Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Čega 500-600? :lolol:
 

By the way, meni ova lista najprodavanijih deluje blago rečeno čudna. Osim Tesle Y koja bode oči tu je i Ford F serija koji su van USA teška egzotika, a da ne pričam o Silveradu. Opet, tu je i Hilux koji ne postoji na USA tržištu, a gde takvi kamioni imaju najbolju prođu. 

Link to comment

Taj model je očigledno promašaj i šprdnja, ali to neće zaustaviti revoluciju koju je pokrenuo Tesla. 

Link to comment
On 5. 4. 2024. at 23:30, Shan Jan said:

No, ja bih sve to zamenio public transportom

 

Poenta javnog prevoza nije u nekakvoj zabrani automobila, ili u njihovom postepenom izumiranju, već u pružanju izbora. Ukoliko je alternativa automobilu finansijski isplatljivija i vremenski pogodnija, ljudi će je koristiti - toliko je jednostavno. Ali treba biti objektivan - ako Japan npr. ili Švajcarska i Holandija ne mogu u potpunosti da nadomeste prednosti automobila van velikih urbanih zona, da li je realno da to očekujemo od ostatka sveta?

Link to comment

Zadrzacu se na Srbiji jer je previse kompleksno pricati o celom svetu. Ovo su neke potrebe za automobilom koje trenutno public transport ne moze (ili ne moze dovoljno dobro) da nadomesti:

1. Velike nedeljne kupovine - ovo se moze resiti sa car sharing.

2. Hitne stvari poput odlaska u bolnicu - taksi.

3. Odlasci u prirodu, na odmor, banje i sl. - public transport + taxi ili car sharing.

4. Odlazak na posao - bolji i brzi public transport zahvaljujuci manjem broju automobila.

5. Fizicki limitirane osobe mogu imati exception i dozvoliti im car sharing bez ogranicenja i sa popustom.

 

Car sharing i taxi bi trebalo limitirati kako ne bi smo upali u isti problem. Ili cenom ili ogranicenjem koliko mozes koristiti. Dopisi jos neki primer koji sam zaboravio.

 

Dakle ne potpuno nestajanje automobila ali smanjenje njihovog koriscenja i posedovanja.

 

Link to comment
18 hours ago, bios said:

Čega 500-600? :lolol:
 

By the way, meni ova lista najprodavanijih deluje blago rečeno čudna. Osim Tesle Y koja bode oči tu je i Ford F serija koji su van USA teška egzotika, a da ne pričam o Silveradu. Opet, tu je i Hilux koji ne postoji na USA tržištu, a gde takvi kamioni imaju najbolju prođu. 

 

Mislim da su dovoljni rezultati prodaje u Severnoj Americi, pa da se F150, Silverado i onaj Dodge nađu na globalnim listama.

Link to comment

@Shan Jan To je sve fajn, ali kao što rekoh, moguće i primenjivo jedino u velikim urbanim centrima. Ne postoji saobraćajno-ekonomski model koji je povezao svaki ćošak države na način dovoljno dobar da bi se ljudi dobrovoljno odrekli automobila kao npr. u Tokiju, Cirihu, Amsterdamu.

Link to comment
3 hours ago, Ras said:

 

Mislim da su dovoljni rezultati prodaje u Severnoj Americi, pa da se F150, Silverado i onaj Dodge nađu na globalnim listama.

Totalno krejzi, ja u mom selu imam dva Dodza i po jedan Silverado i F150. Vreme siromasnih surfera je odavno iza nas.

  • +1 1
  • Tužno 1
Link to comment

Mozda u nekim zabitim selima ali mi i dok smo ziveli u malom gradu nismo imali auto. 

Link to comment
4 hours ago, zorglub said:

@Shan Jan To je sve fajn, ali kao što rekoh, moguće i primenjivo jedino u velikim urbanim centrima. Ne postoji saobraćajno-ekonomski model koji je povezao svaki ćošak države na način dovoljno dobar da bi se ljudi dobrovoljno odrekli automobila kao npr. u Tokiju, Cirihu, Amsterdamu.

pa ni nece biti dobrovoljno..

Link to comment

Razvoj baterija za sada podseća na razvoj solarnih panela. Ne samo da verovatno neće biti problema sa nestašicom u budućnosti, nego trenutno deluje da će biti viška kapaciteta koji će oboriti cene. Na kraći rok to može da dovede i do bankrota u industriji ali na duži niske cene će samo da ubrzaju tranziciju.

 

 

  • +1 1
Link to comment
On 6. 4. 2024. at 9:19, Čutura said:

image.thumb.png.753b268f8265d389e358b5dc29fb06e6.pngimage.thumb.png.fae49823140dbce777765b8634449973.png

 

auto na struju a struja na ugalj. nema veze

 

Struja nije na ugalj. Čak i po tvom grafikonu u celom svetu je na 35% i opada poslednjih godina. Fosilna goriva su na 60%. Samo po sebi to je napredak u odnosu na 100% fosilnih goriva koliko koristi motor sa unutrašnjim sagorevanjem. 

 

Drugo, to je prosek za ceo svet. U razvijenom svetu situacija izgleda drugačije, plus ubrzano se ukida ugalj.

 

Treće, poslednjih godina imamo ogroman rast solarnih panela koji svake godine obara rekorde. Automobil stoji 90% vremena i u tom smislu je vrlo kompatibilan sa punjenjem iz struje koje ima samo kad sunce sija. Objektivno se već sad ogroman broj automobila na struju puni gotovo isključivo iz obnovljivih izvora.

Link to comment
2 hours ago, Venom said:

 

Struja nije na ugalj. Čak i po tvom grafikonu u celom svetu je na 35% i opada poslednjih godina. Fosilna goriva su na 60%. Samo po sebi to je napredak u odnosu na 100% fosilnih goriva koliko koristi motor sa unutrašnjim sagorevanjem. 

 

Drugo, to je prosek za ceo svet. U razvijenom svetu situacija izgleda drugačije, plus ubrzano se ukida ugalj.

 

Treće, poslednjih godina imamo ogroman rast solarnih panela koji svake godine obara rekorde. Automobil stoji 90% vremena i u tom smislu je vrlo kompatibilan sa punjenjem iz struje koje ima samo kad sunce sija. Objektivno se već sad ogroman broj automobila na struju puni gotovo isključivo iz obnovljivih izvora.

Grafikon nije moj, al nema veze :)

 

Naravno da gledam za ceo svet zato sto ''stop oil'' politika utice na ceo svet.Ukida se ugalj ali se grade bioelektrane koje loze sirova drva, sirovo drvo prilikom sagorevanja zagadjue skoro™ kao ugalj, a o steti nastaloj zbog deforestacije neces cuti zelene da pricaju. 

Ogroman rast solarnih panela poslednjih godina je dobacio do nepunih 5% svetske proizvodnje struje, jel racunas koliko ce prelazak na elektricna vozila povecati ukupnu potrosnju struje?

Nije mi najjasnija ni tvrdnja da ako automobil stoji 90% vremena da je zbog toga kako rece, kompatibilan sa punjenjem iz struje kada sunce sija. Vecina poslova koristi struju u vreme kada sunce sija, jedino treca smena ne, jel bi za punjenje automobila neka druga mreza?

I ovo poslednje ne znam ni koliko je objektivno ni koliko je broj ogroman, to sto ti tvrdis mozda vazi za nekoga ko ima sopstvene panele i baterije (zato sto jos uvek u svetu ne postoji mreza sa strujom iz ''gotovo iskljucivo'' obnovljivih izvora), a to je investicija koju sebi moze da priusti jedan promil vozaca, ako i toliko. 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...