Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Sjajno, ocenjivanje automobila kao da se ocenjuje mobilni. Ovaj će imati hardver... i još ovaj softver... i zato je top 3, šta god.

 

OVO. Je test automobila:

 

 

Edited by zorglub
Link to comment
On 28.12.2022. at 19:48, Braća Strugacki said:

 

 

ni jedan model iz kine koja prozvodi ubedljivo najvise EV, mozda cak koliko i svu ostali zajedno. vozio sam se u mnogo modela. nekoliko prijatelja ima EV i piste od zadovoljstine. ne samo kvalitetom vozila, nego i servisom, tackama gde ti kao u pit-stipu besplatno promene bateriju za par minuta itd. 

 

ja nemam kola i ne interestujem se generalno, ali posto se industrija razvija burno, otvorio video da vidim sta nas ceka i samo se iznervirao koliko glup video (ne samo zbog odsustva vozila iz znacajnog segmenta, nego i ovo sto je pokazao ni na sta ne lici . idem nazad da mu lupim minus :mad:

Link to comment
On 31.12.2022. at 11:54, bracad said:

Ja imam Teslu (model Y)... nije istina. Pitaj sta te zanima

 

Ako možeš da im zacepis usta, na drustvu poseban topik o masku, tviteru, tesli, uglavnom pljuvacina. Dobrodosao si da nam kazes nesto iz licnog iskustva o utiscima o kolima. 

 

I odmah da ti odrukam :D, @Weenie Poohje najglasniji :lolol::wub: (I love you dude) .... A posle njega ide drug mraki 

 

 

obavezno im navedi i neke mane, dobice srcku od pozitivnosti. A ako jos imas i tviter (!), utisci od pre i posle preuzimanja su vise nego dobrodosli. 

https://parapsihopatologija.com/forums/topic/22038-twitter-v20-powered-by-elon/page/112/#comments

 

Edited by mustang
  • Wub 1
Link to comment
On 8.1.2023. at 5:20, mustang said:

 

Ako možeš da im zacepis usta, na drustvu poseban topik o masku, tviteru, tesli, uglavnom pljuvacina. Dobrodosao si da nam kazes nesto iz licnog iskustva o utiscima o kolima. 

 

I odmah da ti odrukam :D, @Weenie Poohje najglasniji :lolol::wub: (I love you dude) .... A posle njega ide drug mraki 

 

 

obavezno im navedi i neke mane, dobice srcku od pozitivnosti. A ako jos imas i tviter (!), utisci od pre i posle preuzimanja su vise nego dobrodosli. 

https://parapsihopatologija.com/forums/topic/22038-twitter-v20-powered-by-elon/page/112/#comments

 

Teslu sam preuzeo u avgustu i od tada smo ja i zena ubili nekih 14.000 km. Voziti Teslu je drugacije iskustvo nego obican automobil, sve je nekako "lakse".

Potrosnja - ovo sve zanima pa ajde da napisem prvo o ovome. Vrlo je nezahvalno reci koliko se trosi, sve zavisi od vremenskih uslova i nacina voznje. Ono sto sam primetio da Tesla definitivno nisu kola za zimske uslove, zna da trosi i dvaput vise nego pri temperaturi od 15 stepeni. Zimi najvise trosi zagrevanje baterije i klima, naravno. Ono sto mi smeta je da regenerativno kocenje ne funkcionise pri hladnoj bateriji, u USA su uveli da kola koriste kocnicu u tim uslovima ali ne i u Evropi. U svakom slucaju, 160W/km je nekako standard, ja sam uspevao da trosim i ispod 100, ali i preko 250 kada je hladno. Kola punimo iskljucivo kuci, posto imamo obacun struje po satu lako je podesiti da se kola pune onim satima kad je struja najjeftinija. To i nije bilo bas najlakse u danima kad je struja (na Zapadu) bila paprena, cak smo punili i na SC kada je cena bila niza tamo.

Komfort - obicno kazem ovo su prva kola gde bih radije sedeo pozadi nego napred. Sva sedista su jako udobna, pozadi ima mesta za svakog (ja sam 190 pa sedim sa ispruzenim nogama). Najvise tome pridodaje veliki panoramski krov koji je milina. Sva sedista su sa grejanjem (neki "jaci" modeli imaju i hladjenje, *ahem* Plaid *ahem). Bagaz je ogroman, moze dosta da se stavi u kola ako i to nije dovoljno ima mesta ispod bagaza pa i napred. Obicno su meni kablovi i ostale sitnice u bagazu ispod svega.

Multimedija - ekran je ono sto svima bode oci u Tesli, ali ja sam se vrlo lako navikao i napravio precice na ekranu za stvari koje najvise koristim. U meni ulazim poretko ako mi treba neka funkcija koju ne koristim cesto. Vrlo je "user friendly" i posle pr nedelja znas gde se sve nalazi. Ono sto treba naglasiti da se karte ne update-uju cesto, informacije o saobracaju su super (potreban preminum connectivity, ca 10E mesecno).

Voznja - generalno kola su OK u voznji, ono sto se primecuje je da su kola dosta "cvrsca" nego obicna, amortizeri su mozda najgora stvar na Tesli (Performance i Plaid imaju "air suspension"), ako je put los moze da se oseti svaka rupa na putu. Autopilot funkcionise odlicno, imao sam par "ghost braking" situacija uglavno na delovima puta gde su trake 2+1 pa prelazi u 1+2. Tu zna Tesla da se "zaglupi" ali nista strasno. Jedva cekam put u Srbiju i "voznju" od 2000km na autopilotu; uzivanje.

Generalno, mislim da je Tesla model Y jeftina u odnosu na ostale u svojoj klasi. ESUV kostaju preko 100.000 evra a oni koji su jeftiniji su losiji od Tesle, tako je je Tesla najbolja "bang for the buck" automobil po meni. Citao sam po portalima u Srbiji podosta negativnih clanaka u Tesli i elekticnim automobilima, ali sta da kazem.... hejteri ce da mrze kako god okrenes. Najlakse je kritikovati i pljuvati.

  • +1 4
  • Hvala 4
Link to comment

@bracad

 

ako već teslina mreža za punjenje nije faktor gde vidiš velike tesline prednosti u odnosu na kiu ev6 i hyundai ioniq 5? zanima me informativno, poštujem teslina vozila ali ne bih rekao da ovi suviše zaostaju, ako uopšte 

Link to comment

Što nisu držali odstojanje?

 

Mislim, nikad nije kriv onaj koji zakoči, nego onaj koji nalet, zar ne? Na stranu što jeste besmileno zakočilo, da se ne lažemo....

  • +1 2
Link to comment

možda vozač nije imao nalepnicu pozadi koja upozorava ostale učesnike u saobraćaju da testira beta verziju softvera

 

svašta je moguće, još uvek nemamo dovoljno informacija

Link to comment
21 minutes ago, radisa said:

Što nisu držali odstojanje?

 

Mislim, nikad nije kriv onaj koji zakoči, nego onaj koji nalet, zar ne? Na stranu što jeste besmileno zakočilo, da se ne lažemo....


ovo nije istina, to je zabluda.
postoje slucajevi (kao sto je ovaj), u kojima je odgovoran prvi.

 

u nasem zakonu:

 

"Vozač ne sme naglo da menja način vožnje, osim u slučaju izbegavanja neposredne opasnosti. Vozač ne sme da započne bilo koju radnju vozilom u saobraćaju na putu (uključivanje u saobraćaj, promenu saobraćajne trake, prestrojavanje, skretanje, polukružno okretanje, obilaženje, preticanje, vožnja unazad, isključenje iz saobraćaja, zaustavljanje, parkiranje i dr.) pre nego što se uveri da radnju može da izvrši na bezbedan i propisan način."

 

“Vozač ne sme naglo da uspori vozilo, osim u slučaju izbegavanja neposredne opasnosti. Vozač koji znatno usporava vozilo dužan je da to učini na način kojim neće ugroziti, odnosno ometati vozače koji se kreću iza njega.”

 

"Vozač je dužan da brzinu kretanja vozila prilagodi osobinama i stanju puta, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, gustini saobraćaja i drugim saobraćajnim uslovima, tako da vozilo može blagovremeno da zaustavi pred svakom preprekom koju pod datim okolnostima može da vidi ili ima razloga da predvidi, odnosno da vozilom upravlja na način kojim ne ugrožava bezbednost saobraćaja.“

 

 

 

 

 

 

 

 

  • +1 5
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...