Jump to content
IGNORED

Plivanje


Lutador

Recommended Posts

Pravilno bi bilo na obe strane da dises. Ako dises samo na jednu stranu moguce je da ti ruke ne ulaze simetricno u vodu, pocinje telo da se rotira i kvari se tehnika....Za velicinu grudi moguce jedino ako si vezao levu ruku oko struka dok si plivao. S obzirom da kazes da penjes, verovatno je od toga...Logicnije je da ti je vrat asimetrican.. : )
Tek sada videh odgovor. Hvala na informacijama.Da, dešava mi se da vučem na levo kada nemam jasne orjentire kao u bazenu (more, Ada). U poslednje vreme sam pokušavao da plivam na svaki treći, ali ne ide baš sjajno. Gubim ritam disanja i na levu (nestandarnu) stranu uzmem manje vazduha, malo vode. Ali ne odustajem. Naučiću lepo da plivam sa svakim trećim uzdahom! :) A tačno je da penjem, ali mnogo sam više u životu plivao nego što sam (se) peo. Pride sam levoruk, a desna grud ( :D ) mi je veća, tako da me sve upućuje da je nesimetričnost od plivanja.
I fali neki LED sat iznad bazena.Obično prvi put kada dođem krenem da se davim posle pedesetak metara ali juče sam odradio dva kilometra za sat i po bez većih problema. Ranije mi je norma bila tri za isto vreme, nadam se da ću uspeti da to dostignem sledećih meseci. Pošto termin traje tri sata neki moj teoretski maksimum je 6km ili 120 dužina bazena. To ne verujem ni da ću pokušavati da isplivam pre aprila. btw. ja jednu dužinu odradim kraul pa sledeću prsno, kakve su vaše preferencije? Uzimam vazduh na dva.
Imaš sat, doduše mali, na zidu između tribina i tuša.Ja sinoć za sat i 10 minuta otplivao 52 dužine tj. 2600 i bio baš zadovoljan postignutim jer mi obično za tu dužinu treba pun termin. Sad si mi dao podstrek da idem na veće dužine.Ja plivam kombinovano. Prvo 8-10 dužina kraul. Onda malo odmorim pa 10 prsno. Onda malo veća pauza pa opet 10 kraul, pa pauza pa 20 prsno i to bude to.Termin je bio praznjikav i bilo je super za plivanje.
nervira me sto nema okacakljki na fenovima
+1
Link to comment
@bigvlada kako se ne raskiselis posle tri sata u bazenu? meni tih 45-50 minuta udupla povrsinu koze na prstima, jedva ih posle vratim u normalnu zapreminu, da ne kazem volumen
Meni je voda prirodna sredina, sa osam godina sam sa maskom,disalicom, perajima i mrežom :lol: pokušavao da ulovim ribe :lol:. Bezuspešno :(To je normalan proces, još malo duže i dobićeš kožicu između prstiju -_-
Link to comment
Imaš sat, doduše mali, na zidu između tribina i tuša.
ima, donela baba drnda iz trpezarije, petnaestak dana nakon sto je otvoren bazen. setila se. hej, rekonstukcija bazena kostala 10+ miliona eura i niko se nije setio da treba staviti digitalni sat. ni te nesrecne okacaljke. ni fenove. ni drzace za sampon. ni samousluzne lokere. tu cu stati :)mada bih mogla malo i o cistoci :lol: Edited by darling
Link to comment

Ugrabila sam koje vikend plivanje na 25.maju, stvarno je super iskustvo, mada je meni iskreno malo zajebano sto se pliva po duzini a ne sirini, jer sam daleko od nekadasnje kondicije (+ navikoh na krace formate na Tasu i Vracaru), pa mi poslednja dva zamaha kraula bas budu visak. Da se i ja upisem na listu onih koji rade "lose" - stalno uzimam vazduh na istu, levu stranu, na svaki drugi zamah - sem kada sam na moru pa nekako uspem da se dodatno opustim i uravnotezim sa standardnim neparnim uzimanjem vazduha. No, ja ne plivam puno/dugo, nekim srednjim tempom bez pauze, cas kraul cas prsno, 40tak minuta, nikad vise od 60min, svesna da je to sramotno malo ali meni tako odgovara. Secam se da me je, dok sam bila u gimnaziji, kada sam plivala 1km za 30min i smatrala to sasvim pristojnim, tadasnji redovan plivac, star koliko i moja mama, stalno podjebavao kako je to vrllllllo slabo, sad bi me verovatno sahranio :fashisto:

UUUUU, 25. maj od 15 do 18h? Konačno normalan termin.
:isuse: Termin je i dalje idiotski, namenjen samo studentariji i ostalima koji ne rade. Naravno, i meni je bilo sjajno dok sam isla u skole ali sam godinama razocarana sto ne mozemo da isteramo ista kako treba. Standardni termin za plivanje radnim danima 16-18h koji se vuce od pre Hrista je verovatno bio u redu kada je najzastupljenije radno vreme bilo 07-15h; ne vidim logiku u tome da neko drzi bazen "za gradjanstvo" do 18h, kada danas svi rade barem do 17h, a sigurno vise njih do 18h. Ja sam bas polagala nade da ce 25.maj biti vise user friendly, i ono nocno plivanje od 21h koje je bilo u pocetku je donekle dizalo moje zadovoljstvo, da bi i to prebacili od 22h. Edited by I'm with the pilots
Link to comment
Da se i ja upisem na listu onih koji rade "lose" - stalno uzimam vazduh na istu, levu stranu, na svaki drugi zamah - sem kada sam na moru pa nekako uspem da se dodatno opustim i uravnotezim sa standardnim neparnim uzimanjem vazduha.
Ti si levoruka? :) Ja sam testirao 2,3 i 4 i odlučio da mi dva najviše odgovara. Uvek uzimam vazduh na desnoj strani.
Secam se da me je, dok sam bila u gimnaziji, kada sam plivala 1km za 30min i smatrala to sasvim pristojnim, tadasnji redovan plivac, star koliko i moja mama, stalno podjebavao kako je to vrllllllo slabo, sad bi me verovatno sahranio
Taj je neki kao onaj lik iz knjige šešir profesora Koste Vujića koji otvara sezonu kupanja tako što skoči i pliva preko reke do Austrougarske. Svako pliva onoliko koliko mu/joj prija.
Termin je i dalje idiotski, namenjen samo studentariji i ostalima koji ne rade.
Šta da ti kažem, ako možeš menjaj profesiju, ima ih sasvim dovoljno koje ne uključuju 9-17 radno vreme. Ranije sam imao fiksno radno vreme od sedam do tri i posle posla pravac bazen (kada je termin bio od 15 do 17). Znam neke koji rade od devet ali zato koriste jutarnji termin.
Link to comment
mene zanima. kako mere vreme? nije valjda da imate narukvice s kojima se cekirate na izlasku i ulasku i otvarate i zatvarate lokere, a ne ko mi sto imamo baba drnde sto ti dodaju vesalicu, a ti vices: ta, ta, siva, sa zelenim ...a i podno grejanje je precenjeno, od toga stradaju zglobovi. kod nas mozes da plivas u cemu god oces, mozes i u pantalonama, tolika je kod nas sloboda. posto je godisnja karta? a sad, pitanje svih pitanja: da l imate ugradjene fenove? :)@bigvlada kako se ne raskiselis posle tri sata u bazenu? meni tih 45-50 minuta udupla povrsinu koze na prstima, jedva ih posle vratim u normalnu zapreminu, da ne kazem volumen :)
Vrlo dobar rezon, mada nije baš narukvica ;)Elektronski se mjeri vrijeme. Dakle otkucaš kartu na ulasku i upali se zelena lampica ako je sve uredno sa kartom - otvora se rampa. Kad izlaziš ponovo otkucavaš kartu i ako si prekrndašio vrijeme upali se crvena lampica i blokira se automatski izlazna rampa i da bi izašao ideš na poseban izlaz i doplaćuješ, uz to čuje se i zvučni signal ako je crvena lampica, alarmira recepciju da ti otvori ta druga vrata. S tim ako kupiš neku od ovih ulaznica s popustom, vremenski ne postoji ograničenje boravka u vodi, a i mnogo su povoljnije gledajući sveukupno i zaista su pristupačne širokom krugu ljudi. Evo da kažem još nekoliko stvari čisto razmjena iskustava, bez da bilo koji bazen ili grad omalovažavam, i mi smo do prije tri god. muku mučili sa bazenima pa čak išli i u Laktaše a sad ih ima 6-7. Dakle,Fen, postoji 20-ak utičnica i velika ogledala i ako si zaboravio/la ponijeti fen, da, dobiješ na bazenu. Dobiješ i kapicu ako zaboraviš ali ne dozvoljavaju bez kapice plivanje. One su dobra stvar jer nema onih plutajućih dlaka.Ima i sat za mjerenje vremena onaj plivački sa četiri kazaljke i 3 digitalna ali oni pokazuju sate, minute i datum i imaju stalaže untar bazena za odlaganje ključa od sandučića peškira i šampona. Evropski nema šta!!! :) Postoje nadzorne kamere ispod vode i iznad i 2 spasioca u smjeni. Zahvaljujući tome spasen je jedan maldi profi. plivač, prije par mjeseci koji je pri ronjenju izgubio dah i pao na dno.Na raspolaganju (besplatno) su i: daske za plivanje, peraja, onda oni plivački rekviziti za šake ...Voda se ljeti grije na solarnu energiju. Što se tiče pločica, pazi naravno da na bazen nosiš papuče tako je svugdje da ne pokupiš neku infekciju,ali ako zaboraviš papuče u svakom slučaju bolje je što su tople nego da su led ledeni pogotovo sad zimi i pogotovo za cure, ne trebam ti to posebno elaborirati Edited by Marko_bl
Link to comment
Meni je voda prirodna sredina, sa osam godina sam sa maskom,disalicom, perajima i mrežom :lol: pokušavao da ulovim ribe :lol:. Bezuspešno :(To je normalan proces, još malo duže i dobićeš kožicu između prstiju -_-
Tri sata je mnogo. Mogu zamisliti kolike pauze praviš a onda se ohlade mišići i efekat bućkanja se znatno smanjuje. Edited by Marko_bl
Link to comment
Ugrabila sam koje vikend plivanje na 25.maju, stvarno je super iskustvo, mada je meni iskreno malo zajebano sto se pliva po duzini a ne sirini, jer sam daleko od nekadasnje kondicije (+ navikoh na krace formate na Tasu i Vracaru), pa mi poslednja dva zamaha kraula bas budu visak. Da se i ja upisem na listu onih koji rade "lose" - stalno uzimam vazduh na istu, levu stranu, na svaki drugi zamah - sem kada sam na moru pa nekako uspem da se dodatno opustim i uravnotezim sa standardnim neparnim uzimanjem vazduha. No, ja ne plivam puno/dugo, nekim srednjim tempom bez pauze, cas kraul cas prsno, 40tak minuta, nikad vise od 60min, svesna da je to sramotno malo ali meni tako odgovara. Secam se da me je, dok sam bila u gimnaziji, kada sam plivala 1km za 30min i smatrala to sasvim pristojnim, tadasnji redovan plivac, star koliko i moja mama, stalno podjebavao kako je to vrllllllo slabo, sad bi me verovatno sahranio :fashisto: :isuse: Termin je i dalje idiotski, namenjen samo studentariji i ostalima koji ne rade. Naravno, i meni je bilo sjajno dok sam isla u skole ali sam godinama razocarana sto ne mozemo da isteramo ista kako treba. Standardni termin za plivanje radnim danima 16-18h koji se vuce od pre Hrista je verovatno bio u redu kada je najzastupljenije radno vreme bilo 07-15h; ne vidim logiku u tome da neko drzi bazen "za gradjanstvo" do 18h, kada danas svi rade barem do 17h, a sigurno vise njih do 18h. Ja sam bas polagala nade da ce 25.maj biti vise user friendly, i ono nocno plivanje od 21h koje je bilo u pocetku je donekle dizalo moje zadovoljstvo, da bi i to prebacili od 22h.
Da i ja upišem komentar, možda će ti koristiti.Super je to što kao početnik plivaš 40 min. do sat vremena po terminu, takođe i muke oko preplivavanja ako je traka po dužini, sve je to normalno bez brige i bez ikakvog samopotcjenjivanja. Takođe nije ni to loše ako si navikla da uzimaš vazduh stalno na jednu stranu. Jeste da je neka preporuka određenih prof. ili trenera da se uzima na treću jer je i estetski ljepše i šta ja znam ... ali ne trebaš se pretjerano truditi ako ne ide na drugu stranu da to ispoštuješ i nemoj gubiti vrijeme termina bezveze oko toga. I ja uzimam vazduh na drugu kao i mnogi rekreativci a imam poprilično dobru tehniku i staž sa rekreativnim plivanjem pa i neki profi plivači i ponavljam što je najvažnije nije nepravilno i nećeš imati nekakve loše konsekvence od toga. Valjda je bit rekreacije da se ti osjećaš prijatno tokom i nakon rekreacije, i da pozitivno djeluje na organizam, a zašto bi plivala na treću ako ti ne odgovara. To je kao da te neko tjera da držiš teniski reket lijevom rukom a tebi ne odgovara, bezveze. Pazi na neke druge stvari prije svega na: položaj tijela u vodi, tehniku rada ruku i nogu, disanje, preplivane distance, pauze, puls, koliko zamaha ti treba da preplivaš kao indikator pravilnosti stila ... to ti je bitno i svaki sljedeći put trudi se da plivaš malo više ili sa manjim pauzama ali naravno mora postojati kontinuitet odlaska na bazen a ne možeš ovo ispoštovati ako ideš svakih mjesec ili :) Edited by Marko_bl
Link to comment
Ti si levoruka? :) Ja sam testirao 2,3 i 4 i odlučio da mi dva najviše odgovara. Uvek uzimam vazduh na desnoj strani.
Nisam levoruka, setim se da imam levu ruku samo dok sam za kompom. Mislis da bi bilo logicnije da uzimam na desnoj strani? Nisam nikad razmisljala o tome, ali znam da nema sanse da to promenim, od malena plivam tako.
Šta da ti kažem, ako možeš menjaj profesiju, ima ih sasvim dovoljno koje ne uključuju 9-17 radno vreme. Ranije sam imao fiksno radno vreme od sedam do tri i posle posla pravac bazen (kada je termin bio od 15 do 17). Znam neke koji rade od devet ali zato koriste jutarnji termin.
Kakav si ti saljivdzija :lol: Spens u Novom Sadu ima termim 17-19h, primera radi. Isla sam i na to ranojutarnje i bilo bi sve sjajno ako bismo zanemarili cinjenicu da bih se prva dva sata na poslu vise koncetrisala na to da ostanem budna nego da radim, sto je jako lose..verovatno zato sto se moj posao sastoji od sedenja i kompjutera, pa se odmah "umrtvim".Update: sad procitah na sajtu Tasa za taj "natkriveni" bazen, radi samo utorkom i cetvrtkom, i ima dobar termin: 18-20h . Bio je neko do sad?@Marko_blHvala na komentaru
naravno mora postojati kontinuitet odlaska na bazen a ne možeš ovo ispoštovati ako ideš svakih mjesec
Sa ovim se skroz slazem, u gimnazijskim danima sam isla cetiri do pet puta nedeljno, i sve u zivotu mi je bilo super : ) no bas kao sto rekoh gore, sad zbog posla i nezgodnih termina nisam isla vise od jednom nedeljno, no ima izgleda da ce se i to popraviti ;)Ovaj tvoj bazen deluje vrlo primamljivo, mozda ako neki put odem na tu stranu i svratim. Svidja mi se taj fazon naplate po satu, 1h je dovoljan mnogim ljudima...Cak i da nije tako automatizovano, lako bi se moglo uraditi npr dobijanjem narukvica razlicitih boja, pa jedna vazi za 2h, druga za 4h, a treca za ceo dan (to bi bilo posebno dobro za letnje otvorene bazene). I svidja mi se to sto se insistira na kapama, bas mi pokvari uzitak kada se stvori zbrka od dlaka pored mene. To kod nas ne rade nigde - eventualno napisu kako bi trebalo nositi ali niko ne proverava niti edukuje. Secam se u osnovnoj, kada nas je nastavnik fizickog vodio na plivanje, da nije dozvoljavao onima koji su dolazili u bermudama do kolena i da je kontrolisao da li se pokvasimo pre a okupamo posle bazena.
Link to comment
Nisam levoruka, setim se da imam levu ruku samo dok sam za kompom. Mislis da bi bilo logicnije da uzimam na desnoj strani? Nisam nikad razmisljala o tome, ali znam da nema sanse da to promenim, od malena plivam tako.
Interesantno. Ja sam probao par puta da uzimam vazduh na levoj strani i svaki put sam se nagutao vode i ispao iz ritma. Otud pretpostavka o levorukosti.
Update: sad procitah na sajtu Tasa za taj "natkriveni" bazen, radi samo utorkom i cetvrtkom, i ima dobar termin: 18-20h . Bio je neko do sad?
Ja sam gledao kada su postavljali, bio prilog na Studiju B. Između spoljašnjeg i unutrašnjeg sloja pokrivenog bazena kruži topao vazduh, ali je malo tesno van bazena.
Tri sata je mnogo. Mogu zamisliti kolike pauze praviš a onda se ohlade mišići i efekat bućkanja se znatno smanjuje.
Dvadesetak sekundi posle svake druge dužine. A i sada plivam mnogo sporije.Za nabijanje kondicije treba dosta vremena. Znam da mi je dosta kada počnem da se ježim i tresem i kada krenu grčevi na tabanima.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...