Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

10 minutes ago, Luther said:

Teslin Model Y najprodavaniji automobil prošle godine u Evropi - prodato blizu 255.000 električnih vozila

 

Jel moguće da ljudi još uvek nisu provalili da je Tesla prevara i da je Mask prodavac magle i hoštapler. Pa dokle više?

Ne mogu da sudim o Tesli, nisam imao prilike da sednem za volan, ove testove sto sam gledao na netu, vidim da su id alje tehnoloski ispred ostalih, mada meni ne igra nikakvu ulogu ubrzanje do stotke 2-3 sekunde i prenatrpan info sistem na jednom mestu a bez analognih komandi. Jednostavno bih se osetio nesigurnim u voznji.

Ono sto mi je interesantno je cisto fenomenoloski, koliko znaci propaganda i medijska zadrska, jer danas sigurno vec postoje dizajnerski lepsi modeli a tehnoloski vrlo blizu, koji dolaze iz Kine (Evropa je skroz nekonkurentna i preksupa)

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, Lancia said:

Ne mogu da sudim o Tesli, nisam imao prilike da sednem za volan, ove testove sto sam gledao na netu, vidim da su id alje tehnoloski ispred ostalih, mada meni ne igra nikakvu ulogu ubrzanje do stotke 2-3 sekunde i prenatrpan info sistem na jednom mestu a bez analognih komandi. Jednostavno bih se osetio nesigurnim u voznji.

Ono sto mi je interesantno je cisto fenomenoloski, koliko znaci propaganda i medijska zadrska, jer danas sigurno vec postoje dizajnerski lepsi modeli a tehnoloski vrlo blizu, koji dolaze iz Kine (Evropa je skroz nekonkurentna i preksupa)

 

Nisam ni ja to vozio, niti ću, niti mi tako nešto treba a i realno nemam novca da to kupim. Nego je na forumu kružila priča da je Tesla đubre a Mask prevarant. Pa mi nije jasno kako iz godine u godinu vara sve više ljudi a niko da ga raskrinka. Kad ono jedan model Tesle tj. model Y bude najprodavaniji automobil u Evropi bilo EV ili ICE. Neverovatno koliko su ljudi "povodljivi", nemaju pojma i ne slušaju mišljenje "experata".

  • -1 1
Link to comment
4 minutes ago, Luther said:

 

Nisam ni ja to vozio, niti ću, niti mi tako nešto treba a i realno nemam novca da to kupim. Nego je na forumu kružila priča da je Tesla đubre a Mask prevarant. Pa mi nije jasno kako iz godine u godinu vara sve više ljudi a niko da ga raskrinka. Kad ono jedan model Tesle tj. model Y bude najprodavaniji automobil u Evropi bilo EV ili ICE. Neverovatno koliko su ljudi "povodljivi", nemaju pojma i ne slušaju mišljenje "experata".

:) kiselo grozdje. Ne verujem da iko ozbiljan spori da su trenutno tehnoloski superiorni, priznaje im to i konkurencija a to je valjda i najvazniji sraf u prodaji. Bice sigurno interesantno kako ce se sve odigravati, kad svi u Evropi poput Nemacke ukinu subvencije na kupovinu elektricnih vozila. Do sad je to bilo kreditiranje bogatih od strane siromasnih, sad izgleda dolazi na red da i normalan kupac sedne u buducnost, kako je vec cena el. energija doterana u red.

Izgleda ipak da je Tesla toliko u prednosti da sopstvenim pojeftinjenjem gura ostale da napokon izadje nesto prihvatljivo i za nas obicne smrtnike, sto je za svaku pohvalu.

  • +1 1
  • -1 1
Link to comment
32 minutes ago, Luther said:

 

Nego je na forumu kružila priča da je Tesla đubre a Mask prevarant. Pa mi nije jasno kako iz godine u godinu vara sve više ljudi a niko da ga raskrinka. Kad ono jedan model Tesle tj. model Y bude najprodavaniji automobil u Evropi bilo EV ili ICE. Neverovatno koliko su ljudi "povodljivi", nemaju pojma i ne slušaju mišljenje "experata".

Mislim da na ovom podforumu niko to nije tvrdio.

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, Peter Fan said:

Mislim da na ovom podforumu niko to nije tvrdio.

Mislim da je u pitanju bila vrednost akcija a ne sam proizvod, ako sam dobro ispratio. Ne mora da sam u pravu.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
7 minutes ago, Lancia said:

Mislim da je u pitanju bila vrednost akcija a ne sam proizvod, ako sam dobro ispratio. Ne mora da sam u pravu.

Plus laganje Maska u vezi nekih resenja(autonomna vožnja, pre svega), što ne znači da je Tesla djubre...

 

I više je bilo o tome na TW topicu nego ovde...

Edited by radisa
  • Hvala 1
Link to comment
30 minutes ago, Peter Fan said:

Mislim da na ovom podforumu niko to nije tvrdio.

 

Jasno sam napisao na forumu, a ti ako nisi pročešljaj šta se sve pisalo na pdf Twitter v2.0 - powered by Elon o Masku, Tesli itd. Uglavnom sve najgore. Pa mi nije jasno da li su to neki forumaši prosvetljeni i vide dalje i bolje od stotina hiljada ljudi koji kupuju Tesla automobile ili je nešto drugo u pitanju.

  • +1 1
Link to comment
29 minutes ago, Luther said:

neki forumaši prosvetljeni i vide dalje i bolje od stotina hiljada ljudi koji kupuju Tesla automobile ili je nešto drugo u pitanju.

I jedni i drugi su djelomice u pravu. Tesla automobili imaju odredjene prednosti u poredjenju sa konkurencijom i to je jedan od razloga zasto ljudi kupuju te aute. Ali, Musk jeste dokazani lazov u vezi tih auta, i firma namjerno prodaje nedovrsen proizvod i/ili namjerno dovodi musteriju u zabludu sa netacnim marketinskim informacija (kapacitet baterije, potrosnja, rad u zimskim uslovima, autonomnam voznja, itd).

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Peter Fan said:

I jedni i drugi su djelomice u pravu. Tesla automobili imaju odredjene prednosti u poredjenju sa konkurencijom i to je jedan od razloga zasto ljudi kupuju te aute. Ali, Musk jeste dokazani lazov u vezi tih auta, i firma namjerno prodaje nedovrsen proizvod i/ili namjerno dovodi musteriju u zabludu sa netacnim marketinskim informacija (kapacitet baterije, potrosnja, rad u zimskim uslovima, autonomnam voznja, itd).

 

Ako je to tako kao što kažeš, kako i zašto ljudi kupuju Tesline automobile u toj meri da jedan model bude najprodavaniji u Evropi u 2023. Ja da znam za neki, bilo koji proizvod, to što ti kažeš negativno za Teslu ne bi ga ni pogledao. Da li su ti ljudi debili to je moje osnovno pitanje. Ili te tvrdnje nisu tačne. Ili je možda i tačno ali je konkurencija još lošija po tim pitanjima pa je opet Tesla najbolji izbor.

Link to comment
3 hours ago, Lancia said:

i prenatrpan info sistem na jednom mestu a bez analognih komandi. Jednostavno bih se osetio nesigurnim u voznji.

Što dovoljno govori o kupcima i šta ih interesuje kod automobila

Quote

Ono sto mi je interesantno je cisto fenomenoloski, koliko znaci propaganda i medijska zadrska, jer danas sigurno vec postoje dizajnerski lepsi modeli a tehnoloski vrlo blizu, koji dolaze iz Kine (Evropa je skroz nekonkurentna i preksupa)

Nisu lepši, isti su, iste prednosti, iste mane, sa istim info sistemom i karaokama, što je danas veoma važno

Link to comment
3 minutes ago, Engineer said:

Što dovoljno govori o kupcima i šta ih interesuje kod automobila

Nisu lepši, isti su, iste prednosti, iste mane, sa istim info sistemom i karaokama, što je danas veoma važno

Pa nije isto, BYD je npr. prva kineska marka, koja je usla u evropski izbor za auto godine, o dizajnu necu, jer je to subjektivna ocena - ono sto je bitno da Kinezi brzo uce uce i jos brze prihvataju sugestije kupaca, znaci nije isti info sistem, postoje i analogne komande za najbitnije operacije.

Link to comment
37 minutes ago, Luther said:

 

Ako je to tako kao što kažeš, kako i zašto ljudi kupuju Tesline automobile u toj meri da jedan model bude najprodavaniji u Evropi u 2023. Ja da znam za neki, bilo koji proizvod, to što ti kažeš negativno za Teslu ne bi ga ni pogledao. Da li su ti ljudi debili to je moje osnovno pitanje. Ili te tvrdnje nisu tačne. Ili je možda i tačno ali je konkurencija još lošija po tim pitanjima pa je opet Tesla najbolji izbor.

Neki sigurno jesu, vecina nije dovoljno obavjestena, a neki svjesnu preuzimaju rizik.

 

Uz ono sto sam postavio na prethodnoj strani, i ove clanke sam vec bio kacio, tih procitaj pa prosudi:

 

https://www.reuters.com/investigates/special-report/tesla-batteries-range/

 

https://www.reuters.com/business/autos-transportation/tesla-cybertrucks-stiff-structure-sharp-design-raise-safety-concerns-experts-2023-12-08/

 

https://www.nytimes.com/2021/08/17/business/tesla-autopilot-accident.html

 

Povrh svega toga, Tesla aktivno radi na obezvrijdjivanju brenda jer snizava cijene i unitstava vrijednost polovnih automobila. Oni ljudi koje prave pare rentanjem autobila (sto implicirda da znaju vise od prosjecnog potrosaca, iako im je ekonomska racunica drugacija) to znaju veoma dobro:

 

Citing weak EV demand, Hertz said in a regulatory filing it would use the sale proceeds from off loading 20,000 EVs to purchase internal-combustion-engine cars.

Tesla stock fell 2.94%, and Hertz Global Holdings declined 4.28%.

The announcement marks a significant reversal for Hertz, which previously had a goal of electrifying one-quarter of its entire fleet by this year.

The filing said the company still plans to offer EVs, but it will focus on matching its vehicle supply with demand. Meanwhile, Hertz has had to grapple with higher repair costs for its electric vehicles, and Tesla's price cuts have hurt the value of its fleet.

Tesla and Hertz tumble as the car-rental company backs down from a big bet on EVs (yahoo.com)

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
48 minutes ago, Engineer said:

Što dovoljno govori o kupcima i šta ih interesuje kod automobila

 

Ovo. Smrt klasičnih grupa - gradski mini, limuzina, MPV na uštrb Crossovera i SUVa dovoljno govori o potrošačkim prioritetima danas. Takođe, drugo mesto vrlo lepo oslikava ekonomska kretanja Evrope - tik iza Y je najjeftiniji automobil na celom evropskom tržištu. Što se pojedinačnih brendova tiče, Tesla nije ni u prvih 10 npr.

 

Jedan vrlo objektivan pogled na budućnost EV, zanemarite thumbnail i clickbait naslov, čovek jako pošteno priča o plusevima i minusima - iako je IMHO deo o infrastrukturi mogao biti opširniji:

 

 

Link to comment

Moj problem sa Teslom je,između ostalog, što je po meni precenjena stvar. Prodaju se kao luksuzni automobili, a nije to nivo luksuza kao Audi, Mercedes, Lexus... Nisam vozio, mada planiram da rentiram kad bude prilika na jedno nedelju dana.
 

Ali sam se vozio u Uberima kao putnik i prosto to nije to. Previše jeftinjara osećaja pod prstima i plus što vrata kad se zatvore zvone kao kod Stojadina. Karaoke, light show i slične gluposti su mi mogle biti zanimljive možda sa 20 godina. 
 

A priča da se prodaje, mora da zato valja, mi je onako priglupa.  Kao da nikad hype i marketing nisu prodavali govno umotano u celofan. 
 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...