Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

A kako/zasto ti se desilo da odes iz jedne krajnosti u drugu? Da li osecas integrisanim?
Da osjecam se integrisan, samo sad prioritiram na drugi nacin.A u ovdje ti je odgovor na prvo pitanje:
Vidis, za mene je integracija kad se nadjes na istoj talasnoj duzini sa lokalcima, pa izaberes svoje prijatelje shodno interesovanjima i uopste ne moras da naucis da igras kriket. Radis, gradis, zivis, slobodno se kreces na raznim talasnim duzinama a ne da se zatvoris i pljujes po lokalcima bez pokrica druzeci se iz primitivnog patriotozma prepunog predrasuda samo sa zemljacima. Znaci, fleksibilnost.
Doduse, nije da se nikako ne druzim sa Svedjanima, samo sada mnogo manje nego pre. Edited by ninja
Link to comment
Potpuno operativan i bez zaljenja za prethodnim mestom. Plug and play. Samo se pejzazi menjaju. I da sutra odem u Maleziju, bilo bi mi isto. Stvar je u tebi, ne u okruzenju.
Pa i nije. Kada bih otishao da zhivim bilo gde u Juzhnu Ameriku nervirala bi me spremnost lokalaca da Gringa uvek opale po novchaniku, samo ako se malo opusti + njihovo shvatanje shta je to customer service. Kada bih otishao da zhivim u Egipat bilo bi to isto plus pejzazh koji vidish kad izadjesh na ulicu (saobracaj, prljavshtina, iskljuchivo mushkarci po kafanama, etc). A plug and play tek ne funkcionishe kad je u pitanju lokalna kuhinja & kulturne reference koje se hvataju godinama, mnogo duzhe nego shto je potrebno da se savlada lokalni jezik. Mislim, ti nama lakonski kazhesh "za mene nema frke, ja sam chovek - kameleon", a ne elaborirash kako ti podjednako prija Ozilend, Japan i Malezija, tri zemlje koje nisu slichne ni po chemu.
Link to comment
...Ozilend, Japan i Malezija, tri zemlje koje nisu slichne ni po chemu.
Mislim da dosta toga zavisi od miljea (kako god da se to kaze na engleskom), sta covek radi, s kim to radi i koji/kakav mu je, eventualno, hobi i takve stvari. Znam ljude koji su ziveli u Maleziji zivotom koji se, za prakticne potrebe, uopste nije razlikovao od (njihovog) zivota u Australiji. Jeste, nisu isli na Gold Coast nego u Singapur & na Tajland al' to mu valjda spada pod 'adaptacija etc'...
Link to comment
Mislim da dosta toga zavisi od miljea (kako god da se to kaze na engleskom), sta covek radi, s kim to radi i koji/kakav mu je, eventualno, hobi i takve stvari. Znam ljude koji su ziveli u Maleziji zivotom koji se, za prakticne potrebe, uopste nije razlikovao od (njihovog) zivota u Australiji. Jeste, nisu isli na Gold Coast nego u Singapur & na Tajland al' to mu valjda spada pod 'adaptacija etc'...
Pazi, ako posmatrash samo sa aspekta posla koji radish, i ako radish neshto shto je manje-vishe svuda univerzalno u svetu (IT, telekom), siguran sam da ti je svejedno dal' ti ofis gleda na Operu u Sidneju il' na Abu Hasanovu dzamiju. Medjutim zhivot postoji i van ofisa, i mene zanima kako cesh da nadjesh srodnu dushu u Kuala Lumpuru koja je odrasla na Nik Kejvu ili Dejvidu Linchu? Valjda postoje neke kulturne reference koje posedujesh i koje ti sluzhe kao reper za nalazhenje "srodnih dusha" u belom svetu?
Link to comment
Mislim, ti nama lakonski kazhesh "za mene nema frke, ja sam chovek - kameleon", a ne elaborirash kako ti podjednako prija Ozilend, Japan i Malezija, tri zemlje koje nisu slichne ni po chemu.
Ako znas recept, mozes svoj kolac da ispeces bilo gde. Te tri zemlje nisu sve, ima jos ali je za ilustraciju dovoljno.I sto mi ne bi prijalo gde mi prija? Ili postoji tabela, matrica i dijagram o stepenu dozvoljenog intenziteta "prijanja" zavisno iz koje se zemlje ide u koju i kojim redosledom? Ili neke nisu uopste dozvoljene?
Link to comment
Medjutim zhivot postoji i van ofisa, i mene zanima kako cesh da nadjesh srodnu dushu u Kuala Lumpuru koja je odrasla na Nik Kejvu ili Dejvidu Linchu? Valjda postoje neke kulturne reference koje posedujesh i koje ti sluzhe kao reper za nalazhenje "srodnih dusha" u belom svetu?
Pa rekoh ja gore "hobi" i to. Naravno da postoje takve osobe (i) u Kuala Lumpuru, mozda ih je manje nego u Sidneju i tako. S tim sto ta prica vishe nije - ajde da se integrishemo (i slushamo eg. Nusrat Fateh Ali Kana) nego da nadjemo srodnu dushu koja slusha/gleda KN&DL. Dve sasvim razlicite akcije - iz fundamenta. Ova prica (topic) je pocela sa gadjenjem na one sto govore isti jezika kao mi a nikad nisu culi niti ce da cuju ni za KN niti za DL (mada mozda znaju za Loru Palmer, tv je cudo). I kako oni ni Nusrat Fateh Ali Kana nece da slushaju (zavija puno)... Poenta je da je dobro sve dok ni njih ni nas ne boli glava a ne da li 'domacini' imaju recept za glavobolju (koji kosta koliko kosta).
Link to comment
Pazi, ako posmatrash samo sa aspekta posla koji radish, i ako radish neshto shto je manje-vishe svuda univerzalno u svetu (IT, telekom), siguran sam da ti je svejedno dal' ti ofis gleda na Operu u Sidneju il' na Abu Hasanovu dzamiju. Medjutim zhivot postoji i van ofisa, i mene zanima kako cesh da nadjesh srodnu dushu u Kuala Lumpuru koja je odrasla na Nik Kejvu ili Dejvidu Linchu? Valjda postoje neke kulturne reference koje posedujesh i koje ti sluzhe kao reper za nalazhenje "srodnih dusha" u belom svetu?
Osim Malezije (koja nema stanicu u KL ali je gledanost opsta), skoro sve azijske zemlje imaju svoj sopstveni MTV 24x7, jos od 1995. Nema narodnjckog i turbo folk sljama. To je bilo pre nego sto je potpisan Dejtonski sporazum. Dok su oni imali MTV, gde si ti bio?
Link to comment
Osim Malezije (koja nema stanicu u KL ali je gledanost opsta), skoro sve azijske zemlje imaju svoj sopstveni MTV 24x7, jos od 1995. Nema narodnjckog i turbo folk sljama.
Kakve veze ima shta okolne zemlje imaju? Ti si spomenuo da bi ti i u Maleziji bilo fino, nemoj sad da uvlachish okolinu u prichu.
Osim Malezije (koja nema stanicu u KL ali je gledanost opsta), skoro sve azijske zemlje imaju svoj sopstveni MTV 24x7, jos od 1995. Nema narodnjckog i turbo folk sljama. To je bilo pre nego sto je potpisan Dejtonski sporazum. Dok su oni imali MTV, gde si ti bio?
Pa vidim da ti niski udarci nisu strani. Zashto ti je proradio odbrambeni mehanizam? Samo sam te pitao koje su to core cultural values koje imash koje ti omogucavaju da ceo svet vidish podjednako udobnim za socijalni i kulturni zhivot?FYI, ja sam u Ameriku doshao kada je pukla prva ustanichka pushka u Kninu, a pre bacanja cveca pod tenkove koji su autoputem ishli ka Vukovaru. O tome gde si ti bio tada i shta si radio nemam nameru da nagadjam, jer nije tema.
Link to comment
Pa rekoh ja gore "hobi" i to. Naravno da postoje takve osobe (i) u Kuala Lumpuru, mozda ih je manje nego u Sidneju i tako. S tim sto ta prica vishe nije - ajde da se integrishemo (i slushamo eg. Nusrat Fateh Ali Kana) nego da nadjemo srodnu dushu koja slusha/gleda KN&DL. Dve sasvim razlicite akcije - iz fundamenta.
E sada dolazimo do core cultural values i koliko je ko spreman da ih zrtvuje da bi zhiveo u nekoj zemlji. Kao shto ja imam problem sa zavijanjem turbofolka na televiziji i u kafanama u Srbiji, imao bih isti taj problem i sa time Nesretnim (valjda Malezijskim?) Kanom o kome prichash. Problem (lichno za mene) nastaje kada je to zavijanje dominantno izrazhavanje radosti i tuge u nekoj zemlji, bila to Srbija ili Malezija, ili neka sasvim leva zemlja. I zato ne bi bilo para koje bi me naterale da u takvom nekom podneblju provedem deo zhivota, loveci lokalce koji su malko drugachiji.
Link to comment
mora se priznati da Yoyogi za razliku od vecine nas ima prilicno jedinstveno iskustvo koje je meni jako zanimljivo ali ne mogu o tome da raspravljam, daje svoje misljenje i presudjujem jer ja takvo iskustvo nemam.
hm. pa tesko je priznati da zapravo nemas pojma o cemu sagovornik zbori, uvek je lakse pljunuti i pokusavati da ispadnes pametnica.ajd nadajmo se da ce se takvi i slicni sami vec izduvati, ako ne - tu je uvek moderator wink.gif
Link to comment
Kao shto ja imam problem sa zavijanjem turbofolka na televiziji i u kafanama u Srbiji, imao bih isti taj problem i sa time Nesretnim (valjda Malezijskim?) Kanom o kome prichash...
A sto ne kupish cepove za ushi kad ti toliko smeta??? Ili si postao alergican i na same ljude... :) Kad smo vec kod Nesretnog - on je iz Pakistana. Vrlo popularan, ima ponesto od njega, koliko se secam, u
I zato ne bi bilo para koje bi me naterale da u takvom nekom podneblju provedem deo zhivota, loveci lokalce koji su malko drugachiji.
Kad bi samo znao kako gadno greshish... :) Ja ima tarifu za svako mesto na svetu, a poceo sam da je uvodim kad su mi krajem osamdesetih ponudili da nesto odradim u Sjenici. Ne gorim ja da idem ovamo ili onamo ili da uzmem ovoliko ili onoliko para al' mislim da treba da se zna koliko sta kosta.
Link to comment
...imao bih isti taj problem i sa time Nesretnim (valjda Malezijskim?) Kanom o kome prichash
Nema veze Nusrat Fateh Ali Kan, on je world music. Gledah svojevremeno vrlo negativne reakcije ljubitelja samih narodnjaka iz neke azijske zemlje (ne secam se vise koje), na koriscenje njihovog melosa za etno jazz i world music. Inace, u Pakistanu postoje vrlo visoko kotirani imami koji se zalazu za ukidanje muzike (bas tako, svake muzike).Inace, ima zemalja u kojima zaista ne treba ziveti (bez obzira na tarifu).
Link to comment
Inace, ima zemalja u kojima zaista ne treba ziveti (bez obzira na tarifu).
Je@i ga doktore, ovi ne znaju ni da speluju a misle da mogu da zive tamo gde 'neprijatelj vreba': http://www.abc.net.au/news/stories/2007/11...m?section=world
A British school teacher arrested in Sudan faces up to 40 lashes for blasphemy after allowing her students to name a teddy bear Muhammad.
http://news.ninemsn.com.au/article.aspx?id=328841
A British primary school teacher has been arrested in Sudan, accused of insulting Islam's Prophet by letting her class of seven-year-olds name a teddy bear Mohammed, her school said on Monday.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...