Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Najlukrativniji job je biti ova "spremachica" ,a l na crno. 1200 Eura mesecno ( bet ikakvih odbitaka) za samo 4-5 sati radnog vremenadnevno.
Alo Teja, pa o tome i pricamo. Za ovakav posao treba imati "svoje ljude", jer niko nije blesav da zaposli nekog ko bi mogao da ga prijavi. Integrisane budale placaju porez i iste te pare zaradjuju za puno (prepuno) radno vreme.
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Neke novosti kod tebe :rolleyes:
Mansarda, mali stan.... :whistle::whistle::whistle: To umesto kucice u cvecu jerbo isto ne bi imao ko da sadi i plevi. Sto se ostalog tice, ja ovde nisam dovela decu, nego tinejdzere i to s viskom mozga, tako da su se i oni integrisali, ali nije to to :(
Link to comment
Ja u ovo boldovano jednostavno ne verujem. Ti se se strucno usavrshavala ( svejedeno u kom pravcu) ali samo zato sto te svedsko drustvone smatra nekakvom pravom Svedjankom,gradjankom, ti imash manje love mesecno nego ove cistacice (koje su verovatno iz Somalije,Turske, ili mozda i iz bivshe nam zajednicke drzave)? Ne, to ne postoji. I u Svedskoj,kao i u Danskoj,Nemackoj,Holandiji postoje sindikati,tarifni ugovori prema kojima se drustvo ravna.Niko ne moze da me ubedi da jedan IT lik, koji je upravo zavrshio faks ima manju platuzato sto se preziva na vic ili ski,ov ili kako vec od nekog Johansona.Pa i kasirke u supermarketima sve imaju iste plate . Ko ce bre da se zajebava da gleda krtsenice u koncernima od 100.000 ljudiko je kakve nacionalnosti pa da im prema tome odredjuje ,povecava i smanjuje plate?I gde bash nadjoste Svedsku da raspravljate o ponizenima i uvredjenima u toj zemlji.Ima u Evropi i boljih primera od Svedske. Recimo Danska :) Najlukrativniji job je biti ova "spremachica" ,a l na crno. 1200 Eura mesecno ( bet ikakvih odbitaka) za samo 4-5 sati radnog vremenadnevno.Ne razumem zasto bi neko ocekivao bolji tretman ( mislim na zaposljavanje ) u nekoj tudjini nego sto bi to sa njim slucaju domovini.
Pogresno si protumacila (ili sam ja nejasna). Nisam uopste govorila o tome da me neko smatra "pravom" nego zato sto sam verovala da je bolje da zavrsim skolu i ne budem cistacica sa malom platom (kad mi se vec struka iz Yu nije priznavala). Plus toga sam volela taj posao na koji sam se preusmerila.Ne verujem da je iko toliko van pameti da nesto radi kako bi ga smatrali "pravim" :o Jeste da sam kivna ali sam daleko od mrznje (ako ti je tako nesto i palo na pamet).To sto ti tvrdis ne da ne postoji i te kako postoji jer se plate odredjuju individualno a sindikati rade na globalnom nivou a potom ima i druga vrsta raspodele (da ne ulazim u detalje). Pored toga, uglavnom je tesko dobiti puno radno vreme vec do max 80% radnog vremena.Mislim, koji bih razlog imala da sednem ovde i lupetam po tastaturi kad sve ovo moze da se proveri? Sve cistacice nisu iz Somalije i "Tunguzije" vec i ovdasnji zivalj. Plate su recimo (bruto) prema poslednjim ugovorima koje sam mogla da nadjem (a ne menjaju se svake godine): - kasirka 19600kr- frizer/kozmetolog 20600- cistaci u hotelima 17000- ucitelji u osnovnoj skoli 22900- med. sestra na akutnom 24000- babica 26 400- telefonista 17800- nize med. sestre (undersk?terske) srednja skola 19900- bolnicarke (v?rdbitrede) koje imaju samo osnovno obrazovanje a ne i strucno 19 000itd itd.evo ti link da vidis da li govorim istinu (novijih podataka jos nema jer se ugovori potpisuju sa sinikatima).http://di.se/Nyheter/?page=/Avdelningar/Ar...255C30%255C2031Ovo su plate u jednom regionu ali ne mora da znaci da su tolike u drugom, potom razlicite su u privatnim od drzavnih firmi i ...ima jos mnogo drugih faktora kao sto je recimo taj da su na severu vece plate jer tamo vecina nece da ide...I sad ti uzmi da kasirka, cistacica i bolnicarka mogu da rade bez ikakvog daljeg skolovanja posle osnovne skole a recimo frizer i niza med. sestra moraju da zavrse gimnaziju. Koja je razlika samo u ovom sto se vidi? Potom, za visu med. sestru studiras 3 godine a za babicu plus te tri jos 1;5 godinu sto znaci da uzmes kredit a plata je? Za ucitelja takodje studiras, cini mi se takodje 3 godine...Nadam se da ti je malo jasnije sa ovim silnim ciframa i primerima? Inace, porez na platu je prosecno 32% (negde i vise) i perogresivno od izvesne sume pa na gore.To sto se o Svedskoj ne prica (i ne pali kao po Danskoj) je vec neka druga prica.Kad sam vec zabrazdala sa podacima evo i ovih: 16% "pravih" Svedjana ima vise od gimnazijskog obrazovanja (takodje 16% doseljenika). Znaci, ukupno 32% stanovnika ima univerzitetsko obrazovanje. 20% Svedjana ima zavrsenu gimnaziju (a 16% doseljenika) sto je 36% ukupno.Svaki cetvrti lekar u Stockholmu je rodjen van Svedske.O visoko obrazovanim vanEvropejcima mozda neki drugi put.Ovo boldovano mi bas nije jasno? Mislim, ako imas neko zanimanje koje se u mnogome ne razlikuje od istog ovdasnjeg (ili je pandam) zasto totalno ponistiti neciju diplomu pa taj isti treba da bude, recimo, taxi sofer, cistac? Zar nije pametnije proveriti znanje i coveka odmah ubaciti u posao nego ga preskolovavati do besvesti da bi na kraju ipak zavrsio na nekoj vrsti socijalne pomoci (ma kako se ona zvala)? Mislim, ne razumem fazon osim da svi time gube a najvise ova drzava u koju smo dosli.
Link to comment
Meni da se tako nesto desilo ja ni casa ne bih casila vec bih angazovala sindikat. Takva jedna stvar nikada ne moze da prodje. Jednostavno, ne moze!
Angazovala bih i ja da sam znala ali sam to otkrila sasvim slucajno. Da li ti je ikada i jedan kolega rekao kolika je njegova plata ili ti je palo na pamet da trazis uvid u tudje plate? I, i sindikat ne radi "ni po babu-ni po stricevima". Mnogo sta bih ja danas i sa ovim znanjem uradila drugacije (bez obzira na godine) no sam morala u mnogome da se snalazim sama. U vreme kad sam ja dosla niko mi nije ni nudio da idem na kurs jezika. Isti sam prvo ucila sama a posle sama trazila kurs od nekoliko meseci pa posle toga nastavila gimnaziju.Cini mi se da si negde odgovorila o pracenju drustvenih dogodjaja. No, to je samo demokratija ili ti, u mnogome, "pas laje-vetar nosi". Mogu politicari da daju direktive ali poslodavci, stanodavci i gradjani rade shodno svojim uverenjima.
Link to comment
Angazovala bih i ja da sam znala ali sam to otkrila sasvim slucajno. Da li ti je ikada i jedan kolega rekao kolika je njegova plata ili ti je palo na pamet da trazis uvid u tudje plate? I, i sindikat ne radi "ni po babu-ni po stricevima". Mnogo sta bih ja danas i sa ovim znanjem uradila drugacije (bez obzira na godine) no sam morala u mnogome da se snalazim sama. U vreme kad sam ja dosla niko mi nije ni nudio da idem na kurs jezika. Isti sam prvo ucila sama a posle sama trazila kurs od nekoliko meseci pa posle toga nastavila gimnaziju.Cini mi se da si negde odgovorila o pracenju drustvenih dogodjaja. No, to je samo demokratija ili ti, u mnogome, "pas laje-vetar nosi". Mogu politicari da daju direktive ali poslodavci, stanodavci i gradjani rade shodno svojim uverenjima.
Pa kad si vec otkrila mogla si da kontaktiras sindikat. Ne znam zasto si tako negativna prema sindikatu? Mozda si imala lose iskustvo? Sindikat je tu da ti pomogne da ostvaris svoja prava. Prosto. Ja sam imala posla sa sindikatom jednom prilikom (nesiplacen prekovremeni, crveni datumi, neiskorisceni godisnji odmori i sl.) i dobila sam efikasnu i profesionalnu pomoc + lovu koju mi je firma dugovala sve sa kamatom. Nisam ni ja isla na kurs jezika ni jedan jedini dan. Sve je self-made. Ali meni to nije palo tako tesko. U pravu si, SVI rade shodno svojim uverenjima. Ali neke norme postoje.
Link to comment
Najezim se na to kad neko kaze "mi smo Evropljani" :( Zar to apriori znaci da smo civilizovaniji od Iranaca (recimo)? Odakle poticu prvi koreni pismenosti i kulture? Hoces li reci iz ove Evrope? Tako isto i Svedjani gladaju na doseljenike. Nazalost, dozivela sam da me pitaju takve banalnosti i da mi se zeludac dizao, jer ja dolazim iz tamo neke Srbije u kojoj zive "divljaci".Nece da zive u drugim krajevima grada do getima? Ocigledno da ti zivis ovde ali ne pratis zbivanja u ovoj zemlji.Ne kazem ja da je Svedska jedina ali sad diskutujemo o Svedskoj.
Не само Шведска. Итекако значи што смо Европљани - под један, прво помисле да смо Немци или тако нешто, због нагласка, и из цуга се другачије разговара него да смо Африканци или Јужноамериканци. Могу само да замислим колико пута ме није зауставила полиција само због тога, што ми је кожа довољно бледа и брада бела - иначе ко зна.Овде су нас поприлично заборавили. Нико се ни не сећа да су нас бомбардовали, то је било тако давно. Мало се нешто сећају ових дана да су то они лоши момци који никако нису хтели да дају Косову независност, али је и то већ заборављено јер је на реду вишемесечна пљувка по Кини због Тибета. Баш ме занима докле ће да врте ту плочу - било би довољно да Кинези кажу "ако ћемо да се вређамо, ви имате клемпаве уши и дужни сте нам онолико и ваш долар није ни за шта - ко хоће да купи доларе, јефтино!" и ови би напунили гаће, кинеске дакако.То је донекле срећна околност, јер нас не сматрају за дивљаке, него за једну од оних земаља где су деца толико паметнија од њихове (што виде сваке школске године кад се додељују дипломе - пола однесу деца са чудним презименима), а и не знају јесмо ли у НАТОу или нисмо, па не би да се замере јер не могу да се сете да ли смо good guys, или смо bad guys.Те се не ради о томе ко је цивилизованији - ми или Ирачани или Боцванци или Перуанци. То уопште није битно, што се мене тиче. У свом развоју свако је стигао до данашњице, дакле сви смо ми савременици. Но, не питам се ја, него земља домаћин, и ту смо ми напросто нешто мање надрљали од осталих, самим тим што изгледамо скоро исто као домаћи.
Link to comment
Eto vidis, svi smo razliciti. Ja sam imala prilike da kupim alkohol i cigarete na crno zahvaljujuci osobi koju sam kratkotrjano poznavala (navela sam primer u uvodnom postu) ali ja ne volim to ja-tebi-ti-meni. Ne pijemo mnogo te mi stvarno nije problem da udjem u radnju i kupim flasu vina kad mi zatreba. Oko selidbe nam je pomogla firma koja se time bavi, cist racun duga ljubav. Necija "prijateljska" jednokratna pomoc nije prosto vredna akanja u obliku druzenja na silu. Ne verujem u popust "zato sto smo nasi". Ali verujem u dobru ljudsku nameru. Kad takve sretnem u svom zivotu ja ih na ranu privijem ma koje nacionalnosti bili.
До Слобиних времена сам ту другарску економију сматрао за неку нашу, онако, топлу људску црту, док нисам сконтао да се ту ипак води неко невидљиво књиговодство, и да остајеш дужан таман толико да дуг дође на наплату баш у најгорем тренутку. И вечито си дужан.На мобе сам ишао, драге воље. Скупљао сам и ја неколико, а и сам сам ишао - негде се то ваљда изравнало, нисам бројао. Међутим, разноразне транге-франге комбинације, пусти ти овог мог преко реда... фала лепо. Овде смо неко време имали комшије нашијенце - избеглице, којима је требало све, али су вала и добили од домаћина све редом, од смештаја до запослења и некаквог течаја језика. Познавали смо се пола године, док су моја деца показивала њиховој како се овде ради домаћи, док смо им намештали рачунар и показивали шта и како. После им ништа више није требало... а ни нама, па смо престали да се виђамо. Ал' док им је требало, то је тако умело да направи да се осећаш као последње ђубре ако одбијеш.И зато не - услуга за паре, а другарско и комшијско докле год можемо, али да не памтимо. Учини ти мени, учинићу и ја неком, али ништа мимо закона и ништа на књиговодство и не занима ме да ли ћемо бити равни на крају. Ако ћемо да се памтимо ко је коме дужан (и нарочито ко ми је донео шта ми није требало, па после мисли да сам му дужан!), џаба смо комшије.Хм, испада да смо рекли исту ствар али ти умеш краће :rolleyes: .
Link to comment
Sto se plate tice, jednostavno ... godinama smo nas par koleginica jednom mesecno onako privatno cirkale vino uz meze a jedna od njih je jos i bila sindikalno aktivna :) pa tako kad proresetamo sve ostalo stignemo i do plata :) onda nas ona sindikalka uvek lepo instruise pred naredne pregovore. Eto, tako! A uostalom to moze da se proveri u l?nekontoret uvek.
Дајем три Америке за једну Шведску (добро, немам три, ал' може једна цела за трећину Шведске?).Имао сам другара који ми је, тек кад су прошле добре две године откако је пропала фирма где смо радили, признао колику је плату имао ($80К, ја $55К, радили смо исти посао). Овде су масе убедили да је за друштвени мир неопходно да нико не зна колико остали зарађују, и масе у то здушно верују - нико не зна колико ко добија и тачка.
Link to comment
U filmu "Haeven`s gate" Michael Cimino opisuje kako su se u drzavi Wyoming provodili doseljenici iz Istocne Evrope. Ako se ne varam bili su iz Rusije.
Било је и из Србије. У сцени кад оно двоје кољу свињче у оном блату на сред ливаде, од куће имају неко шаторско крило ваљда, лепо се чује српски. Мораћу да га погледам поново - купио сам га пре пет година (мој једини редовно купљен двд), и никако да стигнем <_< .
Link to comment
U getu u kojem zivim postoji lokalna ambulanta. Medju stanovnicima 80% tamnoputih, medju pacijentima ni na prste da ih izbrojis. Znas zasto? Zato jer poseta lekaru moze da se zakaze iskljucivo telefonom. Ako slabije govoris ili imas naglasak, otkace te samo tako. Posle uvek mogu da se vade da nisi dobro opisao simptome pa nisu ukapirali da ti je frka.
Сасвим различито... а опет некако слично: овде у Вирџинија Бичу кандидати за полицајце више не морају да полажу математику. Почело је од тога да су црнци слабије заступљени међу пајканима, па су онако у потрази за узроком дошли до тих пријемних, па су донели одлуку да спусте критеријум. Онда су црнци укапирали да су сами себе прогласили за глупаве, па је нађено соломонско решење да се математика или не полаже или не броји, не сећам се које је испало на крају.Проблем је у томе што овдашњи црнци сами себе гетоизују, дају својој деци измишљена, бајаги афричка, имена (Латаша, Шаника, Лишел), труде се да не говоре књижевни енглески (бар до нивоа да их ја разумем angry.gif ) и уопште сваког свог који покуша да се уклопи сматрају за издајника.Белци им јесу криви онолико, али не видим како ово помаже.
Gore kazes da radije placas sve sto ti treba nego da koristis usluge zemljaka. To je zato sto sto imas dovoljno visoke prihode. Sta bi radila da nemas? Da li bi dala dve svoje plate firmi za selidbu, pa posle pasla travu? Ili bi odustala od selidbe? Ili bi potrazila zemljake da ti to odrade na crno upola cene?Pokusala sam da ti odgovorim na pitanje zasto se osecam diskriminisanom. Volela bih da ti sad meni kazes da li ti sebe vidis kao pravilo ili kao izuzetak? Jer nema sumnje da nam se zivotne okolnosti bitno razlikuju.
Ово у ствари нема везе са гетоизацијом, него са парама. Селио сам се децембра '93 (ко памти, најежио се), у скоро довршену кућу два километра даље, уз помоћ тројице из фирме и муштеријиног камионџије, за двадесет литара древног лож уља (заостало из седамдесетих) да сипа у камион - пет литара потроши на мене, петнаест му остаје. Та кућа је уништила два аутомобила, јер сам возио све и свашта - како да плаћам камион кад камионџија зарађује више од мене? Јефтиније ми је да то возим сам, мало по мало.Овде сам се селио трипут, и селио децу још пар пута - и песма, јер се имало пара, ни од кога не зависиш и ником не дугујеш. Опет помало сиротињски: без радника, све сами, изнајмим камион и сам га возим (аутоматски мењач, не треба посебна дозвола), али је осећај газдачки, ником нисам дужан. Цијена? Ситница, дводневна-тродневна зарада, зависно од растојања.
Link to comment
Белци им јесу криви онолико, али не видим како ово помаже.
Ovo je najtacnija dijagnoza do sada. Cini mi se da je u Americi mozda ta mesavina nacija redovnija pojava nego ovde, a i Ameri to nekako drugacije gledaju, pa kao prave razliku izmedju bad i good imigranata. Ne mislim da je to dobro iako bi mi trenutno odgovaralo.Ovde u swe smo svi u istom kosu, cim zinemo i provale nam inostrani naglasak. Velika vecina Svedjana se bas raduje tom sarenilu i iskreno nas vole. Pogotovo one najegzoticnije, sve dok im nekog clana porodice ne nalemaju iz ciste dosade, ali to je vec druga tema. Ima nas raznih, a delimo istu sudbinu (imigrantsku), pa svako pliva kako najbolje ume i misli da treba.Sto se tice sindikata u Svedskoj, to je malo delikatno. Jeste da su jaki i da mogu mnogo da pomognu, tj. poslodavcima se od njih tresu gace. Problem je sto su mnogi poslovi (pogotovo oni fizikanerski, pocetnicki) na "odredjeno vreme", sto se ovde zove vikarie. Gore je to neko vec opisao, zovu te kad im trebas, nocu, u sred rucka, kad im se cefne. Sam si na to pristao jer nisi imao bolji izbor. Ako potegnes sindikat zbog nekoliko dana neisplacenog godisnjeg odmora, platice ti to s kamatom, ali te vise nikada nece zvati. Tako da je sve to lepo, ali tek kad si vec doooobro integrisan, dobio stalan posao itede... A taj pocetak ovde bespotrebno i beskonacno dugo traje (cca 7 godina), pa ko dozivi pricace :rolleyes:
Link to comment
...ne padne nam na pamet da je recimo rasizamkada neko kaze da je Rasim Ljajic divan i jedini posten politicar, iako je musliman :(
A jel' rasizam kad se kaze za onog drugog, Sulejmana Sulju Ugljanina, da je bolji zubar nego politicar??? Mis'im, treba i o tome voditi racuna.
Link to comment
Ovo je najtacnija dijagnoza do sada. Cini mi se da je u Americi mozda ta mesavina nacija redovnija pojava nego ovde, a i Ameri to nekako drugacije gledaju, pa kao prave razliku izmedju bad i good imigranata.
Samo da pojasnim: ono što je Rasejanko rekao je apsolutno tačno u onom delu Amerike u kojem on živi, a ne mora uopše da bude tačno ako se malo pomeriš na neku drugu stranu. U njegovom kraju je u poslednjih 20-30 godina došlo do velikog priliva uglavnom obrazovanih emigranata, i utrčali su u šesnaesterac domorocima koji tu generacijama žive i nisu u značajnoj meri osetili priliv interne emigracije u svoje krajeve u prethodnih 200 godina. Zato ih domaći osećaju kao strano telo i posledica je tiha ekonomska diskriminacija koju je Rasejanko opisao; njegov kolega $80K, a njemu početnu platu diplomca sa fakulteta ($55K) iako ima ohoho radnog iskustva, al' iz Evrope. Tako nije u delovima Amerike u kojem tradicionalno ima malo ljudi koji su rođeni tamo gde žive (velika interna emigracija) ili gde se spoljašnji emigranti ređe nastanjuju. U tim delovima ne postoji kategorija bad & good emigranata.
Link to comment
Samo da pojasnim: ono što je Rasejanko rekao je apsolutno tačno u onom delu Amerike u kojem on živi, a ne mora uopše da bude tačno ako se malo pomeriš na neku drugu stranu.
A ja sam mislEo da je u tim Amerikama svuda sve isto...
Link to comment
Дајем три Америке за једну Шведску (добро, немам три, ал' може једна цела за трећину Шведске?).Имао сам другара који ми је, тек кад су прошле добре две године откако је пропала фирма где смо радили, признао колику је плату имао ($80К, ја $55К, радили смо исти посао). Овде су масе убедили да је за друштвени мир неопходно да нико не зна колико остали зарађују, и масе у то здушно верују - нико не зна колико ко добија и тачка.
Pazi, ni ovde ne idu ljudi naokolo pa pricaju kolika im je plata. Ali ja sam sticajem okolnosti privatno sretala tih nekoliko koleginica pa smo drobile ne samo o nasim platama nego i o svim ostalim u celoj skoli. :) Posle kada sam promenila posao onda sam prvo proverila na kom nivou leze plate za to sto sam radila pa sam tek onda pregovarala. Ni ja ne pricam svima koliko zaradjujem. Mada, medju prijateljima nije neobicno da se diskutuju zarade.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...