Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

To i jeste jedan od glavnih benefita, odnosno direktan smisao bi bio prije za termoelektrane - da se gasovi isele iz životnih lokacija.

Link to comment
On 8. 4. 2024. at 9:36, gone fishing said:

poenta nije koliki je udeo struje iz obnovljivih izvora danas, već za koliko MW bi morali da povećamo proizvodnju struje ako bi prešli na električna vozila, od čega bi pravili tu dodatnu struju...

- kada se pogledaju planovi za razvoj vetrogeneratora, kod nas, ispada da ćemo dobiti 4000 MW samo iz vetra, to praktično pokriva čitavu našu potrošnju u periodu maj-sep, naravno postavlja se pitanje da li će to uopšta biti naša struja ili će lavovski deo biti za prodaju u inostranstvo

- šta kada nema sunca i vetra, treba praviti rhe


 

- avaj to je skup sport i za uloženu lovu dobijamo samo 628 MW u idealnom slučaju, što je tek 15% dnevne, odnosno 20% noćne potrošnje kod nas

odavno se pitam  (odkad sam video ade na zvorničkom jezeru) koliko bi koštalo pražnjenje postojećih jezera od mulja i koječega.

Link to comment

Isprobao sam Kia EV6 GT-S - i ja sam odusevljen. Na papiru stoji da je domet 250 milja kombinovano, a u stvari je oko 210-220 (oko 340km), a na super brzom punjacu dodje od 10 do 80% u samo 15 minuta. Uzimam (preko firme).

  • +1 5
Link to comment
On 24.1.2024. at 16:40, Luther said:

Teslin Model Y najprodavaniji automobil prošle godine u Evropi - prodato blizu 255.000 električnih vozila

 

Jel moguće da ljudi još uvek nisu provalili da je Tesla prevara i da je Mask prodavac magle i hoštapler. Pa dokle više?

Međutim Tesline akcije padaju, a i prodaja, bar u Evropi. Nije to prevara, ali ima dosta nezgodnih stvari. Treba samo biti upoznat sa svim. Recimo udes je problem, čak i manji zbog Teslinog insistiranja na jednodelnoj karoseriji. To im znatno pijeftinjuje proizvodnju, ali kad treba da se popravi eto muke. Na nekim modelima su bili i česti otkazi elektromotora, a i to je trošak od više hiljada evra. Baterije sad već mogu dosta da traju. 

Sve zajedno je to skupo zadovoljstvo, čak i za kupce u mnogo bogatijim zemljama od naše. Ovo naročito važi za one koji nemaju mogućnost punjenja u kućnoj režiji. Generalno EV jesu kola budućnosti, ali ne i jedina mogućnost. Automobili s klasičnim motorima će svakako još dugo biti u upotrebi i proizvodnji. 

Inače od električnih mi se najviše sviđa KIA EV 6. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 13.4.2024. at 20:58, Tpojka said:

To i jeste jedan od glavnih benefita, odnosno direktan smisao bi bio prije za termoelektrane - da se gasovi isele iz životnih lokacija.

Jeste, ali priča je da treba da se smanji ukupan efekat staklene bašte, odnosno ispuštanja gasova u atmosferu. Jeste, vazduh u gradovima će zbog EV biti malo čistiji, ali i dalje nam preti globalno otopljavanje. Ova zima je bila definitivno najtoplija ikad. 

Link to comment

Ja gledam činjenicu da japanci drže auspuh sa desne strane zbog mikroefekta manjeg zagadjenja. Ne mora da sam u pravu iz toga.

Link to comment

Zato me čudi zašto se poneki evropljanin nije sklopio na način da su im izduvni gasovi malo dalje od ivičnjaka. Možda nekom nije značajno pri opštem utisku.

Link to comment
10 hours ago, nesha taxista said:

Nije to prevara, ali ima dosta nezgodnih stvari.

 

+1 

 

Nije samo Tesla, svi EV beleže pad prodaje.  Mnogo je veća masa nas koji ćemo prvo probati kombinaciju tj hibride pre nego direktan prelazak sa tdihdi

  • +1 1
Link to comment

ja sam na dizelu dok postoji

 

posle šta bude bilo moguće, ako mora benzin, mora

 

prekjuče 750, danas 550, sutra me čeka 880, pređem preko 1200 sa jednim rezervoarom

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
5 hours ago, Tpojka said:

Zato me čudi zašto se poneki evropljanin nije sklopio na način da su im izduvni gasovi malo dalje od ivičnjaka. Možda nekom nije značajno pri opštem utisku.

Kod većine kola ovde je auspuh na levoj strani. 

Link to comment

Mislim da je na Pežoima na desnoj. Još negdje sam vidio ali se ne bih mogao zakleti da li je je li Fiat ili šta. Opel je na lijevoj. 
Da li još šta osim Pežoa u evropi, gledajući mi se čini da na japancima nisam primijetio sa lijeve. Zanimljiva mi ta postavka ako se planski razmišlja o ekologiji sa te strane.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...