Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

hvala tebi na podsecanju da svako integrisanje nije bas obavezno i korisno ali ovde bas grese.ne vidim nista lose integrisati se u drustvo koje za obican rucak ima:
Mozhda su se oni integrisali u kuhinju, a ne i u muziku? Beli Amerikanci krkaju meksicku i kinesku hranu kolko volish, pa im ipak ne pada na pamet da gledaju kineske ili meksicke filmove.Ja njih donekle razumem. Svi manje-vishe govore engleski. Anglosaksonska kultura (muzika, filmovi) je dominantna, kakvu oni preku potrebu imaju da nauche jezik & gledaju filmove na stranim jezicima?
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Pa nije to vidjeno u Americi, tamo nije sprovodjen multikulturalizam, vec americki patriotizam.
Indy, guglaj Cinco de Mayo kad budes imao vremena. Drugi kontraprimre je Haloween, koji je spinoff katolickih Duhova (Dana Mrtvih). Edited by ObiW
Link to comment
Mozhda su se oni integrisali u kuhinju, a ne i u muziku? Beli Amerikanci krkaju meksicku i kinesku hranu kolko volish, pa im ipak ne pada na pamet da gledaju kineske ili meksicke filmove.Ja njih donekle razumem. Svi manje-vishe govore engleski. Anglosaksonska kultura (muzika, filmovi) je dominantna, kakvu oni preku potrebu imaju da nauche jezik & gledaju filmove na stranim jezicima?
mozda jeste dominantna - jeste dominantna, ali iz sopstvenog iskustva ja imam preku potrebu da ucim druge jezike, citam knjige na drugim jezicima i od autora koji NISU anglosaksonci, slusam muziku iz celog sveta.sad, kad bi me neko kaznio da se ogranicim samo na anglosaksonsku ponudu - muzicku, knjizevnu, turisticku, gastronomsku ... udavila b me klaustrofobija.ima TOLIKO puno toga da se vidi a da nije na engleskom.
Link to comment

(nadovezujem se na nekoga od gore)Mislim da je jedno reći da u svim etničkim i jezičkim grupama postije ljudi koji će na ovaj ili onaj način prići pitanju kako se postaviti prema društvu-domaćinu, a sasvim je drugo tvrditi da se cele grupe ne integrišu i čini mi se da je malo prejaka tvrdnja, bilo da se radi o Srbima, Amerikancima, ili Kinezima. Ja znam jako mnogo primera dobro i loše integrisanih ljudi koji govore sve moguće jezike, što u Kanadi, što u Srbiji. Primeri moje dobre prijateljice (Engleskinja), zatim još jedne koleginice (Engleskinja), opet koleginice (Amerikanka) i još jedne (Amerikanka opet), kao i još jedne Amerikanke, sve u Beogradu duuuuuuugi niz godina, su sasvim dovoljni da mene lično ubede da čak i ti famozni Anglosaksonci und Kelti umeju da se integrišu kao i svako drugi: ove žene sve govore tečan i tačan srpski (ponekad opletu s padežima, ali ko bi to čudo naučio kao odrasla osoba?), druže se sa lokalcima i ne planiraju nigde da se sele. ...Možda motivacija da se integrišeš zavisi i od toga u kom ti je stanju država iz koje si otišao? Ako uvek možeš da se vratiš u isti ili bilji kvalitet života, nije nemoguće da će ti integracija biti manji imperativ. Valjda se to svodi na planove. Svakako, tu je i nivo obrazovanja, životni stav, tip ličnosti... Uglavnom, jamačno asimilanata, integranata i segreganata ima među svim kulturama.

Link to comment
Primeri moje dobre prijateljice (Engleskinja), zatim još jedne koleginice (Engleskinja), opet koleginice (Amerikanka) i još jedne (Amerikanka opet), kao i još jedne Amerikanke, sve u Beogradu duuuuuuugi niz godina, su sasvim dovoljni da mene lično ubede da čak i ti famozni Anglosaksonci und Kelti umeju da se integrišu kao i svako drugi: ove žene sve govore tečan i tačan srpski (ponekad opletu s padežima, ali ko bi to čudo naučio kao odrasla osoba?), druže se sa lokalcima i ne planiraju nigde da se sele. ...Možda motivacija da se integrišeš zavisi i od toga u kom ti je stanju država iz koje si otišao? Ako uvek možeš da se vratiš u isti ili bilji kvalitet života, nije nemoguće da će ti integracija biti manji imperativ.
da li se mozda zene brze/lakse/bolje integrisu u nove sredine?i drugo pitanje koje mi se namece:da li motivacija zavisi od stanja zemlje iz koje si otisao ili od stanja zemlje gde si dosao?meni se cini da to nezaobilazno pitanje/problem imigracije zapravo nigde nije resen mada svi imaju razlicita resenja - ne vidim gde ta integracija najbolje radi.iz onoga kako citam vase postove na forumu najitegrisaniji mi se cinite vi u Kanadi i Australiji
Link to comment

Uvek postoje sjajni primeci ... Finkinja koju sam upoznala, udovica, muz joj je bio iz Beograda ... govori perfektan beogradski, rekao bi covek da bi mogla spijunka da bude, procitala Andrica od glave do pete ... pa jos kad mi je rekla da je nesto ufircala ... eno je u Beogradu svake godine, deca joj govore savrsen srpski iako je mladja cerka imala 2 godine a sa sinom je bila trudna kad je ostala udovica ...

Link to comment
da li motivacija zavisi od stanja zemlje iz koje si otisao ili od stanja zemlje gde si dosao?meni se cini da to nezaobilazno pitanje/problem imigracije zapravo nigde nije resen mada svi imaju razlicita resenja - ne vidim gde ta integracija najbolje radi.
Ja kažem, svakako od stanja zemlje gde si došao, ona iz koje si otišao(la) je već prošlost za tebe, bez obzira koliko taj stav sebi priznaješ ili ne priznaješ (a ovde se nas dvoje verovatno nećemo složiti, što je sasvim ok, jer diskutujemo). Sad ovo može na dugačko i široko da se razradi dalje.
iz onoga kako citam vase postove na forumu najitegrisaniji mi se cinite vi u Kanadi i Australiji
Ako si čitala šta sam napisao na prethodnoj strani, meni se čini da je moja nova zemlja možda u tom smislu približavanja domorodačkom društvu bliže Americi nego zapadnoj Evropi. Ne zbog toga što je više kosmopolitna, nego zato što te ka tomu na neki način forsira.Tako da bi najbliža ocena mog stanja mogla da bude asimilacija (u celini dobrovoljna)
Link to comment
Ja kažem, svakako od stanja zemlje gde si došao, ona iz koje si otišao(la) je već prošlost za tebe, bez obzira koliko taj stav sebi priznaješ ili ne priznaješ (a ovde se nas dvoje verovatno nećemo složiti, što je sasvim ok, jer diskutujemo). Sad ovo može na dugačko i široko da se razradi dalje.Ako si čitala šta sam napisao na prethodnoj strani, meni se čini da je moja nova zemlja možda u tom smislu približavanja domorodačkom društvu bliže Americi nego zapadnoj Evropi. Ne zbog toga što je više kosmopolitna, nego zato što te ka tomu na neki način forsira.Tako da bi najbliža ocena mog stanja mogla da bude asimilacija (u celini dobrovoljna)
greska, ja se sa tim bas slazem. zato sam i postavila pitanjezemlja iz koje sam dosla uopste nije uticala na moju integracijuprocitala sam sta si napisao na predhodnoj strani i to sto si napisao sve stoji i za ovu zemlju ovde - nema kvartova, nema skola na XY jezicima... postoji jedna velika razlika, ovde ima vise stranaca nego domacih, a ni jedna imigraciona grupa ne preovladjuje - dolazi do asimilacije SVIH, i domorodacko stanovnistvo se asimiluje novoj situacijimedjutim i ti govoris o
Najbrojnija grupa su Ukrajinci, većinom gradjevinski radnici i čistačice, u poslednje vreme kasirke po poslugama, relativno slabo integrisani.......... Integracija ih mnogo ne zanima
Kina i Vijetnam, zatvorene komune, mnogo se ne mešaju sa domaćima.
tako da ne vidim gde Ceska forsira priblizavanje domorodackom drustvusa druge strane ovde vidim jedan jedinstven proces - STVARANJA jedne regije sa svom imigracijom koju ima i sa svim domacim stanovnistvom koje ima- Grand Region - LUxembourg, Belgija sa svojom provincijom Luxembourg, Francuska sa Loren regionom, Nemacka sa Sarbruken/Trier regionom. Poslednjih nekoliko godina ta saradnja je izuzetna i to mesanje meni eto vise lici na amerikanizaciju (u najpozitivnijem smislu) ovog regiona.I da se ne lazemo, da ovde nema para i posla, ne bi ovako cvetalo bratstvo i jedinstvo nego bi se cepkalo i ogradjivalo svako dvoriste.."kad pare izadju kroz vrata ljubav izadje kroz prozor...."
Link to comment
tako da ne vidim gde Ceska forsira priblizavanje domorodackom drustvu
Mislim da sam se loše izrazio. Pokušavam da objasnim da ja i sve kad bih hteo nemam utočište u zemljačkom getu, jednostavno zato što ne postoji. A za Ukrajince sam stranac :) , isto kao i za Kineze i Vijetnamce, iako imam dosta poznanika Ukrajinaca i par prijatelja medju njima, Kinez mi je dobar drug a moj piljar Vijetnamac je zakon, takvog voća i povrća nema ni na Zelenom vencu :wink: Možda je trebalo da napišem da je taj put ka integraciji bio za mene iz exYu urbane sredine najprirodniji, ako me razumeš.
Link to comment
Mislim da sam se loše izrazio. Pokušavam da objasnim da ja i sve kad bih hteo nemam utočište u zemljačkom getu, jednostavno zato što ne postoji. A za Ukrajince sam stranac :) , isto kao i za Kineze i Vijetnamce, iako imam dosta poznanika Ukrajinaca i par prijatelja medju njima, Kinez mi je dobar drug a moj piljar Vijetnamac je zakon, takvog voća i povrća nema ni na Zelenom vencu :wink: Možda je trebalo da napišem da je taj put ka integraciji bio za mene iz exYu urbane sredine najprirodniji, ako me razumeš.
razumem 5/5 :)samo sto je moja piljarica Italijanka ali joj je voce i povrce mozda isto tako dobro kao kod tvog Vijetnamca :)mislim da smo dosli do istog zakljucka da je lepo ziveti u zemljama koje kako kazes nisu bile kolonijalne sile i nemaju to nasledstvo koje se prevelo u kvartove bivsih kolonijasto sarenije to lepse
Link to comment
razumem 5/5 :)samo sto je moja piljarica Italijanka ali joj je voce i povrce mozda isto tako dobro kao kod tvog Vijetnamca :)mislim da smo dosli do istog zakljucka da je lepo ziveti u zemljama koje kako kazes nisu bile kolonijalne sile i nemaju to nasledstvo koje se prevelo u kvartove bivsih kolonijasto sarenije to lepse
:thumbsup: Kakva slučajnost, danas smo se i zvanično integrisali.obraz017ma9.jpg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...