Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

On 1.2.2022. at 11:49, autsajder said:

Krpićemo SUS krševe iz ovih posljednjih generacija i točiti u njih "gorivo" iz zarđalih rafinerija jer nećemo imati ni para ni infrastrukture ni energije za EV. Kubanski scenario 2.0.

 

Neće se ništa od ovoga desiti, have no fear.

  • +1 1
Link to comment

možete li da mi kažete koliko u novcu košta vožnja elektro automobila. ova moja astra 1,7  troši dizel takoda me 100 km mešovite vožnje košta 1100 dinara po današnjoj ceni

Link to comment
5 minutes ago, djordje geprat said:

možete li da mi kažete koliko u novcu košta vožnja elektro automobila. ova moja astra 1,7  troši dizel takoda me 100 km mešovite vožnje košta 1100 dinara po današnjoj ceni

 

Gledah nedavno neovlascenog servisera na youtub-u, kaze 70-130 din na 100km (smart i tesla uzeti kao primer), kontam da je cca tu negde

  • Hvala 1
Link to comment

hvala. svi pišu o ekološkoj prednosti, ovo me zanimalo sad, kod ns je valjda jedna cena kWh na punionicam, a jedna o6 tarifa ako ga priključiš na kućnu garažu.

 

mene je i ovo zanimalo. države u principu zabole za životnu sredinu (da nije tako ne bi bilo ovoliko plastike u upotrebi) . dobro neka i brine, ova naša ne. sad, država zahvata više od 50% cene goriva, za na struju uzimala bi 29% od cene kWh. ja se na mestu države ne bih preterano trtio u subvencionisanju elektro kola sem ako ne ide preko auto čačka.

 

pogrešno sam pitao. trebalo je da znam koliko Ah vuče elektrovožnja na 100 km

Link to comment
44 minutes ago, djordje geprat said:

hvala. svi pišu o ekološkoj prednosti, ovo me zanimalo sad, kod ns je valjda jedna cena kWh na punionicam, a jedna o6 tarifa ako ga priključiš na kućnu garažu.

 

mene je i ovo zanimalo. države u principu zabole za životnu sredinu (da nije tako ne bi bilo ovoliko plastike u upotrebi) . dobro neka i brine, ova naša ne. sad, država zahvata više od 50% cene goriva, za na struju uzimala bi 29% od cene kWh. ja se na mestu države ne bih preterano trtio u subvencionisanju elektro kola sem ako ne ide preko auto čačka.

 

pogrešno sam pitao. trebalo je da znam koliko Ah vuče elektrovožnja na 100 km

 

Prvi odgovor na googlu kaze - A really efficient car like the 2020 Tesla Model 3 Standard Range Plus would consume 14.9 kWh per 100 km.

 

Nadam se da je od pomoci za sada, i da ce kolege koje se bolje doznaju uskociti sa ispravkom ako treba.

 

Generalno mene zanima kvalitet i odrzavanje, mislim generalno, posto zbog cene ne razmisljam trenutno o elektricnom vozilu, kod nas, na našim putevima, sa našim standardom i sa jadnom servisnom mrežom i "daj da obrišem greške" servisnim navikama bilo šta iole kompleksnije vuče za sobom ozbiljne probleme.

 

Kolega koji se udubljivao mi je tvrdio da su Tesla vozila suv prosek mehanicki, sa nekim nezgrapnim resenjima, ne znam kako ide servisiranje kod nas, je l može da se vikluje :D

 

 

  • Hvala 1
Link to comment
7 hours ago, Vapad said:

 

Prvi odgovor na googlu kaze - A really efficient car like the 2020 Tesla Model 3 Standard Range Plus would consume 14.9 kWh per 100 km.

 

Nadam se da je od pomoci za sada, i da ce kolege koje se bolje doznaju uskociti sa ispravkom ako treba.

 

 

Polako, sad će ovi naši da nazidaju kad registruješ kola da platiš TV pretplatu, pa pomoć malim proizvođačima, pa troškovi garantovanog snabdevača... čas posla će tih 15 kWh da koštaju 1000 - 2000 dinara.

Evo, recimo, mene u stanu u kome niko ne živi i ni produžni kabl nije uključen struja redovno košta oko 1000 dinara. Sa sve angažovanim snagama bez ikakve potrošnje.

Edited by JozoMujica
  • Haha 1
Link to comment

onda će izbiti revolucija sa takvim cenama struje, vidimo kakvi protesti se organizuju zbog miki maus antikovid mera po evropi i severnoj americi, zamisli šta bi pučanstvo radilo da im efektivno isključe struju

- dakle struja je socijalna kategorija a kola su luxuz, tako da će države manjak love od akciza na benzin morati da nadoknade bilo putarinama ili taxama prilikom registracije

Link to comment
6 hours ago, djordje geprat said:

mene je zanimalo samo kako ide sa troškom vožnje. čisto da znam, ništa više od toga.

 

Nije isto ako se struja vuče sa punjača na autoputu, iz mreže na utičnicu u garaži ili iz kombinacije npr Tesla panela+powerwall kućne baterije.

 

Održavanje samog električnog automobila kažu da je jeftinije od klasičnog, plus dažbine su (za sada) manje.

  • +1 1
Link to comment
5 hours ago, gone fishing said:

onda će izbiti revolucija sa takvim cenama struje, vidimo kakvi protesti se organizuju zbog miki maus antikovid mera po evropi i severnoj americi, zamisli šta bi pučanstvo radilo da im efektivno isključe struju

- dakle struja je socijalna kategorija a kola su luxuz, tako da će države manjak love od akciza na benzin morati da nadoknade bilo putarinama ili taxama prilikom registracije

 

Neće, jer će, na primer, tu cenu plaćati samo vlasnici električnih automobila ;)... čak u tom slučaju vidim i scenario gde ljudi to podržavaju, barem u periodu dok el. auto može da priušti 5% populacije.

 

@desboj e vidiš, to je kombinacija koja mi se sviđa, velika podzemna baterija i solarni paneli + vertikalna vetrenjača ili slično. Država je, konačno, prošle godine dozvolila instalisanje do 50Kw solarnih bez taksi i tehničke dokumentacije, tako da je otvorila vrata toj opciji. Samo sve ukupno tu je potrebno značajno ulaganje.

 

Mislim da sam u SAT-u čitao kako je dobra opcija kupiti neki jači punjač, ala ti krajputaši, za taj novac što ti država subvencijom vrati.

 

Mada je neko negde pričao da se ništa to ne isplati nego kupiti polovni električni autić za kuća-posao-kuća, i onda u toku nedelje skrckaš 200-300-400 km dometa na to a vikendom puniti električni na mreži a voziti svog udobnog dizela (ili besplatno napuniti negde), da imam 15-20k eur na raspolaganju za to možda bih i uzeo leafa i za te i malo šire namene.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...