Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Pa i to je ok. Evo i prodaja dizela već par godina ne prelazi 30% pa se proizvode i prodaju. I da nema (besmislenih) regulativa, bilo bi ih još više ;)

 

On 24. 1. 2024. at 20:21, Lancia said:

Pa nije isto, BYD je npr. prva kineska marka, koja je usla u evropski izbor za auto godine, o dizajnu necu, jer je to subjektivna ocena - ono sto je bitno da Kinezi brzo uce uce i jos brze prihvataju sugestije kupaca, znaci nije isti info sistem, postoje i analogne komande za najbitnije operacije.

Imaju i oni razne modele, više loših nego dobrih, bar kada je reč o zdravorazumskom dizajnu i funkcionalnosti. Autoindustrija je kao i svaka druga - smišljaju gluposti da bi uvalili nove proizvode i ubeđuju kupce da je to ono što su čekali. A EV su im došli kao kec na deset, jer sve to ide u paketu. Tesla je počela sa glupim dizajnom brava, aplikacijama za otključavanje, info sistemom, a ostali su fazonu - monkey see, monkey do. Umesto da se su se fokusirali na kvalitet i stvari koje su zaista bitne za auto. Moje ruke i noge se nisu promenile poslednjih 20 godina. Novi Sad, Beograd i Solun su i dalje na istom mestu gde su bili pre 20 godina. Vreme koje mi treba da pređem 100km na autoputu je i dalje isto kao i pre 20 godina. Itd. Ljudi slabo pamte kakve su probleme imale Tesle pre nekoliko godina sa najosnovnijim delovima tipa osovine, amortizeri, kočnice. Ali hej, možeš da igraš Crysis u kolima, a to je sada bitnije. A pogon ko pogon, može biti EM, SUS ili da ide na dobro raspoloženje, to je reano (naj)manje bitno, osim ako nisi među 2% onih koji sanjaju WRC ili F1.

 

Evropski proizvođači su najviše problema imali (imaju) sa softverom, jer nisu od početka krenuli kako treba, za razliku od Tesle i Kineza. Što dovoljno govori i o proizvođačima i o kupcima i o industriji uopšte, ako je svakome od njih primarni cilj da mu kanta na 4 točka bude pametna i integrisana. I na kraju platiš 60k da ne bude (video ispod).

I naravno, dođemo do toga da ne znaju šta će biti kad dođe vreme za popravku i kada EV (a i bilo koji novi auto) bude 20 godina na putu, a vlasnik i dalje hoće da ga vozi, kao što to ljudi rade danas.

 

 

Sve ovo smo videli kod računara, telefona, veš mašina, bušilica... Ali sa automobilima je problem znatno veći jer su znatno skuplja stvar i jer alternative neće postojati (jer je znatno skuplje ne napraviti đubre)

  • +1 1
Link to comment
On 26. 1. 2024. at 16:33, Sammael said:

 

Na stranu vest, izlete mi pre neki dan na instagramu kratak klip u kome lik priča kako je nastao GR.

 

Tldr, bogotac Toyoda je 2007. godine sa još njih par počeo u tajnosti da budži polovne tojote i trka se pod pseudonimom, bukvalno bez budžeta i podrške Tojota kompanije :hail:

 

Sve ostalo je istorija 

Link to comment

Toyota je maltene jednako zastupljena svuda u svetu tako da mogu da dozvole sebi da ne idu all-in u EV sa baterijama i da i dalje rade na drugim vrstama pogona. Moguce je i da zaista misle da ce biti nemoguce da EV postanu vecina automobila u svetu te da ce dok drugi trose svoj fokus na to oni zauzeti jos dominantniju poziciju u benzincima, dizelima, hibridima i gorivnim celijama.

 

U svakom slucaju zanimljiva odluka kad je ceo svet i maltene sve proizvodjace zahvatila EV groznica.

  • +1 2
Link to comment
  • 4 weeks later...

Kako je postalo toplije, meni baterija svako jutro pokazuje fabrički deklarisanu kilometražu 72-74 km...

 

Tokom hladnih dana, padalo je do 62-63, u nejgorem slučaju... To je dosta veliki pad,15ak posto...

 

Sad kad je domet 400KM, 15%je 60km,  a ako je stvarni 300km, to znači da imaš 250Km vožnje, otprilike... Malo je to...

 

 

  • Hvala 1
Link to comment

mi radimo puno za industriju EV, u sve fabrike stavljamo solarne kolektore, svi proizvodi imaju naznačeno koliko se njihovom upotrebom u odnosu na konvencionalna rešenja smanjuje CO2 emisija

 

pre par dana sam zamenio auto i dobio novog dizela, toliko o tome

  • Haha 9
Link to comment

Cak mislim da ta prica o dometu ne igra veliku ulogu kod eventualnog kupca, koliko je vazna subvencija. To se vidi sad u Nemackoj, gde su je ukinuli i prodaja odmah pala za 55%.

Link to comment
15 minutes ago, radisa said:

otprilike

 

125 u smjeru, da zaokružimo na 100+.

Ili za dostavljača/taksistu u gradu. Što se autonomije tiče, ne znam da li i efikasnosti usljed amortizacije.

Link to comment
5 minutes ago, Lancia said:

Cak mislim da ta prica o dometu ne igra veliku ulogu kod eventualnog kupca, koliko je vazna subvencija. To se vidi sad u Nemackoj, gde su je ukinuli i prodaja odmah pala za 55%.

Moguće, ali sbvako ko vozi ozbiljniju kilometražu, nema šanse da kupi čisto elekrični, ako nije mazohista...

 

EV su super za grad, i tu realnio imaju smisla...

Link to comment

Moje ostrvo je idealno za el. automobile, s kraja na kraj ostrva nesto vise od 110 km ali realno retko ko to praktikuje tokom godine, mozda neki dobavljaci. Ali to na struju bukvalno moze da se prebroji, moje selo ima dva Hjundaija Ioniq 5 i neki svapski burzuj tera Teslu S. Video sam na putu Kiu EV6 izgleda ko svemirski brod i jos par Folcvagenovih modela, opstine dobile zadzabe gomilu Zoe modela.

Sve u svemu mrka kapa, ljudi ovde voze i dalje dosta dizel pick-upove i Tojotine kamionete, slabo se ko navlaci na ekologiju.

Link to comment

Iz cega vam dolazi struja i ima li je dovoljno? Mozda je tu odgovor. Tu klima po kucama radi verovatno cele godine.

Link to comment
3 minutes ago, Moonwalker said:

Iz cega vam dolazi struja i ima li je dovoljno? Mozda je tu odgovor. Tu klima po kucama radi verovatno cele godine.

Citao sam studiju, Kanari generalno koriste prljavu energiju, mazut, nafta, tako da nije ekoloski prihvatljivo za masovnu elektrifikaciju vozila. S druge strane pao je standard ljudi jos od vremena svetske krize, nemaju ljudi kintu za luksuziranje. 

  • +1 1
Link to comment

Preporučujem moje električno vozilo:

 

* neograničen domet

* full self driving toliko precizan da nema drugi mod

* može legalno u toku vožnje da se popije pivo

 

Spoiler

RE%20_Uwe%20Miethe_DB653_Alpspitze.jpg

 

  • +1 3
  • Wub 1
Link to comment
7 minutes ago, Venom said:

Preporučujem moje električno vozilo:

 

* neograničen domet

* full self driving toliko precizan da nema drugi mod

* može legalno u toku vožnje da se popije pivo

 

  Reveal hidden contents

RE%20_Uwe%20Miethe_DB653_Alpspitze.jpg

 

Mi koji nemamo prugu, mozemo samo da je vezemo za voz, kao u Koko Bilu.

3f28eeae9cfe18cdfbf20a33c90bb421.jpg

  • Haha 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...