Jump to content
IGNORED

stednja


nexus13

Recommended Posts

Izvor: KamaticaDa li ovo obuhvata sve postojece uloge ( iz "nedelje stednje") ili se odnosi samo na nove?
Sve zavisi kad ti se obračunava kamata. Ako si u nedelji štednje recimo 25. oktobra oročio sredstva na tri meseca 25. januara ti je prilikom obračuna kamate plaćen i porez. Ako si oročio istog dana na šest meseci, kamata neće biti oporezovana.Može se desiti i da se mera ukine posle Nove godine pa da neko ko sutra oroči sredstva na 12 meseci plati porez u februaru 2010.Osiguran depozit je povećan na 50k, ali to je čista psihologija. Mislim da nije precizirano ni kako ni kada bi se takvo potraživanje isplatilo poveriocu banke.
Link to comment
Sve zavisi kad ti se obračunava kamata. Ako si u nedelji štednje recimo 25. oktobra oročio sredstva na tri meseca 25. januara ti je prilikom obračuna kamate plaćen i porez. Ako si oročio istog dana na šest meseci, kamata neće biti oporezovana.Može se desiti i da se mera ukine posle Nove godine pa da neko ko sutra oroči sredstva na 12 meseci plati porez u februaru 2010.
ovo je nelogično. ako je tačno onda je i glupo.
Link to comment

Ajd ovako: ako je neko oročio sredstva pre nedelje štednje, sa rokom dospeća koji je nakon ukidanja poreza na prihode od kapitala, da li taj neko treba da plati porez ili ne?

Link to comment

Batali nedelju štednje, jedino merilo je da li kamata, a sa njom i porez dospeva pre ili posle 29. januara. U pitanju si i odgovorio, ako kamata dospeva nakon ukidanja poreza samim tim nema ni obračuna poreza.geprate, šta je nelogično?

Link to comment

pitah u mojoj banci. onoj sa nilskim konjem. kažu:ako si oročio pare 15. januara na godinu dana oporezuje se kamata za period (15. - 31.) januar 2009 i (01. - 14.) januar 2010. uprošćeno, oporezuje se 1/12 ukupne kamate. prevedeno, ako si u nedelji štednje prošle godine oročio pare, kamata će da bude oporezovana za period do 01.02.2009.sad, ako lažu mene, lažem i ja vas.

Link to comment

Skroz nelogično i 1/12 nemaju veze ni sa čim. Porez se obračunava kad dospeva kamata, nebitno kad si je položio. Ispadne da je Hypo 29.01. obračunao kamatu svih štednih partija, platio porez i šta uradio sa neto kamatom? Pripisao glavnici? Sumnjam...Ajde videću od nedelje neku partiju kod mene, možda grešim.

Link to comment
Skroz nelogično i 1/12 nemaju veze ni sa čim. Porez se obračunava kad dospeva kamata, nebitno kad si je položio. Ispadne da je Hypo 29.01. obračunao kamatu svih štednih partija, platio porez i šta uradio sa neto kamatom? Pripisao glavnici? Sumnjam...Ajde videću od nedelje neku partiju kod mene, možda grešim.
mislim da pripišu glavnici. bar kad je neoročena štednja. to znam jer mi upisuju mesečno kamate i odmah odbiju porez.ovo oporezovano 1/12 je naprosto jer se za 11 ovogodišnjih meseci ne plaća porez. meni bi nelogično bilo da ako oročim:- 31 januara na godinu dana plaćam porez- 31 januara na devet meseci ne plaćam porez- 1 februara na godinu dana paćam porez- 1 februara na devet meseci ne plaćam porez
Link to comment

Tako reci junače, imaš štednju po viđenju i mesečno ti obračunavaju kamatu. To je jasno.Od ova četiri primera koja si naveo, samo su drugi i četvrti izvesni. Prvi i treći može a i ne mora da bidne. Verujem da će ukidanje poreza privući deo povučenih depozita nazad u banke i da se u 2010. porez neće ponovo uvoditi. Nije popularna mera a naši političari vole popularnost.

Link to comment

pitao sam za oročenu štdnju i dobio onakav odgovor.ove opcija pod 1 mogla bi da dovede do toga da raskinem oročenje na godinu dana i ponovo oročim na 9 meseci. ne ja, teoretišem samo, čovek može da iskalkuliše da mu se isplati. u ostalom, kod nekih banaka možeš da razoročiš deo sume a da ostane oročenje na ostatak.sve ovo pokazuje kako se zakoni donose tako da imaš i opciju da može da bidne a ne mora da znači. i, mislim da će ovo o neoporezivanju da važi i dogodine.sve najbolje

Link to comment
  • 1 month later...

na temu stednje, stigla jos jedna poruka od banke:picture1z.pngsto je samo nastavak strategije Bank of England u poslednjih nekoliko mesecipicture2srd.pngu svakoj poruci, procenat se smanjuje.

Edited by jms_uk
Link to comment

Ljudi, biću vam veoma zahvalan za sledeću preporuku:1. Koje banke u Srbiji su najsigurnije po pitanju štednje? 2. Koje banke u Srbiji su najrizičnije po pitanju štednje?Posebno pozivam forumaše koji rade u bankama da podele sa nama svoja saznanja.

Link to comment

Seljačkom logikom:Najsigurnija je ona banka koja daje najniže kamate. Njoj tvoje pare ne trebaju. Mislim, trebaju, ali nije im frka. Imaju dovoljno izvora kreditiranja. Primetićeš da su uglavnom kod najvećih banaka najniže kamate i obrnuto.Ima i ona poslovica: Ne stavljaj sva jaja u istu korpu.Takođe i: Ne stavljaj jaja u stegu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...