Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

32 minutes ago, radisa said:

Što nisu držali odstojanje?

 

Mislim, nikad nije kriv onaj koji zakoči, nego onaj koji nalet, zar ne? Na stranu što jeste besmileno zakočilo, da se ne lažemo....

 

ja se nadam da je npr. ovaj makar malo kriv

 

 

Link to comment
8 minutes ago, Djuro said:


ovo nije istina, to je zabluda.
postoje slucajevi (kao sto je ovaj), u kojima je odgovoran prvi.

 

u nasem zakonu:

 

"Vozač ne sme naglo da menja način vožnje, osim u slučaju izbegavanja neposredne opasnosti. Vozač ne sme da započne bilo koju radnju vozilom u saobraćaju na putu (uključivanje u saobraćaj, promenu saobraćajne trake, prestrojavanje, skretanje, polukružno okretanje, obilaženje, preticanje, vožnja unazad, isključenje iz saobraćaja, zaustavljanje, parkiranje i dr.) pre nego što se uveri da radnju može da izvrši na bezbedan i propisan način."

 

“Vozač ne sme naglo da uspori vozilo, osim u slučaju izbegavanja neposredne opasnosti. Vozač koji znatno usporava vozilo dužan je da to učini na način kojim neće ugroziti, odnosno ometati vozače koji se kreću iza njega.”

 

"Vozač je dužan da brzinu kretanja vozila prilagodi osobinama i stanju puta, vidljivosti, preglednosti, atmosferskim prilikama, stanju vozila i tereta, gustini saobraćaja i drugim saobraćajnim uslovima, tako da vozilo može blagovremeno da zaustavi pred svakom preprekom koju pod datim okolnostima može da vidi ili ima razloga da predvidi, odnosno da vozilom upravlja na način kojim ne ugrožava bezbednost saobraćaja.“

 

 

 

 

 

 

 

 

Znam ja za ovo, ali u praksi je drugačije.... Policija će u 99,9% slučajeva onog iza proglasiti za krivog...

 

Prvi tvrdi da mu je izleteo veliki pas ispred (milsim, kad nema snimka)... Kako ćeš dokazati da nije?

 

Ovaj na snimku može da tvrdi da je izletela o nešto što se ne vidi na snimku... Dokaži da nije...

Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Znam ja za ovo, ali u praksi je drugačije.... Policija će u 99,9% slučajeva onog iza proglasiti za krivog...

 

Prvi tvrdi da mu je izleteo veliki pas ispred (milsim, kad nema snimka)... Kako ćeš dokazati da nije?

 

Ovaj na snimku može da tvrdi da je izletela o nešto što se ne vidi na snimku... Dokaži da nije...


u normalnoj zemlji - nece. (srbija nije normalna zemlja)

 

ovde gore je jasno ko dan. tu ce ovaj prvi morati da dokazuje da mu se nesto desilo - i dalje ce biti odgovoran.

 

u EU gotovo svaki kamion ima dash cam. U slucaju da mu neki auto zakoci na auto putu, kako bi ga “naucio pameti” (omiljeni sport u srbiji), policija pokrece krivicni postupak protiv vozaca automobila.

Link to comment

Nisam ljubitelj Tesla vozila. Deluju mi kao plasticne kante, i spolja i unutra.

 

Ali, svaki pokusaj napretka hekteri docekaju na "noz". Kao da nikada ranije, pre autonomne voznje, nije bilo sudara. Nikada se nije desilo da neka budala stane gde ne treba.

 

Pre nekih 30 godina sam bio na jednoj svadbi. Ide kolona i kum i mladozenja, inace jako vole da pecaju, stanu na sred mosta da naprave foru i kao zabace udicu.

Rezultat 7-8 kola iz svadbarske polone je imalo udes.

Zakljucak, ljudi (pogotovo ako su pecarosi) ne trebaju da se zene :)

  • Haha 1
Link to comment

 

Ja sam sa dizel hamerom iz '96 prolazila ovako duboko....

 

A stala sa drugom u sred bare sa njegovim dodzom :lolol:...hteo neke devojke da sarmira. Mislio da ce mu zalet pomoci hahahhaah

 

Edited by mustang
Link to comment
On 16.1.2023. at 12:28, x500 said:

Nisam ljubitelj Tesla vozila. Deluju mi kao plasticne kante, i spolja i unutra.

 

Ali, svaki pokusaj napretka hekteri docekaju na "noz". Kao da nikada ranije, pre autonomne voznje, nije bilo sudara. Nikada se nije desilo da neka budala stane gde ne treba.

 

nemam ništa ni protiv ideje ni protiv napretka, samo smatram da elon svoj software koji je još uvek u beta verziji predstavlja i promoviše jako neodgovorno jer mu od toga u velikoj meri zavisi stock value, što je i sam priznao. bez toga su samo još jedan proizvođač automobila, daleko od najvećeg.

 

ne bih rekao da je tesla u tom pogledu daleko ispred drugih, samo su ubedljivo najneodgovorniji. što mi moram priznati smeta pošto pričamo o ljudskim životima.

Edited by Pokojni Ruxin
  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, mustang said:
Ja sam sa dizel hamerom iz '96 prolazila ovako duboko....

 

A stala sa drugom u sred bare sa njegovim dodzom :lolol:...hteo neke devojke da sarmira. Mislio da ce mu zalet pomoci hahahhaah

 

to je zato sto si vozila dizel. jos ako je imao onaj odzak mogla si da teras jos dublje. dizel radi dok ne povuce vodu umesto vazduha, zato im se i stavljaju te surle.

drugarev dodz je, verovatno, bio benzinac koji koristi dosta struje da bi radio. dovoljno je bilo da ze pokvasio neki od kljucnih sistema i benzinac je stao. struja i voda ne idu zajedno.

 

aj da budem rahoznao, sta si terala: H1 ili H2?

Link to comment
7 hours ago, Pokojni Ruxin said:

 

 

 

ne bih rekao da je tesla u tom pogledu daleko ispred drugih, samo su ubedljivo najneodgovorniji. što mi moram priznati smeta pošto pričamo o ljudskim životima.

Nekad su za testiranje ozbiljnih stvari u autoindustriji, pre puštanja na tržište, prolazile godine i znao se razvojni put, kako se nešto testira, koji su koraci i u kojoj godini će to biti u konačici stavljeno na nove modele, ako bude sve u redu... Sada se prvo stavi na auto, a korisnici su beta testeri... Prosto, trka za parama, profitom i da se bude prvi je odnela prevagu nad inženjerskom strukom i praćenjem nekih normi i standarda u razvoju...

 

A nije samo tako u autoindustriji, ima toga svugde...

 

 

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, foto said:

to je zato sto si vozila dizel. jos ako je imao onaj odzak mogla si da teras jos dublje. dizel radi dok ne povuce vodu umesto vazduha, zato im se i stavljaju te surle.

drugarev dodz je, verovatno, bio benzinac koji koristi dosta struje da bi radio. dovoljno je bilo da ze pokvasio neki od kljucnih sistema i benzinac je stao. struja i voda ne idu zajedno.

 

aj da budem rahoznao, sta si terala: H1 ili H2?

 

Diesel, H1. Od pumpe do pumpe 

Da, da, dok god u odzak ne udje voda mozes da vozis. Ja sam ga vozila malo iznad haube pod vodom. 

Za zimu je idealan bio. Najvise sam volela kad vide plavusu sa repicem iza, kako beze odjednom i sklanjaju se :lolol: . Brisan put ispred mene. 

Za divljinu je odlicno vozilo. Super je bio preko brda, gore, dole, a ivicnjak u gradu ne oseti. One devojcice od hamera posle ovog poslednjeg mohikanca, ne racunam u hummer vozilo. 

Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Nekad su za testiranje ozbiljnih stvari u autoindustriji, pre puštanja na tržište, prolazile godine i znao se razvojni put, kako se nešto testira, koji su koraci i u kojoj godini će to biti u konačici stavljeno na nove modele, ako bude sve u redu... Sada se prvo stavi na auto, a korisnici su beta testeri... Prosto, trka za parama, profitom i da se bude prvi je odnela prevagu nad inženjerskom strukom i praćenjem nekih normi i standarda u razvoju...

 

A nije samo tako u autoindustriji, ima toga svugde...

 

 

 

Na vozacu je da uvek bude na oprezu. Ja dok hiljadu jos testova ne bude bilo necu razmisljati da uzimam autopilot vozilo. Vecina nas ima vec line assist i cruise control koji u kombinaciji, cini 50% autopilotom, samo budala moze da zaspi i da ne obraca paznju na drum. 

 

Softver je najmanje bitan za nas sto se bezbednosti trenutno tice. Ko hoce da isprobava mora apsolutno biti na oprezu. I hvala svima njima sto to rade da bih jednog dana svi mi uzivali i manje se stresirali u voznji.

Link to comment
1 hour ago, mustang said:

 

Na vozacu je da uvek bude na oprezu. Ja dok hiljadu jos testova ne bude bilo necu razmisljati da uzimam autopilot vozilo. Vecina nas ima vec line assist i cruise control koji u kombinaciji, cini 50% autopilotom, samo budala moze da zaspi i da ne obraca paznju na drum. 

 

Softver je najmanje bitan za nas sto se bezbednosti trenutno tice. Ko hoce da isprobava mora apsolutno biti na oprezu. I hvala svima njima sto to rade da bih jednog dana svi mi uzivali i manje se stresirali u voznji.

To se neradi u live saobraćaju... Sa ljudima koji "treba da su na oprezu"...

Link to comment

Prica o sveopstoj zameni SUS automobila eektricnim, pa bili i самовозећи je zamena teza, bacanje prasine u oci, pokusaj da se sacuva status quo, netaknut, sa sve komforom i umirivanjem savesti da se, eto, nesto ipak preduzelo: desetine, stotine miliona limenih kanti pokretanih elektrikom koji ce da zamene desetine miliona istih takvih kanti samo na struju, ostace ipak - desetine, stotine miliona limenih kanti.

Sa svim pogubnim uticajima na stanje i razvoj infrastrukture, mentaliteta, kulture...

Dobitak, inace problematican, u smanjenju zagadjenja je zanemarljiv, na stranu dodatna zagadjenja koja ce da nastanu proizvodnjom vozila na struju...

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, radisa said:

To se neradi u live saobraćaju... Sa ljudima koji "treba da su na oprezu"...

 

Ne razumem? 

Mi non-stop preko vozaca testiramo vozila. Ma koliko je neko vozilo sigruno, u saobracaju se ipak pokaze. Zato stalno imamo recalls. 

Zar to nije na neki najbazicniji nacin slicno? Samo sto je ovo mehanicko i ne mozes da utices (kocnice otkazu, gas papucica ubrzava) a na softver ipak mozes (preuzmes kontrolu)? 

 

 

 

Edited by mustang
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...