Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Iznenado me je oblik tog automobila, ali ne verujem da su naslepo plasirali proizvod. Inače kapa dole za Hyundai/KIA vozila u EV segmentu: izdvajaju se izgledom, a izgleda da su više nego dobro ovladali tehnologijom i sve to nude po cenama obično povoljnijim od konkurencije. 

 

Pre neki dan sam na ulici po prvi put video i Ioniq 5.

 

 

EDIT: Takođe, slučajno sam pre par meseci naleteo na video Matt Watsona (Carwow) u kojem predstavlja MG električna vozila, a onda tek što je prošlo dan-dva video automobil i na ulici.

 

MG Motor Srbija

Edited by Ras
Link to comment

@bracad neprijatno ti uredan komsiluk, taman se uklopila Tesla u ambijent, kod mene bi pasovao samo neki prasnjavi Landcruiser od 20-30 leta. 

Sasrecom ga ganjao, napisi posle neki utisak.

Edited by Lancia
  • Haha 2
Link to comment
3 hours ago, bracad said:

Stigla Tesla. Očekivao Teslu iz Kine,poslali Teslu iz Nemačke.... prvi utisci fenomenalni ali to je sa svakim novim automobilom. Neverovatno se lako kreće, vrlo je "kompaktna" za automobil te veličine. Malo je čvršća na amortizerima ali nimalo nije neudobno. 

Skickat från min SM-G990B via Tapatalk


 

Nemoj samo po vrucinama da ga punis :tongue:

 

Salu na stranu, daj napisi utiske i potrosnju nakon 3-4km. Takodje, jesi li kupio i punjac?

Link to comment

Kao sto rekoh prvi utisci su odlicni. Vrlo je lako navici se na voznju sa jednom pedalom. Svi pricaju o tome kako Tesla ubrzava; jeste, stvarno je odlican osecaj, 0-100 za ispod 5 sekundi, ali isto tako i usporava; cim se digne noga sa gas pedale usporava vrlo brzo. Sva energija iz tockova se koristi za punjenje baterije; malo po malo ali nije neznacajno. Punjac imam kuci, povezao na trofaznu struju tako da puni 11kWh po satu, sasvim dovoljno. Posto sam presao na obracunavanje struje po satu, nocu je vrlo jeftino i podesio sam da se puni od ponoci do nekih 4-5 ujutru.

Mnogi misle da jednostavnost dizajna unutra je nekako sterlian, meni odgovara. Sve se kontrolise preko tableta, cak mi uopste ne nedostaje displej ispred volana ili HUD. Razlika u skretanjima u odnosu na obicna kola je isto znacajna. Volan je malo "tezi" u odnosu na obicna kola ali reaguje odmah. Znaci, "hoces levo sad odmah? nema problema! desno, bas sad? ok". Kola jesu visa u odnosu na model 3 i obicne sedane ali uopste se ne oseca tako.

Ovo su prva kola (ako uopste moze da se kaze da su kola, vise je kompjuter na tockovima) gde bih radije da sedim pozadi nego napred. Pre svega, ima mnogo mesta pozadi, ja sam 190 i mogu da ispruzim noge skroz posto nema nicega ispod sedista. A i vise se uziva u panorami nego sto je to ako se sedinapred. Mesta za prtljag ima mnogooo. Ceo prtljaznik pa i ispod njega i napred.

Autupilot je odlican, jedva cekam malo duza putovanja. Isprobao sam nesto malo po autoputu i radi odlicno. Kola sama ubrzavaju i usporavaju, jednim "klikom" se podesava odstojanje u odnosu na kola napred. U opcijama moze da se podesi i offset brzine (npr ako je 100 moze da se stavi procentualno ili fixno preko te brzine). Tesla ipak trazi da se drze ruka na volanu i trazi da svakih 15-20 sekundi se pomeri volan, cisto da reaguje da je vozac budan. Nemam FSD i ne planiram da narucim, cena je oko 7000 evra a i radije bih sam da vozim, autopilot je sasvim dovoljan. Testirao sam cak i na manjem putu i opet radi bez problema, sve dok nisam naisao na krivinu od skoro 90 stepeni a ogranicenje je bilo 70. Tu se autopilot iskljucio i Tesla je prijavila da put nije bezbedan za autopilot.

Senzori registruju sve. Automobile, kamione, pesake, bicikliste, pa cak i kante za smece koje stoje pored puta. Pri parkiranju pokazuje cak i blizinu objekata u centimetrima. Pri voznji u rikverc, ogledala sa strane se tiltuju nanize da moze da se vidi ivicnjak. Mala zamerka je da je retrovizor vrlo mali i ne vidi se sve pozadi za vreme voznje, ali zato kamere je vrlo lako upaliti. I da, kamere se pale svaki put kad se da zmigavac.

To su prve impresije, ako vas jos stosta zanima samo pitajte.

  • +1 2
  • Hvala 3
Link to comment

@bracad da li si razmisljao da ugradis solarne panele? 

 

I onda me pametnjakovici podjebavaju za teslu na stocks i crypto...

 

Cestitke za Teslu! 

 

Odlučila sam da teslu imam, mora SUV, kada se FSB bude standardizovao, da vise ne moram ni volan da pipnem. Ne mora tesla al bilo sta što samo moze da vozi. Kinezi su vec izbacili na ulice svoj taksi...al njih ne bih kupila. 

 

Do tada cu, iz ekoloskih razloga (manje zagadjenje i bolje uredjena proizvodnja u odnosu na elektricne automobile i njihove delove) da cepam na gorivo, jer od 2035, nema vise na gorivo automobili da se prodaju u kaliforniji.  

 

A zelja mi je da ne moram vise da taknem volan.

Muz ne vozi, tako da sve ja moram da obavljam. A vozim od 18te tj od 16te. Ne mogu vise. Mrzim, mrzim,mrzim da vozim i svi su spori po putevima. Moram da ukljucim cruise i line assist da se kontrolisem. I'm done.

Edited by mustang
Link to comment
1 hour ago, bags said:

Srecno. Mudra odluka s obzirom da imas kucu.

 

Ajd okaci neki realan domet kad budes isao na neki duzi put...

 

 

 

Domet zavisi od toga kako vozis, temperatura napolju itd. Podesio sam da puni do 90% (posto imam "stare" 2170 LiON baterije) i domet je ~460km. Prosta racunica kaze da je domet od 100% SOC oko ~520 km. Po meni sasvim dovoljno. Trenutno vozimo malo autoput malo voznja kroz grad i trosi oko 130-140W/km sto je prilicno dobro.  Iz Tesle su mi rekli da oni racunaju na 160W/km.

 

1 hour ago, mustang said:

@bracad da li si razmisljao da ugradis solarne panele? 

 

I onda me pametnjakovici podjebavaju za teslu na stocks i crypto...

 

Cestitke za Teslu! 

 

Odlučila sam da teslu imam, mora SUV, kada se FSB bude standardizovao, da vise ne moram ni volan da pipnem. Ne mora tesla al bilo sta što samo moze da vozi. Kinezi su vec izbacili na ulice svoj taksi...al njih ne bih kupila. 

 

Do tada cu, iz ekoloskih razloga (manje zagadjenje i bolje uredjena proizvodnja u odnosu na elektricne automobile i njihove delove) da cepam na gorivo, jer od 2035, nema vise na gorivo automobili da se prodaju u kaliforniji.  

 

A zelja mi je da ne moram vise da taknem volan.

Muz ne vozi, tako da sve ja moram da obavljam. A vozim od 18te tj od 16te. Ne mogu vise. Mrzim, mrzim,mrzim da vozim i svi su spori po putevima. Moram da ukljucim cruise i line assist da se kontrolisem. I'm done.

 

Solarni paneli su sledeci projekat. Vec sam imao kontakte sa nekim firmama koje ugradjuju i glavni problem je sto krov koji je okrenu ka jugu ima nekoliko prozora sto smanjuje povrsinu gde bi ugradio panele. Na sve to posto je kuca ca 190kvm (2045 sq feet za vas iz US of A), potrebno mi je dosta panela zbog zeljenog efekta. Ako bi mogao da ugradim nekih 20-tak panela, uradicemo. Zbog trenutne ekonoske situacije u Evropi odlucili smo da sacekamo sa panelima, bar dok ne prodje inflacija.

Ne znam kako je u Cali ali znam da svi pricaju da je tamo katastrofa sto se saobracaja tice, verujem ti da FSD je odlicna opcija kad vec bude kako valja. Ali, nacekaces se sto se toga tice. Mislim da je Tesla najbliza, ali opet daleko od toga sto bi trebalo da bude. Zbog toga.... dobrodosla nazad u Evropu :)

  • Hvala 1
Link to comment
30 minutes ago, bags said:

 

Meni treba tacno 620 do kuce iz Beca. Hehe. Jos koja godina... :s_d:

Pretpostavljam Beograd sa okolinom. Onda ti je taman, krenes iz Beca i "natocis" u Segedinu na superchargeru... A u Srbiji, imas jedan SC kod Ikee

Link to comment

@bracad hahaahah nasmeja me sa sq ft u usa :lolol: 

 

 

Bice automatizovano za manje od 3 godine, vec nam se ovde vozikaju neki SUV, nema nikakva marka na njima, primetih da su samo svi beli, tek kad pridjes blizu pise driveless vehicle a unutra prazan auto, kao tesla fazon enterijera i skroz bez onih žica, kamera sto su bile pre. 

 

Btw, Cali samo turisti kazu....Cal je :D

 

 

 

 

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...