Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

2 hours ago, Čutura said:

Grafikon nije moj, al nema veze :)

 

Naravno da gledam za ceo svet zato sto ''stop oil'' politika utice na ceo svet.Ukida se ugalj ali se grade bioelektrane koje loze sirova drva, sirovo drvo prilikom sagorevanja zagadjue skoro™ kao ugalj, a o steti nastaloj zbog deforestacije neces cuti zelene da pricaju. 

Ogroman rast solarnih panela poslednjih godina je dobacio do nepunih 5% svetske proizvodnje struje, jel racunas koliko ce prelazak na elektricna vozila povecati ukupnu potrosnju struje?

Nije mi najjasnija ni tvrdnja da ako automobil stoji 90% vremena da je zbog toga kako rece, kompatibilan sa punjenjem iz struje kada sunce sija. Vecina poslova koristi struju u vreme kada sunce sija, jedino treca smena ne, jel bi za punjenje automobila neka druga mreza?

I ovo poslednje ne znam ni koliko je objektivno ni koliko je broj ogroman, to sto ti tvrdis mozda vazi za nekoga ko ima sopstvene panele i baterije (zato sto jos uvek u svetu ne postoji mreza sa strujom iz ''gotovo iskljucivo'' obnovljivih izvora), a to je investicija koju sebi moze da priusti jedan promil vozaca, ako i toliko. 

 

 

Koliko zagađuje drvo, a koliko ugalj, nije jednoznačno. Što je potpunije sagorevanje, manje je zagađenje, a to znači da je bitno kakvo je sagorevanje, a ne koje je gorivo. To se više tiče proizvodnje električne energije, ali dotiče i automobile SUS. Sa druge strane, bitno je koliko se energije troši, efikasnost automobila. Negativno kod električnih automobila je što su teži, što direktno utiče na efikasnost, a manja efikasnost znači veće zagađenje, tako da automobili ne mogu da se porede 1:1. Sledeće što mora da uđe u analizu je utrošak materijala, a tu je situacija kod električnih automobila, trenutno, loša. Da bi se izradilo sve što je potrebno za prebacivanje na električni sistem, potrebno je mnogo bakra za infrastrukturu i potrebno je mnogo drugih metala koji nisu toliko neophodni za automobile SUS.

Hoćemo električne automobile, ali Rio Tinto marš iz Srbije.

Meni je glavni motiv za električne automobile to što su zdraviji, što ne mora XY pumpadžija da umre od raka, samo da bih se ja vozio, ali to nema veze sa uticajem na globalnom nivou, po tom pitanju su električna vozila tek malo bolja, a i to nije baš izvesno. Tek ćemo da vidimo kakve muke i kakvo zagađenje će da donesu prilikom reciklaže komponenata.

 

Edited by Braća Strugacki
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
9 hours ago, Čutura said:

Grafikon nije moj, al nema veze :)

 

Naravno da gledam za ceo svet zato sto ''stop oil'' politika utice na ceo svet.Ukida se ugalj ali se grade bioelektrane koje loze sirova drva, sirovo drvo prilikom sagorevanja zagadjue skoro™ kao ugalj, a o steti nastaloj zbog deforestacije neces cuti zelene da pricaju. 

Ogroman rast solarnih panela poslednjih godina je dobacio do nepunih 5% svetske proizvodnje struje, jel racunas koliko ce prelazak na elektricna vozila povecati ukupnu potrosnju struje?

Nije mi najjasnija ni tvrdnja da ako automobil stoji 90% vremena da je zbog toga kako rece, kompatibilan sa punjenjem iz struje kada sunce sija. Vecina poslova koristi struju u vreme kada sunce sija, jedino treca smena ne, jel bi za punjenje automobila neka druga mreza?

I ovo poslednje ne znam ni koliko je objektivno ni koliko je broj ogroman, to sto ti tvrdis mozda vazi za nekoga ko ima sopstvene panele i baterije (zato sto jos uvek u svetu ne postoji mreza sa strujom iz ''gotovo iskljucivo'' obnovljivih izvora), a to je investicija koju sebi moze da priusti jedan promil vozaca, ako i toliko. 

 

 

Biomasa nije ni blizu dominantnog dela obnovljivih izvora, a tek neće biti u budućnosti. Za ceo svet mogu samo da ponovim šta sam rekao - 60% je i dalje bolje od 100% kao u slučaju trenutnih automobila. Ali čak i to je pogrešno, jer zemlje u kojima dominiraju električni automobili su zemlje koje se najviše bave smanjivanjem uglja. Norveška je lider u Evropi s električnim automobilima i hidro elektrane im proizvode skoro 100% struje. Nadam se da se slažemo da je za sve mnogo bolje da tamo voze na struju. Čak i Kina koja se uzima kao najgora među velikim ekonomijama najviše investira u obnovljive izvore - otprilike 50% svih solarnih panela prošle godine je pušteno u pogon tamo.

 

Ne trebaju ti solarni paneli i baterije, nego samo solarni panel. Automobil je baterija koja se bukvalno ne mrda nigde najveći deo vremena. Parkiraš, priključiš na struju i ostaviš da se puni. Moći ćeš u budućnosti i da prodaješ tu struju iz baterije ako je u tom trenutku isplativo za tebe.

 

Jedan veliki problem je što nas bombarduju propagandom da sve mora da bude odmah 100% bolje i to rade uglavnom igrači koji imaju finansijski interes da se ništa ne promeni. Ok, najgori slučaj s električnim automobilima je da je struja 100% iz uglja, ali to je standardni slučaj koji imamo s automobilima danas. U tom smislu nema pomaka, ali nije ni gore. Ali struja nije 100% iz uglja ni danas tako da već danas imamo pomak, a i energetski sistemi se rapidno menjaju.

  • +1 1
Link to comment

poenta nije koliki je udeo struje iz obnovljivih izvora danas, već za koliko MW bi morali da povećamo proizvodnju struje ako bi prešli na električna vozila, od čega bi pravili tu dodatnu struju...

- kada se pogledaju planovi za razvoj vetrogeneratora, kod nas, ispada da ćemo dobiti 4000 MW samo iz vetra, to praktično pokriva čitavu našu potrošnju u periodu maj-sep, naravno postavlja se pitanje da li će to uopšta biti naša struja ili će lavovski deo biti za prodaju u inostranstvo

- šta kada nema sunca i vetra, treba praviti rhe


 

Quote

 

„Bistrica nam je veliki projekat, nekada smo mislili da će biti 700 miliona, ali sada vidimo da će izaći 1,2 milijarde. Ministarka (Đedović) ide u Japan da pregovara za finansiranje, i to kada krene onda se radi, to je od ogromnog značaja za ceo južni deo Zlatiborskog okruga. To je od ključnog značaja i za balasiranje energije“, rekao je nedavno predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

Kada bude izgrađena, RHE Bistrica će potopiti 324 hektara zemljišta u priobalju Uvca, biće visoka do 90 metara, imaće maksimalnu širinu do deset metara i dužinu do 230 metara.

Reverzibilna hidroelektrana poseduje pumpe kojima, koristeći struju dobijenu iz obnovljivih izvora, pumpa vodu u gornju akumulaciju, tako da hidroelektrana služi kao ogromna ­“baterija“ za zelenu energiju.

 

- avaj to je skup sport i za uloženu lovu dobijamo samo 628 MW u idealnom slučaju, što je tek 15% dnevne, odnosno 20% noćne potrošnje kod nas

Link to comment
Quote

 Norveška je lider u Evropi s električnim automobilima i hidro elektrane im proizvode skoro 100% struje. Nadam se da se slažemo da je za sve mnogo bolje da tamo voze na struju. 

apsolutno, najbogatija zemlja na svetu, njeni vozaci nece ni osetiti tranziciju. sirotilja™ sa druge strane, ce na bicikle..

Link to comment

Bicikli nisu za sirotinju nego za gospodu. Pogledaj mene, nemam niti sam ikad imao auto, ali imam 6 bicikala. Pametnom dosta.

 

Deluje mi da si nečeg strašno uplašen i da neko masno profitira na tvom strahu. 

Edited by Venom
  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Venom said:

Bicikli nisu za sirotinju nego za gospodu. Pogledaj mene, nemam niti sam ikad imao auto, ali imam 6 bicikala. Pametnom dosta.

 

Deluje mi da si nečeg strašno uplašen i da neko masno profitira na tvom strahu. 

jok bre, ja sam covek seljak meni auto sluzi za transport dobara, tesko bi to biciklom ko gospodin.  A sto se straha tice, nisam ja uplasen za sebe a tesko i da neko profitira na meni.

 

 

jedna crtica kako se pravi ta zelena struja za gospodu sa bicikovima

 

 

  • +1 1
Link to comment

U čemu je problem? Kvari nekom pogled ili ne odgovara estetskim ukusima? Srce mi se cepa.

 

Površina golf terena VS površina solarnih panela.

 

Golf-courses-vs-Solar.jpg

 

Golf tereni u milimetar podšišani i prskani do ludila da bi se sprečio bilo kakav korov tipa bele rade ili ne daj bože maslačak su daleko veća tragedija za prirodu. Ali lepi su... zasenjuju prostotu.

 

Priroda uživa u solarnim panelima.

 

SEI_142343710.jpg

 

Kao i vetrenjačama.

 

64366453_3238210956192643_64147608818207

 

Još, još, još.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...