Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Ja i u nacelu i po pojedinostima imam problem sa ovim konceptom. Znam o cemu govorish i u sustini se slazem s tobom - sto se tice mishljenja o njima al' ne mislim da oni treba bilo kome da budu 'zahvalni' sto ih 'lebom rani. Zemlji domacici treba usluga a oni tu uslugu pruzaju i za to dobijaju naknadu - i tu bi trebalo pricu i zavrsiti. Da nije njih zemlja domacica bi uzela neke druge - da nije nje oni bi mozda (mozda, mozda) radili u nekoj trecoj zemlji kojoj treba taj profil. Koliko god da oni ruzno misle o toj zemlji - oni su tu poslom - rade i za taj rad su placeni. Osim toga imaju i misljenje (poslovicno loshe) al' to ne bi trebalo da ima veze sa 'lebom?? Ili ja mozda greshim??? I u nacelu i po pojedinostima...
Ма та логика да ми дођоши има да будемо мањи од маковог зрна и да се клањамо до земље што нам је допуштено да присмрдимо - то не пролази и тачка. Плаћам порез, поштено радим и излажем се ризику, а гледе тог млатикултурализма шијемо их сви у породици - у просеку говоримо по три ипо језика више него домаћини и домаћице.А ако шта лоше мислим о САДу, то им све кажем у лице у стручном форуму, нећу да их оговарам овде. Ако нешто нађете овде, то сам им све већ рекао више пута.
Link to comment
Ne znam odakle ideja da se svi (u odredjenim situacijama) ne penju na stolove, valjaju u blatu... a i dalje ne vidim sta je lose u tome. Do neke razumne mere. ;)Tolika povika na Guchu, a u legendarnom Glastonburry festivalu u UK postoji tradicija valjanja u blatu... ali, to je englesko blato, prema tome nije tako prljavo kao srpsko.
Универзитет у Шарлотсвилу има журку која почиње целодневним наливањем терена за тзв. "фудбал" док се не добије житко блато до колена, а онда увече, кад се сви довољно нарољају тзв. "пива", крене општа шорка у том блату. На гласању за најлуђу универзитетску журку диљем, више ни не учествују због дисквалификације. "Примамо само аматере".
Link to comment
Ja, recimo, mrzim većinu grupnih sportova, posebno fudbal i košarku, ali bi se teško moglo reći da nisam bio kulturno integrisan dok sam živeo u Srbiji.
Ма да, тако гледано не да нисмо били интегрисани код куће, него бисмо тек сад били у менталном гету, откако се гради православна патријархална џамахирија, народњаци поново јашу све редом и појела маца полну равноправност.Тако да испаде да се нисмо интегрисали ни овде, јер не идемо ни у какву цркву, не идемо на утакмице (нисам бре никад провео целу утакмицу на стадиону, а пренос... не сећам се тачно, кад су оно наши утукли неки афрички тим са 110:0 или тако нешто, а и то што сам морао.Комшије једва познајемо - нико нам није јавио кад је неко умро, например, само смо увече чули како певају блуз (добро певају, свака част). Комшије са друге стране су биле ту годину и нешто па одоше, а и са њима смо се диванили отприлике трипут. Њихов други комшија је канда био колега из струке (тј војно дуп*), и није имао чудан нагласак у комбинацији са вишком речника.Али исто тако не тражимо наше - оно мало на шта смо натрчали испочетка, сви су дошли преко нечег (ICQ или IRC или тако нешто), дакле све босанске побегуље уз једног из Далмације (који ме удави причама о неправди), и сви су гледали нешто да се огребу. Нарочито Босанци - наша деца радила домаћи њиховој... е кад су се снашли и окућили, више се не познајемо. Добро ми је рекао комшија 'Мериканац пред полазак, "не спрежи са нашима, нико те неће зајеб*ти као свој".Деца имају мешано друштво - што са посла, што онлајн, што из школе. Виђали смо по кући и кинеске, и јеврејске и чоколадне фаце, и Инке. Кувамо мешано - наше, кинеско, јапанско, мексичко. Један дан сарме, други дан стр фрај са морскетином.
Link to comment

nasa velika anglo-saksonska populacija u Luxembourg-u ima svoj radio na engleskom - naravnojuce u studiju gostuje lukseburzanin koji radi u Rockhal-u mesto i producentska kuca koja organizuje rock koncerte u Lux i okolini, pa sad kaze: dolze Maroon 5 vecerasvoditeljka, jao super, a ko im je predgrupaorganizator - "XYZ"- u prevodu neki engleski garazni band, jos nemaju albumvoditeljka - jao super, moja cimerka sa fakulteta ih je jako volelaorganizator - a dolaze nam i kanadjani Silversteinvoditeljka - jao super, za sve oni koji vole LInkin Park, sad im je izasao prvi albumorganizator - da za oba koncerta ima jos karata, jer eto - u februaru nam dolazi Zazie i tu su karte vec rasprodate voditeljka - ZAZIE :unsure::blink::huh: (totalno lsudjena) ko je to? :unsure::blink::huh: (JA- :o posle 3 nedelje u Francuskoj sam znala ko je Zazie a ona je kao radio voditeljka....)organizator - paaaa :mellow: Zazie, micccim, francuska pevacica, eto, imala koncert u parizu pred 10 000 ljudi, evo pre par nedelja u Briselu napunila halu sa 5000 posetilacavoditeljka - nemam pojma, a sta peva? organizator tu vec kaze nema vezesta hocu da kazem - gledam anglo-saksonce ovde vec 10 godina, nemaju nameru da nauce francuski, luxeburski ne dolazi ni u obzir, namju pojma sta se desava oko njih i kad mi neko prica o ex-YU kao slabo integrisanima, rado cu im pokazati kako to zapravo STVARNO izgleda.

Link to comment
sta hocu da kazem - gledam anglo-saksonce ovde vec 10 godina, nemaju nameru da nauce francuski, luxeburski ne dolazi ni u obzir, namju pojma sta se desava oko njih i kad mi neko prica o ex-YU kao slabo integrisanima, rado cu im pokazati kako to zapravo STVARNO izgleda.
Nije to nishta. Moji zhiveli uBosni nekol'ko godina, i nikad nisu nauchili da se izuvaju kad ulaze u kucu. A i Boshnjachki ih mrzelo da nauche. :wink:
Link to comment
sta hocu da kazem - gledam anglo-saksonce ovde vec 10 godina, nemaju nameru da nauce francuski, luxeburski ne dolazi ni u obzir, namju pojma sta se desava oko njih i kad mi neko prica o ex-YU kao slabo integrisanima, rado cu im pokazati kako to zapravo STVARNO izgleda.
Ima jedna lepa knjiga na temu kako se anglos(as)i snalaze u trecim zemljama - Almost French: Love and a New Life In Paris by Sarah Turnbull. Idealna za one koji imaju iluzije na temu 'hajde da se integrishemo' i 'to samo nashi balkanci tako rade'... Cuj idealna - fantasticna - pokriva i anglosase (kao gostujuce) i Francuze (kao domace). Nema vece srece...
Link to comment
vidis, ovaj rezon mi uopste nije jasan, a cujem takve stvari s vremena na vreme.kako to da ti smeta samo srpski primitivizam, a americki ne?
Не знам за њега, ал' мени сметају народњаци, па звали се они Шабан Бајрамовић (за кога ме баш данас питао неки колега из Јужне Африке - вели, одваљује на његову музику), Бил Монро или Џипси Кингс.
mislim otisao bi na oktoberfest, a u guchu - ni mrtav?
Октоберфест, може али у Немачкој. Јер има пива. Био сам, у ствари, једном на некој летњој фешти у Штутгарту, и нешто се не сећам било какве музичке тутњаве. Само жагор и пиво и добро расположење. И да, овај, ни једног комада срче - све кригле пластичне ;).И Гучу бих једном пробао, само да чујем како звуче трубе кад јекну сви одједном, и можда још мало да упијем фолклора - ако ме не умлате кад виде телеобјектив ;).
kakav je to onda, hm, princip?
Гаврило?
Link to comment
Не знам за њега, ал' мени сметају народњаци, па звали се они Шабан Бајрамовић (за кога ме баш данас питао неки колега из Јужне Африке - вели, одваљује на његову музику), Бил Монро или Џипси Кингс.Октоберфест, може али у Немачкој. Јер има пива. Био сам, у ствари, једном на некој летњој фешти у Штутгарту, и нешто се не сећам било какве музичке тутњаве. Само жагор и пиво и добро расположење. И да, овај, ни једног комада срче - све кригле пластичне ;).И Гучу бих једном пробао, само да чујем како звуче трубе кад јекну сви одједном, и можда још мало да упијем фолклора - ако ме не умлате кад виде телеобјектив ;).Гаврило?
ok, mozda nisam bas najbolje formulisala pitanje :unsure: ne interesuje me zasto neko ima ovakav ili onakav ukus kad je muzika u pitanju, nego zastose stranjski primitivizam lakse tolerise nego domaci.ne samo kad su vasari u pitanju, nego uopste.vec sam spomenula da ni gucha vise nije ono sto je bila.mozda ce ove godine uvesti cak i te plasticne case, ako su vec zabranili djusku na stolovima a i napravili heliodrom :rolleyes: tako da to vise i nije taj tip balkanske varvarske zabave na koju stranci dolaze kao na safari.pa opet se neki nasi gade seljaka u guchi a svabe u spilhoznama sa kriglom u ruci su im valjda gospoda par ekselans.a i jedno i drugo su onako zabava za narodne mase, ni vise ni manje.eto samo kazem da meni to deluje malo cudno.smesni su mi gastarbajteri koji prihvataju bezuslovno cak i primitivizam nove sredine e da bi se bolje integrisali.
Link to comment

deliti ljude po muzickom ukusu je posao za douchebags.

Moji zhiveli uBosni nekol'ko godina, i nikad nisu nauchili da se izuvaju kad ulaze u kucu
ako neko ne skipa cipele, to znaci da mu/joj smrde noge. pokusava da se ne blamira i zastiti te od smrada :D
Link to comment
ok, mozda nisam bas najbolje formulisala pitanje :unsure: ne interesuje me zasto neko ima ovakav ili onakav ukus kad je muzika u pitanju, nego zastose stranjski primitivizam lakse tolerise nego domaci.ne samo kad su vasari u pitanju, nego uopste.
Ja bih rekla da se radi o tome da kada je nesto strano u pitanju onda nemamo predrasude. Sto se Guce,vasara i slicnog tice tu postoji jedna emotivno-kulturoloska veza koju negiramo gnusanjem. To sto (sigurnog distanciranja radi) nazivamo primitivizmom mozda je zapravo samo masovna kultura. Mora da bude cim ona raspevana gospoja moze da napuni Marakanu.
Link to comment
Nije to nishta. Moji zhiveli uBosni nekol'ko godina, i nikad nisu nauchili da se izuvaju kad ulaze u kucu. A i Boshnjachki ih mrzelo da nauche. :wink:
hvala tebi na podsecanju da svako integrisanje nije bas obavezno i korisno ali ovde bas grese.ne vidim nista lose integrisati se u drustvo koje za obican rucak ima:DSC02239.jpg
Link to comment

Mozda je vreme da definisemo STA je integracija? Jedenje i pijenje u duhu zemlje boravka ili bezbolno opste funkcionisanje u novom drustvu? :)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...