Jump to content
IGNORED

Integracija, asimilacija, segregacija...


cyberwor/L/d

Recommended Posts

Vidis, za mene je integracija kad se nadjes na istoj talasnoj duzini sa lokalcima, pa izaberes svoje prijatelje shodno interesovanjima i uopste ne moras da naucis da igras kriket. Radis, gradis, zivis, slobodno se kreces na raznim talasnim duzinama a ne da se zatvoris i pljujes po lokalcima bez pokrica druzeci se iz primitivnog patriotozma prepunog predrasuda samo sa zemljacima. Znaci, fleksibilnost.
Nije tacno.Ono na sta se stvarno misli zove se "cultural shock". Ono kroz sta Turci ili Libanci prolaze po dolasku u Nemacku ili Australiju. Nasi isto ali je mnogo manje vidljivo. Dosta ih ima ovde na forumu koji su se od tog shoka oporavili i postali nesposobni da ga opet dozive.A ima ih koji nikad nisu shvatili u kakvom se stanju zapravo nalaze, cak ne znaju ni da ga nazovu pravim imenom. "Integracija"...ma nemoj, integrisi se u Japanu, Kini ili Tajlandu.Svedjanin moze da ode u Engelsku i da sasvim lepo zivi bez ikakve "integracije". 1.2 miliona ljudi (800,000 Iraca) u Australiji odbija da uzme drzavljanstvo dok se iz teksta zakletve ne izbaci zakletva Kraljici.Ni ne znas ko su, nemaju svoja geta, direktori su, manageri...kao ribe u vodi. Edited by Yoyogi
Link to comment
  • Replies 597
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cyberwor/L/d

    105

  • Indy

    56

  • bus

    51

  • Yoyogi

    39

Jerbo većim delom dele kulturu.
Ja ne delim sa Japanom ili Tajlandom pa mi nista ne fali.Od onih koji nisu menjali mnogo zemalja, pun ih je forum potpuno svesnih gde su i nema animoziteta prema (sada vise ne tako) novoj okolini. Edited by Yoyogi
Link to comment

Pa dobro, ali već smo se složili da postoji neka mala razlika između expat i immigrant mindseta. Svaki nosi sasvim druge okolnosti, prioritete, i probleme. Tebi, pretpostavljam, nije ni bio cilj da se integrišeš u japansko ili tajlandsko društvo. Verovatno bi ti to i donelo neke probleme od kojih si (opet pretpostavljam) zaštićen kao expat worker. Mislim na sistematsku diskriminaciju koju tamo doživljavaju npr. Zainichi i Nikkeijin. Ne znam kako porediš svoje iskustvo sa Australijom i svoje inicijalne planove za integraciju tamo sa sadašnjim iskustvom u Japanu. Naravno, sasvim je moguće neko i u Australiju ili Kanadu ode kao imigrant a bez namere da se integriše, ali, generalno, ipak je imigrantska i expat problematika velikim delom različita i imigranti moraju da iznađu trajniji modus egzistencije u novom društvu i mnogo više da se bave teškim pitanjima identiteta.

Link to comment
Tebi, pretpostavljam, nije ni bio cilj da se integrišeš u japansko ili tajlandsko društvo. Verovatno bi ti to i donelo neke probleme od kojih si (opet pretpostavljam) zaštićen kao expat worker. Mislim na sistematsku diskriminaciju koju tamo doživljavaju npr. Zainichi i Nikkeijin.
Ja sam ovde local hire, nije me niko poslao, nisam expat. Za posao sam se takmicio sa lokalcima (Japancima) i dobio.Sistemske diskriminacije ima, samo tamo odakle dolazi pitanje "da li ste se integrisali" je nema.Vidi i neke mucenike iz Amerike koji su vizu dobili na lutriji kako skiche ko pokisli prasici. Serbian cafe ih je prepun, ima ih i ovde nekoliko. To su oni koji se nikad nisu izvukli iz inicijalnog kulturnog shoka.
Ne znam kako porediš svoje iskustvo sa Australijom i svoje inicijalne planove za integraciju tamo sa sadašnjim iskustvom u Japanu. Naravno, sasvim je moguće neko i u Australiju ili Kanadu ode kao imigrant a bez namere da se integriše, ali, generalno, ipak je imigrantska i expat problematika velikim delom različita i imigranti moraju da iznađu trajniji modus egzistencije u novom društvu i mnogo više da se bave teškim pitanjima identiteta.
Posto mi je prvo rodjenje ispalo na pogresnom mestu, kako sam usao u Australiju poceo sam da uzivam u novom.Danas, osim nesto malo preostalog naglaska ne verujem da bi me neko razlikovao od nekoga rodjenog tamo.Sinoc smo na Netmeetingu nas petorica (3 u Japanu i dvojica u Sidneju) svi otvorili po Dom Perignon i pratili (ocekivane) rezultate izbora u Australiji. Glavnu rec je vodio jedan koji je clan Labor Party od 18-te godine. Edited by Yoyogi
Link to comment
"Integracija"...ma nemoj, integrisi se u Japanu, Kini ili Tajlandu.
Mo?s ti da zivis u Japanu, druzis se sa Japancima, radis zajedno sa Japancima, osecas se zadovoljnim svojim zivotom?
Link to comment
Mo?s ti da zivis u Japanu, druzis se sa Japancima, radis zajedno sa Japancima, osecas se zadovoljnim svojim zivotom?
Naravno da se osecam zadovoljnim. Toliko zadovoljnim da sam odustao od trazenja posla na drugim mestima.Mozda ako nesto ispadne u Singapur ili Hong Kong. Ali sugurno ne u "beli" svet, bar necu aktivno da trazim.
Link to comment
Naravno da se osecam zadovoljnim. Toliko zadovoljnim da sam odustao od trazenja posla na drugim mestima.Mozda ako nesto ispadne u Singapur ili Hong Kong. Ali sugurno ne u "beli" svet, bar necu aktivno da trazim.
Znaci integracija uspela!
Link to comment
Ja sam ovde local hire, nije me niko poslao, nisam expatPosto mi je prvo rodjenje ispalo na pogresnom mestu, kako sam usao u Australiju poceo sam da uzivam u novom.Danas, osim nesto malo preostalog naglaska ne verujem da bi me neko razlikovao od nekoga rodjenog tamo.
Prva rechenica je u suprotnosti sa drugom i trecom. Na osnovu trece rechenice je jasno da si se ti u australijsko drushtvo integrisao do te mere da se ne razlikujesh od domorodaca Ozija. Na osnovu druge rechenice je jasno da ti Australiju (a ne Srbiju) smatrash svojom domovinom ("prvo rodjenje vs. novo rodjenje")"Expatriot " je po definiciji osoba koja zhivi u zemlji koja nije njegova domovina. Potpuno je nebitno da li te je tamo poslala Ozi firma ili si ti sam nashao posao. Zbog toga si ti Ozi expat koji zhivi u Japanu. Edited by ObiW
Link to comment
"Expatriot " je po definiciji osoba koja zhivi u zemlji koja nije njegova domovina. Potpuno je nebitno da li te je tamo poslala Ozi firma ili si ti sam nashao posao. Zbog toga si ti Ozi expat koji zhivi u Japanu.
Eh, dragi moj, i ja bih voleo da je tako. Expatima (koje firma posalje) je potpuno druga prica: placa im stan (5-10,000US$ mesecno), skolu za decu (30,000US$ godisnje po detetu), povratne karte dva puta godisnje za celu familiju (biz class = 2x4x5,000US$ = 40,000 godisnje). I jos imaju gde da se vrate (makar posao i kucu).Ja to nemam, ovde sam, kao sto rekoh, local hire, i sve troskove snosim sam. Kao i svaki Japanac. Nema besplatnog rucka.
Link to comment
Eh, dragi moj, i ja bih voleo da je tako. Expatima (koje firma posalje) je potpuno druga prica: placa im stan (5-10,000US$ mesecno), skolu za decu (30,000US$ godisnje po detetu), povratne karte dva puta godisnje za celu familiju (biz class = 2x4x5,000US$ = 40,000 godisnje). I jos imaju gde da se vrate (makar posao i kucu).Ja to nemam, ovde sam, kao sto rekoh, local hire, i sve troskove snosim sam. Kao i svaki Japanac. Nema besplatnog rucka.
To imash neku svoju definiciju shta je to "expat" koja se bitno razlikuje od definicije koja se koristi u engleskom govornom podruchju.http://www.thefreedictionary.com/expatriatehttp://www.m-w.com/dictionary/expatriateKad smo vec kod "integracije", kako taj pojam definishesh? Da budem jasniji: kako je moguce da si u svih 10 zemalja u kojima si zhiveo (ukljucujuci i Srbiju) zhiveo isto, a potpuno si integrisan u Australijsko drushtvo?
Link to comment
To imash neku svoju definiciju shta je to "expat" koja se bitno razlikuje od definicije koja se koristi u engleskom govornom podruchju.http://www.thefreedictionary.com/expatriatehttp://www.m-w.com/dictionary/expatriateKad smo vec kod "integracije", kako taj pojam definishesh? Da budem jasniji: kako je moguce da si u svih 10 zemalja u kojima si zhiveo (ukljucujuci i Srbiju) zhiveo isto, a potpuno si integrisan u Australijsko drushtvo?
Potpuno operativan i bez zaljenja za prethodnim mestom. Plug and play. Samo se pejzazi menjaju. I da sutra odem u Maleziju, bilo bi mi isto. Stvar je u tebi, ne u okruzenju.I, zayebi definicije, vidi samo kolika je razlika u parama (bio je gore post o tome) kada je neko expat i kada je neko local hire.Samo o toj razlici neko moze da sanja kao o plati.Naravno da ne idem biz class kada idem privatno, ne rentujem skupe stanove (samo manje) a za dete ima da platim sta kosta (skola je besplatna samo hocu International school a to kosta, iz mog dzepa).
Link to comment
gaijin is confused. choveku nije jasno da li je pirotjanac u AU ili ET u Japanu. mislim da se radi o izgubljenom internetskom slucaju.
Jos jedna misao iz mesta gde suncev zrak nikad ne dopire.
Link to comment
gaijin is confused. choveku nije jasno da li je pirotjanac u AU ili ET u Japanu. mislim da se radi o izgubljenom internetskom slucaju.
mora se priznati da Yoyogi za razliku od vecine nas ima prilicno jedinstveno iskustvo koje je meni jako zanimljivo ali ne mogu o tome da raspravljam, daje svoje misljenje i presudjujem jer ja takvo iskustvo nemam.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...