uspeju da savladaju jezik kao da su ovde rodjeni. Moja deca su ga savladala dovoljno da dobiju prolazne ocene, a iz engleskog i matematike su bili daleko iznad proseka. Ipak je cerki predlozena ona ista srednja skola za undersk?terske, a sinu automehanicarska. To ih je toliko obeshrabrilo da sam imala grdne muke da ih ubedim da upisu ozbiljnije programe. A sta da sam ja bila zamotana i polupismena? Sta mislis, koliko talentovane i inteligentne dece imigranata zavrsi na zanatima jer su u tom uzrastu naseli na predrasude nekog studiev?gledare i niko ih nije ohrabrio i podrzao? Koliko dece imigranata, ukljucujuci i one ovde rodjene koji nemaju problem s jezikom, stize do univerziteta?OK, mozda su gluplji od domacina, ali izgleda da su i zdraviji od njih <_< . U getu u kojem zivim postoji lokalna ambulanta. Medju stanovnicima 80% tamnoputih, medju pacijentima ni na prste da ih izbrojis. Znas zasto? Zato jer poseta lekaru moze da se zakaze iskljucivo telefonom. Ako slabije govoris ili imas naglasak, otkace te samo tako. Posle uvek mogu da se vade da nisi dobro opisao simptome pa nisu ukapirali da ti je frka.Ovo sto sam gore opisala (i jos mnogo toga, ali nema se vremena) JESTE diskriminacija. Kad ti neko kaze da si "j?vla blatte", ne pusti te u kafanu jer izgledas drugacije itd., onda je to vec krivicno delo. Sa diskriminacijom i jeste problem sto je lako prikriti pod plast neceg drugog: nemas odgovarajuce obrazovanje za posao, nemas dovoljno visoke prihode za stan, nisi dovoljno dobar sa svedskim pa nisi dobro objasnio sta ti treba, tj. nisu te razumeli... A sto vise diskriminacije, to manje integracije.Naravno da ima dosta onih koji bas nece da se integrisu jer im je tako lepo, ali je cinjenica da drustvo funkcionise tako da se u isti tor guraju i oni kojima nije do zemljackog druzenja i okruzenja.Gore kazes da radije placas sve sto ti treba nego da koristis usluge zemljaka. To je zato sto sto imas dovoljno visoke prihode. Sta bi radila da nemas? Da li bi dala dve svoje plate firmi za selidbu, pa posle pasla travu? Ili bi odustala od selidbe? Ili bi potrazila zemljake da ti to odrade na crno upola cene?Pokusala sam da ti odgovorim na pitanje zasto se osecam diskriminisanom. Volela bih da ti sad meni kazes da li ti sebe vidis kao pravilo ili kao izuzetak? Jer nema sumnje da nam se zivotne okolnosti bitno razlikuju.Pozdravcic za tebe :rolleyes:
Link to comment
Procitala sam ja dosta o tome. Ta istorija stoji u snaznom kontrastu sa ovim cime se danas svedska politika karakterise, velikom politickom korektnoscu. Ne postoje prostori na kojima je diskriminacija nesto novo. A i ne vidim razloga da mi koji dolazimo sa prostora koji je diskriminatorski otkrivamo toplu vodu.
Molim? O kom kontrastu pricas? Mislis ono sto se ne vidi ni ne postoji? Pa pune su ti novine, tv, debate...bas o toj temi, mislim diskriminaciji u svim oblicima i svim strukturama. O kojoj politickoj korektnosti pricas i o kojoj partiji? Nesto si ispustila iz vida pretprosle izbore i tajno snimanje aktivnih politicara i njihove izjave pred i iza kamere (prilikom politickih kampanja). Uostalom, ne trebaju mi oni, imam komsije raznoraznih vrsta.Ne otkrivamo mi "toplu vodu" vec smo i "mi" i "oni" nojevi i cutke prelazimo preko toga jer, ili nismo sami dirnuti, il nas ne ineresuje, il se radi o nekom tamo koji nam nije "niko i nista". Dok nas se ne tice gledamo kroz "ruzicaste naocari".Nego, da se vratimo na temu?
Link to comment
Zasto se ti uvek osecas diskriminisanom? Meni je potpuno jasno da diskriminacije ima ali zasto bas ti mislis da si diskriminisana?
Pa, kad ti neces svoja iskustva evo da ti i ja kazem zasto se ne osecam, nego jesam diskriminisana: zbog onog gore sto napisa Vilhelmina iako sam ulozila sve raspolozive umne i fizicke mogucnosti da sebi obezbedim nivo prosecnog Svede (a isti ima manje obrazovanja od mene ali vece prihode...a od para se zivi, molicu lepo). Nazalost, to moje ulaganje je kostalo zdravlja a nije se nesto isplatilo (do da ne zivimu u getu ;) ). Na kraju sam ustanovila da sam, i pored zavrsenog svedskog strucnog obrazovanja (u poodmaklim godinama), imala platu manju no spremacica (nista nemam protiv spremacica, posao je posao). Ne samo da sam imala manju platu od navedenih no i od "domorodaca" sa istim zvanjem a manje staza, sa boljim kvalifikacijama (nesto drugo od strucnog zvanja) a stalni posao sam dobila posle mogo godina rada na sat/mesec/dan. Nikad se nije znalo kada ce me pozvati (jutro, usred rucka, nocu). Svoj posao sam volela sve do dana kada sam shvatila da sam ustvari iskoriscena. Nesto nisam vicna iznosenju licne istorije u "javnim glasilima" pa bih se na ovome zadrzala.Kivna? Naravno da sam kivna. Ko nebi bio? No, i pored toga sam prilicno realna u realnom zivotu i znam da zakocim. Kad dodjes u neke godine nemas bas neki veliki izbor, a specijalno kad ti tamo neki ludaci rasture zemlju.
Link to comment
Molim? O kom kontrastu pricas? Mislis ono sto se ne vidi ni ne postoji? Pa pune su ti novine, tv, debate...bas o toj temi, mislim diskriminaciji u svim oblicima i svim strukturama. O kojoj politickoj korektnosti pricas i o kojoj partiji? Nesto si ispustila iz vida pretprosle izbore i tajno snimanje aktivnih politicara i njihove izjave pred i iza kamere (prilikom politickih kampanja). Uostalom, ne trebaju mi oni, imam komsije raznoraznih vrsta.
Mislim da nisi razumela ono sto sam napisala. Never mind. Rekla si nesto jako vazno. Zivis u zemlji gde su, kako velis, pune novine, tv, debate bas o toj temi. A to je jedna od osnovnih ljudskih sloboda - sloboda govora. Mozes i ti da se angazujes, niko ti ne brani. O diskriminaciji se govori, ne cuti se. A kako bi se ti tek osecala da se o tome uopste ne govori? Da zivis u zemlji gde se niko ne bori protiv diskriminacije? Da zivis u zemlji kao onoj iz koje si dosla? Politicka korektnost je drugo ime za stvarnu nemoc iliti nacin da se floskule lansiraju. Svedska politika je nazalost prilicno oportunisticna a politicari amercike podrepne muve. Izbore ne propustam.
Link to comment
Pa, kad ti neces svoja iskustva evo da ti i ja kazem zasto se ne osecam, nego jesam diskriminisana: zbog onog gore sto napisa Vilhelmina iako sam ulozila sve raspolozive umne i fizicke mogucnosti da sebi obezbedim nivo prosecnog Svede (a isti ima manje obrazovanja od mene ali vece prihode...a od para se zivi, molicu lepo). Nazalost, to moje ulaganje je kostalo zdravlja a nije se nesto isplatilo (do da ne zivimu u getu ;) ). Na kraju sam ustanovila da sam, i pored zavrsenog svedskog strucnog obrazovanja (u poodmaklim godinama), imala platu manju no spremacica (nista nemam protiv spremacica, posao je posao). Ne samo da sam imala manju platu od navedenih no i od "domorodaca" sa istim zvanjem a manje staza, sa boljim kvalifikacijama (nesto drugo od strucnog zvanja) a stalni posao sam dobila posle mogo godina rada na sat/mesec/dan. Nikad se nije znalo kada ce me pozvati (jutro, usred rucka, nocu). Svoj posao sam volela sve do dana kada sam shvatila da sam ustvari iskoriscena. Nesto nisam vicna iznosenju licne istorije u "javnim glasilima" pa bih se na ovome zadrzala.Kivna? Naravno da sam kivna. Ko nebi bio? No, i pored toga sam prilicno realna u realnom zivotu i znam da zakocim. Kad dodjes u neke godine nemas bas neki veliki izbor, a specijalno kad ti tamo neki ludaci rasture zemlju.
Znas kako, svako ima svoju pricu. Iskustvo je individualna stvar. Mozda je moja olaksavajuca okolnost upravo ta sto sam dosla dovoljno mlada, bacila sam samo dve godine studiranja u domovini pa sam krenula od pocetka ovde. Ali da bih krenula od pocetka morala sam da cekam godinama. Bilo mi je jako tesko pre nego sto sam dobila sansu. Ali ja sam jednostavno takva osoba da uvek idem dalje. Mogla bih ja puno toga da kazem o mucenju i snalazenju ali kakve to sve veze ima ako nakon svega osecam da je vredelo. Ja verujem u snagu ljudskog nastupa i volje. Ne zelim da mi za eventualni neuspeh u necemu kriv bude Herman Lundborg i njegova rasna menazerija.
Link to comment
Znas kako, svako ima svoju pricu. Iskustvo je individualna stvar. Mozda je moja olaksavajuca okolnost upravo ta sto sam dosla dovoljno mlada, bacila sam samo dve godine studiranja u domovini pa sam krenula od pocetka ovde. Ali da bih krenula od pocetka morala sam da cekam godinama. Bilo mi je jako tesko pre nego sto sam dobila sansu. Ali ja sam jednostavno takva osoba da uvek idem dalje. Mogla bih ja puno toga da kazem o mucenju i snalazenju ali kakve to sve veze ima ako nakon svega osecam da je vredelo. Ja verujem u snagu ljudskog nastupa i volje. Ne zelim da mi za eventualni neuspeh u necemu kriv bude Herman Lundborg i njegova rasna menazerija.
Nadam se da se ova diskusija nece pretvoriti u ono: Mi hrabri, sposobni i pametni pa smo uspeli u zivotu, a vi ostali, ko vam je kriv kad ste nesposobni. Ne bi bilo prvi put.I ja idem dalje, itekako. Odradjujem velik posao na koji sam ponosna jer i pored nepovoljnih okolnosti izdrzavam troclanu porodicu, malo li je :rolleyes: ? To sto bih u Srbiji i sa inzenjerskom platom imala mnogo vecih teskoca, ne znaci da treba da zatvorim oci pred onim sto ovde realno postoji i zove se diskriminacija. Ona ne skodi samo meni, nego i celom ovom drustvu. Kad bi oni koji su danas diskriminisani (da podsetim, govorim o diskriminaciji od strane drzave, a ne pojedinaca) imali bolju podrsku, dali bi veci doprinos tom istom drustvu i svakako platili vise poreza.Argument da je u Srbiji ova pojava jos izrazenija nego ovde je tacan, ali mu ovde nije mesto. To bi bilo kao reci "pa mi cemo sad malo da ubijamo Hrvate i ine jer su i oni nas ubijali tamo nekad i negde". A ne opravdava B.Kad smo vec kod licnih iskustava, ni slucajno nisam sedela skrstenih ruku i kukala nad zlom sudbinom. Bas svojom voljom, velikim trudom i umesnoscu sam uspela da preselim svoju porodicu iz selendre u veci grad, deci stvorila uslove za skolovanje (u selendri i nije bio neki izbor programa, o nastavnicima da ne pricam), a sebi za kakav-takav posao (u selendri samo socijala). Nazalost, nemam ni vremena ni snage da se jos i angazujem drustveno-politicki :rolleyes: i vodim kampanju protiv diskriminacije. To i ne treba da rade oni koji su diskriminisani, nego oni koji to nisu, bar za sada. Kao sto u vreme Milosevicevog terora na Kosovu nije bilo smisla da sami Albanci protestuju protiv toga, nego smo to morali svi da cinimo (ja i jesam).To sto se u Svedskoj vode tolike javne debate o rasizmu i diskriminaciji stranaca, potvrdjuje dve stvari:1. da je Svedska demokratska zemlja2. da u Svedskoj ima rasizma i diskriminacije.Ono prvo nije tema ovog topica; ovo drugo jeste, jer itekako utice na integraciju.
Link to comment
Pa, kad ti neces svoja iskustva evo da ti i ja kazem zasto se ne osecam, nego jesam diskriminisana: zbog onog gore sto napisa Vilhelmina iako sam ulozila sve raspolozive umne i fizicke mogucnosti da sebi obezbedim nivo prosecnog Svede (a isti ima manje obrazovanja od mene ali vece prihode...a od para se zivi, molicu lepo). Nazalost, to moje ulaganje je kostalo zdravlja a nije se nesto isplatilo (do da ne zivimu u getu ;) ). Na kraju sam ustanovila da sam, i pored zavrsenog svedskog strucnog obrazovanja (u poodmaklim godinama), imala platu manju no spremacica (nista nemam protiv spremacica, posao je posao). Ne samo da sam imala manju platu od navedenih no i od "domorodaca" sa istim zvanjem a manje staza, sa boljim kvalifikacijama (nesto drugo od strucnog zvanja) a stalni posao sam dobila posle mogo godina rada na sat/mesec/dan. Nikad se nije znalo kada ce me pozvati (jutro, usred rucka, nocu). Svoj posao sam volela sve do dana kada sam shvatila da sam ustvari iskoriscena. Nesto nisam vicna iznosenju licne istorije u "javnim glasilima" pa bih se na ovome zadrzala.Kivna? Naravno da sam kivna. Ko nebi bio? No, i pored toga sam prilicno realna u realnom zivotu i znam da zakocim. Kad dodjes u neke godine nemas bas neki veliki izbor, a specijalno kad ti tamo neki ludaci rasture zemlju.
Ja u ovo boldovano jednostavno ne verujem. Ti se se strucno usavrshavala ( svejedeno u kom pravcu) ali samo zato sto te svedsko drustvone smatra nekakvom pravom Svedjankom,gradjankom, ti imash manje love mesecno nego ove cistacice (koje su verovatno iz Somalije,Turske, ili mozda i iz bivshe nam zajednicke drzave)? Ne, to ne postoji. I u Svedskoj,kao i u Danskoj,Nemackoj,Holandiji postoje sindikati,tarifni ugovori prema kojima se drustvo ravna.Niko ne moze da me ubedi da jedan IT lik, koji je upravo zavrshio faks ima manju platuzato sto se preziva na vic ili ski,ov ili kako vec od nekog Johansona.Pa i kasirke u supermarketima sve imaju iste plate . Ko ce bre da se zajebava da gleda krtsenice u koncernima od 100.000 ljudiko je kakve nacionalnosti pa da im prema tome odredjuje ,povecava i smanjuje plate?I gde bash nadjoste Svedsku da raspravljate o ponizenima i uvredjenima u toj zemlji.Ima u Evropi i boljih primera od Svedske. Recimo Danska :) Najlukrativniji job je biti ova "spremachica" ,a l na crno. 1200 Eura mesecno ( bet ikakvih odbitaka) za samo 4-5 sati radnog vremenadnevno.Ne razumem zasto bi neko ocekivao bolji tretman ( mislim na zaposljavanje ) u nekoj tudjini nego sto bi to sa njim slucaju domovini.
Link to comment
I ja sam individualista, ali nisam bila u prilici da biram. Zivim u getu jer sam samo tu uspela da dobijem stan. A evo kako izgleda taj ond cirkel, a ti kazi da li je to samo moja neumesnost ili ima i diskriminacije:Dodje obrazovani imigrant koji nije lekar, savlada jezik najbolje sto se moze za par meseci i onda proba da se integrise. Ode prvo u zavod za zaposljavanje i kod studiev?gledare po savet. Oni mu odmere onu fakultetsku diplomu onako preko oka i predloze da ide u skolicu za undersk?terske (bolnicarke, za one koje zanima tema, a ne znaju svedski). On/ona onda razmisli, informise se po netu jer nema gde drugde i ukapira da plata undersk?terske nije veca od plate cistaca, a to se moze i bez skole. Tako on/ona postane cistac/cistacica, sto znaci niske prihode, nemogucnost napredavanja u bilo kom pogledu, zivot u getu... Naravno da to moze da se promeni, ali bez podrske drzave, potrebne su godine. U medjuvremenu se covek udalji od struke i odustane zauvek. Govorim o ljudima koji su 30+ i imaju porodicu, dakle nemaju pred sobom sve vreme ovog sveta. I jos jedna napomena za neupucene: u Svedskoj je za dobijanje posla u struci neophodna zvanicna procena inostranog obrazovanja od strane nadleznog organa. Taj postupak traje i kosta, a uopste ne garantuje rezultat, naprotiv...
OK. Sada znas jezik. Mani se biroa za rad, tako se posao ne dobija. Kad si vec pri kompjuteru registruj se kod jedno desetak bemanningsf?retag (dacu ti ja listu) jer oni imaju poslove koji nikada ne stignu u javnost. Tako se dobija posao osim ako nemas vezu naravno. Ne treba biti skeptican vec treba raditi aktivno na promenama. Ne znam koja ti je struka ali nesto sto bi ti odgovaralo sigurno ce se pojaviti. Sansa je svakako veca nego ako si digla ruke.
I jos malo o skolovanju, ali sada tinejdzera. Oni koji dodju u visim razredima osnovne skole, uglavnom do kraja ne uspeju da savladaju jezik kao da su ovde rodjeni. Moja deca su ga savladala dovoljno da dobiju prolazne ocene, a iz engleskog i matematike su bili daleko iznad proseka. Ipak je cerki predlozena ona ista srednja skola za undersk?terske, a sinu automehanicarska. To ih je toliko obeshrabrilo da sam imala grdne muke da ih ubedim da upisu ozbiljnije programe. A sta da sam ja bila zamotana i polupismena? Sta mislis, koliko talentovane i inteligentne dece imigranata zavrsi na zanatima jer su u tom uzrastu naseli na predrasude nekog studiev?gledare i niko ih nije ohrabrio i podrzao? Koliko dece imigranata, ukljucujuci i one ovde rodjene koji nemaju problem s jezikom, stize do univerziteta?
Tehnicki gledano svako moze da studira. I onaj auto-limar ako se smisli jednog dana da hoce da studira treba samo da polozi h?gskoleprovet (ako mu vec ocene nisu dovoljno dobre). Barem ovde sve moze. I da zena izrodi decu i radi par godina pa se posle smisli da hoce na fakultet. Ja sam godinama radila u skoli i koliko je meni poznato gledalo se sta decu interesuje i kakve im ocene trebaju za prodju. Naravno da je uvek bitno i kakav intelektualni stimulans dete dobija kod kuce. Djaci dolaze iz razlicitih porodica i tu se nista ne moze. Ja sam cak imala slucajeve gde sam trebala da ubedjujem strance da im je dete izuzetno talentovano a oni ni da cuju da se vreme gubi na skolovanje nego hoce da im deca nadju posao. Imas svasta. Na osnovu sarolikog iskustva ne bih da izvlacim jednoobrazne zakljucke. A kad si vec pomenula zamotane ... to su one mame iz Somalije koje sede kod kuce i radjaju decu, tate ponekad i dodju u skolu kad ih pozoves a nece ni da se rukuju (to se ne radi sa zenama) i na prste mogu da ti izbrojim koliko je njih bilo angazovano za uspeh svog deteta u skoli. Zene za njih nisu nikakvi autoriteti i sve sto im kazes mozes macku o rep da obesis. Imas i obrnut rasizam. Kad opomenem ucenika Somalijca za nesto a on me optuzi da sam rasista. Zato moje kolege Svedjani cute, nece da imaju problema. A onda se ovi osile pa povodom 11. septembra dignu somalijsku zastavu na sred dvorista i kazu kako je Bin Ladin u pravu. Znas, sve je to veoma komplikovano.
OK, mozda su gluplji od domacina, ali izgleda da su i zdraviji od njih <_< . U getu u kojem zivim postoji lokalna ambulanta. Medju stanovnicima 80% tamnoputih, medju pacijentima ni na prste da ih izbrojis. Znas zasto? Zato jer poseta lekaru moze da se zakaze iskljucivo telefonom. Ako slabije govoris ili imas naglasak, otkace te samo tako. Posle uvek mogu da se vade da nisi dobro opisao simptome pa nisu ukapirali da ti je frka.
Zar nemaju svi pravo na tumaca?
Naravno da ima dosta onih koji bas nece da se integrisu jer im je tako lepo, ali je cinjenica da drustvo funkcionise tako da se u isti tor guraju i oni kojima nije do zemljackog druzenja i okruzenja.
Ja sam u uvodnom postu i pisala o tim sto nece. Naravno, stigli smo i do drugih aspekata.
Gore kazes da radije placas sve sto ti treba nego da koristis usluge zemljaka. To je zato sto sto imas dovoljno visoke prihode. Sta bi radila da nemas? Da li bi dala dve svoje plate firmi za selidbu, pa posle pasla travu? Ili bi odustala od selidbe? Ili bi potrazila zemljake da ti to odrade na crno upola cene?Pokusala sam da ti odgovorim na pitanje zasto se osecam diskriminisanom. Volela bih da ti sad meni kazes da li ti sebe vidis kao pravilo ili kao izuzetak? Jer nema sumnje da nam se zivotne okolnosti bitno razlikuju.
Meni su ranije u zivotu pomagali prijatelji kad sam se selila. Nisu bili zemljaci i nije nista kostalo. Jednostavno, ko se seli tome se i pomaze i tako ukrug. Posle napravis jednu vecerinku i sve u redu. Znaci nema potrebe da trazim zemljake samo da bi mi nesto pomogli. Na tvoje pitanje ... ne smatram se ni pravilom ni izuzetkom. Prosek.
Link to comment
Nadam se da se ova diskusija nece pretvoriti u ono: Mi hrabri, sposobni i pametni pa smo uspeli u zivotu, a vi ostali, ko vam je kriv kad ste nesposobni. Ne bi bilo prvi put.
Meni to nije namera. Zaista.
Link to comment
Pa, kad ti neces svoja iskustva evo da ti i ja kazem zasto se ne osecam, nego jesam diskriminisana: zbog onog gore sto napisa Vilhelmina iako sam ulozila sve raspolozive umne i fizicke mogucnosti da sebi obezbedim nivo prosecnog Svede (a isti ima manje obrazovanja od mene ali vece prihode...a od para se zivi, molicu lepo). Nazalost, to moje ulaganje je kostalo zdravlja a nije se nesto isplatilo (do da ne zivimu u getu ;) ). Na kraju sam ustanovila da sam, i pored zavrsenog svedskog strucnog obrazovanja (u poodmaklim godinama), imala platu manju no spremacica (nista nemam protiv spremacica, posao je posao). Ne samo da sam imala manju platu od navedenih no i od "domorodaca" sa istim zvanjem a manje staza, sa boljim kvalifikacijama (nesto drugo od strucnog zvanja) a stalni posao sam dobila posle mogo godina rada na sat/mesec/dan. Nikad se nije znalo kada ce me pozvati (jutro, usred rucka, nocu). Svoj posao sam volela sve do dana kada sam shvatila da sam ustvari iskoriscena.
Meni da se tako nesto desilo ja ni casa ne bih casila vec bih angazovala sindikat. Takva jedna stvar nikada ne moze da prodje. Jednostavno, ne moze!
Link to comment
OK. Sada znas jezik. Mani se biroa za rad, tako se posao ne dobija. Kad si vec pri kompjuteru registruj se kod jedno desetak bemanningsf?retag (dacu ti ja listu) jer oni imaju poslove koji nikada ne stignu u javnost. Tako se dobija posao osim ako nemas vezu naravno. Ne treba biti skeptican vec treba raditi aktivno na promenama. Ne znam koja ti je struka ali nesto sto bi ti odgovaralo sigurno ce se pojaviti. Sansa je svakako veca nego ako si digla ruke. Tehnicki gledano svako moze da studira. I onaj auto-limar ako se smisli jednog dana da hoce da studira treba samo da polozi h?gskoleprovet (ako mu vec ocene nisu dovoljno dobre). Barem ovde sve moze. I da zena izrodi decu i radi par godina pa se posle smisli da hoce na fakultet. Ja sam godinama radila u skoli i koliko je meni poznato gledalo se sta decu interesuje i kakve im ocene trebaju za prodju. Naravno da je uvek bitno i kakav intelektualni stimulans dete dobija kod kuce. Djaci dolaze iz razlicitih porodica i tu se nista ne moze. Ja sam cak imala slucajeve gde sam trebala da ubedjujem strance da im je dete izuzetno talentovano a oni ni da cuju da se vreme gubi na skolovanje nego hoce da im deca nadju posao. Imas svasta. Na osnovu sarolikog iskustva ne bih da izvlacim jednoobrazne zakljucke. A kad si vec pomenula zamotane ... to su one mame iz Somalije koje sede kod kuce i radjaju decu, tate ponekad i dodju u skolu kad ih pozoves a nece ni da se rukuju (to se ne radi sa zenama) i na prste mogu da ti izbrojim koliko je njih bilo angazovano za uspeh svog deteta u skoli. Zene za njih nisu nikakvi autoriteti i sve sto im kazes mozes macku o rep da obesis. Imas i obrnut rasizam. Kad opomenem ucenika Somalijca za nesto a on me optuzi da sam rasista. Zato moje kolege Svedjani cute, nece da imaju problema. A onda se ovi osile pa povodom 11. septembra dignu somalijsku zastavu na sred dvorista i kazu kako je Bin Ladin u pravu. Znas, sve je to veoma komplikovano. Zar nemaju svi pravo na tumaca? Ja sam u uvodnom postu i pisala o tim sto nece. Naravno, stigli smo i do drugih aspekata. Meni su ranije u zivotu pomagali prijatelji kad sam se selila. Nisu bili zemljaci i nije nista kostalo. Jednostavno, ko se seli tome se i pomaze i tako ukrug. Posle napravis jednu vecerinku i sve u redu. Znaci nema potrebe da trazim zemljake samo da bi mi nesto pomogli. Za sticanje prijatelja medju domorocima, vazi isto sto i za skolovanje: treba poceti pre tridesete.Na tvoje pitanje ... ne smatram se ni pravilom ni izuzetkom. Prosek.
Ma na biro sam isla dok su mi drugi govorili sta da radim. Onda sam stvar uzela u svoje ruke i pravo kod poslodavca :) Za ovu listu cu ti biti zahvalna ako mi je posaljes na PM, ali za sada samo da malo parim oci. Dok tinejdzeri ne izadju iz srednje skole, slaba vajda. Tehnicki problem je u tome sto treba ici okolo na intervjue, imati srece s tajmingom, ako treba organizovati selidbu isl., a celo vreme zaradjivati za ?leba. A do onda ce me verovatno vec diskriminisati i na osnovu godina :lol: Ma draga moja, sve je lako kad si mlad (svako odijelo dobro ti stoji... :whistle: ). Problem je u tome sto od vremena kad si vec nepozeljan (za zene negde 45+, ako nemas svedsko radno iskustvo, pretpostavljam) pa do penzije ima debelih dvajes?godina :cry: Aha, imas pravo na tumaca, ali i do njega treba nekako doci, a ti hoces kod lekara ove godine, po mogucnosti :unsure: Sto se sticanja prijatelja medju domorocima tice, vazi isto sto i za skolovanje: treba poceti pre tridesete. Teoretski je moguce i kasnije, ali ne biva cesto.
Link to comment
Nadam se da se ova diskusija nece pretvoriti u ono: Mi hrabri, sposobni i pametni pa smo uspeli u zivotu, a vi ostali, ko vam je kriv kad ste nesposobni. Ne bi bilo prvi put.I ja idem dalje, itekako. Odradjujem velik posao na koji sam ponosna jer i pored nepovoljnih okolnosti izdrzavam troclanu porodicu, malo li je :rolleyes: ? To sto bih u Srbiji i sa inzenjerskom platom imala mnogo vecih teskoca, ne znaci da treba da zatvorim oci pred onim sto ovde realno postoji i zove se diskriminacija. Ona ne skodi samo meni, nego i celom ovom drustvu. To sto se u Svedskoj vode tolike javne debate o rasizmu i diskriminaciji stranaca, potvrdjuje dve stvari:1. da je Svedska demokratska zemlja2. da u Svedskoj ima rasizma i diskriminacije.Ono prvo nije tema ovog topica; ovo drugo jeste, jer itekako utice na integraciju.
Neke novosti kod tebe :rolleyes: Ma ti si Vilhelmina carica , a i imash to napismeno :) Rasizma i diskrimanicije,mobinga ima i u drugim demokratijama, ali si bre to sve i znalai pre nego sto si tamo otisla. Tvoja deca jednog dana nece o takvim stvarima ni razmisljati, a verovatno se ni sada mnogo ne bave takvim mislima.Ne znam kako to ide sa skolovanjem u Svedskoj, ali u Nemackoj zaista svako ima shanse da studira,naravno ako zavrshigimnaziju ( ili neku drugu odgovarajucu srednju skolu). Ima diskrimanicije i u skoli, ali uglavnom sa decom iz socijalnougrozenih porodica, a josh "uglavnije" ako su ta deca iz muslimanskih porodica ili dolaze negde iz Afrike.Nisam zaista nikada cula da su nasha deca ( pod ovim podrazumevam celu bivshu YU) na bilo koji nachin i bilo komobliku u skoli diskriminisana. Mozda zato sto jezik domicilne drzave uvek jako brzo i besprekorno nauche,potpunose uklope u drustvo svojih svedskih,nemackih vrshnjaka,pocinu i da misle kao oni,vole istu muziku,furraju istu modu,tako da ih i ne razlikujesh od svedske ili nemacke dece.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...