Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

¿Cuánto se alejan de su homologación 36 coches eléctricos a 130 km/h?

Posición Coche AutonomíaWLTP (km) Autonomía real (km) Pérdida
1 Mercedes EQS 450+ 4MATIC 785 482 38,6%
2 BMW iX xDrive50 630 434 31,1%
3 Genesis Electrified G80 520 427 17,9%
4 Mercedes EQE 350+ 660 423 35,9%
5 Polestar 2 LR (Single Motor) 542 374 31,0%
6 Audi e-tron GT RS 487 367 24,6%
7 Tesla Model 3 602 363 39,7%
8 Volkswagen ID.5 Pro Performance 520 340 34,6%
9 Ford Mustang Mach-E GT 500 337 32,6%
10 Porsche Taycan Turbo S 468 336 28,2%
11 Hyundai Kona electric 484 336 30,6%
12 Volkswagen ID.4 GTX 480 332 30,8%
13 Genesis GV60 Dual Motor 466 330 29,2%
14 Volkswagen ID.4 Pro RWD 520 328 36,9%
15 Audi Q4 e-tron 40 520 326 37,3%
16 Skoda Enyaq 80 510 318 37,6%
17 Kia EV6 528 305 42,2%
18 Tesla Model Y Long Range 533 304 43,0%
19 BMW i4 M50 510 299 41,4%
20 Renault Zoe EV50 377 292 22,5%
21 Hyundai Ioniq 5 AWD 454 290 36,1%
22 KIA e-Soul 64 kWh 452 280 38,1%
23 Mercedes EQV 300 349 273 21,8%
24 Renault Megane EV60 220 450 268 40,4%
25 Hyundai Ioniq 5 RWD 507 261 48,5%
26 Polestar 2 Long Range (Dual Motor) 482 258 46,5%
27 Opel Zafira e-Life 330 250 24,2%
28 Volvo XC40 Recharge P6 425 227 46,6%
29 CUPRA Born 58 kWh 362 226 37,6%
30 Mercedes EQA 250 426 222 47,9%
31 Volkswagen ID.3 Pro 58 kWh 426 216 49,3%
32 Mercedes EQB 350 423 200 52,7%
33 Opel Combo e-Life 280 171 38,9%
34 Peugeot e-Rifter 280 164 41,4%
35 Honda e 222 153 31,1%
36 Mazda MX-30 200 140 30,0%

 

 

 
  • +1 1
Link to comment

Od EQA pa na nize bikvalno ne bi mogao da uradim NS-BG-NS bez dopune...

 

A sa svim bi mora dva puta da dopunjavam na putu od 700+km (recimo to mi je svaki put do mora)... meni ovo nedeluje  previse upotrebljivo za medjugradsku vožnju... pokusavam da zamislim Turčina koji kreće iz nekog Nemačkog grada do Turske... Koliko bi on puta trebao da dopunjava? Na svakih 3 sata voznje sat vremena punjenja?

  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, radisa said:

Od EQA pa na nize bikvalno ne bi mogao da uradim NS-BG-NS bez dopune...

 

A sa svim bi mora dva puta da dopunjavam na putu od 700+km (recimo to mi je svaki put do mora)... meni ovo nedeluje  previse upotrebljivo za medjugradsku vožnju... pokusavam da zamislim Turčina koji kreće iz nekog Nemačkog grada do Turske... Koliko bi on puta trebao da dopunjava? Na svakih 3 sata voznje sat vremena punjenja?

Prica mi drugar da ce morati u Austriji sad da uzme sluzbeni auto na struju, do sad mu je dizel Pasat radio posao i do Beograda. Kolege s posla koji su vec uzeli, popizdeli skroz, ne radi im posao ni za okolinu Beca.

Ja sa ovom Mazdom ne bih mogao ni do aerodroma i nazad :D

  • +1 1
Link to comment

Menij koncept struja po gradu, benzin na otvorenom mnogo boljii po milion parametara... Cak je mislim to ekoloski i najbolje...

 

Dok Tojota ne napravi svoje pumpe sa hidrogenom po celom svetu, pa da bude bas ekoloski full... :)

  • +1 1
Link to comment

Dobro jutro, džezeri :laugh:

 

Nisam protiv ev, ali je sve nekako krenulo navrat-nanos, bez ikakvog plana i proračuna. Briselski birokratski paraziti, menadžeri koji misle da 9 žena mogu roditi jedno dete za 1 mesec, očekuju da tehnološki napredak isprati njihove plave i crvene linije u vremenu.

Baš kao što su u ime ekologije praktično ubili mini klasu automobila, onu koja po najprostijoj seljačkoj logici najmanje donosi zagađenju, tako što su od proizvođača upravo za tu kategoriju postavili najstrožije standarde, zahtevajući otprilike 20% smanjenja CO2 i finih čestica sa svakom novom generacijom motora.

Koje su posledice zagađenja usled novih procesa proizvodnje i odlaganja, da li su automobili uopšte primarni problem za rešavati, odakle el. energija dolazi, da li će je biti dovoljno i da li je infrastruktura uopšte izvodljiva nije čak ni naknadna misao, time neka se bave kolege koje zahvata mandat nakon 2035.

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, zorglub said:

Dobro jutro, džezeri :laugh:

 

Nisam protiv ev, ali je sve nekako krenulo navrat-nanos, bez ikakvog plana i proračuna. Briselski birokratski paraziti, menadžeri koji misle da 9 žena mogu roditi jedno dete za 1 mesec, očekuju da tehnološki napredak isprati njihove plave i crvene linije u vremenu.

Baš kao što su u ime ekologije praktično ubili mini klasu automobila, onu koja po najprostijoj seljačkoj logici najmanje donosi zagađenju, tako što su od proizvođača upravo za tu kategoriju postavili najstrožije standarde, zahtevajući otprilike 20% smanjenja CO2 i finih čestica sa svakom novom generacijom motora.

Koje su posledice zagađenja usled novih procesa proizvodnje i odlaganja, da li su automobili uopšte primarni problem za rešavati, odakle el. energija dolazi, da li će je biti dovoljno i da li je infrastruktura uopšte izvodljiva nije čak ni naknadna misao, time neka se bave kolege koje zahvata mandat nakon 2035.

Iz ugla nezainteresovanog za kupovinu EV, meni je interesantan lom u automobilskoj industriji, s obzirom na to da maltene svi imaju razlicita predvidjanja buducnosti, da ce verovatno neki brendovi planski nestati, poput SEAT-a, a zamenice ga CUPRA, bice zanimljivo gledati i da li ce nametnuta SUV filozofija opstati pod pritiskom ustede, da li ce nametnute skupe tehnoloske prce zaziveti i na sirotinjskim trzistima i da li ce se napokon ostvariti i smela predvidjanja, da ce automobil postati luksuz i predmet iznajmljivanja shodno potrebama i sposobnostima, sto bi zvanicno znacilo i kraj vlasnistva i nekadasnjeg simbola slobode. Bla-bla...   

Link to comment
4 minutes ago, Lezilebovich said:

 

Cvrc, jedan Citroen DS je u svoje vreme imao 12.000 narudzbina :) a i nece Evropa dozvoliti nista tako jeftino na svom trzistu.

Link to comment

Očekivalo se u javnosti da se Toyota, nakon promene CEO (nedavno) eventualno oglasi o promeni strategije u vezi sa elektrifikacijom svog programa i izjasnili su se: masovnog prelaska na EV sa pogonom na baterije kod Tojote neće biti. Ostaju privrženi razvoju svih vrsta pogona, naravno i razvoju EV sa gorivim ćelijama.

Nedavni podatak o godišnjoj prodaji Toyote Mirai u USA, ako me pamćenje služi (a svakako se može proveriti) od oko 2.000 primeraka, gde se najveći broj, zbog neophodne infrastrukture prodaje u CAL za sada ne govori u prilog masovnijeg prihvatanja ove tehnologije.

 Toyota Mirai Sales Figures | US Car Sales Figure (carfigures.com)

Link to comment
12 hours ago, Lancia said:

Prica mi drugar da ce morati u Austriji sad da uzme sluzbeni auto na struju, do sad mu je dizel Pasat radio posao i do Beograda. Kolege s posla koji su vec uzeli, popizdeli skroz, ne radi im posao ni za okolinu Beca.

Ja sa ovom Mazdom ne bih mogao ni do aerodroma i nazad :D

U tu Mazdu verovatno ne bi mogao ni da sedneš.

Ne znam koja je nužda naterala Mazdu da napravi taj automobil? Pretpostavljam da je jedino upotrebljiv za zezanje, a proslavili su se i idiotskim rešenjem zadnjih vrata i smeštanja na zadnju klupu.

Link to comment
9 minutes ago, Ras said:

U tu Mazdu verovatno ne bi mogao ni da sedneš.

Ne znam koja je nužda naterala Mazdu da napravi taj automobil? Pretpostavljam da je jedino upotrebljiv za zezanje, a proslavili su se i idiotskim rešenjem zadnjih vrata i smeštanja na zadnju klupu.

Valjda moraju da zadovolje koeficijent o zagadjivanju okoline, koji svaki proizvodjac ima, svojevremeno je FIAT kupovao od Tesle kvote, sad su mirni jer su se ponderisali sa Francuzima u okviru Stellantisa.

 

Edited by Lancia
  • +1 1
Link to comment

Iskreno, nije samo zato što sam Toyota fan, ali ja bih jako voleo da uspeju da proguraju hidrogenski motor... Nema zagađenja, nema ništa, jedina jebada je skladištenje(hidrogen je nestabilan) i infrastruktura za točenje...

 

Ovo sa električim automobilina, ukoliko uskoro ne dođe do nekog velikog prodboja oko odnosa dužina vožnje/dužina punjenja je potpuno besmisleno...

Link to comment
11 hours ago, zorglub said:

Dobro jutro, džezeri :laugh:

 

Nisam protiv ev, ali je sve nekako krenulo navrat-nanos, bez ikakvog plana i proračuna. Briselski birokratski paraziti, menadžeri koji misle da 9 žena mogu roditi jedno dete za 1 mesec, očekuju da tehnološki napredak isprati njihove plave i crvene linije u vremenu.

Baš kao što su u ime ekologije praktično ubili mini klasu automobila, onu koja po najprostijoj seljačkoj logici najmanje donosi zagađenju, tako što su od proizvođača upravo za tu kategoriju postavili najstrožije standarde, zahtevajući otprilike 20% smanjenja CO2 i finih čestica sa svakom novom generacijom motora.

Koje su posledice zagađenja usled novih procesa proizvodnje i odlaganja, da li su automobili uopšte primarni problem za rešavati, odakle el. energija dolazi, da li će je biti dovoljno i da li je infrastruktura uopšte izvodljiva nije čak ni naknadna misao, time neka se bave kolege koje zahvata mandat nakon 2035.

 

Fascinira me odvaljenost od života te ekipe. Sve pokušavam da racionalizujem odluke činjenicom sa oni znaju nešto što mi živalj ne ali svaka njihova sledeća odluka me razuveri. 

Link to comment
On 24. 4. 2023. at 11:33, radisa said:

Iskreno, nije samo zato što sam Toyota fan, ali ja bih jako voleo da uspeju da proguraju hidrogenski motor... Nema zagađenja, nema ništa, jedina jebada je skladištenje(hidrogen je nestabilan) i infrastruktura za točenje...

 

Ovo sa električim automobilina, ukoliko uskoro ne dođe do nekog velikog prodboja oko odnosa dužina vožnje/dužina punjenja je potpuno besmisleno...

 

Problemi skladištenja i točenja su rešeni, a ostaje težak problem infrastrukture, čiji bi razvoj morao da bude strateška odluka EU/SAD... što za sada ne izgleda izvesno.

Link to comment
On 24.4.2023. at 11:33, radisa said:

Iskreno, nije samo zato što sam Toyota fan, ali ja bih jako voleo da uspeju da proguraju hidrogenski motor... Nema zagađenja, nema ništa, jedina jebada je skladištenje(hidrogen je nestabilan) i infrastruktura za točenje...

 

Vodonični.

 

Jebada je i to što su mnogo neefikasniji kad se uzme u obzir koliko se energije potroši za proizvodnju tog vodonika i što je otvaranje pumpi za električne automobile na vodonik daleko skuplje od otvaranja mesta za punjenje električnih automobila na baterije.


BEV = Battery Electric Vehicle (električni auto na baterije)

FCEV = Fuel Cell Electric Vehicle (električni auto na vodonične gorivne ćelije)

 

QyJWYRO.jpg

 

baKYX0C.jpg

 

Izvori:

Spoiler

 

 

 

 

 

Edited by vememah
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...